Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 80

Θέμα: Stett Intercooler και Forge BOV σε Ε89 Ζ4

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή Stett Intercooler και Forge BOV σε Ε89 Ζ4

    και ειμαι χαρουμενος!!!

    Η τοποθετηση και των δυο εγινε χθες στο συνεργειο της Σιττας-Φλασκης.Βαθμος δυσκολιας για τα παιδια που το τοποθετησαν σχετικα μετριος,οπως οι ιδιοι μου ειπαν,αφου οι σωληνωσεις ειχαν βελτιωθει σημαντικα σε σχεση με αυτες που ειχε το ιντερκουλερ του συμφορουμιτη jannisa.

    Χρειαστηκε να κοψουμε τις γωνιες απο δυο πλαστικα κομματια τα οποια εμποδιζαν για μολις μερικα εκατοστα τις μεγαλυτερες σωληνωσεις του ιντερκουλερ(φανταστειτε δηλαδη πως αφαιρεθηκαν δυο κομματια πλαστικου,τα οποια μοιαζουν με ισοπλευρο τριγωνο πλευρας 3 εκοστοστων,πραγμα αμελητεο δηλαδη και το οποιο δεν επηρρεαζει την λειτουργια του αυτοκινητου ακομα και αν χρειαστει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση).
    Για περισσοτερη σιγουρια,το εργοστασιακο κομματι του κατω μερους του chargepipe,που ενωνει το chargepipe με το μεταλλικο κομματι σωληνα του ιντερκουλερ αντικατασταθηκε για σιγουρια,με σιλικονουχο κολλαρο το οποιο με ειχε προμηθευσει ο jannisa και τον ευχαριστω ιδιαιτερα.

    Το καινουριο ιντερκουλερ βρισκεται πλεον πιο κοντα στον προφυλακτηρα,για να εκμεταλλευται πληρως την ποσοτητα του αερα που περναει προς τα μεσα.
    Ειναι διπλασιο σε υψος απο το εργοστασιακο και ελαχιστα πιο λεπτο.Η συνολικη χωρητικοτητα του δε σε αερα ειναι σχεδον διπλασια και αντεχει για χρηση μεχρι και 650 αλογα(πραγμα που δεν προκειται να δω ποτε!!!).Οι κολλησεις ηταν εξαιρετικης ποιοτητας και γενικα θα ελεγα πως ειναι ενα πολυ προσεγμενο προιον το οποιο θελει λιγο ψαξιμο στο θεμα των σωληνωσεων αν θελεται να λεγεται πραγματικα bold-on kit.

    Στα πρωτα αναγνωριστικα χιλιομετρα μου δεν εχω παρατηρησει καποια απωλεια πιεσης μεσω της προειδοποιητικης λυγνιας στο καντραν,ουτε και στις ενωσεις των κολλαρων(οσων μπορω να δω φυσικα!!!).Σημερα θα κανω και τα πρωτα "ζορικα" χιλιομετρα για να δω διαφορες σε αισθηση και αν πραγματικα κερδισα ή εχασα κατι μιας και εχω φιλικο αυτοκινητο ως μετρο συγκρισης επιδοσεων.

    Για τις σκαστρες δεν εχω να πω πολλα...
    Κλασσικες μεταλλικες Forge Dual BOV κλειστου τυπου(χωρις τσαφ-τσουφ δηλαδη).Καλη και στιβαρη κατασκευη(!!!!!!!) και σταθερη αξια στον τομεα της εκτονωσης.Το μονο που ακουγεται ειναι ενα ελαφρυ και διακριτικο σφυριγμα κατα το τουρμπισμα του αυτοκινητου και τιποτα παραπανω που να μαρτυρα την αλλαγη τους.
    Χρησιμοποιησαμε τα κιτρινα ελατηρια και τα 2 απο τα 4 μεταλλικα δισκακια που περιεχονται στο κιτ για να μικρηνουμε λιγο ακομα το μηκος του ελατηριου,δηλαδη να το κανουμε λιγο πιο σκληρο.Ενα δισκακι λοιπον για καθε σκαστρα και δυο περισεβουμενα σε περιπτωση που χρειαστουν(ουτε οταν παγωσει η κολαση δηλαδη...).
    Ωστοσο οι σωληνωσεις για τις σκαστρες εμειναν οι εργοστασιακες μιας και δεν τιθεται θεμα αντοχης στις πιεσεις που θα δουλεψει το αυτοκινητο και αφου οι σιλικονουχες που συνοδευαν το κιτ δεν μπορουσαν να πετυχουν τις γωνιες και τις κλισεις των εργοστασιακων.Αν τεθει θεμα,φυσικα και θα αντικατασταθουν,με αλλες τις οποιες ηδη εχω αγορασει(Samco Sport) και οι οποιες ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που παρεχονται απο την Forge(ειναι κοντες αυτες που συνοδευουν το κιτ,γιατι προοριζονται για 335i και 135i).

    και το γνωριζω,αλλα καταλαβαινεται οτι στον πανικο που ειχα οταν ειδα να μου λυνουν το αυτοκινητο και να αφαιρουν κομματια,απλα ειχα καθησει βουβος σε μια γωνια και απλα παρατηρουσα(που και που ενοχλουσα και τα παιδια για να δω αν ολα πανε καλα και εριχνα και ενα βλεφαρο στο αυτοκινητο).
    Αψογη η δουλεια απο την Σιττας-Φλασκης και απο τα δυο παιδια που ανελαβαν το εγχειρημα και δεν κουραστηκαν,ουτε ξενερωσαν για ενα λεπτο προκειμενου να κανουν σωστη δουλεια και να με ικανοποιησουν.Να σκεφτειτε οτι δεν βαρεθηκαν να ξαναλυσουν παλι μερικα κολλαρα για να φερουν τους κολλιεδες συσφιξης στα σωστα σημεια,ωστε να ειναι στο ιδανικο σημειο τοσο απο αποψη χωροταξιας,οσο και απο αποψη μελλοντικου λυσιματος και αντικαταστασης.Διπλο μπραβο επομενως στα παιδια!!!

    Το αυτοκινητο εκανε καποια "ηπια" χιλιομετρα και σημερα παει για λιγο ζορι για να δουμε και εκει πως ανταποκρινεται.Αναμενουμε να δουμε καποιο κερδος φυσικα σε σταθεροτητα στην αποδοση μεταξυ των πατηματων λογω ιντερκουλερ και σημαντικα ωφελη στον τροπο που κραταει την πιεση ειδικα στις υψηλες στροφες λογω σκαστρων.

    Αναμονη τωρα για την αναβαθμιση του προγραμματος μεσα στην εβδομαδα.Στοχος τα 380-385αλογα στον τροχο σε πιεση γυρω στα 15psi.Και μετα V-Box παραμασκαλα και δοκιμες πολλες με αυτοκινητα φιλων που εχω ως μετρο συγκρισης για να δουμε τι ψαρια πιασαμε.

    Για οποιαδηποτε εξελιξη(και ελπιζω οχι παρατραγουδο)θα ενημερωνω το thread και φυσικα θα απανταω στις ερωτησεις σας,οσο μπορω.

    Ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!!Ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα σε ολους και φυσικα καλο Πασχα!!!

    Stay tuned!!!

    Δημητρης


    Υ.Γ :Το hot spot της χθεσινης ημερας ηταν το τηλεφωνημα του ΓΙΑΝΝΗ-Z4 DCT στο οποιο μου ειπε:"Για να μην με εχεις παρει τηλεφωνο μεχρι τωρα,πρεπει να εχεις κατουρηθει απο την χαρα σου"

    Σας παραθετω και το link που περιγραφει τα χαρακτηριστικα του ιντερκουλερ και τα αντιστοιχα του εργοστασιακου για να κανετε μια μικρη συγκριση.Περιλαμβανονται και καποιες φωτογραφιες,οι οποιες ομως δεν ελαφρωνουν ουτε για λιγο το παραπτωμα και την παραλειψη μου να τραβηξω τις δικες μου για μια πιο ολοκληρωμενη παρουσιαση του εγχειρηματος μου.

    Εδω το link :

    https://www.shop.stettperformance.co...&categoryId=10


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    aristent (16-04-11), GM6 (17-04-11), Jimmakos (15-04-11), Lefteris116 (19-04-11), Panos 316T (15-04-11), stratos (15-04-11), Z4 DCT (15-04-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο συννονόματε!

    Περιμένουμε νέα και φωτό!

  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπραβο δημητρο για το μπαξιμο σου...
    λογικα το αυτοκινητο πρεπει να πηρε "λιγακι" τα πανω του ...

    υγ:εγινε τιποτα προχθες το βραδυ καλο περα απο τα λουκανικα που φαγαμε
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  5. #4
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο δημητρο για το μπαξιμο σου...
    λογικα το αυτοκινητο πρεπει να πηρε "λιγακι" τα πανω του ...

    υγ:εγινε τιποτα προχθες το βραδυ καλο περα απο τα λουκανικα που φαγαμε
    Ναι Πανο...

    2 πατηματα :

    1)με Porsche Carrera S εισαγωγη-εξατμιση 2ες ρολλ 60-260km/h.Αποτελεσμα 2,5 κενα και κατι μπροστα το δικο μου

    2)με S3 καινουριο με τουρμπινα 2871 2ες ρολλ 60-230km/h.Πεταγεται το S3 1 αμαξι μπροστα μεχρι τα 180km/h,στα 200 ερχομαστε διπλα και μεχρι τα 230km/h 1,5 αυτοκινητο μπροστα το δικο μου.

    Και στα δυο οδηγος στο Ζ4 ο Lourbas.Δεν τον ξεκολλαγα απο το καθισμα προχθες


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  6. The Following User Says Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    Panos 316T (15-04-11)

  7. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα
    σου ανοιξε την πορτα και αε εβγαλε εξω;
    τουλαχιστον στις αλλαγες δεν χτυπησε κοφτη

    μπραβο για τα αποτλεσματα Δημητρο!
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  8. #6
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχα
    σου ανοιξε την πορτα και αε εβγαλε εξω;
    τουλαχιστον στις αλλαγες δεν χτυπησε κοφτη

    μπραβο για τα αποτλεσματα Δημητρο!
    Οχι!!!Απλα πηρε τα κλειδια και εφυγε


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  9. #7
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να προσθεσω πως το ιντερκουλερ το πηρα χωρις το λογοτυπο "Stett Performance".
    Προσπαθω να διατηρησω το low profile και την εργοστασιακη μορφη του αυτοκινητου!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    Ptboul (27-04-11), z3 2.2 (17-04-11)

  11. #8
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο Δημήτρη. Επιτέλους θα πάρει ανάσα το καημένο. Στο πρώτο πάτημα ήσουν κομπλε και στο δευτερο ήσουν η μερα με τη νηχτα. Θα δεις οτι ειναι απο τις πιο χρησιμες μετατροπες για τα αυτοκινητα μας. Αν μπορεις κανε μετρησεις πριν και μετα το προγραμμα να δεις διαφορες. Και όσο για τις φυλικες μετρησεις ξέρεις τι θα γίνει Μ. Πεμπτη

  12. #9
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε συ δεν είδες κλήση μου?
    Είδα το αμάξι σου στη Θησέως έξω από το συνεργείο, αλλά δεν είχες σήμα!
    Καλορίζικες οι modifies....

  13. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    stratos (15-04-11)

  14. #10
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Δημήτρη. Επιτέλους θα πάρει ανάσα το καημένο. Στο πρώτο πάτημα ήσουν κομπλε και στο δευτερο ήσουν η μερα με τη νηχτα. Θα δεις οτι ειναι απο τις πιο χρησιμες μετατροπες για τα αυτοκινητα μας. Αν μπορεις κανε μετρησεις πριν και μετα το προγραμμα να δεις διαφορες. Και όσο για τις φυλικες μετρησεις ξέρεις τι θα γίνει Μ. Πεμπτη
    Ναι Στρατο αυτο ειχα σκοπο τουλαχιστον ως προς το θεμα των επιδοσεων(μεσω V-Box),αλλα ως προς τις πιεσεις δεν μπορω να κανω τιποτα.Αυτα μονο εσεις με τα Procede.

    Την Μεγαλη Πεμπτη θα κανουμε προωρη Ανασταση μαλλον...Θα τα πουμε και αυριο απο κοντα στο σπιτι του Γιαννη εμεις


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  15. The Following User Says Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    stratos (16-04-11)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP