Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Runflat :thumbsup:

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν περπατήσει χωρίς αέρα μην το εμπιστευεσαι πλέον καθόλου !! Χανει τις
    ιδιότητες που έχει σαν run flat
    Αν ωστόσο το αντιληφθεις έγκαιρα και η προκα-βίδα είναι στο πέλμα επισκευάζεται κανονικότατα !!!
    το περπατησα 30 χλμ μεχρι 70 χλμ ταχυτητα μαξ.....

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    το περπατησα 30 χλμ μεχρι 70 χλμ ταχυτητα μαξ.....
    Το διάβασα ρε παλαβέ.Μην το εμπιστευεσαι,ειδικα για την γυναικα.Αλλαξε το
    δεν θα κολήσεις σε ένα κωλολάστιχο !

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή



    Μπορει να σου πετάξει "βυζάκι" αν πάσα στιγμή !! Προσεξέ το!!

  4. #14
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να σας πω και εγω την δικη μου εμπειρια με τα ραν φλατ...στα 11+χρονια που οδηγω δεν ηξερα τι παει να πει σκασμενο λαστιχο..εεε με το bmw τον πρωτο χρονο μια το πισω αριστερο που πατησα μια ατσαλοπροκα η οποια μπηκε απο το πελμα και οπως γυρναγε ο τροχος εφαγε και το πλαινο σχεδον βγηκε απο το πλαι.ο λαστηχας μου ειπε οτι το πλαινο δεν φτιαχνεται και οτι επειδη με ξερει τι γκαζακιας ειμαι να μην το βαλω ξανα(μου ειπε οτι αν ηταν αλλη κοινη προκα θα την στραβωνε το λαστιχο και δεν θα ειχα προβλημα).αποτελεσμα 180 ευρο το λαστηχο αλλαγη...μετα απο κανα 5μηνο το πισω δεξι πατησε μια λαμα απο φαλτσετα με αποτελεσμα να φτασει ως τα συρματα και να μην επισκευαζεται κι αυτο...αλλα 180 ευρο...η αποσταση που εκανα και στις 2 περιπτωσεις δεν ξεπερασε τα 10χλμ και ουτε τα 50χλμ/ωρα...
    τα ραν φλατ δεν εχουν εγγυηση οπως ολα τα pirelli αρα αποφασιζω οτι θα βαλω κοινα λαστιχα και αν σκασουν θα τα παω ρεταλια και θα μου τα αλλαξουν δωρεαν...αυτη ειναι η γνωμη μου γνωριζοντας τα ζητηματα ασφαλειας ...
    ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)

  5. #15
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μπορει να σου πετάξει "βυζάκι" αν πάσα στιγμή !! Προσεξέ το!!
    Ε τωρα με αγχωσες παπαρα!!!! (ειμαι και αγχωτικος)

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
    ν
    τα ραν φλατ δεν εχουν εγγυηση οπως ολα τα pirelli
    Τα pirelli ειχαν 24μηνες ,τωρα εχουν 18μηνες εγγυηση.

  7. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το ότι δεν επισκευάζεται παιδιά, είναι γιατί σε κανένα ελαστικό δεν μπορεί να επισκευαστεί
    το μάγουλο...όταν η εταιρεία λέει πως δεν επισκευάζεται, ενοείται πως το αμάξι έχει κάνει
    χιλιόμετρα ξεφούσκωτο και το πλαινό του έχει φθαρεί...η διαφορά των extra load - run flat,
    νομίζω είναι στον τρόπο με τον οποίο δέχεται το πλαινό την δύναμη του αυτοκινήτου...ενώ
    το xl αντέχει στο να ματζουνιάζει απο πλευρικές πιεσεις (μπάντες - στριψίματα), το rf μπορεί
    να αντέξει την βάρος του αυτοκινήτου σε περίπτωση που κάτσει το λάστιχο...και στις 2
    περιπτώσεις όμως, αν το αμάξι περπατήσει με ξεφούσκωτο λάστιχο και πατήσει το βαρος
    του πάνω στο πλαινό, τότε είναι σίγουρο πως το λάστιχο έχει γίνει για πέταμα...αυτό που
    λέει ο γιάννης πως επισκευάζεται, ισχύει αν έχουμε αντιληφθεί νωρίς πως το λάστιχο
    έχει πατήσει κάτι, έχουμε βάλει ρεζέρβα και το αμάξι δεν έχει κάνει χιλιόμετρα με πίτα
    ελαστικό για χιλιόμετρα...εγώ πάντως γιάνκο στην θέση σου θα το πετούσα μετά απο
    30 χιλιόμετρα διαδρομής χωρίς καθόλου αέρα...φαντάσου εκεί που πάς με καμμιά 150άρα
    το καλοκαίρι να κάνει κάνα πάφ...θα την ακούσει πολύ άσχημα όποιος το οδηγάει...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έντιτ...τα xl δεν αντέχουν ούτε 3 χιλιόμετρα πίτα ξεφουσκωμένα...εμένα στον περιφερειακό,
    με περίπου 2.5 χιλιόμετρα διαδρομή, όλη η εσωτερική πλευρά σκίστηκε...δόξα το θεό που
    'εχασε απότομα αέρα και έκοψα λόγο του ότι κάτι δεν μου άρεσε στο περπάτημα, γιατί
    ερχόμουν φορτωμένος απο εγνατία με καμμιά 200άρα...να'ναι καλά και ο φίλος μου ο
    βασίλης που έστειλε το φορτηγάκι με ένα σετ 18άρια και έφυγα, γιατί αλλιώς η ταλαιπωρεία
    θα ήταν μεγάλη...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. #19
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι δεν επισκευάζεται παιδιά, είναι γιατί σε κανένα ελαστικό δεν μπορεί να επισκευαστεί
    το μάγουλο...όταν η εταιρεία λέει πως δεν επισκευάζεται, ενοείται πως το αμάξι έχει κάνει
    χιλιόμετρα ξεφούσκωτο και το πλαινό του έχει φθαρεί...η διαφορά των extra load - run flat,
    νομίζω είναι στον τρόπο με τον οποίο δέχεται το πλαινό την δύναμη του αυτοκινήτου...ενώ
    το xl αντέχει στο να ματζουνιάζει απο πλευρικές πιεσεις (μπάντες - στριψίματα), το rf μπορεί
    να αντέξει την βάρος του αυτοκινήτου σε περίπτωση που κάτσει το λάστιχο...και στις 2
    περιπτώσεις όμως, αν το αμάξι περπατήσει με ξεφούσκωτο λάστιχο και πατήσει το βαρος
    του πάνω στο πλαινό, τότε είναι σίγουρο πως το λάστιχο έχει γίνει για πέταμα...αυτό που
    λέει ο γιάννης πως επισκευάζεται, ισχύει αν έχουμε αντιληφθεί νωρίς πως το λάστιχο
    έχει πατήσει κάτι, έχουμε βάλει ρεζέρβα και το αμάξι δεν έχει κάνει χιλιόμετρα με πίτα
    ελαστικό για χιλιόμετρα...εγώ πάντως γιάνκο στην θέση σου θα το πετούσα μετά απο
    30 χιλιόμετρα διαδρομής χωρίς καθόλου αέρα...φαντάσου εκεί που πάς με καμμιά 150άρα
    το καλοκαίρι να κάνει κάνα πάφ...θα την ακούσει πολύ άσχημα όποιος το οδηγάει...
    Ε θα το αλλαξω την δευτερα....κριμα και εχει κανει 1000χλμ με το ζορι ......

    Ποσο παει ενα λαστιχο 215/40/18?? ρφτ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Z4 DCT : 06-03-11 στις 08:59

  10. #20
    Εγγραφή
    03-01-11
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συνήθως σε ειδοποιεί το OBC οτι έχεις χάσει αέρα, (όπως γίνεται με ενα απλό καρφι) και μπορείς να συνεχίσης φουσκόνοντας το λάστιχο μια δυό φορές μέχρι να φτάσης στο βουλκανιζατέρ, και μη μου πείτε οτι σε 100 χμ. δεν υπάρχει βενζινάδικο να συμπληρώσης αέρα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP