Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Runflat :thumbsup:

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή Runflat :thumbsup:

    Oταν αποφασισα να αλλαξω τις ζαντες του ασσου με αλλε, ολοι μου ελεγαν να μην βαλω ranflat σε 18αρες λογο του οτι θα χτυπυσε και αλλα...
    Εγω ηθελα να βαλω ομως γιατι το αμαξι το οδηγει η γυναικα μου και ταξιδευει καμια φορα με αυτο , οποτε δεν ηθελα να βρεθει προ εκπληξεων, ειχα ακουσει ομως και απο παιδια εδω και απο αλλους οτι ειχαν μεινει με τετοιο λαστιχο και τελικα δεν τα καταφερε να τους παει εκει που ηθελαν, η καταστραφικε στην πορεια.
    Λοιπον, σημερα το πρωι με πηρε γ γυναικα μου μετα αοπο λιγο που εφυγε απο το σπιτι για να μου πει οτι τις αναψε κοκκινη ενδηξη για τα ελαστικα στο καντραν, εγω της ειπα να συνεχισει και να παει στην δουλεια με ταχυτηα μεχρι 80χλμ, οπως και εγινε.
    Αφου πηγα εγω με το μικρο και αλλαξαμε αμαξια, πηρα τον ασσο οπου ειχε εντελως χασει τον αερα απο το εμπρος αριστερο τροχο...και ξεκινησα να το παω απο τον Ασπροπυργο στο αιγαλεω στο Τασο(γνωστο λαστιχαδικο)....
    τΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....
    Η γυναικα μου με πληρη χασιμο αερα του εκανε 14χλμ, εγω 16, το συνολο 30~ χλμ με ταχυτητα 70-80, λογο αθηνων-κορινθου και Λεωφ Αθηνων....και το λαστιχο ηταν αψογο, οπως και η οδικη συμπεριφορα και κατευθηντικοτητα...με λιγα λογια με εξεπληξε πολυ ευχαριστα!!!


    Τωραη ΑΙΤΙΑ που εκανε το λαστιχο να χασει τον αερα....τουλαχιστον γελια, αλλα να που κατι μαθαινουμε!!!!!

    Εχθες πηγα να βαλω βενζινα και να τσεκαρω τον αερα των ελαστικων.....οι brayton εχουν σιδερενια καπακια βαλβιδων που σφιγγουν με κλειδι....
    Τα καπακια αυτα μεσα εχουν ενα οκκινο ελαστικο ροδελακι για να σφιγκει το καπακι πανω στην βαλβιδα.......Ε λοιπον αυτο ειχε φυγει απο την θεση του και ειχε διπλωσει μεσα στο καπακι και πατουσε την βαλβιδα!!!, ωστε το λαστιχο εχασε τον αερα και μολις η γυναικα μου εκανε το πρωτο χλμ....αναψε η ενδηξη!!!!!

    ΓΚΑΝΤΕΜΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣΣ


    Υ/Γ
    Τα λαστιχα ειναι bridgestone, αυτα που εχουν τα bmw απο την ''μαμα''

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    aristent (03-03-11), GM6 (03-03-11), NickE60 (05-03-11), nikos1400 (05-03-11), TAZ118! (04-03-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι λογοι που δεν τα βαζουν Γιαννη ειναι και το κοστος ειναι σχεδον στα διπλα . . .

    Ετσι βαζουν μια ρεζερβα και αν παθει λαστιχο γινεται αλλαγη . . .

    Αλλα στο θεμα γυναικας δεν το συζητω καλα εκανες και εβαλες runflat . . .

  4. #3
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και εμένα τα potenza 2 φορές που έχασαν τον αέρα απο πρόκα με πήγαν άνετα για μεγάλη απόσταση
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  5. #4
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οπότε σε παει εκει που θες,
    και αν δεν ειναι σοβαρη αιτια, σωνεται κιολας το λαστιχο και συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.
    Βεβαια επισκευαζονται και αυτα οπως τα απλα, ε ?
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  6. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε σε παει εκει που θες,
    και αν δεν ειναι σοβαρη αιτια, σωνεται κιολας το λαστιχο και συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.
    Βεβαια επισκευαζονται και αυτα οπως τα απλα, ε ?
    Nαι επισκευαζονται, αλλα οπως παντα ο βαυλακανιζατερ μποι θα σου πει οτι πρεπει να το αλλαξεις και να βαλουμε καινουργιο και μπλα μπλα......και στο τελος πες του...οκ ωραια τα λες, κολλησε το μου σε παρακαλω να φυγω....

  7. #6
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους . με ραγισμα 1 ποντου στην ζαντα (Καθετο) πας Θεσ/νικη Αθηνα με αλλο αμαξι ? και με 19αρα απλά σταματαγα και το γεμιζα αερα και εκανα reset την ενδειξη στο καντραν

  8. #7
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε σε παει εκει που θες,
    και αν δεν ειναι σοβαρη αιτια, σωνεται κιολας το λαστιχο και συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.
    Βεβαια επισκευαζονται και αυτα οπως τα απλα, ε ?
    Δυστυχως δεν επισκευαζονται. το φτιαχνεις με δικη σου ευθυνη! Η BRIGESTONE λεει οτι ειναι αχρηστο το ελαστικο και μεσα σε 24 ωρες θα σου στειλει καινουργιο

  9. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    Samaro (06-03-11)

  10. #8
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχω ακουσει οτι οπως και τα απλα, στο πλαϊνο ΔΕΝ επισκευαζονται. Στο πελμα ομως υποτιθεται ναι, και προφανως εχουν επισκευασει.

    Τωρα αν η εταιρια λεει μια ημι-επισημη κουβεντα, μπορει να πιανονται απο κει και σου λενε καλυτερα να πουλησεις ενα καινουριο, παρα να καθεσαι να φτιαχνεις...
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  11. #9
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο πλαι δεν επισκευαζεται, αλλα στο πελμα...ναι...

    Ειχα φιλο που ειχε παθει δυο φορες προκα στο ιδιο ελαστικο και τις δυο φορες το πηγε χωρις αερα στο βουλκανιζατερ και το εφτιαξε

  12. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πλαι δεν επισκευαζεται, αλλα στο πελμα...ναι...

    Ειχα φιλο που ειχε παθει δυο φορες προκα στο ιδιο ελαστικο και τις δυο φορες το πηγε χωρις αερα στο βουλκανιζατερ και το εφτιαξε
    Αν περπατήσει χωρίς αέρα μην το εμπιστευεσαι πλέον καθόλου !! Χανει τις
    ιδιότητες που έχει σαν run flat
    Αν ωστόσο το αντιληφθεις έγκαιρα και η προκα-βίδα είναι στο πέλμα επισκευάζεται κανονικότατα !!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP