Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Ελατηρια-αντιστρεπτικες

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη πριν ενα μηνα περιπου εβαλα R-D αντιστρεπτικες ρυθμιζομενες 3 σκαλες εμπρος-πισω.
    Τις ρυθμισα στην 3 σκαλα(hard) εμπρος-πισω και οδηγωντας το σε αρκετα γνωστη(ερημικη με στροφες)διαδρομη παρατηρησα τα εξεις: κλισεις σχεδον μηδενικες,περιορισμο της υποστροφης κατα 50%,χασιμο της προοδευτικοτητας σε μεγαλο εως πολυ μεγαλο βαθμο!!!,αισθητα πιο σκληρο αυτοκινητο και στην ευθεια,εαν δεν ειχα μπλοκε θα ανεβαινα στο τουμπι του parking με δυσκολια λογο του τροχου στον αερα.
    Θα αλλαξω την ρυθμιση στην 2 σκαλα και εαν συνεχιζει να ειναι τοσο απολυτο-επικινδυνο(για τα δικα μου χερια τουλαχιστον) στο οριο,θα κατεβω στην 1 σκαλα και βλεπουμε.....

    Υ.Γ: Εχω και H-R ελατηρια 2,5 ποντους.
    Αλεξη και εσυ hard-hard ε? Νομιζα πως ηταν η ιδεα μου.. αλλα το επιβεβαιωνω και με τη δικη σου εμπειρια πως το hard-hard παραειναι αποτομο στο οριο

    Γιαννη δεν ηξερα οτι δεν εχει ρυθμιση εμπρος η δικη σου, μικρο το κακο ομως γιατι θα γινει ετσι και αλλιως πιο σκληρο λογω παχους, ενω πισω μπορεις να το βαλεις στο medium και να εχεις ενα υπερστροφικο συνολο.

  2. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    alexm (07-04-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη υπάρχουν διάφοροι συνδιασμοί σε Schnitzer & όχι μόνο!
    Υπάρχει coilover υπάρχει και ο συνδυασμός 4 αμορτισέρ & ελατήρια
    Απλά επειδή το έχω ζήσει σε Ζ3 φίλου μου, τα ελατήρια της Schnitzer παρόλο ότι είναι Eibach δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το Eibach pro-kit, είναι πιο μαλακά με προδιαγραφές Schnitzer
    Eπίσης μπορεί να πάει στο συνδιασμό ελατήριο Schnitzer με αμορτισέρ sachs για να μην ξεφύγει οικονομικά!

    Για να καταλαβω ρε παιδια...
    Στην eibach που ρωτησα μου ειπαν οτι το pro kit ειναι λιγο πιο σκληρο απο τα μαμα.....συγκεκριμενα μου ειπαν μην περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα στην σκληροτητα...πραγμα που μου αρεσε....

    ιΣΧΥΕΙ????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  4. #23
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλεξη και εσυ hard-hard ε? Νομιζα πως ηταν η ιδεα μου.. αλλα το επιβεβαιωνω και με τη δικη σου εμπειρια πως το hard-hard παραειναι αποτομο στο οριο

    Γιαννη δεν ηξερα οτι δεν εχει ρυθμιση εμπρος η δικη σου, μικρο το κακο ομως γιατι θα γινει ετσι και αλλιως πιο σκληρο λογω παχους, ενω πισω μπορεις να το βαλεις στο medium και να εχεις ενα υπερστροφικο συνολο.
    Αν το βαλω στο soft δεν θα εχω περισοτερη σκληροτητα λογο παχους απο μαμα ...στη πισω??
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  5. #24
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλαβω ρε παιδια...
    Στην eibach που ρωτησα μου ειπαν οτι το pro kit ειναι λιγο πιο σκληρο απο τα μαμα.....συγκεκριμενα μου ειπαν μην περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα στην σκληροτητα...πραγμα που μου αρεσε....

    ιΣΧΥΕΙ????
    Είναι σίγουρα σκληρότερο από το Schnitzer , άρα και από το μαμά
    Σκέψου ότι το ελατήριο της Schnitzer είναι πιο μαλακό από το pro-kit & φυσικά πιο σκληρό από το μαμά...

  6. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρα σκληρότερο από το Schnitzer , άρα και από το μαμά
    Σκέψου ότι το ελατήριο της Schnitzer είναι πιο μαλακό από το pro-kit & φυσικά πιο σκληρό από το μαμά...
    Ξερουμε σε τι τιμες παιζουν τα schnitzer??
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  7. #26
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    210-9572022 λογικά κανά 500άρι θα σου πουν, αλλά θα το ψάξουμε για πιο φτηνά!

  8. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    Z4 DCT (07-04-11)

  9. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιαννη εγω στη θεση σου το μονο που θα αλλαζα ειναι αντιστρεπτικες και οχι ελατηρια γιατι θα το σκληρηνεις πολυ το αμαξι και θα χασεις απο την ανεση του.
    HR εχει ο Μπουκης στη Λευκα στα Καμινια αν δε θες να αγοραζεις απο το ιντερνετ και γω απο κει πηρα τις δικες μου.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  10. #28
    Εγγραφή
    25-04-10
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    25
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη εγω στη θεση σου το μονο που θα αλλαζα ειναι αντιστρεπτικες και οχι ελατηρια γιατι θα το σκληρηνεις πολυ το αμαξι και θα χασεις απο την ανεση του.
    HR εχει ο Μπουκης στη Λευκα στα Καμινια αν δε θες να αγοραζεις απο το ιντερνετ και γω απο κει πηρα τις δικες μου.
    Σωστος!!Οι αντιστρεπτικες ειναι ολα τα λεφτα στο αμαξι.Για καποιον που δεν τον ενδιαφερει το χαμηλωμα αλλα να μην γερνει το αμαξι αυτο το κανουν οι αντιστρεπτικες.Μπορεις να εχεις μαλακη αναρτηση στις ανωμαλιες και συνχρονος σπορτιφ συμπεριφορα στις στροφες.Ακομα και μια μπαρα θολων αλλαζει κατα πολυ την συμπεριφορα και το δεσιμο του αυτοκινητου.Ολα αυτα τα εχω δοκιμασει και στα δυο προηγουμενα αμαξια που ειχα ενα ΜΧ5 και Golf GTI 2.0L

  11. The Following User Says Thank You to ttjohn For This Useful Post:

    deepBLUE (07-04-11)

  12. #29
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά τι έκανες?
    Είμαι κ εγώ σε φάση αλλαγής ελαστικών (βγάζω runflat και βάζω κανονικά) και σκεφτόμουν μήπως το χαμήλωνα λιγάκι με κανά Schnitzer ελατήριο, ή κάτι που να μην κοπανάει...

  13. #30
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γνωμη μου ειναι εφοσον τ'αμαξι σου κινειται σχεδον αποκλειστικα σε δρομο,να ξεκινησεις απο αντιστρεπτικες.Θα μειωσεις αισθητα τις κλισεις και το body roll χωρις καμια αισθητη απωλεια ανεσης.Αν δεις μετα οτι θες κατι παραπανω,προχωρα σε αμορτισερ-ελατηρια(ποτε μονο το ενα απ'τα δυο,ειναι λαθος συνδυασμος) ή ακομη καλυτερα προχωρα στην αγορα μιας coilover αναρτησης.Υπαρχουν λιγοτερο γνωστες γραμμικες που η τιμη τους κυμαινεται στην τιμη 4ων bilstein μονο χωρις ελατηρια...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP