Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 70

Θέμα: ECU Programming

  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή ECU Programming

    Με αφορμή το θέμα "Fuel Test"

    Είπα να μην συνεχίσω το offtopic εκεί και να ανοίξω ένα θέμα για το πως προγραμματίζονται οι εγκέφαλοι, τι κώδικας υπάρχει, τι προγράμματα καθώς και πως μπορούμε να ρυθμίσουμε κάτι μόνοι μας.....

    Ριψοκίνδυνο αν δεν γνωρίζεις αλλά πιστεύω πως όταν ξεκινάς κάτι αναλαμβάνεις το ρίσκο της απόφασής σου....


  2. The Following User Says Thank You to Jimmakos For This Useful Post:

    Vasilis (09-03-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δημητρη, εγω (που δεν ξερω) δεν θα επιχειρουσα να πειραξω καποιο "σφραγισμενο" εγκεφαλο αν εννοεις αυτο.


    Οι "αγραφοι" ομως ειναι ωραια ιδεα.

    Θα ητανε καλη φαση ενα αυτοκινητο στο γκαραζ μονο για διασκεδαση, και να μπορεις να επεμβεις με το λαπτοπ σου μεχρι ενα σημειο στη λειτουργια του.
    Βεβαια νομιζω οτι μεγαλυτερες διαφορες με "πειραγμα" στον εγκεφαλο μονο μπορει να δει καποιος σε υπερτροφοδοτουμενο αυτοκινητο.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  4. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Jimmakos (08-03-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...p?t=838&page=2

    δές ποστ 17-18...έτσι είναι καταγεγραμμένο και ένα πρόγραμμα στον εγκέφαλο
    του αυτοκινήτου...τα διάφορα προγράμματα με τα γραφικά, ουσιαστικά διαβάζουν
    όλο αυτό το κατεβατό και το μεταφράζουν σε ένα περιβάλον με γραφικά...το θέμα
    είναι, πως κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει τον ίδιο προγραμματισμό, που
    μπορεί να κάνει ένας προγραμματιστής απο τον ίδιο τον κώδικα...αυτό μπορεί να
    το καταλάβει άνετα κάποιος, απο το γεγονός ότι τα αμάξια τα οποία προγραμματίζονται
    με τέτοιου είδους προγράμματα, κουμπώνονται πάνω σε δυναμόμετρα για να βλέπει
    ο *προγραμματιστής* που βρίσκεται και τι έχει κάνει...ο νίκος τελευταία φορά που
    ρύθμισε το Μ3, το έκανε χωρίς χρήση δυναμόμετρου και το αμάξι δουλεύει πλέον
    όπως πρέπει...επίσεις, αφού είναι τόσο εύκολος και καλός ο προγραμματισμός
    με τέτοια προγράμματα, τότε ας πάν όλοι με τα χειροκίνητα σαζμάν στα Μ3, να
    τους βάλουν τα shift light που έχουν τα smg, και να τους βάλουν εγκέφαλο απο
    smg, να δουλέψει σε χειροκίνητο... ο προγραμματισμός πρέπει να γίνεται
    πάντα απο άτομα που ΚΑΤΕΧΟΥΝ το άθλημα του προγραμματισμού...για να το κάνω
    πιο λιανά,υπάρχει περίπτωση στον κώδικα, να χρειαστεί να αλαχτούν 3-4 γραμμές
    για να ολοκληρωθεί ένα πρόγραμμα...στο πρόγραμμα, δεν ξέρει κανείς πόσες είναι
    αυτές οι γραμμές και ποιές είναι...το αποτέλεσμα είναι με ένα τσίμπημα και τράβηγμα
    του γραφικού, να αλλαχτούν 250 γραμμές...αυτό συμβαίνει, γιατί όλα τα
    προγράμματα, βλέπουν βασικές λειτουργείες των εγκεφάλων, ΑΠ'ΟΛΑ τα αμάξια...
    δλδ...σήμερα έχουμε να προγραμματίσουμε ένα FIAT, ένα PORSCHE, και ένα M3...
    είναι δυνατόν να γίνεται αυτό και να γίνεται και σωστά με ένα universal software???
    είναι σαν αυτό που είπα, πως πάμε σε ένα συνεργείο με autologik ή οτιδήποτε
    άλλο διαγνωστικό, να μας βγάλει πλήρη διάγνωση...δεν γίνεται. κάποια βασικά
    πράγματα θα γίνουν. όχι όμως σωστή δουλειά...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Jimmakos (08-03-11), Panos 316T (08-03-11)

  7. #4
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...p?t=838&page=2

    δές ποστ 17-18...έτσι είναι καταγεγραμμένο και ένα πρόγραμμα στον εγκέφαλο
    του αυτοκινήτου...τα διάφορα προγράμματα με τα γραφικά, ουσιαστικά διαβάζουν
    όλο αυτό το κατεβατό και το μεταφράζουν σε ένα περιβάλον με γραφικά...το θέμα
    είναι, πως κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει τον ίδιο προγραμματισμό, που
    μπορεί να κάνει ένας προγραμματιστής απο τον ίδιο τον κώδικα...αυτό μπορεί να
    το καταλάβει άνετα κάποιος, απο το γεγονός ότι τα αμάξια τα οποία προγραμματίζονται
    με τέτοιου είδους προγράμματα, κουμπώνονται πάνω σε δυναμόμετρα για να βλέπει
    ο *προγραμματιστής* που βρίσκεται και τι έχει κάνει...ο νίκος τελευταία φορά που
    ρύθμισε το Μ3, το έκανε χωρίς χρήση δυναμόμετρου και το αμάξι δουλεύει πλέον
    όπως πρέπει...επίσεις, αφού είναι τόσο εύκολος και καλός ο προγραμματισμός
    με τέτοια προγράμματα, τότε ας πάν όλοι με τα χειροκίνητα σαζμάν στα Μ3, να
    τους βάλουν τα shift light που έχουν τα smg, και να τους βάλουν εγκέφαλο απο
    smg, να δουλέψει σε χειροκίνητο... ο προγραμματισμός πρέπει να γίνεται
    πάντα απο άτομα που ΚΑΤΕΧΟΥΝ το άθλημα του προγραμματισμού
    ...για να το κάνω
    πιο λιανά,υπάρχει περίπτωση στον κώδικα, να χρειαστεί να αλαχτούν 3-4 γραμμές
    για να ολοκληρωθεί ένα πρόγραμμα...στο πρόγραμμα, δεν ξέρει κανείς πόσες είναι
    αυτές οι γραμμές και ποιές είναι...το αποτέλεσμα είναι με ένα τσίμπημα και τράβηγμα
    του γραφικού, να αλλαχτούν 250 γραμμές...αυτό συμβαίνει, γιατί όλα τα
    προγράμματα, βλέπουν βασικές λειτουργείες των εγκεφάλων, ΑΠ'ΟΛΑ τα αμάξια...
    δλδ...σήμερα έχουμε να προγραμματίσουμε ένα FIAT, ένα PORSCHE, και ένα M3...
    είναι δυνατόν να γίνεται αυτό και να γίνεται και σωστά με ένα universal software???
    είναι σαν αυτό που είπα, πως πάμε σε ένα συνεργείο με autologik ή οτιδήποτε
    άλλο διαγνωστικό, να μας βγάλει πλήρη διάγνωση...δεν γίνεται. κάποια βασικά
    πράγματα θα γίνουν. όχι όμως σωστή δουλειά...


    σωστος
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  8. #5
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όντως τέτοιος κώδικας ΔΕΝ πειράζεται απο άτομο που δεν ξέρει τι γίνεται.......

    Τα προγράμματα τότε με τα γραφικά βγήκαν προφανώς για λόγο ευκολίας έτσι?
    Θυμάμαι ένα πρόγραμμα που είχα πρίν το φορμάτ και σου έβγαζε όλες τις παραμέτρους του εγκεφάλου, σου έδινε επιλογή σε κάθε παράμετρο "Read from ECU" και μετά αν ήθελες κάποια διόρθωση "Write to ECU".
    Αυτό ήταν σε περιβάλλον με "κουτάκια" και όχι με γραφήματα κλπ.... Αλλά τον πρωτότυπο κώδικα δεν στον έβγαζε....

    Υ.γ. μόλις το βρώ θα το ποστάρω να το δείτε τι είναι...

    Και πες οτι βρήκαμε το πρόγραμμα και όλα καλά... Με τί θα επικοινωνήσει ο εγκέφαλος και το pc? Μέσω OBD ή πρέπει να βγεί το chip απο τον εγκέφαλο και να μπεί σε κάποιο reader σαν τα usb flash?

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως τέτοιος κώδικας ΔΕΝ πειράζεται απο άτομο που δεν ξέρει τι γίνεται.......

    Τα προγράμματα τότε με τα γραφικά βγήκαν προφανώς για λόγο ευκολίας έτσι?
    Θυμάμαι ένα πρόγραμμα που είχα πρίν το φορμάτ και σου έβγαζε όλες τις παραμέτρους του εγκεφάλου, σου έδινε επιλογή σε κάθε παράμετρο "Read from ECU" και μετά αν ήθελες κάποια διόρθωση "Write to ECU".
    Αυτό ήταν σε περιβάλλον με "κουτάκια" και όχι με γραφήματα κλπ.... Αλλά τον πρωτότυπο κώδικα δεν στον έβγαζε....

    Υ.γ. μόλις το βρώ θα το ποστάρω να το δείτε τι είναι...

    Και πες οτι βρήκαμε το πρόγραμμα και όλα καλά... Με τί θα επικοινωνήσει ο εγκέφαλος και το pc? Μέσω OBD ή πρέπει να βγεί το chip απο τον εγκέφαλο και να μπεί σε κάποιο reader σαν τα usb flash?
    πίστεψε με, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...αν ήξεραν, δεν θα καθόντουσαν να κάνουν
    τόση δουλειά, όπως το να κουμπώσουν το αμάξι στο δυναμόμετρο και να πατάνε
    και να ξαναπατάνε...ένας ο οποίος ξέρει τι γίνεται, μπορεί να διορθώσει απο τον
    κώδικα μέσα σε μισή ωρίτσα το πολύ...πρέπει να ξέρει όμως το αυτοκίνητο και τον
    τύπο του κώδικα με τον οποίο δουλεύει η κάθε εταιρεία...όλη αυτή η φάση,μου
    θυμίζει έναν υπάλληλο που είχα και έδιωξα πρίν 4 μήνες...ο τύπος δούλευε μόνο με
    γράφημα, με αποτέλεσμα να διορθώνω εδώ και 4 μήνες όλα όσα προγράμματα μου
    έχει κάνει τον καιρό που δούλευε στο εργοστάσιο...αυτός ο τύπος λοιπόν, πλέον
    κυκλοφορεί με ένα λαπ τοπ, με το δικό μου πρόγραμμα που πλήρωσα 15κ, βέβαια
    δεν μπορεί να κάνει πολά πράγματα έναντι του ορίτζιναλ προγράμματος που έχω
    εγώ, αλλά γυρνάει και κάνει τον προγραμματιστή για διάφορες μηχανές...με
    λίγα λόγια, είναι ένας τύπος που απλά ήξερε 5 - 10 πράγματα απο έπιπλο, του
    έμαθα να δουλεύει cnc, έχει ένα τελείως ελειπές πρόγραμμα, και αναλαμβάνει
    προγραμματισμό μηχανών...γενικότερα, αυτό συμβαίνει στην ελλάδα...ο κάθε
    άσχετος, γίνεται ειδίμων με πράγματα που είναι τελείως έξα απο τα νερά του...
    τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν πως η δουλειά γίνεται μια χαρά απο τα
    προγραμματάκια, επειδή έχουν δώσει κατά καιρούς λεφτά σε τύπους που κάνουν
    δουλειά έτσι οκ...επίσεις το ότι ένα αμάξι παίρνει 10 - 15 άλογα με ένα πρόγραμμα,
    δεν σημαίνει πως το πρόγραμμα είναι καλό...πάντα μα πάντα, αυτά τα προγράμματα,
    κάτι θα φτιάξουν και κάτι θα πειράξουν που δεν πρέπει...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  10. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    nikos1400 (08-03-11)

  11. #7
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πίστεψε με, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...αν ήξεραν, δεν θα καθόντουσαν να κάνουν
    τόση δουλειά, όπως το να κουμπώσουν το αμάξι στο δυναμόμετρο και να πατάνε
    και να ξαναπατάνε...ένας ο οποίος ξέρει τι γίνεται, μπορεί να διορθώσει απο τον
    κώδικα μέσα σε μισή ωρίτσα το πολύ...πρέπει να ξέρει όμως το αυτοκίνητο και τον
    τύπο του κώδικα με τον οποίο δουλεύει η κάθε εταιρεία...όλη αυτή η φάση,μου
    θυμίζει έναν υπάλληλο που είχα και έδιωξα πρίν 4 μήνες...ο τύπος δούλευε μόνο με
    γράφημα, με αποτέλεσμα να διορθώνω εδώ και 4 μήνες όλα όσα προγράμματα μου
    έχει κάνει τον καιρό που δούλευε στο εργοστάσιο...αυτός ο τύπος λοιπόν, πλέον
    κυκλοφορεί με ένα λαπ τοπ, με το δικό μου πρόγραμμα που πλήρωσα 15κ, βέβαια
    δεν μπορεί να κάνει πολά πράγματα έναντι του ορίτζιναλ προγράμματος που έχω
    εγώ, αλλά γυρνάει και κάνει τον προγραμματιστή για διάφορες μηχανές...με
    λίγα λόγια, είναι ένας τύπος που απλά ήξερε 5 - 10 πράγματα απο έπιπλο, του
    έμαθα να δουλεύει cnc, έχει ένα τελείως ελειπές πρόγραμμα, και αναλαμβάνει
    προγραμματισμό μηχανών...γενικότερα, αυτό συμβαίνει στην ελλάδα...ο κάθε
    άσχετος, γίνεται ειδίμων με πράγματα που είναι τελείως έξα απο τα νερά του...
    τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν πως η δουλειά γίνεται μια χαρά απο τα
    προγραμματάκια, επειδή έχουν δώσει κατά καιρούς λεφτά σε τύπους που κάνουν
    δουλειά έτσι οκ...επίσεις το ότι ένα αμάξι παίρνει 10 - 15 άλογα με ένα πρόγραμμα,
    δεν σημαίνει πως το πρόγραμμα είναι καλό...πάντα μα πάντα, αυτά τα προγράμματα,
    κάτι θα φτιάξουν και κάτι θα πειράξουν που δεν πρέπει...
    +3300 !


    το εμαθα με το δυσκολο τροπο...
    μη μου το θυμιζεις.



    με την ευκαιρια παιδια,
    ΟΧΙ σε φτηνα τσιπ (απο ebay κλπ) !!
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  12. #8
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πίστεψε με, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...αν ήξεραν, δεν θα καθόντουσαν να κάνουν
    τόση δουλειά, όπως το να κουμπώσουν το αμάξι στο δυναμόμετρο και να πατάνε
    και να ξαναπατάνε...ένας ο οποίος ξέρει τι γίνεται, μπορεί να διορθώσει απο τον
    κώδικα μέσα σε μισή ωρίτσα το πολύ...πρέπει να ξέρει όμως το αυτοκίνητο και τον
    τύπο του κώδικα με τον οποίο δουλεύει η κάθε εταιρεία...όλη αυτή η φάση,μου
    θυμίζει έναν υπάλληλο που είχα και έδιωξα πρίν 4 μήνες...ο τύπος δούλευε μόνο με
    γράφημα, με αποτέλεσμα να διορθώνω εδώ και 4 μήνες όλα όσα προγράμματα μου
    έχει κάνει τον καιρό που δούλευε στο εργοστάσιο...αυτός ο τύπος λοιπόν, πλέον
    κυκλοφορεί με ένα λαπ τοπ, με το δικό μου πρόγραμμα που πλήρωσα 15κ, βέβαια
    δεν μπορεί να κάνει πολά πράγματα έναντι του ορίτζιναλ προγράμματος που έχω
    εγώ, αλλά γυρνάει και κάνει τον προγραμματιστή για διάφορες μηχανές...με
    λίγα λόγια, είναι ένας τύπος που απλά ήξερε 5 - 10 πράγματα απο έπιπλο, του
    έμαθα να δουλεύει cnc, έχει ένα τελείως ελειπές πρόγραμμα, και αναλαμβάνει
    προγραμματισμό μηχανών...γενικότερα, αυτό συμβαίνει στην ελλάδα...ο κάθε
    άσχετος, γίνεται ειδίμων με πράγματα που είναι τελείως έξα απο τα νερά του...
    τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν πως η δουλειά γίνεται μια χαρά απο τα
    προγραμματάκια, επειδή έχουν δώσει κατά καιρούς λεφτά σε τύπους που κάνουν
    δουλειά έτσι οκ...επίσεις το ότι ένα αμάξι παίρνει 10 - 15 άλογα με ένα πρόγραμμα,
    δεν σημαίνει πως το πρόγραμμα είναι καλό...πάντα μα πάντα, αυτά τα προγράμματα,
    κάτι θα φτιάξουν και κάτι θα πειράξουν που δεν πρέπει...

    Μπορείς αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο σαφής? Τι ακριβώς δεν μπορεί να ρυθμιστεί? Στην ουσία όλα αυτά τα προγράμματα απλά μετατρέπουν αυτό που βλέπεις σε αλγόριθμο, άρα πια η διαφορά? Εννοείς οτι με κάποιες εντολές να επιρεάσεις συγκεκριμένα κομμάτια τα οποία πιθανόν να μην αγγίζει το software?

    Ακόμα όμως και τον αλγόριθμο να θέλεις να πειράξεις, δεν θα πρέπει πρώτα να τον έχεις φτάσει σε κάποιο σημείο απο το software?

  13. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χωρίς πολά λόγια, θέλω να πώ αυτά που γράφω...δυστηχώς δεν μπορώ να τα γράψω
    πιο απλά...τα προγραμματάκια, μεταφράζουν τον αλγόριθμο και τον εμφανίζουν σαν
    γράφημα, όπου είναι πιο εύκολο για να αρχίσεις να βελτιώνεις και να πειράζεις...να σου
    πώ κάτι απλό...υπάρχει κανένας προγραμματιστής που να αλλάξει το εύρως λειτουργείας
    του βάνος πχ???γνωρίζει κανείς, όταν δίνουν περισόττερη δύναμη στα ψηλά, αν θέλει
    το βάνος να μεγαλώσει η διάρκεια λειτουργείας του???μάλον όχι...και όμως όσο και αν
    ακούγονται τραβηγμένα όλα αυτά, είναι η πραγματικότητα...αν κάποια στιγμή ο νικόλας
    δεί το θρεντ, θα γράψει και αυτός την άποψη του, που έχει δεί και την μία δουλειά και
    την άλλη...πόσο πράγματα αλλάχτηκαν στην μία περίπτωση και πόσα στην άλλη...επίσεις
    θα μας γράψει πόση ώρα ήθελε το ένα και πόση ώρα ήθελε το άλλο...επίσεις, θα μας πεί
    και αν τα αποτελέσματα του ενός, ήταν καλύτερα απο του άλλου...σημειωτέον πως στην
    μία την περίπτωση όπου ο προγραμματιστής δούλεψε στον κώδικα, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ
    δυναμόμετρο...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. #10
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ΟΚ σε πολύπλοκους τεχνολογικά κινητήρες με πολλές ιδιαιτερότητες μου ακούγετε πιο λογικο, αλλά σε απλούς 4κύλινδρους κινητήρες μπορεί να είναι τόσο σημαντικό?

    Δλδ αυτό που δεν μπορούν να κάνουν σε πανάκριβα δυναμόμετρα, το έκανε κάποιος με χρήση μόνο κώδικα ακόμα καλύτερο?

    Δεν γράφω με ύφακι για να μην παρεξηγούμε, απλά ρωτάω γιατι με αφορά άμεσα το θέμα. Έχω μια καλή επαφή με C και G-code, οπότε χοντρά χοντρά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Απλά το θέμα έχει πολλά ερωτηματικά ακομα στο μυαλό μου, ας περιμαίνουμε τον φίλο Νίκο να μας πει τι παίχτηκε...

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP