Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: User Reputation System

  1. #11
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε Στάθη για το θρεντ, επειδή ούτε εγώ γνώριζα πως λειτουργούσε το σύστημα, μόλις χθες αναγκάστηκα να ρωτήσω κάποιον mod για να μου λύσει μερικές απορίες.

    Τώρα πλέον έχω καλυφθεί πλήρως!

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με την ευκαιρια της ερωτησης του Fad3In, να πουμε 1-2 πραγματα ακομα.

    οπως λεει και ο κωστας σε πολλους ανθρωπους αλλαζει η συμπεριφορα πισω απο το pc.
    δεν ξερω για ποιο λογο γινεται αυτο (δεν ειμαι ψυχολογος) αλλα το εχουμε δει στην πραξη να συμβαινει.
    καποιοι απο εμας καπου εχουμε παραφερθει, πολυ ή λιγο, αντιδρωντας μερικες φορες ως "αλλοι ανθρωποι".

    βεβαια καποιοι αλλοι παραμενουν φιλικοι και ψυχραιμοι σε ολες τις συνθηκες και αυτο ειναι και το ζητουμενο.

    εχω λοιπον να πω οτι στην 3μηνη λειτουργια του φορουμ εχουμε ελαχιστες περιπτωσεις αρνητικων-υβριστικων-προσβλητικων ρεπς.
    νομιζω μια ή δυο φορες μονο, οπου τα θεματα λυθηκαν ακολουθωντας την παραπανω διαδικασια.
    οι εξηγησεις δοθηκαν μεταξυ των χρηστων, η κακη στιγμη ξεπεραστηκε απ' ολους και πηγαμε παρακατω.

    θελω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος και υπερηφανος τολμω να πω για το καλο και φιλικο κλιμα που επικρατει, την ποιοτητα της ανταλλαγης αποψεων, τον πλουτο των συζητησεων και την ωριμοτητα που ολοι εχουμε δειξει.
    ειδικα οταν επαναφερω στη μνημη μου τα "σκηνικα" που ολοι ζησαμε αλλου...

    ετσι αγαπητε φιλε Fad3In, στην πραξη εχουμε ελαχιστα τετοιου ειδους θεματα.
    τωρα στην υποθετικη ερωτηση σου, θα απαντησω οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να αξιολογησει αρνητικα οτι δεν του αρεσει.
    επισης εχει δικαιωμα να κρατησει και την ανωνυμια του (και σε θετικες και αρνητικες ψηφους), εφοσον σεβεται τους κανονες που εχουμε θεσει και φυσικα τους αγραφους νομους καλης συμπεριφορας που επιβαλεται ολοι να εχουμε στις συναναστροφες μας με αλλους ανθρωπους.
    σε ενδεχομενη παραβιαση αυτων, εχουμε πει πιο πανω τι θα (και εχει) συμβει.

    τελος με επισης μεγαλη χαρα βλεπω οτι ολα σχεδον τα μελη εχουν αγκαλιασει και προτιμησει την εκφραση θετικων αισθηματων με το συστημα των "ευχαριστηριων" (thanks).
    ειναι το γνωστο κουμπακι που βρισκεται κατω απο καθε ποστ. ειναι το συστημα που υποτιθεται (ετσι μας λεγανε αλλου) δεν ηταν συμβατο με την πλατφορμα του vbulletin...
    Ο μπιλ007 ομως το εκανε και δουλεψε μεσα σε 10 λεπτα... (ευγε μπιλ!)

    βλεπουμε λοιπον οτι το 95% ανταλλαγης αξιολογησεων γινεται με το συστημα των thanks και το 5% μονο με το κλασσικο συστημα με τη ζυγαρια.
    αυτο σημαινει οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων επελεξε και επιθυμει να εκφραζεται μονο θετικα και με οτι δεν συμφωνει απλα το αγνοει. μπραβο σε ολους μας γι' αυτο.

    το συστημα των thanks ειναι πολυ απλο στη λειτουργια του.
    ο καθε χρηστης εχει 10 thanks καθε 24 ωρες.
    το καθε thank μετραει στο ρεπ 1 βαθμο, ασχετως αριθμο ποστ, ημ/νια εγγραφης και ολες τις αλλες παραμετρους που ισχυουν στο κλασσικο συστημα και εχω εξηγησει παραπανω.

  3. The Following 9 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    aristent (21-04-10), BILL007 (06-04-10), gant (06-04-10), Kostas_1 (06-04-10), manos///3 (21-04-10), NickE60 (06-04-10), PANOS-E60 (23-04-10), Samaro (06-04-10), Thomelef (06-04-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν και το rep sυσtem ειναι κατι που σηκωνει μεγαλη κουβεντα... και ισως ειναι απο αυτα που θα πρεπει να τα συζηταμε σε τακτικες συναντησεις μαζι με χιλια δυο αλλα φυσικα,θα ηθελα να συμπληρωσω στην πολυ σωστη ιδεα του να φαινεται αυτοματα αυτος που αξιολογει θετικα ή αρνητικα, οτι η "καλυψη" -"παραλαγη" που μας δινει το πληκτρολογιο ειναι πολυ σχετικη.
    Εξηγουμαι.. το να ριξει καποιος μια ανωνυμη κοκκινη το μονο που κανει ειναι να εκθετει τον εαυτο του και αυτο γιατι ο καθε user με ενα pm σε καποιον admin μπορει και δικαιουται να μαθει τις αξιολογησεις του.
    Ετσι ουσιαστικα δεν καλυπτεται πισω απο καμια ανωνυμια...
    Τεσπα ας προσπαθησουμε ολοι να συμπεριφερθουμε ως ενηλικες.

  5. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Samaro (06-04-10)

  6. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    να ρωτησω κατι???
    Πρατηρησα χτες οτι το rep power δεν υπαρχει πια στη κεντρικη σελιδα
    Προκειται να αλλαξει κατι?



  7. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ηταν μια επιλογη η οποια με την αναβαθμιση του admin control panel που καναμε στα τελη μαρτιου, αφαιρέθηκε και δεν θα επανελθει.
    δεν υπαρχει ουτως ή αλλως καποια χρησιμοτητα στην πληροφορια να βλεπει κανεις ποσους ποντους δινει οταν ψηφιζει.

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ok.thnks σταθη!



  9. #17
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό σημείο να το αναφέρω εδώ αλλά τι είναι τα Referrals?

  10. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι συστασεις νεων μελων που κανεις.
    Οταν κανουν ρετζιστερ γραφουν ποιος τους συστησε.

  11. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (21-04-10)

  12. #19
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συστασεις νεων μελων που κανεις.
    Οταν κανουν ρετζιστερ γραφουν ποιος τους συστησε.
    Thanx. Οσο ζώ μαθαίνω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP