Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 70

Θέμα: ECU Programming

  1. #21
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειναι αυτος ο Αγγλος Νικο?
    Αφου στα "απλα" το κανει απο το γραφειο του, ακομη καλυτερα

    Και για πες αν επιτρεπεται τι εχεις δωσει συνολικα σε Ελληνες προγραμματιστες και "προγραμματιστες" μεχρι τωρα, να συγκρινουμε με του Αγγλου (αληθεια ποσο θα κοστιζε αν στο εστελνε απο το γραφειο του?)!
    ακόμη δεν θέλω να πώ..

    τα πρώτα τεστ εχουν γίνει με απολυτη επιτυχία....

    θα μου στείλει και τον καινούργιο εγκέφαλο μου ( ο παλιός είχε ζημιές μέσα απο τους ελληνάρες και ήταν σχεδόν άχρηστος...θα τα γράψω αυτά) θα κάνω ακόμη κάποιες δοκιμές και θα κάνω ενα thread για αυτό με στοιχεία και αποδείξεις κομπλέ και μετά όσοι πιστοί προσέλθετε...

    πάντως απο αγγλία εδώ είναι πολύ πιο φθηνό !!!!! ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ !!!!!


    μια ακόμη σημείωση

    στην αμερική που γίνεται της μουρλής το κάγκελο πάνω στην βελτίωση οι καλύτερες εταιρείες σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων χρησιμοποιούν προγραματισμό βάσει του γ@μω κώδικα... όποιος ψάξει στο web θα το διαπιστώσει μόνος του!!!!!είτε είναι γερμανικά είτε ιαπωνικά ( εκεί να δείτε τι γίνετε στα τζαπόνια !!!!!!!!!!!) είτε αμερικάνικα οι κορυφαίοι tuners αυτά τα κ0λονουμεράκια τα παίζουν στα δάχτυλα...και μετά λέμε εμείς πως γίνετε ρε πουστ! μου εκεί να δουλεύει και σε μας τίποιτα....
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  2. The Following User Says Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    Vasilis (08-03-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμη δεν θέλω να πώ..
    εγω ξερω (αν και δεν μου εχεις πει ) και πιστευω εκανες την καλυτερη επιλογη
    M3 CSL

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμη δεν θέλω να πώ..

    τα πρώτα τεστ εχουν γίνει με απολυτη επιτυχία....

    θα μου στείλει και τον καινούργιο εγκέφαλο μου ( ο παλιός είχε ζημιές μέσα απο τους ελληνάρες και ήταν σχεδόν άχρηστος...θα τα γράψω αυτά) θα κάνω ακόμη κάποιες δοκιμές και θα κάνω ενα thread για αυτό με στοιχεία και αποδείξεις κομπλέ και μετά όσοι πιστοί προσέλθετε...

    πάντως απο αγγλία εδώ είναι πολύ πιο φθηνό !!!!! ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ !!!!!


    μια ακόμη σημείωση

    στην αμερική που γίνεται της μουρλής το κάγκελο πάνω στην βελτίωση οι καλύτερες εταιρείες σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων χρησιμοποιούν προγραματισμό βάσει του γ@μω κώδικα... όποιος ψάξει στο web θα το διαπιστώσει μόνος του!!!!!είτε είναι γερμανικά είτε ιαπωνικά ( εκεί να δείτε τι γίνετε στα τζαπόνια !!!!!!!!!!!) είτε αμερικάνικα οι κορυφαίοι tuners αυτά τα κ0λονουμεράκια τα παίζουν στα δάχτυλα...και μετά λέμε εμείς πως γίνετε ρε πουστ! μου εκεί να δουλεύει και σε μας τίποιτα....

    Γιατι δεν εβαζες καποιον αγραφο απο την αρχη??


    Το θεμα με τον προγραμματισμο του Μ3 ειναι οτι δεν υπαρχει προγραμμα που να επεμβαινει σωστα στον εγκεφαλο , γι αυτο επεμβαινουν οι προγραμματιστες στον κωδικα. Προφανως το ιδιο συμβαινει και σε αλλα αυτοκινητα με συγχρονους εγκεφαλος και πολλες πολυπλοκες λειτουργιες.

    Μαζι με τους εγκεφαλους εξελισσονται και τα προγραμματα διαχειρισης ecu. Δε μου λεει κανενας με σιγουρια οτι σε 5-10 χρονια ο προγραμματισμος ενος Μ3 δε θα μπορει να γιενι σωστα με γραφικο περιβαλλον.

    Αυτο που καταλαβαινω τον chief γιατι φωναζει ειναι οτι ολοι εχουν universal προγραμματα που δεν εχουν δυνατοτητα να επεμβουν στο 100% ολων των ECU . Στο Μ3 το ποστοστο αυτο ειναι μαλλον πολυ χαμηλο γι αυτο δεν αποδιδει καποιες φορες ο προγραμματισμος. Σε υπολοιπα αυτοκινητα ομως με πιο απλους εγκεφαλους δεν υπαρχει τετοιο προβλημα..


    Τελος να πω οτι για μενα ειναι καλυτερα καποιος να παρει καποιον αγραφο απ τηνα ρχη αν σκοπευει να ασχοληθει με το tuning. Καλο ειναι οταν μπαινουμε σε αυτο το τριπακι να μαθαινουμε και καποια πραγματα, οωπς τον τροπο λειτουργιας του κινητηρα. Ετσι βαζεις τον παραλληλο στο usb και βλεπεις τι αλλγες γινονται καθε φορα, μαθαιενις και κατι. Και δε λες τι σκατα εκανε ο προγραμματιστης...

  5. #24
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν νομιζω ενας αγραφος να κάνει γιατι δεν υποστηρίζει ολες τις λειτουργεις σε ενα αμάξι.
    εκτος και αν ειναι αγωνιστικο που στην περιπτωση του NickM3 δεν ειναι.

    εβγαλε πιο παλια η AEM ενα stadalone αλλα πιο πολυ τον τοποθετούν σε turbo M3 στην Αμερική.
    M3 CSL

  6. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    Thomelef (08-03-11)

  7. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οι μοναδικοί που δουλεύουν σωστά με άγραφο εγκέφαλο στο Μ3 μέχρι στιγμής, είναι οι
    τρελοί της HPF...επίσεις στου νίκου το αμάξι, ένας άγραφος δεν θα έκανε τπτ παραπάνω,
    απ'ότι έχει κάνει ο άγγλος μέσα απο τον κώδικα...οκ θα γλύτωνε απο την αρχή ένα κάρο
    προγράμματα που δεν δούλεψαν σωστά, αλλά και πάλι ποιός θα έδινε εγγύηση πως ο
    άγραφος θα ήταν 100% σωστός...επίσεις, θέλω να πώ πως σίγουρα υπάρχουν πολοί και
    καλοί προγραμματιστές, απλά κάπου ο ενθουσιασμός, κάπου η περιέργεια να μάθω και κάτι
    παραπάνω, τους κάνουν να γίνονται, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω, με αποτέλεσμα
    δυσαρεστημένους πελάτες και αμάξια που οι ιδιοκτήτες νομίζουν πως δουλεύουν σωστά,
    επειδή κέρδισαν μια καρότσα, και 2 ρόδες...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. #26
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ@ματο σεμινάριο για το πώς ακριβως γίνονται τα προγράματα...

    υπάρχουν 2 μπάντες λογισμικου : το programing area και το data area

    στο πρώτο απλά δεν κάνεις τίποτα γιατί αυτό είναι που ελεγχει το αμάξι απο το 0 μέχρι το άπειρο...

    στο 2ο κομμάτι πας και εκεί κανεις τις όποιες ρυθμίσεις θές...
    μόνο απο την γλώσσα προγραματισμού γίνονται σωστές αλλαγες τελικά με ακριβείς μεταβολές κ οχι οτι να ναι κ πάρτα αμπάριζα όλα να τελειώνουμε....
    Oτι ισχυει για ολα τα προγραμματα
    Οπως τα λες ειναι Νικο,το θεμα ειναι να ξερεις που πρεπει να επεμβεις,κ τι τιμες θα δωσεις...
    Ι donut understeer...

  9. #27
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδή απο ότι βλέπω το θέμα αρέσει μόλις γίνουν οι τελευταίες δοκιμές στο αμαξι, και θα γινουν γρήγορα, θα τα γραψω αναλυτικά όλα...

    πάνω απο ολα αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής: το αμάξι εαν δεν είχε το τελικό της καταστροφής που έχει, δεν θα καταλάβαινες οτι κάτι τρέχει...και μιλάμε για ενα μοτέρ που έχει 12,7 συμπίεση...

    τι να σας πω...ρελαντί 900 στροφές ανοίγεις το κλίμα ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ !!!!! το κλείνεις κανει ενα τακ κάτω στις 850 κ πάλι 900...

    και κάτι τελευταίο...ο τύπος επειδή είναι αρρωστάκι και το ψάχνει πολύ, εκατσε 10 μέρες τώρα κ ρώτησε πράγματα συγκεκριμένα για το μοτερ μου, για την συμπίεση για τις θερμοκρασίες για την ταχύτητα του πιστονιού για το πώς θα αλλάζουν χρονικά τα target point του timing κ αρκετά ακόμη που δεν μπορώ να πώ...ο δρόμος θα το δείξει....α κ υπόψιν δεν του ζήτησα τπτ παραπάνω ή κάτι να αλλάξει ούτε κ μου είχε πεί τπτ μέχρι κ σήμερα....
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  10. The Following User Says Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    BILL007 (09-03-11)

  11. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    DIGIMOTO...
    Το πρόγραμμα που σας έλεγα...

    https://www.youtube.com/watch?v=_65dDOWgCyw
    Βασικά μου φαίνεται οτι κάνει μόνο ανάγνωση. Αλλά ΑΝ θυμάμαι καλώς μπρορείς να παρέμβεις στον εγκέφαλο, θα το κάνω εγκατάσταση και θα σας πω τι παίζει....
    Δημητρη το digimoto ειναι μονο για αναγνωση δεδομενων και σβησιμο βλαβων.Ουτε το λογισμικο του υποστηριζει κατι τετοιο αλλα ουτε και τα συμβατα με αυτο obd readers π.χ elm

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμη δεν θέλω να πώ..

    τα πρώτα τεστ εχουν γίνει με απολυτη επιτυχία....
    Καταρχην να σου ευχηθω να πανε ολα καλα!
    Επισης κανεις παρα πολυ καλα που δεν ανακοινωνεις το ονομα του βελτιωτη ,γιατι οσο να ναι στην αρχη εχουμε τον ενθουσιασμο, δεν εχουμε αρκετα δειγματα γραφης, τελος παντων δεν βγαινουν παντα ασφαλη συμπερασματα.
    Θα ηταν ενδιαφερον παντως καποια στιγμη να εξιστορουσες το ''ταξιδι'' του s54.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (09-03-11), Jimmakos (08-03-11), Panos 316T (09-03-11)

  13. #29
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βλέπω το θεματάκι να αποκτά πολλούς φάν!

    Έχω καταλάβει πως στην Ελλάδα ισχύει το "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" όπως είπε ο φίλος παραπάνω....

    m_power το ξέρω φίλε το εγκατέστησα.... Είχα και ένα άλλο πρόγραμμα που έλεγε read/write from/to ecu αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό είναι (το ψάχνω ακόμα...)!

    Θέλω να ρωτήσω πχ σε εμένα και σε άλλα αμάξια με παλιάς τεχνολογίας εγκεφάλους μπορείς να διαβάσεις τον εγκέφαλο πχ με το digimoto ή να επέμβεις μεσω usb to obd ή είναι τσάμπα χρόνος?
    Θεωρώ πως το πρόγραμμα είναι το ρεζουμέ της ιστορίας μας και προβλέπω οτι άνοιξα πολύ μεγάλο θέμα ....και πληγές!

  14. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων

    m_power το ξέρω φίλε το εγκατέστησα.... Είχα και ένα άλλο πρόγραμμα που έλεγε read/write from/to ecu αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό είναι (το ψάχνω ακόμα...)!

    Θέλω να ρωτήσω πχ σε εμένα και σε άλλα αμάξια με παλιάς τεχνολογίας εγκεφάλους μπορείς να διαβάσεις τον εγκέφαλο πχ με το digimoto ή να επέμβεις μεσω usb to obd ή είναι τσάμπα χρόνος?
    Θεωρώ πως το πρόγραμμα είναι το ρεζουμέ της ιστορίας μας και προβλέπω οτι άνοιξα πολύ μεγάλο θέμα ....και πληγές!
    Δημητρη ποιο εγκατεστησες το 5 ?
    εσυ χρειαζεσαι καλωδιο Obd 1 αν θες εχω να κανουμε δοκιμη.
    Για να διαβασεις τους χαρτες και να τους φορτωσεις στο λαπτοπ σου γινεται (οχι με το ντιτζι) .Για να διαβασεις values δεν εχω επιχειρησει να το βαλω στο Ε30...δεν χρειαστηκε

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP