Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 91

Θέμα: Βενζινες.....!

  1. #41
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και εγώ μόνο 100αρα είτε από τον Χρήστο είτε από ένα ΕΚΟ κολητού μου δίπλα στη δουλειά...πάντως το καημένο το peugeot που είχα παλιά μόνο σκ*** δεν του έβαζα και όλα τα έκαιγε...τώρα με το που δει "κακή" βενζίνη αρχίζει να μουρμουράει...

  2. #42
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ολα βαζω μονο 100αρα οποτε δεν μπορω να πω οτι βλεπω διαφορα στην αποδοση των αυτοκινητων...
    Το μονο που ξερω ειναι οτι μια φορα αλλαξα πρατηριο μονο για τον ασσο (100αρα παλι) και ειδα τεραστια διαφορα προς το χειροτερο....μεχρι και μικροδιακοπες!!!!
    Εκει που υπαρχει διαφορα ειναι στην μηχανη η οποια εχει αρκετη διαφορα με την 100αρα!!!
    Βαζω μονο shell (μεχρι τωρα), και στην ευβοια οταν παω BP
    Ρε παιδιά κατά καιρούς έχω βάλει βενζίνες (και απλή και σούπερ) σε δεκάδες πρατήρια, εντός και εκτός αττικής. Τέτοια χάλια σαν αυτά που περιγράγουν μερικοί δεν είδα ποτέ! Τί να πω, τόσο τυχερός είμαι? Επίσης, σε έρευνα που έχω διαβάσει, λέει ότι οι συμβατικοί κινητήρες αναγνωρίζουν μέχρι 98 οκτάνια, οπότε όσοι νομίζουν ότι το αμάξι τους πάει πιο γρήγορα με 100άρα από ότι με απλή, ή έχουν πέσει σε χάλια απλή, η είναι κυρίως ψυχολογικό (αφού οι απλές έχουν 95-6 οκτάνια, οπότε για δύο οκτάνια διαφορά δεν υπάρχει). Η σούπερ είναι ενδεδειγμένη για τούρμπο και κινητήρες υψηλής ιπποδύναμης. Τώρα, για ατμοσφαιρικούς 4κύλινδρους κινητήρες αλλά και 6κύλινδρους μου φαίνεται πιο πολύ σπατάλη χρημάτων (και δυστυχώς για 1,5 χρόνο έτσι έκανα κι εγώ).
    Επαναλαμβάνω, ότι άμα βάζουμε καθαρή απλή δεν παίζει να έχει το παραμικρό πρόβλημα ο κινητήρας μας, ούτε θα δούμε ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τη σούπερ. Από εκεί και πέρα, ο καθένας βάζει ό,τι κρίνει σωστό.

    Και κάτι που είχα αναφέρει και σε "άλλο" φόρουμ. Στο εξουσιοδοτημένο που πάω για σέρβις, μου είχαν πει ρητά να μη χρησιμοποιώ σούπερ γιατί περιέχει πρόσθετα που δημιουργούν βλάβες στους κινητήρες των bmw. Από τότε ξεκίνησα να βάζω απλή και δεν το μετάνιωσα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 12-01-10 στις 13:04
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    beliris (05-01-11)

  4. #43
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια ειμαι στην Αθηνα και πρεπει να βαλω πετρελαιο. Ξερετε ενα ΕΜΠΙΣΤΟ βενζιναδικο μην παθουμε καμια πλακα και τρεχουμε για τριχιλιαρα;;
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  5. #44
    Εγγραφή
    07-02-10
    Μηνύματα
    213
    Thanked
    131
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλοι μου,θα ηθελα να ρωτησω για αυτα τα ενισχυτικα οκτανιων...Αν χρησιμοποιει καποιος ας μας πει αν κ ποσο καλυτερευει τη απλη αμολυβδη ποια μαρκα προετινετε ποση ποσοτητα βαζετε ανα ποσα λιτρα βενζινης κ γενικα τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα απο αυτο το βελτιωτικο....

  6. #45
    Εγγραφή
    03-04-10
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδες ξερει κανεις να πει κατι για τα βελτιωτικα στο καυσιμο?

  7. #46
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τα τελευταια 20 χρονια βαζω σε ενα μονο βενζιναδικο ΕΚΟ της περιοχης μου και δεν ειχα ποτε προβλημα η καποια ζημια που να προηλθε απο καυσιμο.........και μιλαω για βενζινη αλλα κυριως το πετρελαιο ειναι αυτο που κατα τη γνωμη μου χαρακτηριζει ενα βενζιναδικο.........
    Αν πετυχεις ¨μαπα¨ πετρελαιο βρισκεις πραγματικα τον μπελα σου.....οσοι εχουν ντιζελ και το εχουν παθει....ξερουν τι εννοω..........
    Αν ειναι και χειμωνας και παγωσει λογω νερου..........αστα-βραστα!!!!!!

  8. The Following User Says Thank You to individual For This Useful Post:

    joseph (21-07-10)

  9. #47
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μια φορα στη ζωη μου πετυχα σε σωστη v power racing.ημουν και εντελως αδειος.μεχρι να φτασω σπιτι ηταν και αργα ημουν και κουρασμενος...οταν την επομενη μερα πηγαινα στη δουλεια(εντελως μηχανικες οι κινησεις λογω ρουτινας και νυστας)το αμιξι δεν κρατιοτανε στο δρομο...μην τυχον πατουα λιγο παραπανω γκαζι το ενιωθα λες και δεν ηταν το δικο μου αυτοκινητο...καταλαβαινετα τη χαρα μου!!!απο τοτε......οσο ειδατε εσεις,αλλο τοσο ειδα και εγω.
    γιαυτο το λογο βαζω απλη βενζινη σε πρατηριο του κολλητου μου που εχει ενα impreza 330 και ενα S3(που ειναι και η αγαπη του).καποια φορα μπορει να βαλω και καποιο βλετιωτικο.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  10. #48
    Εγγραφή
    07-02-10
    Μηνύματα
    213
    Thanked
    131
    Rides
    0

    Προεπιλογή Βελτιωτικα οκτανιων βενζινης

    Μιας κ η 100αρα εχει φτασει στο θεο...κ πιστευω πως τα οκτανια της απλης 95 δεν ειναι παντα αυτα που πρεπει ,θα ηθελα να ξαναρωτησω για τα βελτιωτικα οκτανιων που υπαρχουν κατα ποσο αξιζουν..?Βοηθουν στην αυξηση ή δεν κανουν κατι το ιδιαιτερο ?Αν καποιοι απ εσας τα χρησιμοποιειται θα παρακαλουσα να μας ενημερωνατε σχετικα με το θεμα....

  11. #49
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οταν βαζω απο αγνωστο βενζιναδικο βαζω 100σταρα ωστε να αποφυγω την νοθεια.με το σκεπτικο οτι η 100σταρα δεν θα εχει νερο.στη χειροτερη να ειναι απλη αμολυβδη.σε ταξιδια που εχω φουλαρει 100 αρα αισθητες διαφορες δεν εχω παρατηρησει.ισως λιγο μεγαλυτερη προθυμια να ανεβασει στροφες αλλα μπορει να ειναι η ιδεα μου.παντως το καλυτερο αποτελεσμα το εχω (εδω και χρονια)που βαζω απο στρατιωτικο πρατηριο εκο απλη αμολυβδη.κανενα προβλημα με την ποιοτητα και την ποσοτητα.

  12. #50
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω εδω και χρονια βαζω στην σελ στην Αθηνων σε ολα τα οχηματα...ποτε δεν μου παρουσιασαν τιποτα.....
    στο Ζ 100αρα και στον ασσο vpower
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP