Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Ε36 328 σε ταξιδι

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ίδιο σύμπτωμα και με του πατέρα μου το Ε36 320 με 350.000 χλμ.

    Παρόλο που πέρισυ δόθηκαν αρκετά χρήματα για ΟΛΙΚΗ συντήρηση, σινεμπλοκ, αμορτισέρ κτλ κτλ (μόνο το μοτέρ δεν έγινε επισκευή γιατί κατά την μέτρηση συμπίεσης δεν παρατηρήθηκε αξιόλογη απόκλιση, >5%)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων

    ....Παρόλο που πέρισυ δόθηκαν αρκετά χρήματα για ΟΛΙΚΗ συντήρηση, σινεμπλοκ, αμορτισέρ κτλ κτλ (μόνο το μοτέρ δεν έγινε επισκευή γιατί κατά την μέτρηση συμπίεσης δεν παρατηρήθηκε αξιόλογη απόκλιση, >5%)
    Kαι μετα ερχεται η φλομπα που σας το κοπανησε και λεει "παλιο αυτοκινητο.σιγα μωρε".... κλπ κλπ

    sorry για το οφ τοπικ......
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    oldcarskickass (26-04-11)

  4. #13
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευθυγραμμιση κανω μια φορα το χρονο προληπτικα.
    και γενικα ειμαι προσεκτικος οδηγος.δεν καβαλαω πεζοδρομια κλπ κλπ.
    τα αμορτισερ ζητημα να εχουν κανει 30.000 χοντρα τα λεω.
    αν θελουν αλλαγη τα αμορτισερ μετα απο 30.000 βαλτου ριγανη!!!!
    σκεφτηκα μια μικρη αεροτομη (απο Μ3 πισω)θα πιεσει λιγο το πισω μερος.
    με το μπροστα ομως τι κανουμε?
    απο οτι καταλαβα μαλλον και αλλοι το αισθανονται αυτο.οχι μονο εγω.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  5. #14
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια κι εγω εχω 328 Ε36 αλλα καμια σχεση μ'αυτο που λετε.Πολυ σταθερο ακομη και στα 220-240 και εχω οδηγησει πολλααααα αυτοκινητα για να εχω γνωμη.Ισως σας τρομαζει λιγο η αμεσοτητα του αυτοκινητου που διαβαζει ολες τις ανωμαλιες και στα ''πολλα'' γινεται ενοχλητικο αλλα αυτο ειναι το τιμημα του να'χεις κοφτερο τιμονι...Πχ προσφατα πηγα ταξιδι με Skoda Superb 1.8TSi και παρολο που τ'αμαξι ειναι στην κυριολεξια ''χαλι'' εμενα μου την εσπαγε που σε ανοιχτες καμπες 160-190 επρεπε να κανω συνεχεια μικροδιορθωσεις για να διατηρω την επιθυμητη πορεια.Μπαλοναριζε ολο,ελαστικα,αναρτηση,κρεμ γιερα δεν ειχε τη στιβαροτητα του Ε36 μου...Καλο ειναι να τσεκαρετε ολοι στην ευθυγραμμιση τη συγκλιση-αποκλιση και στους 2 αξονες.Εκει ειναι ολο το παιχνιδι...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Killertzis (13-02-19), Ptboul (27-04-11), S8N (26-04-11)

  7. #15
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποφασισα να περασω μια μερα στο χωριο(παρολο που ημουν μονος)
    ετσι λοιπον,τη κυριακη του πασχα το βραδυ ξεκινησα.εγνατια οδος.ο δρομος εντελως αδειος.
    αποφασισα να το ανοιξω λιγο (ξεχασα για λιγο τη τσιγκουνια της βενζινης)ακομα δεν το χαρηκα το ατιμο...
    μπορει να ειναι η ιδεα μου,μπορει και οι δρομοι μας...
    δεν ενοιωθα και πολυ ασφαλεια στο δρομο...
    φοραω κιτρινα bilstein και ελατηρια χαμηλωματος hr τριποντα,16ρες ζαντες με 225-50 ελαστικο.
    μπροστα εχω παρα θολων.και το αμαξι ειναι m PACK που σημαινει οτι εχει αντιστρεπτικες.
    δε ξερω πως να το μεταφρασω,αλλα σε καμπη το αμαξι οταν εβρισκε λακκουβιτσα η ανωμαλια "ψιλο πετουσε".
    περιμενα μεγαλυτερη σταθεροτητα.ισως φταινε και τα ελαστικα που εχουν ψηλο προφιλ και μπαλονιαζουν.
    το αμαξι δεν βαζει φωτια στο δρομο,αλλα τα πολλα κυβικα φαινονται και μπορεις να κανεις ενα αξιοπρεπες ταξιδι.
    παραλληλα δε,τουλαχιστο στη δικη μου περιπτωση δεν μπορω με τιποτα να περασω τη δυναμη του αυτοκινητου στο δρομο χωρις απωλειες σπινιαρισματος.
    υπ οψιν δεν εχω antispin.σε καλη ασφαλτο η τριτη παταει κατω,αλλα σε κακη ακομα και η τεταρτη γραφει.
    πρωτη δευτερα δεν το συζητω...μονο γραφει.
    δεν ξερω τι να κανω για να το βελτιωσω.
    Ψαξου επισης για τα πισω σου συνεμπλοκ μηπως ειναι κομμενα.Οσον αφορα την προσφυση μαλλον δεν εχεις μπλοκε,γιατι εμενα η 4η δεν σπινιαρει ποτε και η 3η μονο σε λειο οδοστρωμα κι εχω και 15% κοντυτερο βημα....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. #16
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μήπως ήρθε η ώρα να βάλεις μεγαλύτερες ζάντες με μικρότερο λάστιχο να μην μπαλονάρει τόσο πολύ?

    Γιατί οκ να χεις 17άρες ζάντες με ψιλά ελαστικά είναι τελείως διαφορετικό απο ότι 15άρες ή και 16άρες με λάστιχα του στύλ Camel Trophy!

  9. #17
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Mike δεν εχω μπλοκε.και να σου πω την αληθεια ενω μεχρι τωρα δεν με ενοιαζε καθολου το μπλοκε,τωρα αρχιζω να το ζηταω.αλλα τα οικονομικα ειναι δυσκολα και δεν ειμαι οπως παλια.τα 17ρια ειναι μεσα στο προγραμμα.αλλα το καθυστερω γιατι τα 17ρια που πηρα,ενω ειναι σε αριστη κατασταση και επωνυμα(οχι κινεζιες κλπ) δεν ειναι αισθητικα του γουστου μου.απλα περιμενω μηπως βρω ε τιμη πουνα μπορω καποια αλλα.
    συμφωνω με τον μικε ομως οτι το τιμονι ειναι ξυραφακι..ζωντανο και αμεσο.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  10. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα σε καμπη το αμαξι οταν εβρισκε λακκουβιτσα η ανωμαλια "ψιλο πετουσε".
    .

    Γιώργο, το είχα και γω στο 36άρι.....κάποιο περιφερειακό της ανάρτησης που μου διαφεύγει τώρα....κάτσε να το δουν και οι 'ειδικοί' του φόρουμ.

  11. #19
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσφατα ειχα και εγω μια ασαφεια μπροστα.
    Μαλλον την ειχα καιρο, προσφατα ξαναβρηκα το αυτοκινητο μου!
    Μετα απο καποια χλμ και ειδικα οταν στενευε αρκετα ο δρομος(πχ στα εργα στην Πατρων-Κορινθου) ενιωθα οτι χαροπαλευω.

    Στην αρχη θεωρησα οτι ειναι ασαφεια του αυτοκινητου, μιας και πηγε γλυκα προς τα εκει. Δεν ηταν κατι που προεκυψε απο τη μια μερα στην αλλη...

    Σε μενα ειχαν αυξηθει τα κενα στην κρεμαγιερα.
    Ειχα και αλλη αισθηση και ημουν ολη την ωρα σε διορθωσεις.
    Το αυτοκινητο παταγε σε ανωμαλιες του δρομου(μικρες) και εκανε ενα ελαφρυ κοψιμο προς τα αριστερα η δεξια(αναλογα ποιος τροχος επεφτε μεσα) χωρις να γυριζει το τιμονι.
    Μεχρι τα 150 δεν ενοχλουσε ειδικα αν υπηρχε απλα.
    Σε στενους δρομους(πχ Αρτα-Πατρα) το οριο κατεβαινε στα 120.

    Στα 200+ ετσι και επεφτες στους "διαδρομους" που κανουν οι νταλικες στην ασφαλτο χαροπαλευες.
    Δεν ξερω αν ταιριαζει με τα δικα σας συμπτωματα.
    Αν ταιριαζει, ελεγξτε και τα ημιμπαρα και την κρεμααγιερα σας!

  12. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    nikos1400 (27-04-11)

  13. #20
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτες τις μερες πηγαμε οικογενιακως στο χωριο.Πηραμε τελικα το 36αρι και ξεκινησαμε.

    Στο αμαξι ειμασταν 3 ατομα και οχι ιδιαιτερο φορτωμενο.Μετα τα 110-120 ενιωθα το αμαξι να φευγει αριστερα και δεξια πολυ λιγο αλλα ηταν καρφωμενο κατω.Να πω την αληθεια δεν το εμπιστευομουν πληρως το αυτοκινητο.

    Βλεπω οτι αρκετοι εχετε παρομοιο προβλημα και δεν φταιει 100% η αναρτηση.

    Να σημειωσω οτι ενιωθα το πισω μερος να πεταει και οχι τα μουτρα που στην μετρηση κτεο μου τα εβγαλε αρκετα φθαρμενα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP