Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ενοικίαση Mini Bus?

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Question Ενοικίαση Mini Bus?

    Η σκέψη και τα σχέδια έχουν να κάνουν με μια εκδρομή στο εξωτερικό!Πιο συγκεκριμένα σκεφτόμαστε εδώ με την "παλιοπαρέα" (7-9 άτομα) μια εκδρομή οδικώς με προορισμό την Γερμανία! Φυσικά το θέμα είναι Μουσειακός-μηχανοκίνητος τουρισμός!
    Πρώτη στάση: Μουσείο BMW. Είμαι ο μόνος στην παρέα που έχω BMW, αφού όλοι έχουν ΜΒ, ωστόσο είναι κρυφοBMWδάκιδες!
    Δεύτερη στάση: Μουσείο Mercedes-Benz, μιας και λόγω του πατέρα μου που δουλεύει στην ΜΒ, θα έχουμε κάνει τα "κουμάντα" από πριν.
    Τρίτη στάση στην Ιταλία στον γυρισμό, αφού στην παρέα θα υπάρχουν και γυναίκες!
    Όλα καλά ως εδώ...
    Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζει κάποιος (από γνωστό του ή προσωπική εμπειρία) πού μπορώ να απευθυνθώ για ενοικίαση Mini Bus....
    Κάποιος μου είπε ότι θα με εξυπηρετήσει η AVIS Θεσσαλονίκης. Μήπως υπάρχει περίπτωση να βρω Mini Bus (προς ενοικίαση) από ιδιώτη (π.χ. έμπορο αυτοκινήτων)?
    Δεκτή οποιαδήποτε άλλη ιδέα-λύση...

  2. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το είχα κοιτάξει κι εγώ αυτό το θέμα Γρηγόρη, όταν προγραμμάτιζα τον μήνα του μέλιτος. Δυστυχώς ήταν πέρα για πέρα ασύμφορο.

    Τελικά ακολούθησα το παράδειγμα ενός φιλικού ζευγαριού και σχεδίασα διαφορετικά το ταξίδι: Πετάξαμε έως τη Φρανκφούρτη και νοικιάσαμε εκεί αυτοκίνητο, με το οποίο γυρίσαμε Γερμανία - κεντρική Γαλλία (κοιλάδα του Λίγηρα) - Ελβετία. Η πιο φθηνή εταιρεία με διαφορά ήταν η Europcar:

    https://www.europcar.de/

    Αν το κάνεις έτσι, να σου δώσω μερικές συμβουλές:

    1. Όσο νωρίτερα κλείσεις το αυτοκίνητο, τόσο φθηνότερα θα σου έρθει.

    2. Κλείσε το από Γερμανία. Παίρνεις καλύτερο αυτοκίνητο με τζάμπα χρέωση.

    3. Προτίμησε diesel, αν πρόκειται να κάνεις πολλά Km.

    4. Πρόσεξε τις γκρίζες ζώνες: Οι Γερμανοί σου επιτρέπουν να πεταχτείς Γαλλία, Ελβετία, Αυστρία κλπ αλλά δε σε καλύπτουν στην Ιταλία. Την Ελλάδα δεν την έχουν καν στις γκρίζες ζώνες.

    Για να καταλάβεις που κυμαίνονται οι τιμές:

    Το 2007, με 87 ευρώ την ημέρα εδώ νοίκιαζα ένα @, στη Γαλλία ένα Renault Megane και στη Γερμανία ένα CLS 350. Καθώς ήμασταν δυο άτομα, ζητήσαμε τελικά μια SL350. Στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης μας ενημέρωσαν πως δεν κατάφεραν να βρουν αυτό το μοντέλο, οπότε μας έδωσαν χωρίς επιπλέον χρέωση μια SL500. Του 2007. Με 27.000km. Με εξοπλισμό από navi και αερανάρτηση έως ψυχόμενα καθίσματα. Όταν έφτασε η ώρα να την αποχωριστώ, έκλαιγα. Να 'τη, εδώ έξω από ένα αγρόκτημα στο οποίο μέναμε στο Rocamadour:



    Όχι κι άσχημα για 87 ευρώ τη μέρα, συμπ. ΦΠΑ και πλήρους ασφάλισης για 2 οδηγούς.

    Και τώρα με συγχωρείς, πάω στο μπάνιο να κλάψω σαν άντρας πάλι.

  3. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (04-03-11), bill_m3 (04-03-11), Gregory_///M (04-03-11), Jimmakos (08-03-11), Lambros46 (04-03-11), PANOS-E60 (04-03-11), Tsakirakos (08-03-11), z3 2.2 (04-03-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Talking ...........

    Συμφωνω με τον προλαλησαντα,τα 3 προηγουμενα χρονια σε επισκεψεις μου στο RING και στο μουσειο της BMW μαζι με τον κολλητο μου ειχαμε νοικιασει Ε46 320d,123d και 325d touring τα οποια καταχαρηκα και σε ταξιδια σε ολη την Γερμανια και στο RING,συμφερει λοιπον να νοικιασεις εκει και σε τιμες τσαμπα.Να σημειωσω οτι το 123d και 325td touring ημουν ο πρωτος που τα οδηγησα και μου παραδοθηκαν στο Μοναχο και στη Φρανκφουρτη ολοκαινουργια!!!!!
    insane in the ///Midbrain

  5. The Following 3 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    black_beauty (04-03-11), Gregory_///M (04-03-11), S8N (04-03-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    07-02-10
    Μηνύματα
    213
    Thanked
    131
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν νοικιασεις καποιο mini bus απο Ελλαδα να ξερεις πως θα χρειαστεις περισσοτερες μερες για να πραγματοποιησεις το ταξιδι που σχεδιαζεις μιας και αυτα δεν μπορουν να τρεξουν πανω απο 100 χλμ / ωρα .Αν εχεις χρονο διαθεσιμο τοτε οσον αφορα το κοστος αν ειναι να ειστε πανω απο 10 ατομα σας συμφερει η χρηση του.Αν καταληξεις σε αυτη την λυση στειλε π.μ για να σου πω τιμη κ αν θελεις κ καποιο σχεδιασμο - πακετο να σου προτεινω κατι μιας κ εχω καποια καλη επαφη κ αν σε συμφερει την ακολουθεις.Αν ομως δεν εχεις χρονο τοτε συμφερει να πας με αεροπλανο καπου κεντρικα κ απο εκει να νοικαισεις καποιο-α οχημα-τα και να πας στους προορισμους σου.

  7. The Following User Says Thank You to Z-man For This Useful Post:

    Gregory_///M (05-03-11)

  8. #5
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γρηγορη,πας αεροπορικως,νοικιαζεις το οχημα των ονειρων σου,το σκιζεις ....και δε σε νοιαζει και ιδιαιτερα..... εαν στρωσανε τα μεταλλαας προσεχαν να ηταν στρωμενα!!!


    Α!!!οσο για τους αλλους ,νοικιασε τους ενα μινι μπας,στη διαδρομη προσπερνα τους με χιλια ολη την ωρα,μετα απολαυσε το βρισιδι που θα σου ριχνουν.....και αν θελεις δωσε τους και καμμια βολτα το οχημα μη σε πουν μοναχοφαγα!!!

    Ετσι εχεις κανει το τα ταξιδι των ονειρων σου!!!

  9. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Gregory_///M (05-03-11)

  10. #6
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ...Μάλλον έχουμε αλλαγή σχεδίων, όπως προτείνατε οι περισσότεροι που το συζήτησα!
    Κοιτάμε πλέον για αεροπορικά και θα νοικιάσουμε εκεί κάποιο όχημα (335 νοικιάζουν?) να τριγυρίσουμε 3-4 μέρες!

  11. The Following User Says Thank You to Gregory_///M For This Useful Post:

    S8N (08-03-11)

  12. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Καθώς ήμασταν δυο άτομα, ζητήσαμε τελικά μια SL350. Στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης μας ενημέρωσαν πως δεν κατάφεραν να βρουν αυτό το μοντέλο, οπότε μας έδωσαν χωρίς επιπλέον χρέωση μια SL500. Του 2007. Με 27.000km. Με εξοπλισμό από navi και αερανάρτηση έως ψυχόμενα καθίσματα. Όταν έφτασε η ώρα να την αποχωριστώ, έκλαιγα. Να 'τη, εδώ έξω από ένα αγρόκτημα στο οποίο μέναμε στο Rocamadour:

    .
    Φακ γιου ρε !!!!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  13. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    S8N (08-03-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP