Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 91

Θέμα: Βενζινες.....!

  1. #21
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω λογω πολλων χλμ καθημερινα και για λογους κοστους χρησιμοποιω απλη αμολυβδη.Βαζω απο συγκεκριμενο βενζιναδικο (οσο μπορω) για να αποφυγω τυχον νερακι!!!
    Νερακι? Βαλε σε ενα ποτηρι βενζινη και νερο... ακομα και την ωρα που το ανακατεβεις με μανια δεν αναμηγνιονται αυτα τα δυο για κανενα λογο... Εκτος και αν λεγοντας νερακι εννοεις νοθεια....

    Παντως αν θες κανε το πειραμα το εκανα προσφατα και διαπηστωσα οτι βενζινας να βαζει νερο στην βενζινη απλα δεν υπαρχει!
    -

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nurburgring Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νερακι? Βαλε σε ενα ποτηρι βενζινη και νερο... ακομα και την ωρα που το ανακατεβεις με μανια δεν αναμηγνιονται αυτα τα δυο για κανενα λογο... Εκτος και αν λεγοντας νερακι εννοεις νοθεια....

    Παντως αν θες κανε το πειραμα το εκανα προσφατα και διαπηστωσα οτι βενζινας να βαζει νερο στην βενζινη απλα δεν υπαρχει!
    Πολύ σωστό, με άλλα υγρά/ρευστά ναι, με νερό όχι.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Λογω συνθηκων ,ταξιδευω συχνα, αρα δεν μπορω να βαζω απο ενα πρατηριο! Δεν μπορω να πω με σιγουρια αν βλεπω διαφορα...η διαφορα ειναι οση και απο μια καλη βενζινη σε μια σκαρτη! Και εδω συμφωνω με τον Αντωνη που ειπε οτι δεν ξερει αν η ποιοτητα ανταποκρινεται στην τιμη...
    Αφου το εφερε ομως η κουβεντα να σας πω την εμπειρια μου.Το αυτοκινητο το αγορασα καινουριο...Εβαζα αποκλειστικα σουπερ και παντα απο ενα των δυο μεγαλων εταιριων.Πρωτο σερβις στα 20.000 χιλιομετρα, ειμαι μπροστα σε ολη την διαρκεια ,και βλεπω με τα ματια μου την αλλαγη φιλτρου (εγινε περιπου στους 9 μηνες) .Δευτερο σερβις στα 40.000χλμ εγινε στους 19 μηνες ,σε συνεργειο BMW πολυ καλου μου φιλου, κατεβαζει το φιλτρο και το βαζει στην μεγγενη και με ενα πριονακι το κοβει...ηταν γεματο αμμο...μαυρο χαλικακι! Μεχρι τοτε εβαζα μονο σουπερ...σε αυτοκινητο με 40.000 χλμ 19μηνων και ηταν ετσι ...τι να πω...Απο τοτε βαζω απλη και σουπερ μια στο τοσο...

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό, με άλλα υγρά/ρευστά ναι, με νερό όχι.
    Δεν ξερω...αλλα πως εξηγειται σκουριασμενη τρομπα βενζινης?

  5. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω...αλλα πως εξηγειται σκουριασμενη τρομπα βενζινης?
    Σπύρο, οι περισσότεροι διαλύτες προκαλούν οξείδωση...

  6. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βάζω ΕΚΟ απλή από έμπιστο βενζινάδικο και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά. Παλαιότερα έβαζα σούπερ, αλλά επειδή βαρέθηκα να πληρώνω τα κερ@τι@τικα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ απλή. Καμία διαφορά σε απόδοση, ούτε σε κατανάλωση. Αρκεί να είναι καθαρή. Πραγματικά μετανιώνω τα τόσα περισσότερα χρήματα που έδινα τόσο καιρό για σούπερ, αφού στο αμάξι μου τουλάχιστον δεν προσέφερε τίποτε παραπάνω.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #27
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΕΜΠ σε συνεργασια με γνωστο εβδομαδιαιο περιοδικο στο χωρο των αυτοκινητων,εκανε μια ερευνα και επικοινωνησε με ολες τις εταιρειες καυσιμων ωστε να παρει δειγματα βενζινης για αναλυση.
    Ολες οι εταιρειες αφου τους παρεπεμπαν απο τον Αννα στον Καιαφα στο τελος ζητουσαν συγκκριμενο ραντεβου σε συγκεκριμενο πρατηριο.
    Μοναδικη εξαιρεση η shell η οποια δηλωσε πηγαιντε οπου θελετε οποια ωρα και ημερα θελετε αρκει το πρατηριο να ειναι εταιρικο και οχι συνεργατου.
    Για αυτο και εγω βαζω μονο shell (v power) και απο συγκεκριμενο πρατηριο.
    nino αυτο φιλε δεν υσχυει ειναι ραδιο αρβυλα..τουλαχιστον εμας και ολους τους βενζιναδες τις περιοχης μας δεν τους ειδοποιησε κανενας για ελεγχο...

    απλα η εταιρια που λες μαλλον δινει τα πιο πολλα..μαλλον αγοραζει τα λογια...το εχω ξαναπει παλαιοτερα..ενας συγγενης μου βαζει σε εταιρικο πρατηριο αυτης της εταιριας 40 λιτρα με 25 ευρω (δινει και 1 ευρω παραπανω)

    αντε πες μου εσυ πως γινετε...

  8. #28
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ να το δεχτώ, αλλά διαφορά θερμοκρασίας με απόκλιση από 0 ως 6 λίτρα στα 50 ....ανάλογα το βενζινάδικο?
    στα 50 λιτρα αν εχει πολυ κρυο εξω (0-5 κελσιου) γυρω στα 2-3 λιτρα ειναι ενταξει να ξερεις...

    επισης το αντιθετο συμβαινει το καλοκαιρι...αλλα τοτε ειναι που κλεβει παραπανω ο βενζινας..και την απατη του την ψιλοαντισταθμιζει η ανεβασμενη θερμοκρασια (30-40 κελσιου)..να ξερεις αλλη φορα..και αν εισαι σιγουρος οτι σε εκλεψε καντον ρομπα..

  9. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    nino αυτο φιλε δεν υσχυει ειναι ραδιο αρβυλα..τουλαχιστον εμας και ολους τους βενζιναδες τις περιοχης μας δεν τους ειδοποιησε κανενας για ελεγχο...

    απλα η εταιρια που λες μαλλον δινει τα πιο πολλα..μαλλον αγοραζει τα λογια...το εχω ξαναπει παλαιοτερα..ενας συγγενης μου βαζει σε εταιρικο πρατηριο αυτης της εταιριας 40 λιτρα με 25 ευρω (δινει και 1 ευρω παραπανω)

    αντε πες μου εσυ πως γινετε...
    Αυτο που εγραψα εχει δημοσιευθει!!

  10. #30
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    20
    Rides
    1

    Προεπιλογή βενζινες

    εγω βαζω μονο σουπερ αμολυβδη εχω 40000χλμ και μεχρι στηγμης νο προμπλεμο!!! νομιζω οτι στην σουπερ αμολυβδη το πολυ πολυ να την νοθευουν με απλη. στην απλη βαζουν της παναγιας τα ματια,ουσιες πολυ χειροτερες απο νερο.μακαρι να νοθευαν με νερο ,λεμε τωρα.....

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP