Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: (Piaggio) Vespa PX 125/150 - - Παλι στην παραγωγη !

  1. #11
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την παλιά την δίχρονη λέω.

    Αυτή θα ξαναγίνει; Όπως ήταν δλδ, δίχρονη και με τις ταχύτητες μανέτα;
    απο οτι ειδα ακριβως ιδια +καταλυτη, +φωτα με πολυεδρικα κατοπτρα.
    δε βρηκα/συγκρατησα αλλες λεπτομερειες.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  2. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    oldcarskickass (19-04-11)

  3. #12

    Προεπιλογή

    Σταθηηηηηη??? Που εισαι οεο? Ο λαος σε χρειαζεται

  4. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    nikos1400 (19-04-11)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σταυρο αν ενδιαφερεσαι εχω ατομο στα Χανια.Θα δεις την δουλεια του στη δικια μου βεσπα και θα μου πεις.Επισης μιλα μου πριν ξεκινησεις,εκανα αναπαλαιωση περυσι και εχω να σου πω πολλα...

  6. The Following User Says Thank You to mitsos_chania For This Useful Post:

    stavr (19-04-11)

  7. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το θεμα το τοποθετησε ο δημητρης οπως επρεπε.

    μορφολογικα, ως βεσπα οριζεται το δικυκλο εκεινο που φερει αυτοφερομενο μεταλλικο σασι μονοκοκ, διχρονο κινητηρα με ταχυτητες στο χερι και τροχους 10 ιντσων (ή 8 παλαιοτερα) με ρεζερβα.

    εμπορικα, ως βεσπα οριζεται οτι φερει αυτο το ονομα μετα απο αποφαση της κατοχου των πνευματικων δικαιωματων (πιατζιο).
    ετσι απο το 1996 και μετα παρουσιαστηκε η νεα γενια "βεσπας" (σ.σ.: δεκτη η γενικη!) με τετραχρονο αυτοματο κινητηρα, τροχους 12 ιντσων με τιουμπλες ελαστικα, και διαφορετικου τυπου -μονοκοκ παντα ομως- πλαισιο.
    οι κλασσικες ΡΧ συνεχισαν να παραγονται εως το 2007 οπου επειτα απο 30 χρονια αδιαλειπτης πορειας με ελαχιστες αλλαγες (ισως το μακροβιοτερο διτροχο), σταματησε η διαθεση τους.

    συνεχισε ομως να παραγεται η ινδικη αδελφουλα LML, η οποια παλαιοτερα ειχε συμφωνια με την πιατζιο για την κατασκευη και διαθεση (με σηματα πιατζιο) σε τριτες χωρες.
    η συμφωνια εληξε καποια στιγμη, η LML ομως συνεχισε την πορεια της για να φτασει στο πρωτο 6μηνο του 2010 να πουλησει στην ιταλικη αγορα και με ενα μονο μοντελο, οσα ολες μαζι οι αυτοματες βεσπες της πιατζιο...

    με τετοιο ρευμα λοιπον και πιεση απ' τους φανατικους βεσπιστι, η πιατζιο αποφασισε το επαναλανσαρισμα της ΡΧ για το 2011.
    η κλασσικη αληθινη βεσπα λοιπον, συνεχιζει το ταξιδι της στο χρονο επειτα απο διακοπη 3 ετων.

    περισσοτερα για τη βεσπα αν σας ενδιαφερει το θεμα, μπορειτε να διαβασετε στο φορουμ που εχουμε δημιουργησει με το σταματη και αλλους φιλους: www.vespafans.gr

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    nikos1400 (19-04-11), oldcarskickass (20-04-11), Ptboul (20-04-11), stavr (19-04-11)

  9. #15
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Red face Vespa

    Συγνωμη, δεν το ειχα δει...

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=770
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP