Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 71

Θέμα: oil cooler 2...

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή oil cooler 2...

    Θα ηθελα την γνωμη σας σε σχση με το αν ειναι αναγκαια η οχι η τοποθετηση μεγαλυτερου oil cooler απο το μαμα, εχοντας σκοπο το αμαξι να φτασει τα 370+ μοτερ....
    Αυτη την στιγμη και με θερμοκρασιες 8-13 βαθμους εξω , δουλεβει στο ταξιδι σε νορμαλ ταχυτητες (140-150) στους 108-110 βαθμους και με το πρωτο πατημα στα 200++ ανβαζει 120 τους οποιους και κρατα σταθερους...., ενω μεσα στην πολη σε κινηση παιζει στους 110+ και με το παραμικρο ανοιγμα (2-3) φορες φτανει 118-120
    Να αναφερω οτι μετα το ανεβασμα της θερμοκρασιας αυτη αν δε συνεχιστει η πιεση στο αμαξι, πεφτει, αλλα πεφτει αργα....
    Υποθετω οτι ολα αυτα ειναι μελετημενα απο την μαμα bmw ΑΛΛΑ φανταζομαι τι θα παιζει το καλοκαιρι.....
    Σε αναζητησεις στο z4post και αλλου οι αποψεις ειναι σχδον 50-50....
    Αλλοι λενε οτι ειναι απαραιτητο και αλλοι οτι σε ενα τουρμπατο αμαξι οι θερμοκρασιες λαδιου εκει παιζουν και ειναι safe.....
    Ειναι και αυτοι που λενε οτι σε παρατεταμενο σκισημο (καλοκαιρι -πιστα) καποια στιγμη θα ζεσταθει υπερβολικα....που μου φαινεται φσιολογικο για ενα αμαξι που δεν φτιαχτικε για πιστα....
    Εγω αυτο που θελω ειναι, για παραδειγμα οταν παω ευβοια και ανεβω τον Αγιο...στον ρυθμο που σιγουρα το αμαξι θα δουλεβει με πληρες φορτιο για τουλαχιστον 10-15λεπτα σε ανηφορικο δρομο....να μην εχω θεμα με την θερμοκρασια......

    Οποτε με δεδομενη την αναβαθμιση του μοτερ στα δεδομενα που ανεφερα με την αυξηση δυναμης που θα κανω (προγραμμα-fmic-σκαστρες) χρειαζεται να το βαλω η οχι?

    Ολες οι γνωμες δεκτες και θεμιτες.......

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Εγω πιστεύω ότι δεν είναι κάτι να κάνεις προκαταβολικά. Εαν του κάνεις τα μπαξίματα και πέφτεις σε limp mode μια φορα την εβδομάδα, καντο. Εαν πέφτεις 1 φορα το μήνα για τρεις μήνες το καλοκαίρι, αστο.

    Να βάΝεις ένα σπαστό διαφορικό, καΛύτερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστεύω ότι δεν είναι κάτι να κάνεις προκαταβολικά. Εαν του κάνεις τα μπαξίματα και πέφτεις σε limp mode μια φορα την εβδομάδα, καντο. Εαν πέφτεις 1 φορα το μήνα για τρεις μήνες το καλοκαίρι, αστο.

    Να βάΝεις ένα σπαστό διαφορικό, καΛύτερα.
    Γιωργο, το διαφορικο ειναι αλλο, θα μπει σιγουρα (απο birds ετοιμο).....

    Αλλα το θεμα με το λαδι με απασχολει αρκετα, αλλα και δεν θελω να κανω κατι ανευ λογου....

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Ε μα γι΄αυτο λεω κανε τις αλλαγες σου, κατσε να ερθει το καλοκαίρι και τοτε βλέπεις

  5. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    Z4 DCT (28-02-11)

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Turbo δεν ηθελες? Καλα να παθεις!!!

    Ελα σε πειραζω. Εκει πρεπει να εισαι. Εκει ειναι και το σιροκο. Οταν βαλεις τα μπλιμπλικια και να δεις να ανεβαινει, τοτε αποφασιζεις...

  7. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Z4 DCT (28-02-11)

  8. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης θα μπορούσες να αγνοήσεις εντελώς τη συγκεκριμένη ένδειξη. Σα να μην υπάρχει ένα πράμα. Άλλοι με turbo αυτοκίνητα που δεν έχουν από το εργοστάσιο, τι κάνουν δηλαδή?



    Συμφωνώ πάντως με το Γιώργο ότι είναι νωρίς και βιάζεσαι. Γιατί δε περιμένεις να ζεστάνει λίγο την άνοιξη (δε θα πάμε με τη μία στους 40) να πας μια βόλτα και βλέπεις αν θα σε βάλει σε safe mode και για πόση ώρα.

    Κώστα, δεν ήξερα ότι το σιρόκο μετράει και θερμοκρασία λαδιού. Στο gti τουλάχιστον δεν είχα κάτι τέτοιο.

  9. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θα μπορούσες να αγνοήσεις εντελώς τη συγκεκριμένη ένδειξη. Σα να μην υπάρχει ένα πράμα. Άλλοι με turbo αυτοκίνητα που δεν έχουν από το εργοστάσιο, τι κάνουν δηλαδή?



    Συμφωνώ πάντως με το Γιώργο ότι είναι νωρίς και βιάζεσαι. Γιατί δε περιμένεις να ζεστάνει λίγο την άνοιξη (δε θα πάμε με τη μία στους 40) να πας μια βόλτα και βλέπεις αν θα σε βάλει σε safe mode και για πόση ώρα.

    Κώστα, δεν ήξερα ότι το σιρόκο μετράει και θερμοκρασία λαδιού. Στο gti τουλάχιστον δεν είχα κάτι τέτοιο.

    Κοιτα λογικα το να με βγαλει σε safe mode νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο σε χρηση δρομου, δεδομενου οτι και σε αλλα 35αρια (stratos) δεν υπηρξε προβλημα σε χρηση δρομου, ακομα και με προγραμμα και αρκετη πιεση.
    Απλα υποθετο οτι θα ανεβαζει παραπανω απο τους 120....

    Δεν βιαζομαι οσον αφορα την τοποθετηση, απλα θελω να ειμαι καλα πληροφορημενος και να ξερω τι θα κανω πριν φτασει το καλοκαιρι....αν και δεν εχεις αδικο στο να δω στην πραξη τι κανει, δεδομενου οτι εγω το κατακαλοκαιρο λειπω και το αμαξι ειναι σε αχρησια....

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα λογικα το να με βγαλει σε safe mode νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο σε χρηση δρομου, δεδομενου οτι και σε αλλα 35αρια (stratos) δεν υπηρξε προβλημα σε χρηση δρομου, ακομα και με προγραμμα και αρκετη πιεση.
    Απλα υποθετο οτι θα ανεβαζει παραπανω απο τους 120....

    Δεν βιαζομαι οσον αφορα την τοποθετηση, απλα θελω να ειμαι καλα πληροφορημενος και να ξερω τι θα κανω πριν φτασει το καλοκαιρι....αν και δεν εχεις αδικο στο να δω στην πραξη τι κανει, δεδομενου οτι εγω το κατακαλοκαιρο λειπω και το αμαξι ειναι σε αχρησια....
    Γιαννη ασε μου τα κλειδια και κανα χιλιαρικο ( καιει και πολυ.. ε οχι και να τα βαζω απο τη τσεπη μου για το χαρχαλο σου...) και στο ξεμπουκωνω ευχαριστως οσο θα γυρνας τα νησια παλιομεγιστανα

  11. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν ειναι να σταματησεις τα υπογλωσσια και να μην εχεις συνεχεια τα ματια στο οργανο μπαχτο το oil cooler!!
    Απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγο να ζεστανει ο καιρος να δεις αν θα υπαρχει διαφορα..
    Αυτο ομως που πρεπει αμεσα να απαντηθει ειναι: τι εννοεις δεκαπεντε λεπτα τον "Αγιο"
    Απο τις στροφες μετα την Αρτακη (καλα το λεω?) μεχρι τον Αγιο κανεις δεκαπεντε λεπτα?

  12. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ειναι να σταματησεις τα υπογλωσσια και να μην εχεις συνεχεια τα ματια στο οργανο μπαχτο το oil cooler!!
    Απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγο να ζεστανει ο καιρος να δεις αν θα υπαρχει διαφορα..
    Αυτο ομως που πρεπει αμεσα να απαντηθει ειναι: τι εννοεις δεκαπεντε λεπτα τον "Αγιο"
    Απο τις στροφες μετα την Αρτακη (καλα το λεω?) μεχρι τον Αγιο κανεις δεκαπεντε λεπτα?
    Ναι απο το πρωτο πεταλο που ανηφοριζει μεχρι την κορφη στο ''κλιμακι'' τοσο εκανα περιπου με ενα saxo vts που ειχα....
    Φαντασου ομως οτι αυτον τον δρομο τον εκανα καθε μερα με φορτηγο και καμια φορα και δυο φορες την μερα......τον ξερω με κλειστα τα ματια...

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP