Σελίδα 3 από 23 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 222

Θέμα: Βουλγαρικες πινακίδες

  1. #21
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μιλησα προσφατα με Βουλγαρο εργατη στη Θεσσαλονικη.

    Φερνει αυτοκινητα τα πουλαει σε Ελληνες αλλα δε κανει χαρτια μεταβιβασης. Πηγαινουν στο τοπικο αστυνομικο τμημα και υπογραφουν χαρτια οτι τα αφηνει στον Ελληναρα εως ενεχειρο.

    Ετσι αν ο Ελληναρας τσαλαπατισει καποιον εχει την ευθυνη.

    Ο Βουλγαρος αναλαμβανει να πληρωνει τα τελη και τις ασφαλειες στη Βουλγαρια, εννοειται με χρηματα που του δινει ο Ελληναρας.

    Επισης ο Βουλγαρος μου τονισε οτι δεν ειναι αναγκη να ανοιξει καποιος εταιρεια στη Βουλγαρια, αρκει να κανει αιτηση οτι θα ανοιξει εταιρεια στη Βουλγαρια.Κοστος λιγοτερο απο 200 ευρω. Δεν υπαρχει πιεση απο το βουλγαρικο κρατος για το ποτε θαλειτουργισει η εταιρεια σου.

  2. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχεις αδικο αντωνη, αλλα εγω συνεχιζω να κατακρινω αρθρα τα οποια με συμβουλευουν πως να παρανομησω.
    Να παρανομήσεις για ποιο λόγο;

    Ακόμα και στην περίπτωση εικονικής εταιρείας;

    Απλά τηρείς ΟΛΟΥΣ τους κανονισμούς της Βουλγαρίας για να έχεις δηλωμένο εκεί το υπό κατοχήν όχημα, και επίσης τηρείς όλους τους Ευρωπαϊκούς κανονισμούς περί κυκλοφορίας.

    Το παράνομο που είναι; (δεν ειρωνεύομαι)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να εχεις ενα αυτοκινητο δηλωμενο σε εταιρεία θα πρεπει η εταιρεία να υπάρχει.

    Επίσης ειτε σε εταιρεία είτε σε φυσικό πρόσωπο θα πρεπει σε τακτα χρονικα διαστηματα να βγαίνει Βουλγαρία για ανανέωση του δικαιώματος χρήσης εντος Ελλάδος.

    Η ασφαλεια του επίσης θα είναι Βουλγαρική.

    Ομοίως οι υποχρεώσεις σου θα αφορούν το Βουλγαρικό κράτος.

    Επίσης στην Ελλάδα θα μπορεί να το οδηγεί μονο ο κάτοχος του αυτοκινητου.

    Τα εχω ψαξει λόγω του ότι εχω δυνατότητα να το κανω (όχι Βουλγαρια - σε άλλο κράτος και απολυτα νομιμα)...

    Δεν ξερω ρε παίδες, ακόμη και με απολύτως νόμιμες διαδικασίες δεν θα αποφάσιζα κατι τετοιο, μονο και μόνο για να έχω ενα αυτοκίνητο περα απο τις οικονομικές μου δυνατότητες. Διότι επι της ουσίας περί αυτού προκειται. Θα προτιμούσα ενα μικρότερο εντός Ελλάδας.

  4. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    oldcarskickass (11-04-11)

  5. #24
    Εγγραφή
    19-03-11
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    26
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταθη δεν ξέρω για ποιον παράνομο μιλάς Αλλα σου τονίζω Ότι θεωρουμαι και είμαι πλέον Βούλγαρος επαγγελματίας που φορολογουμαι απο το Βουλγαρικο κράτος και δίνω Εργασία σε κατοίκους του! Και αν θεωρείται παράνομο το Ότι άνοιξα μια εταιρία σε ξένο κράτος για να επιβιωσω Εγώ και η οικογένεια μου ναι είμαι παράνομος! Αρκετά μας μαμησε το κράτος αυτο τόσα χρόνια.. Κ εμείς πληρωναμε και ΦΠΑ και περαιωσεις κ Όλα τα χάλια τους! Όχι Παιδια, κάντε την Όσο ΕΙναι καιρός! Και ναι, αν δεν είχα εταιρία στη Βουλγαρια Ούτε μπεμπα δεν θα είχα!! Και εκει ιδρώτα ρίχνεις, Αλλα τον παίρνεις πίσω με τον Ένα η τον άλλο τροπο!! Ευχαριστώ φιλικά Πάντα!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to BMWδοmaniac For This Useful Post:

    paganis (11-04-11), Thomelef (11-04-11)

  7. #25
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα σπαει το θεμα που ανοιξατε μονο που ακομα δεν θιξατε ενα πραγμα. πως θα νιωθατε να οδηγουσατε αυτοκινητο με βουλγαρικες αλβανικες και παει λεγοντας πινακιδες? εκτος και αν καποιοι ειναι οπαδοι του παοκ πλακιτσα κανω μη το παρει κανεις σοβαρα και αρπαχτουμε

  8. #26
    Εγγραφή
    19-03-11
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    26
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και ναι!! Οδηγαω αυτοκίνητο με βουλγαρικες πινακίδες!!! Το τι βρισιδι ακούω δε λέγεται!!! Αλλα κλαιν μαιν όταν ακούν Ελληνικό βρισιμο κλείνουν τα παράθυρα!! Συνήθεια ΕΙναι μωρεεεεεεε

  9. The Following User Says Thank You to BMWδοmaniac For This Useful Post:

    katsaraios (11-04-11)

  10. #27
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταθη ,οι πολιτες ακολουθουν τους ταγους τους που εδωσαν τοοοσσσααααα χρονια το καλο παραδειγμα με τις οφσορ εταιριες ,μην μπουμε σε ονοματολογια...
    Εχεις και δικιο γιατι και εσυ δινεις ψωμι στην χωρα σου και οχι εξω ,αλλα το "παρανομο" ξεκινησε και επικρατησε απο τα "μεγαλα"κεφαλια.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  11. The Following 3 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    deepBLUE (11-04-11), Kostas_1 (11-04-11), oldcarskickass (11-04-11)

  12. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    για ποια παρανομια μιλαμε ρε παιδια?

    εδω κ τοσα χρονια

    οσοι ΔΕΝ μπορουν να αντεξουν οικονομικα ενα υπερπολυτελες αυτοκινητο

    ή θελουν να ''κλεψουν'' το κρατος

    απλα το δηλωνουν στις εταιριες τους με οτι ελαφρυνσεις συνεπαγεται αυτο

    ακομα κ με λισινγκ για την αγορα τους!

    ξερω ανθρωπους που ''τρεμουν'' στο ακουσμα του ΣΔΟΕ για τετοιες περιπτωσες κ κοιτουν αρων αρων με τους ελεγχους που αρχισαν κ γινονται
    (γιατι αρχισαν πλεον) να προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν απο πανω τους!...κ οχι μονο αυτο φυσικα....ραμματα πολλα για τις γουνες καποιων!

    αυτο τοσα χρονια δεν ειναι εξαπατηση κ παρανομια?

    ξαφνικα γιναμε ολοι νομοταγεις τωρα?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    deepBLUE (11-04-11), katsaraios (11-04-11), paganis (11-04-11)

  14. #29
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Moufas E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα σπαει το θεμα που ανοιξατε μονο που ακομα δεν θιξατε ενα πραγμα. πως θα νιωθατε να οδηγουσατε αυτοκινητο με βουλγαρικες αλβανικες και παει λεγοντας πινακιδες? εκτος και αν καποιοι ειναι οπαδοι του παοκ πλακιτσα κανω μη το παρει κανεις σοβαρα και αρπαχτουμε
    αν δε πεσει ban sto moufa οι βορειοελλαδιτες θα πρεπει να στρεψουν τη πλατη τους στο forum.

    To συγκεκριμενο ατομο εχει μιλησει κι αλλες φορες με προσβλητικο τροπο για τους βορειοελλαδιτες.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποια παρανομια μιλαμε ρε παιδια?

    εδω κ τοσα χρονια

    οσοι ΔΕΝ μπορουν να αντεξουν οικονομικα ενα υπερπολυτελες αυτοκινητο

    ή θελουν να ''κλεψουν'' το κρατος

    απλα το δηλωνουν στις εταιριες τους με οτι ελαφρυνσεις συνεπαγεται αυτο

    ακομα κ με λισινγκ για την αγορα τους!

    ξερω ανθρωπους που ''τρεμουν'' στο ακουσμα του ΣΔΟΕ για τετοιες περιπτωσες κ κοιτουν αρων αρων με τους ελεγχους που αρχισαν κ γινονται
    (γιατι αρχισαν πλεον) να προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν απο πανω τους!...κ οχι μονο αυτο φυσικα....ραμματα πολλα για τις γουνες καποιων!

    αυτο τοσα χρονια δεν ειναι εξαπατηση κ παρανομια?

    ξαφνικα γιναμε ολοι νομοταγεις τωρα?

    Βασιλη σορυ αλλα εχεις λαθος. Αυτο (η χρονομισθωση) ηταν μια νομιμοτατη ενεργεια. Παρανομο ηταν οταν δηλωνες αλλα αντι αλλων στοιχεια. Μαλλον σε τετοιες περιπτωσεις αναφερεσαι.

    Παντως ομως πλεον δεν συμφερει, διοτι περναει στη φορολ δηλωση του εκαστοτε χρηστη του αυτοκινητου. Αυτος ειναι ο λογος που δεν τα θελουν πλεον.

    Οσο για το ξενο κρατος η παρανομια εγκειται οταν δηλωνει κανεις ψευδως μονιμη κατοικια εκει για να εχει δικαιωμα αγορας αυτοκινητου.

    Σαφως και ο φιλος μας BMWδοmaniac αφου εχει επιχειρηση εκει εχει απολυτο νομιμο δικαιωμα και σε καμμια περιπτωση δεν αναφερομαι σε τετοιες περιπτωσεις (πραγματικες εταιρειες και μονιμη κατοικια εκει)

  16. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    katsaraios (11-04-11)

Σελίδα 3 από 23 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP