Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Φαρδιά Ζαντολάστιχα.

  1. #31
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θεμα μας τωρα, οταν πηγα τις ζαντες μου για επισκευη 225-17 μπρος και 245 17 πισω μου εδωσαν κατι 15αρια με 195 λαστιχο για ν γυρισω σπιτι.
    Για δυο μερες ειχα το πιο ανετο αυτοκινητο στον κοσμο. Και το πιο διασκεδαστικο στις στροφες επισης.
    Οταν πηρα πισω τα δικα μου νομισα οτι εχασα 20 αλογα ( γιατι δεν χαζοσπινιαριζε) και πως αλλαξα ελατηρια. Τοση διαφορα.
    Σταμάτη έτσι όπως τα λες είναι!!

    Αλλά όταν έβαλα χειμερινά στην κούκλα μου, πήγα την μικρή για χορό, την ώρα που περίμενα να τελειώσει το μάθημα, είναι 2 πιτσιρικάδες (17-18 χρονών) και κοιτάνε το αυτοκίνητο και γελάνε!!! Πάω και εγώ προς τα εκεί σαν να μην είναι δικό μου και λέω τι έχει κάνει ο μακάκας, τι ζάντες είναι αυτές, να μην στα πολυλογώ γελάγαμε με τον μακάκα που έβαλε αυτές τις ζάντες!!!!!!!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως σε μερικούς φίλους, να είναι γνωστή η άποψη που έχω εκφράσει κατά καιρούς,(και σ'αλλο φόρουμ) ότι δηλαδή δεν συμφωνώ για τα φαρδύτερα ζαντολάστιχα.
    Είμαι φανατικός λάτρης των κατασκευαστικών προδιαγραφών τι να κάνω;;;
    Παραδέχομαι βέβαια οτι το φαρδύτερο ζαντολάστιχο, προσθέτει στο αυτοκίνητό μας ομορφιά,αγριάδα,δυναμισμό, σαμπουκά κλπ κλπ. όμως........μέχρι εκεί.
    Αντε και λίγο καλύτερη πρόσφυση στο στεγνό. Δεν βλέπω κάτι άλλο......
    Απο καιρό λοιπόν τρωγόμουνα με τα ρούχα μου. Γιατί βλέπεις το προηγούμενο 320 που είχα φόραγε 205/55-16, ενώ αυτό που έχω σήμερα, το αγόρασα με 225/45-17.
    Και αφού δεν είχαν διαφορά ιπποδύναμης γιατί το παλιό ήταν πιο γρήγορο;;; Απορία ε;;;
    Ηρθε λοιπόν ο καιρός ν'αλλάξω λάστιχα.(Το πίεσα κι εγώ.) Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
    Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
    α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
    β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
    γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
    Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
    Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ........
    Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)
    και εγώ είμαι υπέρ του να είμαστε κοντά στις μαμά διαστάσεις
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  3. The Following User Says Thank You to bimmer-corfu For This Useful Post:

    BILL007 (18-01-10)

  4. #33
    Εγγραφή
    15-01-10
    Περιοχή
    πειραιας
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    65
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να σημιωσω κατι για να μην μπερδευονται μερικοι οσων αφορα τις ζαντες κ τις επιδοσεις. Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΠΙΡΡΕΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ.οπωτε μενουμε κοντα στιν εργοστασιακη διαμετρο κ προσεχουμε να μην αυξησουμε το βαρος της ζαντας+ ελαστικου.αν υπαρξει μειωση της μη αναρτωμενης μαζας πετυχενουμε βελτιωση σε καθε τομεα!

  5. #34
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Διαβάζω... διαβάζω... και συμπέρασμα δεν εβγαλα... Έχω Ε90 320 diesel, ποιες ειναι οι κταλληλες διαστασεις ωστε ναμην βλεπω τις τεραστιες αυτες τρυπες στον θολο και να μην κοψει το αυτ/το;;;
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  6. #35

    Προεπιλογή

    Φιλε μου ωραιο αμαξι εχεις θελει ζαντες για να δειξει...ροπη εχεις...για να μην γινει και κουτσουρο και χασεις την ανεση σου ,εγω θα σου προτεινα 17αρες τους ''ηλιους'' αν καταλαβαινεις ποια εννοω...

    https://bmwfans.info/parts/catalog/E...yling_styl_32/ αυτες!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 19-01-10 στις 00:40

  7. #36
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    487
    Thanked
    1278
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ σε όλα αλλά θα συμπληρώσω/διορθώσω ότι στο WRC τα χιονολάστιχα έχουν καρφιά οπότε η μεγαλύτερη επιφάνεια πέλματος μόνο βάρος θα προσθέσει και μεγαλύτερη αντίσταση στην κύλιση

    ειμαι σχεδον σιγουρος οτι στην συγκεκριμενη φωτο τα λαστιχα δεν κανουν για χιονι αλλα για παγο...

    εχει τεραστια διαφορα...

    χρησιμοποιουν τα ειδικα αυτα καρφια (δεν ειναι καρφια αλλα μοιαζουν με πριτσινια) για να σπαει τον παγο...

    το χιονι δεν γλιστραει τοσο οσο νομιζουμε

  8. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............................... Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
    Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
    α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
    β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
    γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
    Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
    Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ........
    Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)
    Εδώ είμαστε πάλι.
    Πέρασε μήνας και πλέον απο την πιο πάνω αλλαγή και όπως είχα υποσχεθεί επανέρχομαι για να γράψω τις εντυπώσεις μου που είναι θετικότατες.

    Βέβαια συμφωνώ, ότι οπτικά οι 17'' ζαντες (αριστερά) ήταν ομορφότερες.
    Επίσης μου έδωσε την αίσθηση ότι σε ταχύτητες άνω των 180-190 χλμ με τις παλιές διαστάσεις το αυτοκίνητο πατούσε καλύτερα.
    Ομως σίγουρα το αυτοκίνητο ζωντάνεψε πολύυυυυ σε επιταχύνσεις ,η ανάρτηση συγκρητικά μοιάζει μαγικό χαλί και η κατανάλωση βενζίνης μειώθηκε.
    Ειλικρινά ικανοποιούνται πλήρως τα δικά μου κριτήρια.

    .

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP