Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: [E46]Μ Pack ελατηρια

  1. #11

    Προεπιλογή

    Προφανως εχουν ''πεσει'' τα ελατηρια και εχει ''κατσει''.Ισως ο προηγουμενος ιδιοκτητης ή εσυ να το φορτωνατε ...
    Γιατι δεν πας σε μια αφτερμαρκετ λυση 2-3 ποντους χαμηλωμα και σκληροτερα αμορτισερ? Ποσα λεφτα εχεις σκοπο να διαθεσεις?

  2. #12
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα Μ ελατηρια τα εχω ηδη..Τα πηρα απο γνωστο μου που τα εβγαλε..Γιαυτο το λογο δηλαδη ηθελα να τα βαλω επειδη ελεγα θα χαμηλωσει το αυτοκινητο..Αν το χαμηλωσωσ σε συνδυασμο με σκληροτερα αμορτισερ δε θα σκληρυνει πολυ ομως μετα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 12-01-10 στις 23:20

  3. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    kostasxan (25-02-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Μ ελατηρια τα εχω ηδη..Τα πηρα απο γνωστο μου που τα εβγαλε..Γιαυτο το λογο δηλαδη ηθελα να τα βαλω επειδη ελεγα θα χαμηλωσει το αυτοκινητο..Αν το χαμηλωσωσ σε συνδυασμο με σκληροτερα ελατηρια δε θα σκληρυνει πολυ ομως μετα?
    ..να μπω κι εγώ στην κουβέντα.... δεν είναι απόλυτο το ότι θα σκληρύνει, το σίγουρο είναι ότι θα μικρύνει η διαδρομή και αυτό δίνει την εντύπωση ότι σκληραίνει φτάνοντας νωρίτερα στα bump-stops τα οποία είναι "ταίρι" με τη διαδρομή των αμορτισέρ και τα ελατήρια που ήδη έχεις. Η καλύτερη κίνηση θα ήταν ήταν να βάλεις και Μ μπουκάλες/bump-stops, αλλιώς, αφού είναι ήδη σκληρό άστο έτσι γιατί θα τερματίζεις πολύ εύκολα αν χαμηλώσεις κι άλλο.

  5. #14

    Προεπιλογή

    Με τα ελατηρια που πηρες και ενα πιο σκληρο αμορτισερ (βλ. bilstein, koni, sachs) δεν θα εχεις καποιο προβλημα ...το αυτοκινητο θα γινει λιγο πιο σφιχτο απο το εργοστασιακο setup του.
    Αν βαλεις και αλλα ελατηρια για να χαμηλωσεις και αλλο σιγουρα θα γινει πιο σκληρο. Μπορεις να πας σε μια λυση οπως αυτη της HR++ που ειναι ''γλυκα'' ελατηρια, δεν ειναι κουραστικα οπως τα eibach

  6. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..να μπω κι εγώ στην κουβέντα.... δεν είναι απόλυτο το ότι θα σκληρύνει, το σίγουρο είναι ότι θα μικρύνει η διαδρομή και αυτό δίνει την εντύπωση ότι σκληραίνει φτάνοντας νωρίτερα στα bump-stops τα οποία είναι "ταίρι" με τη διαδρομή των αμορτισέρ και τα ελατήρια που ήδη έχεις. Η καλύτερη κίνηση θα ήταν ήταν να βάλεις και Μ μπουκάλες, αλλιώς, αφού είναι ήδη σκληρό άστο έτσι γιατί θα τερματίζεις πολύ εύκολα αν χαμηλώσεις κι άλλο.
    Νικο δεν το συζηταμε...αν ειναι να χαμηλωσει θα πρεπει να βαλει αλλα αμορτισερ με πιο κοντα καλαμια! Απλα για τα m-pack που ειναι μολις ενα ποντο πιο κοντα...δεν θα εχει προβλημα!

  7. #16
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για τα Sachs Performance ποια ειναι η αποψη σας?Σε σχεση με τα Bilstein?

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα Sachs Performance ποια ειναι η αποψη σας?Σε σχεση με τα Bilstein?
    Αν μιλάς για τα απλά Bilstein θα έλεγα ότι τα Sachs Performance είναι ανώτερα..

  9. #18
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε σχεση με τα κιτρινα φιλε Νικο?

  10. #19

    Προεπιλογή

    Εγω εχω μια αδυναμια στα ''κιτρινα'' sprint και πιστευω οτι ειναι καλυτερα! Αν βαλεις ιδιαιτερα το χερι λιγο πιο βαθια στην τσεπη και παρεις τα up-side-down ακομα καλυτερα!

  11. #20
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω μια αδυναμια στα ''κιτρινα'' sprint και πιστευω οτι ειναι καλυτερα! Αν βαλεις ιδιαιτερα το χερι λιγο πιο βαθια στην τσεπη και παρεις τα up-side-down ακομα καλυτερα!
    τι ειναι τα up side-down φιλε? ρωταω γιατι βρισκομαι σε φαση αλλαγης αμορτισερ μιας και το κτεο μου τα μετρησε τα μπροστινα στο 10%

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP