Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 72

Θέμα: VESPA: UNA GRANDE HISTORIA

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    φωτογραφια απο τη βεσπα δεν αξιζει να βαλω.ειναι διαλυμενη ολη.μονο ο σκελετος ειναι και ψαχνω χρωμα για να βαφτει.θες φωτογραφια απο τα υπολοιπα πραγματα?

    Α να πω οτι τα πραγματα τα βρηκα απο ενα σαιτ που ειχε δωσει ο σταθης
    Δεν την εχεις καμια φωτο πριν τη λυσεις.....; Τι μοντελο ειναι, σαν του Σταθη;

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    βαλε και το σασι μητσο. εχει ενδιαφερον...
    χρωμα, τι ψαχνεις?
    πες να σε βοηθησουμε.
    ο πετρος ειναι γνωστης.
    (οχι σαν εμενα βεβαια...)

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PMiniS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την εχεις καμια φωτο πριν τη λυσεις.....; Τι μοντελο ειναι, σαν του Σταθη;
    ειναι μοντελο περιπου 89-90.
    200αρα(πολυ δυναμη και νευρο)
    Τωρα απο χρωμα και επειδη η σελα ειναι μπεζ δερματινη με μαυρη χοντρη ραφη μαλλον σε κατι πολυ σκουρο.
    Σημ:ειχε αγοραστει μεταχειρισμενη χρωμα μπλε και εγινε κοκκινη μετα απο λιγα χρονια.Φωτογραφια δεν εχω δυστυχως ειναι στα Χανια και γω Αθηνα

  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτο το μοντελο αλλα μακαρι να ηταν σε τετοια κατασταση(τελη καλοκαιριου ελπιζω να χει γινει)
    Attached Images Attached Images

  5. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αντε με το καλο να σωθει το βεσπι...!

  6. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το μοντελο αλλα μακαρι να ηταν σε τετοια κατασταση(τελη καλοκαιριου ελπιζω να χει γινει)
    off topic !

    Γιατί εσένα σου θυμίζει τα παιδικά σου χρόνια και εμένα μου φαίνεται τόσο σύγχρονη...... μάλλον γέρασα.....
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  7. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε με το καλο να σωθει το βεσπι...!
    Να σωθει το φουκαριαρικο..

  8. The Following User Says Thank You to PMiniS For This Useful Post:

    Stathis (14-01-10)

  9. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    off topic !

    Γιατί εσένα σου θυμίζει τα παιδικά σου χρόνια και εμένα μου φαίνεται τόσο σύγχρονη...... μάλλον γέρασα.....
    Γιατι γεροξεκουτιανες ρε γιαυτο

    Μεχρι και σουζες θυμαμαι να με κανει τοτε ο πατερας μου με αυτη.Ξερω δεν ειναι σωστο αλλα τοτε δεν καταλαβαινα τπτ.Ευτυχως που εχουμε μεγαλο γκαραζ και δεν χρειαστηκε να πεταχτει

  10. The Following User Says Thank You to mitsos_chania For This Useful Post:

    merlin (14-01-10)

  11. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PMiniS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σωθει το φουκαριαρικο..
    οχι και φουκαριαρικο,σε καλυτερο γκαραζ απο το bmw το εχω
    Απλα περιμενω να τελειωσω τη σχολη

  12. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή Η Vespa μου

    Vespa,όταν ακουω αυτή τη λεξη μου ερχονται στο μυαλο συγκεκριμενες μυρωδιες και θορυβοι.

    Η Vespa που εχω είναι μια Sprint 150 του ʼ66.Υπηρχε στην οικογενεια παντα.Την θυμαμαι από τοτε που θυμαμαι τον κοσμο.
    Η μηχανη αυτή ηταν καποιου ναυτικου, ο οποιος εμενε στα Πατησια και ηταν γειτονας του πατερα μου,που παρατησε τη γυναικα του και εξαφανιστηκε.
    Ετσι ηρθε στα χερια του πατερα μου σε σχεδον καινουργη κατασταση!
    Οι πρωτες επαφες με τη vespa,οι κλασικες…φωτο πανω στη σελα κλπ-κλπ.

    Υστερα ηρθαν οι πρωτες βολτες,πισω στη σελα και να ανακαλυπτω πως είναι να μην κανεις πεταλι για να κινησαι!!!
    Οσο περνουσε ο καιρος η vespa γινοταν ολο και πιο πολύ το ονειρο του ξενιαστου ποδηλατη…μικρος ακομα τοτε μονο ποδηλατο εκανα…
    Τα χρονια περναγαν και εγω σαν συνεπιβατης,μεγαλυτερος πια,αρχιζα να παρατηρω σχολαστικοτερα τον χειρισμο του πολυποθητου αυτου μηχανηματος.Την κοφτη μανιβελια για να παρει μπρος,που είναι κρυμμενος ο «αερας» και τις κινησεις των χεριων του πατερα μου, ηταν σα να κρυφοκοιταω τους μυστικους κωδικους…

    Η πρωτη ταξη του λυκειου εχει τελειωσει και το καλοκαιρι εχει μπει για τα καλα.Τα πρωινα τωρα πια ελευθερα,ελευθερα για κωλοπαιδισμους.Τσιμπαω τα κλειδια ενα πρωι και ροβολαω για τη vespa,τραβαω μια μανιβελια….τιποτα,δευτερη-τριτη και…..ντιν-ντιν-ντιν-ντιν παιρνει μπρος μη μπορωντας να πιστεψει τι την περιμενε.
    Καβαλαω και γεματος αυτοπεπιθηση βαζω πρωτη αμολαω λιγο τον συμπλεκτη και αυτή ξεκινηναει.Καθε πιστονια του ρελαντι της μεταφραζοταν σε ένα μετρο περιπου δρομο.Μολις ανοιξα δειλα το γκαζι και εστρωσε η λειτουργεια του μοτερ….ενας παντοτεινος ερωτας γεννηθηκε.

    Χωρις να το πολυκαταλαβω εκανα την πρωτη βολτα μου.Και αυτό συνεχιζοταν για λιγο καιρο ωσπου καποιος καλοθελητης το σφυριξε στη μανα μου!!!
    Την επομενη χρονια ζηταγα τη vespa για να παω για τα ψωνια που με εστελνε η μανα μου στο super market….

    Στα 17 πλεον εχοντας βγαλει διπλωμα για 50cc ειχα ένα χαζοπαπι αλλα η vespa ηταν η αγαπημενη μου.Βολτες,αλητειες,ερωτες που απαιτουσαν χιλιομετρα αποστασεων χωρις ουτε μια σταση!!!Ανακαλυπταμε τον κοσμο.Φοραγα και κρανος,μεγαλη υποθεση το κρανος.

    Τη vespa ολοι τη συμπαθουσαν,ολοι γουσταραν μια βολτα,ολοι απολαμβαναν την ανετη σελα της.Εχει και ντουλαπακι στο πλαι,βαζαμε μεσα ότι μπορεις να φανταστεις…..

    Μπανια καλοκαιρι στα περιξ της Αττικης,μια ολοημερη περιπετεια.Τα παρελκομενα στο ν τουλαπακι και δρομο.Ειχα και ρεζερβα,μεγαλη υποθεση στις μακρυνες βολτες!Οι φιλοι πανω στα παπακια της εποχης και γω με τη γιαγια.Ολοι τη σεβοντουσαν αλλα ολοι τη βριζανε για το ντουμανι που εβγαζε.
    Αργοτερα με την τωρινη μου γυναικα ως γκομενα τοτε γυρισαμε ένα σωρο νησια τα καλοκαιρια.Με τη Vespa και αφηναμε την εκαστοτε «μεγαλη» μηχανη στην Αθηνα

    Από τοτε ειμαστε αχωριστοι,διαφορες μηχανες περασαν από τα χερια μου αλλα η vespa εκει…πριγκιπισσα!!!Καθε φορα που την καβαλαω ξυπνανε ολες οι μνημες του παρελθοντος,ζωντανες γεματες συγκινησεις.

    Είναι ο τροπος που δουλευει το μοτερ.Ανυποταχτο σε ρυθμο,εχει το δικο του μοναδικο ρυθμο…δεν υπαρχει τιποτα πιο χαρακτηριστικο σε ηχο με δυο τροχους.
    Είναι ο τροπος που σε βαζει να κινηθεις.Γερνεις ελαφρως αριστερα για να ισοσταθμιζεις το μονοπαντο βαρος του μοτερ.Κατι σαν ιστιοπλοος!!!Πρεπει να προσεχεις τα νερα και τις λακουβες,δε τα συμπαθει αυτά η vespa!Πρεπει να εχεις παντα ένα μπουκαλακι λαδι και το μοναδικο ποτηρακι με την κλιμακα της μιξης!!!

    Ένα σετακι εργαλεια με το μπουζοκλειδο που αλλαζει και τη ρεζερβα,ένα σετακι ντιζες και παντα ένα μπουζι και ένα ζευγαρακι πλατινες.Φουσκωμενη ρεζερβα και δεν μενεις ποτε.Μα ποτε όμως!

    Είναι όλα αυτά που εχει και σε κανει να την λατρευεις,σε βαζει σε ένα mood χαλαρο,πας αργα,θα φτασεις αλλα θα το απολαυσεις κιολας.Ειναι που βραδυαζει και δε βλεπεις την τυφλα σου με τα φωτα της,στο στενακι τραβας γκαζια να «φουντωσει» η λαμπα για να δεις που πας.Εινα το ένα,είναι το άλλο,είναι τα παντα!

    H πινακιδα της ειναι η μακροστενη,η παλια με δυο γραμματα και τρεις αριθμους και η σφραγιδα που ειχει ειναι με το "Πουλι" της χουντας!!!

    Τωρα πια περιμενει να βρω χρονο για να την γδυσω και να την παω για βαψημο.Για δευτερη φορα θα ξανανιωσει!

    Φωτογραφιες υπαρχουν πολλες και σε διαφορα μερη αλλα είναι σε εντυπη μορφη και ένα cdακι με αρκετες «καλλιτεχνικες» ψηφιακου τυπου το ψαχνει η Νικολουλη.
    Λιγα λογια ηταν,ελαφρως αναρχα δομημενα,αλλα ηταν όπως «εβγαιναν»


    Μια φωτο απο ιντερνετ.Ακριβως ετσι!
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 14-01-10 στις 23:54
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  13. The Following 6 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    BILL007 (14-01-10), Kostas_1 (15-01-10), Nikos (20-01-10), nikos1400 (09-07-10), Stamatis (15-01-10), Stathis (16-01-10)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP