Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: E46 compact-αντλια κενου

  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-11
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή E46 compact-αντλια κενου

    Καλησπερα,

    Πριν καιρο αντιμετωπισα ενα προβλημα με διαρροη λαδιου και καψιμο αυτου(επεφτε στην εξατμιση), σε επισκεψη συνεργειου το πρωτο πραγμα που ακουσα ηταν οτι το ποιο πιθανο ειναι απο την αντλια κενου η οποια θα πρεπει να αλλαχτει (κοστος 350) ή απο την φλατζα της αντλιας (κοστος 90 ευρω),τελικα κατεληξα σε ενα φιλο μηχανικο και με στεγανοποιηση του καπακιου μηχανης οπως ειπε η βλαβη διορθωθηκε, οντως δε ξαναφανηκε καπνος απο τοτε αλλα αυτο που με αποσχολει ειναι οτι οταν ανοιγω κλιμα-a/c μυριζει καμμενο λαδι.
    Γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει; Μηπως πρεπει να γινει αλλαγη της αντλιας κενου τελικα; ή για καποιο λογο πρεπει να αλλαχτει το φιλτρο του a/c;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το αν στεγανοποιησε απο θεμα λαδιου μονο με ελεγχο μπορει να διαπιστωθει.
    Εχοντας αλλαξει ο φιλος σου φλατζα καπακιου σιγουρα θα εχει καθαρισει και τα παλια λαδια,οποτε με εναν επανελεγχο θα φανει η οποια διαρροη αν υπαρχει.

    Τωρα οσο για την μυρωδια,μια αλλαγη φιλτρου καμπινας ειναι must μιας και σιγουρα θα εχει παρει ολο το αρωμα του καμμενου λαδιου!

    Οποτε επισκεψη στον φιλο για αλλαγη φιλτρου και επανελεγχο διαρροων
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. The Following 2 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    BILL007 (09-09-13), zaharias (26-04-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σωστα^!! Αν αλλαχθηκε φλαντζα στο ψευτοκαπακο θα εισαι οκ απο διαρροες.. (αν δεις λαδια ξανα μπορει να ειναι απο καπου αλλου ή απο ραγισμα στο ψευτοκαπακο (πλαστικο βλεπεις)).
    Αν μυριζεις ακομα λαδι που καιγεται, μαλλον ειναι οτι εχει απομεινει πανω στην εξατμιση και κανοντας λιγα χλμ θα καει και τοτε θα σταματησει να μυριζει..
    Ενα τσεκαρισμα οτι ολα ειναι οντως ΟΚ δεν θα ηταν κακο..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  5. #4
    Εγγραφή
    18-04-11
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες, παντως οσο παει και η μυρωδια εξασθενει, το ποιο πιθανο να χε μεινει λαδι καπου στη μηχανη αν και την ειχα πλυνει 2 φορες απο τοτε.

  6. #5
    Εγγραφή
    07-09-13
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή vaccum pump

    Καλησπέρα!!!
    Μπορεί να μου πει κάποιος τον κωδικό της αντλίας για να προσπαθήσωνα την βρώ από την LUK............
    Προκειται για ενα Ε46 316 Valvetronic mod 2004
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη logo123 : 08-09-13 στις 22:36

  7. #6
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

  8. The Following 2 Users Say Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (09-09-13), BILL007 (09-09-13)

  9. #7
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γεια σας,επαναφερω ξανα το θεμα γιατι εχω και εγω διαρροη λαδιων.αποτι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια εχει διαρροη απο αντλια κενου και πεταει τα λαδια εξω,στην εξατμιση,ειναι μικρη η διαρροη αλλα πρεπει να φτιαχτει φυσικα.τωρα αυτοι λενε οτι δεν επιδιορθωνεται,πρεπει να αλλαχτει ολοκληρη,ειναι απο τα λιγα μοντελλα που δεν φτιαχνεται.επισης εχουν γραψει να αλλχτουν και οι 3 φλατζες.θεωρω οτι τα αλλαζουν ολα αν και ισως δεν χρειαζεται για προληπτικους λογους μερικα αλλα και γιατι εχουν βρωμισει απο λαδια.η ερωτηση μου ειναι αν βρω λαστιχακι για μεσα στην αντλια,αλλαζεται? γιατι μερικοι σε εξιδικευμενα μου λενε ναι αλλοι μου λενε οτι αυτη δεν ανοιγει,δεν επιδιορθωνεται. τι γνωριζετε? δεν ειναι. το θεμα μονο τα χρηματα που ειναι πολλα για εξαρτημα,αλλα οτι μου ειπαν οτι θα ειναι αναλωσιμο και μετα την αγγυηση 2 χρονων μπορει να ξαναχαλει.οποτε τζαμπα χρηματα.κατι σαν τον νοξ.οποτε θα ηθελα να ξερω χωρις να παιζουμε με τα φρενα αν μπορει να επισκευαστει εκ των εσω,λαστιχακι δλδ.χωρις προβλημα.

  10. #8
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν δεις πλέον στο κατάλογο των ανταλλακτικών.. πλέον δίνει και kit επισκευής ΜΟΝΟ τα o-rings.. Αγοράζεις τα #3 & #21 και καθάρισες με ελάχιστο κόστος! Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις χρόνο να παιδευτείς, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Δεν έχεις εύκολα πρόσβαση εκεί που είναι τοποθετημένη η vacuum pump, αλλά γίνεται
    Παλιά δεν υπήρχε η επιλογή να πάρεις μόνο τα o-rings. Έπρεπε να πάρεις καινούρια αντλία. Η διαρροή συνήθως είναι από τα o-rings εντός της αντλίας #21, όχι από το #3
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 15-03-20 στις 19:35

  11. The Following 2 Users Say Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    Kostas_1 (17-03-20), nikos valvetronic (16-03-20)

  12. #9
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σορυ για την παρεξηγηση,δεν το γραφω αλλα το μοντελλο μου παροτι το εβαλα σαυτο το θεμα ειναι Ε87 ν43.αυτο πλεον δεν εχει κιτ επισκευης.δλδ εχει το εξωτερικο δαχτυλιδι αλλα δεν εχει η μαμα για το εσωτερικο ανταλλακτικο δαχτυλιδι για μεσα στην αντλια .θελει να αλλαξεις ολη την αντλια.νομιζω αυτο γινεται μονο για το Ν43 .αδικια ειναι αλλα ετσι ειναι.εχω μπει και σε γερμανικο φορουμ που αναθεματιζουν πλαιοτερα.

    εδω: https://www.1erforum.de/threads/vaku...t.72452/page-4

    οπως λεει ο φιλος εδω ,ο οποιος φαινεται απο το ονομα να ειναι και ελληνας εκει ,βρηκε δαχτυλιδι απο αλλη εταιρεια με τις ιδιες διαστασεις και το εφτιαξε.επειδη η πενβε αλλαζει ολη την αντλια,δεν δινει κωδικο για το εσωτερικο δαχτυλιδι.οποτε δεν μπορω να το βρω.μπορουμε ομως να ψαξουμε στην εταιρεια που το δινει στην luk που μας προμηθευει την αντλια. δεν ξερω αλλο τροπο.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP