Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μυρωδιά τσιγάρου – Πως θα απαλλαγείτε

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Μυρωδιά τσιγάρου – Πως θα απαλλαγείτε

    Υπάρχει τρόπος να απαλλάξω το αυτοκίνητο μου από τη μυρωδιά τσιγάρου...διαβαστε το παρακατω....το εχω δοκιμασει με απιθανα αποτελεσματα...!!

    Η χειρότερη πηγή αυτής της αντιαισθητικής μυρωδιάς είναι το γεμάτο τασάκι του αυτοκινήτου. Εάν κάποιος έχει καπνίσει μέσα στο αυτοκίνητο, φροντίστε να αδειάστε το συντομότερο το τασάκι. Πλύντε το καλά με νερό και σαπούνι, ξεπλύντε το με καθαρό νερό και μετά περιχύστε το με λίγο νερό μέσα στο οποίο έχετε διαλύσει μερικές σταγόνες αιθέριου έλαιου μέντας.

    Εάν η μυρωδιά τσιγάρου έχει “ποτίσει” τις ταπετσαρίες και τα πλαστικά του αυτοκινήτου τότε το πρόβλημά σας είναι μεγαλύτερο. Εδώ χρειάζεται είτε ένας καλός βιολογικός καθαρισμός, που γίνεται από επαγγελματικό συνεργείο, είτε η χρήση ενός πολύ καλού καθαριστικού προϊόντος της αγοράς.
    Σαπουνίστε όλες τις επιφάνειες με το ειδικό προϊόν και σκουπίστε καλά.
    Αφήστε το αυτοκίνητο να στεγνώσει πλήρως σε ηλιοφώτιστο σημείο με ανοιχτές πόρτες.
    Ρίξτε στο πάτωμα μαγειρική σόδα και αφήστε την μία εβδομάδα. Η μαγειρική σόδα έχει την ικανότητα να απορροφά ακόμα και τις πιο επίμονες μυρωδιές.
    Στο τέλος της εβδομάδας σκουπίστε τα υπολείμματα της σόδας με την ηλεκτρική σκούπα. Βάλτε στο αυτοκίνητο ένα καλό αρωματικό.

    ΠΡΟΣΟΧΗ:
    Εάν είστε καπνιστής, πρέπει να ξέρετε ότι το τσιγάρο όχι μόνο βλάπτει στην υγεία, αλλά βλάπτει και την αξία του αυτοκινήτου σας. Εάν σκοπεύετε κάποτε να το αντικαταστήσετε οι υποψήφιοι αγοραστές μπορεί να επηρεαστούν αρνητικά από την άσχημη μυρωδιά του εσωτερικού και είτε να μην το προτιμήσουν είτε να ζητήσουν μια έκπτωση στην τιμή. Η καλή μυρωδιά είναι ατού για την μεταπώληση.
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (14-01-10), patriNOS (14-01-10), tmilatos (12-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετά το τσιγάρο,πρέπει να απαλλαγούμε και απο την μυρωδιά του.
    Πως φαίνεται οτι το έκοψες πρόσφατα.

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εγώ το έκοψα πρόσφατα....πάντως όταν κάπνιζα φρόντιζα και είχα πάντα μαζί μου βανίλια σε ξυρή μορφή η οποία πραγματικά εξουδετέρωνε τα πάντα....

  5. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστές οδηγίες αλλά όπως λες, εάν έχει ποτίσει στις ταπετσαρίες θέλει όλο πλύσιμο, αλλά και αλλαγή του φίλτρου καμπίνας.

    Βέβαια τις πιο πολλές φορές, η μυρωδιά παραμένει ή επανεμφανίζεται.

    Γι αυτό πρέπει να ζητήσετε μετά το βιολογικό καθαρισμό να σας τοποθετήσουν γεννήτρια όζοντος. Βέβαια τη συγκεκριμένη γεννήτρια πολύ λίγα καταστήματα την έχουνε, διότι είναι λίγο ακριβούτσικη, αλλά είναι η μοναδική λύση σε δύσκολες μυρωδιές (τσιγάρο, τυρί, εμμετός, ψάρι κτλ). Ζητήστε να τη δέιτε, αφού πολλοί 'ξύπνοι' σε πλυντήρια αυτοκινήτων κυρίως, ισχυρίζονται ότι την έχουν, αλλά....

    Το όζον ως αέριο μπορεί να διεισδύσει παντού και να σκοτώσει όλους τους βλαβερούς μύκητες μέσα στο σαλόνι του αυτοκινήτου μας και βέβαια και εκείνους που προκαλούν αυτές τις δύσκολες οσμές.

    EDIT: Μετά από μία τέτοια υπηρεσία μπορούμε να μιλάμε για πλήρη απολύμανση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 12-01-10 στις 19:47

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (25-08-12), bmwcompactjohn (14-01-10), Ptboul (15-01-10)

  7. #5
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    62
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπραβο Κωστα για τις πληροφοριες που μας εδωσες να εισαι καλα !!!αλλα και ενα μεγαλο μπραβο στο Βασιλη για το ομορφο post που ανοιξε και εδωσε και αυτος με τη σειρα του καποιες πληροφοριες !!!!!

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ωχ Παναγια μου!!

  9. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Ptboul (14-01-10)

  10. #7
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το τσιγάρο,πρέπει να απαλλαγούμε και απο την μυρωδιά του.
    Πως φαίνεται οτι το έκοψες πρόσφατα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το έκοψα πρόσφατα....πάντως όταν κάπνιζα φρόντιζα και είχα πάντα μαζί μου βανίλια σε ξυρή μορφή η οποία πραγματικά εξουδετέρωνε τα πάντα....
    ρε σεις μην σκαλωνεται.. δεν ειναι τιποτα να κοψεις το τσιγαρο.. εγω μεχρι στιγμης το εχω κοψει πανω απο 20 φορες και ακομη συνεχιζω.. να και τωρα απο τα κομμενα κανω.....

    vanish ειναι η λυση για τα παντα. αφαιρει λεκεδες και μυρωδια και ολα ειναι σαν καινουρια μεσα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patriNOS : 14-01-10 στις 15:34

  11. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αφαιρει λεκεδες, σκοτωνει εντομα, ξεβουλωνει νεροχυτες...

    (ατακα βεγγου απο ταινια...)

  12. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    patriNOS (14-01-10)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP