Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 70

Θέμα: ECU Programming

  1. #11
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πέραν του πώς δουλεύει το αμάξι και τι έβγαλε εγω προσωπικά ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 5+ χρόνια τώρα...

    εχω γυρίσει τους πάντες και εχώ δεί δουλειά τους....

    εχω μιλήσει με το 90% των εταιρειών που ασχολούνται με τον S54 και με τον MSS53-MSS54-MSS54HP

    το ίδιο θα ισχύει πάνω κάτω με όλα τα αυτοκίνητα...

    το θέμα είναι πως κατέληξα να συνεργαστώ με έναν αγγλο ο οποίος στην αρχή μου έσπασε ολίγον τα @ρχιδια γιατί μου φάνηκε ξερόλας, αλλά είναι ξερόλας τελικά....

    αν το αμάξι μου δεν είχε τόσες ιδιαιτερότητες δεν θα υπήρχε λόγος να έρθει ελλάδα...πολύ απλά με ένα καλωδιάκι θα μου είχε φτιάξει το αμαξι απο το γραφείο του...

    βέβαια καλύτερα που ήρθε εδω μιάς και μου εκάνε και ενα γ@ματο σεμινάριο για το πώς ακριβως γίνονται τα προγράματα...

    υπάρχουν 2 μπάντες λογισμικου : το programing area και το data area

    στο πρώτο απλά δεν κάνεις τίποτα γιατί αυτό είναι που ελεγχει το αμάξι απο το 0 μέχρι το άπειρο...

    στο 2ο κομμάτι πας και εκεί κανεις τις όποιες ρυθμίσεις θές...

    ενα απλό παράδειγμα...λόγω εκκεντροφόρων το αμάξι ήθελε να να σηκώσει ρελαντί...στον προηγούμενο προγραματιστή( έλληνας και πάρα πολύ γνωστός...) φάγαμε περίπου στην 1μιση ώρα για να πάει το ρελαντί απο τις 850 στις 980 με απάντηση " δεν μπορώ να το βάλω 900 ή 950 γιατί δεν με αφήνει ο εγκέφαλος" ....

    στον άγγλο
    -μπορείς να μου ρυθμίσεις το ρελαντί στις 900?
    - θα το εκανα ούτως ή αλλως αλλά γιατί ρωτάς ?
    - απλά εχω μια απορία για το πόσο χρόνο θέλει...
    -οκ...( γελώντας )

    ανοίγει λοιπόν ενα κομάτι απο το πρόγραμμα με όλο αυτό το κατεβατό απο γράματα και αριθμούς πάει σε ενα σημείο δίνει μια εντολή και αυτό ήταν...χρόνος που απαιτήθηκε 20sec....

    απλά μετά κράταγα το κεφάλι μου μην κάνει μπάμ...

    λέω στον έλληνα
    - θα κάνουμε και δουλειά στα προφίλ του vanos αλλά και στο advance - retard
    - ναι ρε το παίζω στα δάχτυλα τον μεταβλητό...

    ήρθε ο αγγλος μου δείχνει τους παλιούς χάρτες, τους μαμα και τους τους νέους τους δικούς του...πολύ απλά εκεί ξεκινήσανε τα καντήλια και όλα τα συναφή με τον αγγλο να με κοιτάει απορρημένος χωρίς να καταλαβαίνει τι λέω....

    το θέμα όμως είναι ο προγραματισμός...
    εκεί λοιπόν πάει ο ανθρωπος που ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ και ασχολείται με τον λεγόμενο κώδικα πολυ απλα γιατί αν πειράξει το γράφημα κ τις τιμές αυτού συμπαρασέρνει μαζί του και χιλια δυο αλλα πράγματα που δεν ξέρει ακριβώς τι γίνεται...

    μόνο μεσα απο την γλώσσα προγραματισμού μπορεί τελικά κάποιος να κάνει δουλειά και να είναι και ΜΟΝΙΜΗ, χωρίς να έχει adaptation σε default τιμές και να του γ@μαει όλη την δουλειά...

    ακόμη και το λάδι του κινητήρα ζεσταίνεται πιο ευκολα !!!!!!
    πήγα ταξίδι χθες τριήμερο στην καλαμάτα με την γυανίκα μου...ουτε εβαλα 5η πουθενα...χωρίς κομπιάσματα χωρίς ξεσπάσματα...

    ακόμη και η γυναίκα μου κατάλαβε οτι το αυτοκίνητο κάτι καλό έπαθε οταν γύρισε και μου είπε " ρε νικο το αμάξι δεν ακούγεται καθόλου!!! εκανες τίποτα στην εξάτμιση!!!?!??!? πάλι λεφτά έδωσες ρε μ@λακα!!! ( χψαχαχαχαχαχα) " και η απάντηση φυσικά ήταν ΟΧΙ μόνο ο αγγλάρας εχει βάλει χέρι....

    για να κλείσω γιατί γίνομαι κουραστικός...

    τελικά το θέμα "πρόγραμμα" είναι μια μαλακία κ μισή( πλήρωσα 1700euro σύνολο για 1μιση ώρα στο δυναμόμετρο...) αρκεί αυτός που κάνει τον tunner να ξέρει τι σκ@τα κάνει και όχι να το παίζει δήθεν και ιστορίας....κ μόνο απο την γλώσσα προγραματισμού γίνονται σωστές αλλαγες τελικά με ακριβείς μεταβολές κ οχι οτι να ναι κ πάρτα αμπάριζα όλα να τελειώνουμε....
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  2. The Following 6 Users Say Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    Jimmakos (08-03-11), nikos-Mpacket (08-03-11), paganis (08-03-11), Panos 316T (08-03-11), Thomelef (08-03-11), Vasilis (08-03-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πέραν του πώς δουλεύει το αμάξι και τι έβγαλε εγω προσωπικά ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 5+ χρόνια τώρα...

    εχω γυρίσει τους πάντες και εχώ δεί δουλειά τους....

    εχω μιλήσει με το 90% των εταιρειών που ασχολούνται με τον S54 και με τον MSS53-MSS54-MSS54HP

    το ίδιο θα ισχύει πάνω κάτω με όλα τα αυτοκίνητα...

    το θέμα είναι πως κατέληξα να συνεργαστώ με έναν αγγλο ο οποίος στην αρχή μου έσπασε ολίγον τα @ρχιδια γιατί μου φάνηκε ξερόλας, αλλά είναι ξερόλας τελικά....

    αν το αμάξι μου δεν είχε τόσες ιδιαιτερότητες δεν θα υπήρχε λόγος να έρθει ελλάδα...πολύ απλά με ένα καλωδιάκι θα μου είχε φτιάξει το αμαξι απο το γραφείο του...

    βέβαια καλύτερα που ήρθε εδω μιάς και μου εκάνε και ενα γ@ματο σεμινάριο για το πώς ακριβως γίνονται τα προγράματα...

    υπάρχουν 2 μπάντες λογισμικου : το programing area και το data area

    στο πρώτο απλά δεν κάνεις τίποτα γιατί αυτό είναι που ελεγχει το αμάξι απο το 0 μέχρι το άπειρο...

    στο 2ο κομμάτι πας και εκεί κανεις τις όποιες ρυθμίσεις θές...

    ενα απλό παράδειγμα...λόγω εκκεντροφόρων το αμάξι ήθελε να να σηκώσει ρελαντί...στον προηγούμενο προγραματιστή( έλληνας και πάρα πολύ γνωστός...) φάγαμε περίπου στην 1μιση ώρα για να πάει το ρελαντί απο τις 850 στις 980 με απάντηση " δεν μπορώ να το βάλω 900 ή 950 γιατί δεν με αφήνει ο εγκέφαλος" ....

    στον άγγλο
    -μπορείς να μου ρυθμίσεις το ρελαντί στις 900?
    - θα το εκανα ούτως ή αλλως αλλά γιατί ρωτάς ?
    - απλά εχω μια απορία για το πόσο χρόνο θέλει...
    -οκ...( γελώντας )

    ανοίγει λοιπόν ενα κομάτι απο το πρόγραμμα με όλο αυτό το κατεβατό απο γράματα και αριθμούς πάει σε ενα σημείο δίνει μια εντολή και αυτό ήταν...χρόνος που απαιτήθηκε 20sec....

    απλά μετά κράταγα το κεφάλι μου μην κάνει μπάμ...

    λέω στον έλληνα
    - θα κάνουμε και δουλειά στα προφίλ του vanos αλλά και στο advance - retard
    - ναι ρε το παίζω στα δάχτυλα τον μεταβλητό...

    ήρθε ο αγγλος μου δείχνει τους παλιούς χάρτες, τους μαμα και τους τους νέους τους δικούς του...πολύ απλά εκεί ξεκινήσανε τα καντήλια και όλα τα συναφή με τον αγγλο να με κοιτάει απορρημένος χωρίς να καταλαβαίνει τι λέω....

    το θέμα όμως είναι ο προγραματισμός...
    εκεί λοιπόν πάει ο ανθρωπος που ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ και ασχολείται με τον λεγόμενο κώδικα πολυ απλα γιατί αν πειράξει το γράφημα κ τις τιμές αυτού συμπαρασέρνει μαζί του και χιλια δυο αλλα πράγματα που δεν ξέρει ακριβώς τι γίνεται...

    μόνο μεσα απο την γλώσσα προγραματισμού μπορεί τελικά κάποιος να κάνει δουλειά και να είναι και ΜΟΝΙΜΗ, χωρίς να έχει adaptation σε default τιμές και να του γ@μαει όλη την δουλειά...

    ακόμη και το λάδι του κινητήρα ζεσταίνεται πιο ευκολα !!!!!!
    πήγα ταξίδι χθες τριήμερο στην καλαμάτα με την γυανίκα μου...ουτε εβαλα 5η πουθενα...χωρίς κομπιάσματα χωρίς ξεσπάσματα...

    ακόμη και η γυναίκα μου κατάλαβε οτι το αυτοκίνητο κάτι καλό έπαθε οταν γύρισε και μου είπε " ρε νικο το αμάξι δεν ακούγεται καθόλου!!! εκανες τίποτα στην εξάτμιση!!!?!??!? πάλι λεφτά έδωσες ρε μ@λακα!!! ( χψαχαχαχαχαχα) " και η απάντηση φυσικά ήταν ΟΧΙ μόνο ο αγγλάρας εχει βάλει χέρι....

    για να κλείσω γιατί γίνομαι κουραστικός...

    τελικά το θέμα "πρόγραμμα" είναι μια μαλακία κ μισή( πλήρωσα 1700euro σύνολο για 1μιση ώρα στο δυναμόμετρο...) αρκεί αυτός που κάνει τον tunner να ξέρει τι σκ@τα κάνει και όχι να το παίζει δήθεν και ιστορίας....κ μόνο απο την γλώσσα προγραματισμού γίνονται σωστές αλλαγες τελικά με ακριβείς μεταβολές κ οχι οτι να ναι κ πάρτα αμπάριζα όλα να τελειώνουμε....
    that's the deall!!! όμορφα, ξεκάθαρα, χωρίς πολά πολά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thomelef : 08-03-11 στις 15:52
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ποιος ειναι ο Αγγλος, Νικο?
    1700¤ εδωσες στον Ελληνα(ποιος ειναι?)? Στον Αγγλο ποσα εδωσες?

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν θυμάται ο νίκος, το πρώτο πράμα που τον ρώτησα όταν το κάναμε κουβέντα το γεγονός,
    ήταν αν ο ξένος τον ρύθμισε με κώδικα, ή με κάποιο decoder...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. #15
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κανα σεμινάριο θα μας κάνει ο Άγγλος?

    Ομολογώ ότι με αυτά που διάβασα έχω μείνει κόκκαλο!

  7. #16
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στον αγγλο μου βγήκε τόσο γιατί πολύ απλά επρεπε να έρθει εδω απο το γραφείο του να πληρώσω εισητήρια - δυναμόμετρο....

    ολα μαζί τόσο...

    αλλά αν πρόκειται για "απλό" αυτοκίνητο το κάνει απο το γραφείο του...στέλνει καλώδιο μπριζώνεις την obd με το Usb και είσαι οκ....

    α και όλα αυτά με εγκέφαλο απο απο smg ( που στον κώδικα η μεταβολή απο manual - smg είναι ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ !!!!! )

    επίσης εγω λύσαξα να έρθει εδω γιατί αυτός ήταν σίγουρος οτι το έφτιαχνε απο εκεί....

    και είχε δίκιο ο κ@ργιολης....
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  8. #17
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κοίτα τι γίνεται στον κόσμο και τι παραμύθι μας πουλάνε οι ξερόλες εδω πέρα!!!!!!!!!

  9. #18
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    DIGIMOTO...
    Το πρόγραμμα που σας έλεγα...


    Βασικά μου φαίνεται οτι κάνει μόνο ανάγνωση. Αλλά ΑΝ θυμάμαι καλώς μπρορείς να παρέμβεις στον εγκέφαλο, θα το κάνω εγκατάσταση και θα σας πω τι παίζει....

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στον αγγλο μου βγήκε τόσο γιατί πολύ απλά επρεπε να έρθει εδω απο το γραφείο του να πληρώσω εισητήρια - δυναμόμετρο....

    ολα μαζί τόσο...

    αλλά αν πρόκειται για "απλό" αυτοκίνητο το κάνει απο το γραφείο του...στέλνει καλώδιο μπριζώνεις την obd με το Usb και είσαι οκ....

    α και όλα αυτά με εγκέφαλο απο απο smg ( που στον κώδικα η μεταβολή απο manual - smg είναι ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ !!!!! )

    επίσης εγω λύσαξα να έρθει εδω γιατί αυτός ήταν σίγουρος οτι το έφτιαχνε απο εκεί....

    και είχε δίκιο ο κ@ργιολης....
    Ποιος ειναι αυτος ο Αγγλος Νικο?
    Αφου στα "απλα" το κανει απο το γραφειο του, ακομη καλυτερα

    Και για πες αν επιτρεπεται τι εχεις δωσει συνολικα σε Ελληνες προγραμματιστες και "προγραμματιστες" μεχρι τωρα, να συγκρινουμε με του Αγγλου (αληθεια ποσο θα κοστιζε αν στο εστελνε απο το γραφειο του?)!

  11. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πως μπορουμε να ερθουμε σε επαφη με αυτον τον αγγλο?..με ενδιαφερει για να ολοκληρωσω επιτελους το προτζεκτ με τον κομπρεσσορα....!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP