Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: The Ultimate CarPC project

  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή The Ultimate CarPC project

    Το πρώτο μου μεγάλο project ειναι γεγονός! Πρόκειτε για ένα CarPc το οποίο φτιάξαμε με τον valadis544 απο το απόλυτο μηδεν και με σκοπό να υπερβούμε τα καθεστημένα! Θα μπορούσαμε να αγοράσουμε κάτι έτοιμο και να γλυτώναμε πολλά χρήματα(2-3 φορές πάνω), ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρόνο και ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ψυχική οδύνη! Χωρίς την βοήθεια του Βαλάντη δεν θα μπορούσα για κανένα λόγο να έχω αυτό το αποτέλεσμα ή μάλλον να έχω αποτέλεσμα! Είχαμε πάρα πολλά θέματα και μερικά ακόμα δεν τα έχουμε λύσει....

    Μπορεί να ακούγεται απλό σας αυτιά όλων, αλλά μόνο εύκολο δεν είναι! Θύμαμαι χαρακτηριστικά την μέρα που κατα διαβολική σύμπτωση ήρθαν τα πράγματα, που είχαμε παραγγίλει απο 3 διαφορετικά μαγαζιά, να λέω στον Βαλάντη γεμάτος χαρά ΅Άαυριο το βράδυ θα ακούμε μουσικήΆΆ!! Κάθε φορά που θυμάμαι να λέω την φράση αυτή με πιάνουν τα γέλια! Την φράση αυτή την είχα πει τον Σεπτέμβρη, ενώ το ψάξιμο το ξεκινήσαμε τον Αύγουστο και εν τέλη κυκλοφορώ με το CarPC στην τελική του μορφή απο τον Δεκέμρβη!!!

    Χρειάστηκε να καταστρέψω ένα laptop ολοσκαιρός και να φτιάξω 2ο PC ΕΝΤΕΛΩΣ απο την αρχή, να αγοράσω ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ τα πράγματα απο 2έως 4 φορές μέχρι να βρω τα κατάλληλα και εν τέλη να χρησιμοποιήσω ουτε τα μισά!! Στο πατάρι έχω μια σακούλα του ΙΚΕΑ γεμάτη με καλώδια κλπ που εν τέλη τα κατήργησα ή τα αντικατέστησα.

    Χρειάστηκε να πάρουμε πράγματα απο Ελλάδα, Γερμανία, Αμερική, Κίνα Hong Kong (ίσως και αλλού) και να στείλουμε άπειρα mail και να πάρουμε μέχρι και τηλέφωνα στην Αμερική για προϊόντα που ή δεν δούλευαν ή χάλασαν μετά!! Για να μην αναφέρω ότι μερικά δεν ήξεραν και οι ίδιοι πως να τα φτιάξουν(!!!!) και αναγκαστήκαμε να φτιάξουμε μόνοι μας(με την βοήθεια ενος συμφοιτητή μου) μέχρι και κοικλώματα για να αντιμετοπήσουμε τα θέματα αυτά!

    And the story begins:
    CarPC No1
    Έρχονται λοιπόν τα πράγματα και υπεραισιοόδοξα πιστευώ οτι την άλλη μέρα θα έχω CarPC. Μετά απο πολλές ώρες συνδέουμε πρόχειρα τα πάντα και κάνουμε την πρώτη δοκιμή. Μιλαμε για το μεγαλύτερο TOTAL FAIL όλων των εποχών:
    Ο φορτιστής του λάπτον άρχησε να ζεσταίνεται στα πρώτα λεπτά
    Τα ηχεία με το που είδαν ρεύμα έκαναν ένα τεράστιο μπουπ
    Ο ήχος τιγκα στα χιόνια και τις παρεμβολές
    Η εικόνα απίστευτα θολή και με την σειρά της τιγκα στις παρεμβολές

    Σιγά σιγά καταφέραμε να αντιμετοπήσουμε σχεδόν όλα τα προβλήματα και να στερεώσουμε το laptop στο πορτ παγκαζ, ωστόσο το PC σερνόταν και μέσα στο αυτοκίνητο πιστέψτε με ήταν αρκετά κουραστικό. Υπήρχαν και άλλα θέματα όπως ότι έσβηνε πολύ συχνα σε λακούβες με το επακόλουθο μπουπ τον ηχείων. Μπήκε λοιπόν στο πλάνο το CarPC No2, αλλά θα έπρεπε να μαξέψω πάλι χρήματα γιατι είχα στερέψει.

    Η κακή μου τύχη όμως με πρόλαβε καθώς στο τελευταίο και οριστικό format που του έκανα, μόλις τελείωσα (μετά απο πάρα πολλές ώρες) μετά απο 15 δευτερόλεπτα το laptop έσβησε και δεν ξανάναψε ποτέ! Έτσι λοιπόν αναγκαστηκα να επισπεύσω τις διαδικασίες και να μείνω και χωρίς μουσική για αρκετό καιρό!

    CarPC No2
    Ξέροντας πλεον ακριβώς τι χρειαζόμαστε παραγγίλαμε ακριβώς οτι χρειαζόματαν για να φτιάξουμε αυτό το υπερτούμπανο(τςςςςς).
    Το σύστημα έγινε πολύ optimized και αυτή τη φορά η motherboard πλέον μπήκε μεσα στο ταμπλό, πίσω απο το νοτυλαπάκι, μετά απο πολύ δυσκολία και πολλές μέρες με κόψε-ραψε βάσεων και στηριγμάτων! Το αποτέσμα είναι όμως τέλειο καθώς το PC είναι προστατευμένο απο τα νερά που κάνουν βόλτες στα πορτ παγκαζ των Ε36. Είναι προστατευμένο απο κραδασμούς και απο εξωτερικές θερμοκρασίες, ενώ παρά τις μόντες τριγμοί και θόρυβοι δεν υπάρχουν. Τρελή μελέτη τι να λέμε τώρα.....(παλι τςςςςςς)

    Αποτέλεσμα:
    -Το σύστημα παίζει μουσική μέσα σε 30 δευτερόλεπτα, απο την στιγμή που μπάινει το κλειδί στη μίζα, παρόλο που υπάρχουν κάποιες εσκεμένες καθυστερήσεις για μιζάρισμα κλπ.
    -Η CPU δουλεύει μαξ 40βαθμούς(όριο 75) ότι και να γίνει. Δουλεύει στο μαξ 30% ενώ το PC δεν κολάει ούτε για δείγμα.
    -Κορυφαίος ήχος, αυτό δεν θα το αναλύσω γιατι θα πρέπει να γράφω μεχρι αύριο.
    -100% αξιοπιστεία, δεν σβίνει ΠΟΤΕ
    -100% λειτουργικότητα

    Εγκατάσταση:
    Μιλάμε για άπειρες ώρες, πολλα ξενύχτια, πολλές φορές γδύσιμο το σαλόνι και πολλες μετακινήσεις με αμάξι πασπαρτου.
    Το ιδανικό μέρος για να μπει η οθόνη είναι το σημείο που βρισκόταν παλιά η μονάδα του κλιματισμού και το CDplayer, έτσι ώστε τα μάτια να μην αποσπούντε απο τον δρόμο. Σκευτείτε να ψάχνετε τραγούδια στο ύψος του λεβιέ(σίγουρη στούκα) . Η τοποθέτηση της εκεί αντί της καθιερομένης λύσης(εκεί που είναι το ρολόι και η θύκη) είναι πολύ μεγάλη υπόθεση καθώς η μονάδα κλιματισμού θα πρέπει να πάει στην θέση της θύκης τον γυαλιών, πίσω απο τη οποία δεν υπαρχει χώρος λόγο της καβούκας του κλιματισμού.
    Το ιδανικό μέρος για το PC είναι εκεί που προανέφερα για τους λόγους που προανέφερα.
    Να αναφέρω ότι έκοψα πράγματα πίσω απο το ταμπλό, αλλά αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί να επαναφέρω το αμάξι στην αρχική του κατάσταση μπορώ να το κάνω αμέσως!

    Η οθόνη τελειωμένη με το πλαισιάκι της μετά απο πολύ τρόχισμα- κόψιμο
    https://img840.imageshack.us/i/snc00019p.jpg

    Η μονάδα του κλιματισμού κομμένη και προσαρμοσμένη στο πλαισιάκι
    https://img823.imageshack.us/i/snc00015c.jpg

    Αυτή κι αν ήταν μεγάλο ζόρι και χρειάστηκε πολλές δοκιμές ωστε να πατάς τα κουμπιά να μην φεύγουν πίσω καθώς όλη η πλάτη είναι μια πατέντα για να χωρέσει.

    Να και λίγο χημαδιό
    https://img713.imageshack.us/i/snc00016.jpg

    https://img138.imageshack.us/i/snc00032sp.jpg

    Και ζωντανό


    Να και το αποτέλεσμα:
    https://img204.imageshack.us/i/p1010012te.jpg

    specs:
    CPU intel core duo 2.93Ghz
    msi G41-P25 motherboard
    2x 1Gb ram Kingstone
    solid state hard disc Kingstone 64Gb
    Soundblaster X-Fi 5.1 soundcard
    Levelone Wifi
    Bluetooth
    GPS reciever sirfIII

    Windows7


    Ορίστε και μια σύντομη παρουσίαση που είχα κάνει για άλλο φορουμ.


    "Σύντομα" θα γίνεται και datalogging απο το καινούργιο μυαλό MegaSquirt3, που είναι καθ οδόν μαζί με τα παρελκόμενα του(θα ανοίξω σχετικό θρεντ)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kloukakis : 10-03-11 στις 13:19

  2. The Following 28 Users Say Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    ///M3L (10-03-11), aristent (10-03-11), bill_m3 (10-03-11), bimmer-corfu (12-03-11), Dr. Yamastura (12-03-11), fan1s_e21 (14-06-11), gant (13-03-11), Jimmakos (10-03-11), Kostas_1 (10-03-11), m-power_01 (12-03-11), Nick bmwlover (12-03-11), nik200 (12-03-11), nikos-Mpacket (10-03-11), Panos 316T (15-06-11), pilot (12-03-11), S8N (14-06-11), Snoo (13-03-11), sophie (12-03-11), Stefanos_Cool (12-03-11), tamtamcafe (10-03-11), tmilatos (15-06-11), Tsakirakos (14-06-11), tzanis320si (03-03-12), Vasilis (10-03-11), YiorgosXania (04-03-12), z3outofmind (16-05-11), ΔημήτρηςΜ3 (15-06-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλα έχω μείνει τώρα :shock:

    Μράβο ρε Κώστα για το μεράκι σου !!!!!!

  4. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    kloukakis (10-03-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πάντως αν ψήνεται κανείς, έχω και εγώ ένα στο συρτάρι, από όταν είχα το κόμπακτ...αν το θέλει κανείς ας μου πεί...είναι με οθόνη αφής ξέναρκ και το δικό μου...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Vasilis (10-03-11)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως αν ψήνεται κανείς, έχω και εγώ ένα στο συρτάρι, από όταν είχα το κόμπακτ...αν το θέλει κανείς ας μου πεί...είναι με οθόνη αφής ξέναρκ και το δικό μου...
    πες μια τιμουλα θωμα...

    γιατι δεν το μπαξες τελικα?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    φιλε Κωστα...ΕΥΓΕ!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  9. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    kloukakis (10-03-11)

  10. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες μια τιμουλα θωμα...

    γιατι δεν το μπαξες τελικα?
    το είχα μπάξει βασίλη, απλά επειδή εγώ το είχα χύμα μέσα στο αμάξι και δεν ήθελα
    να μπλέξω με κατασκευές στο ταμπλό για να τα συμαζέψω, αποφάσισα να τα ξηλώσω
    όλα και να τα αφήσω στην άκρη...η αλήθεια πάντως είναι, πως σαν τον ήχο που σου
    δίνει μια τέτοια ιστορία, δύσκολα πετύχεις απο στερεοφωνικό απο μόνο του...το είχα
    διαπυστώσει αμέσως μόλις το είχα βάλει μπρός...
    αααα...επίσεις μπορείς να κάνεις και πολά άλλα πράγματα...η τηλεμετρία είναι ένα
    απο αυτά, μαζί με έναν δέκτη απο gps...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Vasilis (10-03-11)

  12. #7
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κωστα μπραβο σου για τον χρονο,για το χρημα αλλα πανω απ΄ολα γιατι εκανες αυτο που γουσταρες.
    Αν και ταλαιπωρηθηκες οπως γραφεις,φαινετε οτι αξιζε τον κοπο.
    Πολυ ωραιο project και κατα την γνωμη μου σε λιγα χρονια ολα τα αυτοκηνιτα ετσι θα βγαινουν με εναν υπολογιστη που θα κανει ολες τις δουλειες.

  13. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κωστα απλα.. μπραβο!!

  14. #9
    Εγγραφή
    23-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλα εχω μεινει καγγελο!
    Γ@μησε απλα! Τελειο!

  15. #10
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Xenarc οθόνη έχω και εγώ.... Πολύ μπροστά!

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP