Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 92

Θέμα: E34 αναβάθμιση

  1. #21
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί μου φίλοι, αδέρφια μου και συγκάτοικοι στην τρέλλα μου!

    Σήμερα καλό καιρό είχε και βγήκαμε για αγορές και εκτός αυτού έριξα και ένα πλύσιμο στο μοτέρ να φύγουν οι μούργες και οι σκόνες!

    Τα πράγματα όπως βλέπετε είναι καινούρια ζελατίνας και έπαθα σόκ που είδα στις συσκευασίες αναλυτικά διαγράμματα τοποθέτησης! GERMAN POWER!!!!

    Ευελπιστώ αύριο να έχω τον καιρό με το μέρος μου και να κάτσω να τα τοποθετήσω.... Φυσικά όποιος θέλει να έρθει για παρέα μπορεί να στείλει ένα ΠΜ να συννενοηθούμε και καφεδάκι απο τα χεράκια μου!

    Οι φωτογραφίες που είχα υποσχεθεί και μόλις ξανα ανοιχτεί το μοτέρ έρχονται και άλλες φωτογραφίες!






  2. The Following 3 Users Say Thank You to Jimmakos For This Useful Post:

    S8N (26-04-11), stratos (26-04-11), zaharias (26-04-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimmakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί μου φίλοι, αδέρφια μου και συγκάτοικοι στην τρέλλα μου!

    Σήμερα καλό καιρό είχε και βγήκαμε για αγορές και εκτός αυτού έριξα και ένα πλύσιμο στο μοτέρ να φύγουν οι μούργες και οι σκόνες!

    Τα πράγματα όπως βλέπετε είναι καινούρια ζελατίνας και έπαθα σόκ που είδα στις συσκευασίες αναλυτικά διαγράμματα τοποθέτησης! GERMAN POWER!!!!

    Ευελπιστώ αύριο να έχω τον καιρό με το μέρος μου και να κάτσω να τα τοποθετήσω.... Φυσικά όποιος θέλει να έρθει για παρέα μπορεί να στείλει ένα ΠΜ να συννενοηθούμε και καφεδάκι απο τα χεράκια μου!

    Οι φωτογραφίες που είχα υποσχεθεί και μόλις ξανα ανοιχτεί το μοτέρ έρχονται και άλλες φωτογραφίες!





    Ωραίος!!Τι ώρα θα αρχίσει το πανηγύρι???λέω να περάσω καμιά βόλτα!!

  4. #23
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πρωινές ώρες φίλε κατά τις 10 λέω.... Να μην πάρει καθόλου μπροστά ο κινητήρας ούτε για να κουνηθεί 10 μέτρα το άρμα!

  5. #24
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimmakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Λογικό αλλά δεν μιλάμε για +200ps, συμπίεση κατεβάζουν όταν ανεβάζουν τρελές πιέσεις (overboost στον Θεό) απο όσο ξέρω... Εδώ μιλάμε για 0,8-1bar
    2. Άνετα γιατί δεν θα "τα τρώει όλα" με την 1η στην εκκίνηση, είμαι τρελλός αλλά όχι και έτσι....
    Δημητρη 0.8-1.0 bar και stock σωθικα ξεχνα το!Δεν παιζει με τιποτα ν'αντεξει,περαν του γεγονοτος οτι θες κι αλλη αντλια βενζινης και μπεκ γιατι τα δικα σου ουτε 0.4 δεν θα σηκωσουν.Το μοτερ σπανια σπαει στην 1η,το φορτιο που δεχεται ειναι στις μεγαλυτερες σχεσεις.Συμπιεση θα παραμεινεις οπως εισαι(για τουρμπατο ειναι τελεια το 8,8:1),θα βαλεις μπεκ απο 328(ροζ κεφαλακι) και με τη δικη σου αντλια βενζινης θα δουλεψεις 0.6bar ικανα να παραγουν περιπου 150-170hp αναλογα το μεγεθος της τουρμπινας.Ετσι θα μπορεις να σπας 1η-2α-3η και 4η-5η θα χαλαρωνεις....Οτι πρεπει για ορεινες διαδρομες.
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Jimmakos (26-04-11)

  7. #25
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ακριβώς Mike... Τουλάχιστον με αυτά που θα βάλω θα έχω ένα μοτέρ απο την αρχή καθώτι τα υπόλοιπα μέρη είναι εντάξει!

    Τα μπέκ απο 328 είναι καλή περίπτωση, τρόμπα βενζίνης έχω απο 328 (3bar πίεση αν θυμάμαι καλά), πιστεύω αρχικά θα κάνει αλλά θα θέλει πιο μεγάλη αν σηκώσω πίεση οπότε είναι και αυτή στο πρόγραμμα.... Η φλάτζα όπως είδες είναι η δικιά της οπότε παραμένω ίδια συμπίεση

    Τουρμπίνα καταστάλαξα στην 25άρα! Παραπάνω δεν χρειάζεται.... Άλλωστε η 25άρα μπορεί να με πάει και πάνω απο 200hp (αν αλλαχτούν και τα υπόλοιπα στο μοτέρ)...

  8. #26
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη 0.8-1.0 bar και stock σωθικα ξεχνα το!Δεν παιζει με τιποτα ν'αντεξει,περαν του γεγονοτος οτι θες κι αλλη αντλια βενζινης και μπεκ γιατι τα δικα σου ουτε 0.4 δεν θα σηκωσουν.Το μοτερ σπανια σπαει στην 1η,το φορτιο που δεχεται ειναι στις μεγαλυτερες σχεσεις.Συμπιεση θα παραμεινεις οπως εισαι(για τουρμπατο ειναι τελεια το 8,8:1),θα βαλεις μπεκ απο 328(ροζ κεφαλακι) και με τη δικη σου αντλια βενζινης θα δουλεψεις 0.6bar ικανα να παραγουν περιπου 150-170hp αναλογα το μεγεθος της τουρμπινας.Ετσι θα μπορεις να σπας 1η-2α-3η και 4η-5η θα χαλαρωνεις....Οτι πρεπει για ορεινες διαδρομες.
    εδω εισαι λαθος....τα στοκ σωθικα εχουν αποδειξει , πως με συνετη χρηση..αντεχουν και πιεση ανω του 1 μπαρ! παραδειγματα υπαρχουν και αν κρινω απο μ43..που ειναι εφαμιλλα σε ανθεκτικοτητα με το μ40...και δουλευουν με 1,3 μπαρ και στοκ μηχανοστασιο...τοτε δεν υπαρχει θεμα σε σωστα συντηρημενο μοτερ! οσο για τα μπεκ...μηπως γνωριζεις την παροχη του 328?? αν θεωρησω πως τα 6 μπεκ ...τροφοδοτουν δυναμη 190 αλογων...στον τετρακυλινδρο για ιδια ιπποδυναμη τα ιδια μπεκ...δεν νομιζω να επαρκουν...!

  9. #27
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω εισαι λαθος....τα στοκ σωθικα εχουν αποδειξει , πως με συνετη χρηση..αντεχουν και πιεση ανω του 1 μπαρ! παραδειγματα υπαρχουν και αν κρινω απο μ43..που ειναι εφαμιλλα σε ανθεκτικοτητα με το μ40...και δουλευουν με 1,3 μπαρ και στοκ μηχανοστασιο...τοτε δεν υπαρχει θεμα σε σωστα συντηρημενο μοτερ! οσο για τα μπεκ...μηπως γνωριζεις την παροχη του 328?? αν θεωρησω πως τα 6 μπεκ ...τροφοδοτουν δυναμη 190 αλογων...στον τετρακυλινδρο για ιδια ιπποδυναμη τα ιδια μπεκ...δεν νομιζω να επαρκουν...!
    Αν θες εσυ να παιζεις το μοτερ κορωνα-γραμματα σε καθε πατημα και εισαι σιγουρος για τη βενζινη που βαζεις και για τον προγραμματιστη του αυτοκινητου σου οτι θα'χει ασχοληθει με το αβανς σε ολη τη μπαντα του στροφομετρου,ε, τοτε ειμαι λαθος!....Η εμπειρια δειχνει οτι μοτερ που δουλευει οριακα,καποια στιγμη σπαει.Και πραγματικα θελω να μου δειξεις Μ40-42-43-44 με στοκ σωθικα και 1.3bar σταθερο μεχρι τον κοφτη που ζει ακομη!
    Οσον αφορα τα μπεκ:
    1ον Το οτι τροφοδοτουν μοτερ 190-200 ιππων δεν σημαινει οτι δουλευουν στο full duty cycle που μπορουν.
    2ον και πραγματι ισχυει αυτο καθοτι ειναι τα μεγαλυτερα μπεκ ατμοσφαιρικου E36 πιθανον μεγαλυτερα/ισαξια με του Μ3 με παροχη 222cc/min(τα βελτιωτικα μπεκ για Μ3 βελτιωμενα ατμοσφαιρικα εχουν παροχη 252cc και για τουρμπατα 472cc.
    3ον λοιπον τα ροζ μπεκ του 328 για να κλεισουμε τις αποριες του Δημητρη μας,εαν δουλευουν μεχρι και στο 93% της παροχης τους επαρκουν για τουρμπατη εφαρμογη μεχρι 0.7-0.8ct και νορμαλ τουρμπινες απο Τ25 εως Τ35...Σε τουρμπατο 328 αυτο μεταφραζεται σε περιπου 280-310hp στροφαλο,στο 4κυλινδρο φανταζομαι γυρω στα 160-180hp...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  10. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παραδειγματα με 1,3 μπαρ και νορμαλ εντοσθια εχουμε κανα 2 στο φορουμ(και καποια στιγμη και το δικο μου)! κανενα μοτερ τουρμπατο ακομα και εργοστασιακο ...αν το δουλευεις κοφτη..καποια στιγμη θα στα δωσει στο χερι..ειναι θεμα καθαρα χρησης η αξιοπιστια! τα μπεκ....του 328,,σιγουρα δεν θα δουλευουν full duty στο εργοστασιακο μοτερ...αλλα επειδη πειραματιστηκα αρκετα μεχρι να βρω τα ιδανικα μπεκ για το δικο μου κομπρεσσορατο τετρακυλινδρο..πιστευω πως θελει απο 250 εως 270cc στα 3 bar(πιεση βενζινης), για πιεση 0,7-1 bar! ο προγραμματισμος...θελει προσοχη...αλλα αμα δεν εμπιστευεσαι τον προγραμματιστη σου, μην μπαινεις εξαρχης στην διαδικασια να τουρμπισεις! επιπλεον το να δουλεψει το μπεκ στο 93%(ωστε να επαρκεσει),,,θα σε βαλει σε πολυ δυσκολη θεση, οταν καποια στιγμη τα παιξει απο το full duty...

  11. #29
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το να κανεις μια κοντρα και να δουλευεις 1.3bar για 600-700μετρα πιθανον να μη σου δημιουργησει προβλημα αμεσα...μακροχρονια ομως σιγουρα το φθειρεις.Ειχα Punto GT που με στοκ μοτερ το δουλευα 1.8 σταθερο για 1.5χρονο.2-3 φορες ανοιξα 4ες-5ες μεχρι κοφτη ομως και τα πηρα στη μασχαλη.Η σωστη δουλεια δεν πρεπει να γινεται υπο προυποθεσεις.Και οχι δεν θα σου μεινει στο χερι μεσα σε πχ 5000χλμ,στοκ τουρμπισιο μοτερ επειδη το σκιζεις,ακριβως γιατι η εταιρεια εχει κανει τη μελετη της ν'αντεχει σε καθε βαρβαρο ποδαρακι για καμποσες χιλιαδες χλμ ανεξαρτητως χρησης.Για τα μπεκ εχεις δικιο...ΔΕΝ ειναι σωστο να τα δουλευεις πανω απο 90% γι'αυτο και καλα εκανες και τ'αλλαξες.
    Υ.Γ. Παραδοξως μετα το σπασιμο,το GT εγινε σφυρηλατο με μεγαλυτερα μπεκ που δουλευαν στο 92% για πιεση 2.0bar ct-2.4overboost...Αυτο εγινε το 2001 κι ακομα ετσι δουλευει!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stunt Mike : 26-04-11 στις 21:46
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  12. #30
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το να δουλευεις ενα τουρμπατο 5ες κοφτη και για πολλα χιλιομετρα...να εισαι σιγουρος πως ακομα και εργοστασιακο,,,θα παραδωσει πνευμα καποια στιγμη ή τουλαχιστον ,,αν μετρησεις συμπιεση θα το βρεις ψωφιο! καλο μου ακουγεται το πουντακι...κριμα που δεν εχω πλεον τον γαλλο...να καναμε καμια καλη...

  13. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    Unknown (19-05-11)

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP