Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Φαρδιά Ζαντολάστιχα.

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε λευτερη μεγαλωνει το πλατος ομως μικραινει και το προφιλ..η πιεση παραμενει σταθερη! την ιδια πιεση που βαζουμε στα 16αρια βαζουμε και στα 18αρια..περιπου 30Psi..
    εδω μιλαμε για μια σταθερη πιεση..αν παω εγω και βαλω στα πισω πχ 40 psi το αμαξι θα χορευει και ειναι λογικο να μην εχω το καλυτερο δυνατο κρατημα..ομως σε ιδιες συνθηκες πιεσης αυτο που παιζει ρολο ειναι η τριβη ολισθησης η οποια επειδη ακριβως ασκουνται εξωτερικες δυναμεις (πατωντας το γκαζι) ξεπερναει τη στατικη τριβη..οταν αφηνεις ομως το γκαζι και οι δυναμεις αυτες παυουν να ασκουνται τοτε το αμαξι επιβραδυνει και σταματα απο την επιδραση της στατικης τριβης
    νικολα δεν μιλαω για εσωτερικη πιεση λαστιχου ...αλλα για καθετη δυναμη που ασκητε απο το λαστιχο στην επιφανεια του δρομου!!! οταν αυτην ειναι μοιρασμενη σε μεγαλη επιφανεια...δεν παταει σωστα το λαστιχο στο δρομο!! ειναι, σαν να βαζεις ενα φιατακι λαστιχα απο φερραρι και να πας να στριψεις ταπα στα λιμανακια....θα φυγεις καρφι ευθεια...δεν θα εχεις καθετη δυναμη πουθενα!!!

  2. #22

    Προεπιλογή

    Μην τα μπερδευετε...Το grip που προσφερει ενα ελαστικο σε στεγνο οδοστρωμα οφειλεται κατα 70% σε προσκοληση (βεντουζαρει το λαστιχο με τις μικροεξοχες της ασφαλτου) και ενα 30% οφειλεται στην τριβη! Για αυτο και οταν αυξανουμε το φαρδος τους το κρατημα αυξανεται ...Ενω η τριβη μειωνεται αφου ελατωνεται η πιεση ,που ειναι δυναμη ανα μοναδα επιφανειας! Στο βρεγμενο ομως και ποσο μαλλον στο χιονι τα πραγματα αλλαζουν.Καθως το φιλμ νερου ή χιονιου δεν αφηνουν αυτην την προσκοληση που περιγραψαμε προηγουμενως.Αρα χρειαζεται μεγαλη πιεση για να απομακρυνθει το νερο-χιονι. Εφοσον το Βαρος του αυτοκινητου ειναι σταθερο, ειναι σταθερη και η κατακορυφη δυναμη ...αρα για να αυξησουμε την πιεση πρεπει να μικρυνουμε την επιφανεια. Πιεση=Δυναμη/επιφανεια

  3. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Samaro (14-01-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    NickΕ60 τα χιονολαστιχα ειναι ειδικη κατηγορια διοτι οπως λες αν δουμε ενα ιχνος συμβατικου χιονολαστιχου φαινεται οτι η επιφανεια που καλυπτει ειναι μικροτερη απο ενος συμβατικου..το θεμα ειναι οτι η πιεση παραμενει σταθερη ασχετα με την επιφανεια και αυτο που παιζει ρολο δεδομενης σταθερης πιεσης ειναι η τριβη..μεγαλυτερη καλυπτωμενη επιφανεια σημαινει μεγαλυτερες αντιστασεις λογω τριβης = καλυτερο κρατημα..
    Είπα, δεν διαφωνώ, αλλά ποιο είναι το θέμα μας? αν ένα φαρδύ συμβατικό ελαστικό έχει καλύτερο "κράτημα" στο βρεγμένο από ένα ίδιο ακριβώς ελαστικό πιο στενό?

    ...γιατι εγώ τη συζήτηση την συνέχισα απ' τα χιονολάστιχα ..και όλα τα χιονολάστιχα έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά στο βρεγμένο από οποιοδήποτε συμβατικό ελαστικό..

  5. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τα μπερδευετε...Το grip που προσφερει ενα ελαστικο σε στεγνο οδοστρωμα οφειλεται κατα 70% σε προσκοληση (βεντουζαρει το λαστιχο με τις μικροεξοχες της ασφαλτου) και ενα 30% οφειλεται στην τριβη! Για αυτο και οταν αυξανουμε το φαρδος τους το κρατημα αυξανεται ...Ενω η τριβη μειωνεται αφου ελατωνεται η πιεση ,που ειναι δυναμη ανα μοναδα επιφανειας! Στο βρεγμενο ομως και ποσο μαλλον στο χιονι τα πραγματα αλλαζουν.Καθως το φιλμ νερου ή χιονιου δεν αφηνουν αυτην την προσκοληση που περιγραψαμε προηγουμενως.Αρα χρειαζεται μεγαλη πιεση για να απομακρυνθει το νερο-χιονι. Εφοσον το Βαρος του αυτοκινητου ειναι σταθερο, ειναι σταθερη και η κατακορυφη δυναμη ...αρα για να αυξησουμε την πιεση πρεπει να μικρυνουμε την επιφανεια. Πιεση=Δυναμη/επιφανεια
    δεν διαφωνω σε τιποτα....αυτα σε συνθηκες δρομου συνεπαγεται(και οχι σε τελειες εργαστηριακες συνθηκες) ..οτι μετα απο καποια υπερβολικη αυξηση διαστασης ,,,,δεν ασκητε αρκετη πιεση και το λαστιχο χανει σε πρσφυση!!

  6. #25
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [QUOTE=paganis;12534]οσο μεγαλυτερη επιφανεια καλυπτεις με το ελαστικο τοσο μεγαλυτερη τριβη εχεις=τοσο καλυτερο κρατημα ! αυτο ισχυει και στη βροχη και στο χιονι με τη μονη διαφορα οτι στη βροχη και στο χιονι θες τη μικροτερη δυνατη τριβη επομενως θες να καλυψεις τη μικροτερη δυνατη επιφανεια γι αυτο ακριβως το λογο αν δεις και τα χιονολαστιχα που χρισημοποιουν στο wrc ειναι πολυ λεπτα για να μην καλυπτουν μεγαλη επιφανεια..
    QUOTE]

    δε νομιζω ναι ειπα κατι πολυ διαφορετικο ..

  7. #26
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τελοσπαντων...ολοι το ιδιο λεμε...μαλλον με διαφορετικα λογια!!! αφου καταφεραμε και συννενοηθηκαμε...παλι καλα....χαχααααα!!

  8. #27
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα..εγω θελω να δω το φιατακι με ζαντολαστιχα απο φεραρι να στριβει ταυλα στα λιμανακια!!σου χω στειλει μνμ ανθρωπε..θα απαντησεις να δουμε τι θα κανουμε αυριο?

  9. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελοσπαντων...ολοι το ιδιο λεμε...μαλλον με διαφορετικα λογια!!! αφου καταφεραμε και συννενοηθηκαμε...παλι καλα....χαχααααα!!
    καταλήγοντας ...αν συμφωνείτε κι εσείς... για καλύτερα αποτελέσματα στο κράτημα: φαρδύ λάστιχο στο στεγνό και πιο στενό αλλά ειδικό λάστιχο στο βρεγμένο και στο χιόνι.

  10. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχα..εγω θελω να δω το φιατακι με ζαντολαστιχα απο φεραρι να στριβει ταυλα στα λιμανακια!!σου χω στειλει μνμ ανθρωπε..θα απαντησεις να δουμε τι θα κανουμε αυριο?
    νικολα πραγματικα δεν μου εχει ερθει τιποτα.....σου εστειλα τωρα πμ...αλλα μαλλον σημερα το φορουμ ψιλοκολαει...στειλε μου παλι τι θα κανουμε!!

  11. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι απαραιτητο ενα φαρδυ λαστιχο να εχει μεγαλη διαφορα στην επιφανεια επαφης απο ενα αλλο που ειναι στενοτερο - οχι ιδιου τυπου-
    επειδη ειμαι με το μαραφετι και δε μπορω να βαλω φωτο ας κανει καποιος εναν κοπο να ποσταρει τα πελματα απο το michelin pilot exalto και το pirelli p zero corsa ( βαζω μεγαλες διαφορες για να γινει αισθητη η αποψη μου) και ας απαντησει στο ερωτημα
    ποιο λαστιχο εχει μεγαλυτερη επιφανει επαφης στο δρομο;
    Ενα μισλεν 225 η ενα πιρελι 205,
    προκυπτει οτι το φαρδος παιζει ρολο αλλα και η χαραξη επισης.

    Στο θεμα μας τωρα, οταν πηγα τις ζαντες μου για επισκευη 225-17 μπρος και 245 17 πισω μου εδωσαν κατι 15αρια με 195 λαστιχο για ν γυρισω σπιτι.
    Για δυο μερες ειχα το πιο ανετο αυτοκινητο στον κοσμο. Και το πιο διασκεδαστικο στις στροφες επισης.
    Οταν πηρα πισω τα δικα μου νομισα οτι εχασα 20 αλογα ( γιατι δεν χαζοσπινιαριζε) και πως αλλαξα ελατηρια. Τοση διαφορα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP