Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 61

Θέμα: Καλοφτιαχμενο το Α4 εεεε???

  1. #21

    Προεπιλογή

    Πετρο ,ο Γιωργος (Κατσαραιος) ειναι πολυ ανετος ανθρωπος και ακομπλεξαριστος.
    Επισης ειναι αρκετα ''σοφος'' για να μην κανει κοντρες στον παλιοδρομο εκεινο.
    Εγω καταλαβαινω το υφος σου και οτι τωρα κανεις συζητηση, απλα το διευκρινιζω για αποφυγη παρεξηγησεων

  2. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    katsaraios (22-02-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει και απο εθνικη στροφες
    αλλα και απο μεσα ακομα πιο "νοστιμο"
    και φυσικα μαζι και την επιστροφη ,να εχει αναβασουλα...
    Από τις αγαπημένες μου διαδρομές και από Καπανδρίτι - Αγ. Αποστόλους και από Μαρκόπουλο- Ωρωπό!
    Έχω εξοχικό εκεί και πάω συχνότατα

  4. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    katsaraios (22-02-11)

  5. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις αγαπημένες μου διαδρομές και από Καπανδρίτι - Αγ. Αποστόλους και από Μαρκόπουλο- Ωρωπό!
    Έχω εξοχικό εκεί και πάω συχνότατα
    Εχει ωραιες διαδρομες... η αληθεια να λεγεται.
    Ακομα και ηρεμα να θες να πας ,η διαδρομη πολλες φορες δεν σε αφηνει να αγιασεις.

  6. #24
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PSDEDES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας το αυτοκινητο δεν ειναι δικο μου, εγω με το παλικαρι που το εχει ειμαστε κολλητοι και εγω απλα τραβηξα το video, δευτερον ποιος μιλησε για κοντρα(στο bmwfans ειμαστε και οχι στους dragster).Απο την αλλη η διαδρομη Kαπανδριτι-Kαλαμο-Ωροπο εχει πολλες στροφες και δεν ειναι οτι ποιο συνετο να βαζεις κοντρες εκει διοτι υπαρχουν πολλες στροφες με αναποδες κλισεις(εκει μενω και πιστεψε με τις ξερω πολυ καλα).Τριτον το ''ανετα'' απο που το συμπερενεις εφοσον το παλικαρι ειναι αδερφος του ghostrider και εχουμε ανοιξει ουκ ολιγες φορες μαζι του......(συγνωμη εαν ακουγουμε καπως περιεργα απλα δεν καταλαβενω τον τροπο καποιον ανθρωπων εδω που μολις ακουσουν audi βγαζουν φλύκταινες,δεν υπαρχει κατι που να φοβαστε απο τα audi, ολοι σας εχετε υπεροχα αυτοκινητα και δεν μιλω καθολου ειρωνικα, οποτε δεν βρησκω το λογω στο να υπαρχουν απαντησεις ειρωνικου περιεχομενου)
    με συγχωρεις ,βασικα δεν εχω τιποτα με αουντι κλπ ουτε κοντρες κανω απλα επειδη ειδα οτι παει λιγο ,πεταξα και το ανετα για την συγκεκριμενη διαδρομη οπου θα ειχε λιγο τσιγκλισμα παραπανω για να στριψει ...
    κανω λιγο πλακιτσα καμια φορα παρεξηγιεται ο γραπτος λογος απο μενα σορυ και ολα οκ.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  7. The Following 5 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    ///M Arios (22-02-11), m-power_01 (22-02-11), nik200 (22-02-11), Panos 316T (22-02-11), PSDEDES (22-02-11)

  8. #25
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    φιλε μαριε..

    και εγω εχω α3 1.8Τ με Κ03s..και επισης και εγω το χω προγραμματισει στον μαραβελια (powerlogic)..δεν θεωρω οτι ειναι απο τους καλυτερους...αλλα ειναι απο τους πιο safe προγραμματιστες...και εχει μαθει αρκετα τα τελευταια χρονια...

    απο κει και περα...επειδη χαζεψα λιγο το βιντεο...ειδα 80-110 (με αλλαγη δευτερας-τριτης)...4+ δευτερα...οταν το δικο μου..ειναι κανα 3αρι-3.2sec (με 3η)....και ειμαι χωρις intercooler (το μαμα που ειναι πολυ μικρο)...το α4 φοραει intercooler (η εχει το μαμα στο δεξι φαναρι μπροστα)???με σωστη ρυθμιση ενα intercooler δινει +20hp αφου τουρμπισει κι ας lagaρει λιγο παραπανω...επισης η "αγελαδα" της forge κανει "δουλεια"....

    και κατι αλλο...γιατι μολις 1.2 bar απο 1η με 3η ταχυτητα???στην τριτη θα μπορουσε να δωσει λιγο παραπανω και να δωσει και over...γιατι σταθερη???

    αυτη η τουρμπινα δουλευει ανετα μεχρι 1.6-1.7 over (τα oktavia τις δουλευαν 1.9 Over με μαμα ολα!!!!!)...αρα οταν λεω οτι ο μαραβελιας ειναι πολυ safe...το εννοω...

    απο κει και περα το αμαξι δεν ακουω να φοραει εξατμιση...μια καλη εξατμιση σε αυτα δινει 10-15 αλογα...συν δυναμη και ψηλα που τωρα ειναι απλως καλα (λογω κο4!)....

    βρε παιδια οταν πειραζεις turbo αμαξι πρεπει να σκεφτεις και ολα τα υπολοιπα....η σωστη βελτιωση σε ενα turbo αμαξι...ειναι +intercooler+εξατμιση (απο downpipe και πισω...δηλαδη ολη)...δεν γινεται απο 180hp να πας το αμαξι 260hp και να μην εχει τα παραπανω....οχι μονο προγραμμα και turbo και παμε βολτα....

  9. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    ///M Arios (22-02-11), Dimzan (22-02-11), Panos 316T (22-02-11), Ptboul (22-02-11)

  10. #26
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μαριε..

    και εγω εχω α3 1.8Τ με Κ03s..και επισης και εγω το χω προγραμματισει στον μαραβελια (powerlogic)..δεν θεωρω οτι ειναι απο τους καλυτερους...αλλα ειναι απο τους πιο safe προγραμματιστες...και εχει μαθει αρκετα τα τελευταια χρονια...

    απο κει και περα...επειδη χαζεψα λιγο το βιντεο...ειδα 80-110 (με αλλαγη δευτερας-τριτης)...4+ δευτερα...οταν το δικο μου..ειναι κανα 3αρι-3.2sec (με 3η)....και ειμαι χωρις intercooler (το μαμα που ειναι πολυ μικρο)...το α4 φοραει intercooler (η εχει το μαμα στο δεξι φαναρι μπροστα)???με σωστη ρυθμιση ενα intercooler δινει +20hp αφου τουρμπισει κι ας lagaρει λιγο παραπανω...επισης η "αγελαδα" της forge κανει "δουλεια"....

    και κατι αλλο...γιατι μολις 1.2 bar απο 1η με 3η ταχυτητα???στην τριτη θα μπορουσε να δωσει λιγο παραπανω και να δωσει και over...γιατι σταθερη???

    αυτη η τουρμπινα δουλευει ανετα μεχρι 1.6-1.7 over (τα oktavia τις δουλευαν 1.9 Over με μαμα ολα!!!!!)...αρα οταν λεω οτι ο μαραβελιας ειναι πολυ safe...το εννοω...

    απο κει και περα το αμαξι δεν ακουω να φοραει εξατμιση...μια καλη εξατμιση σε αυτα δινει 10-15 αλογα...συν δυναμη και ψηλα που τωρα ειναι απλως καλα (λογω κο4!)....

    βρε παιδια οταν πειραζεις turbo αμαξι πρεπει να σκεφτεις και ολα τα υπολοιπα....η σωστη βελτιωση σε ενα turbo αμαξι...ειναι +intercooler+εξατμιση (απο downpipe και πισω...δηλαδη ολη)...δεν γινεται απο 180hp να πας το αμαξι 260hp και να μην εχει τα παραπανω....οχι μονο προγραμμα και turbo και παμε βολτα....
    όλο το ζουμί...
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  11. #27
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το βιντεο ειναι επιτηδες τραβηγμενο για να του παρετε λαθος μετρα....
    ωραιο αμαξι!!!!!!!!!!!!!!!

  12. The Following 3 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    ///M Arios (22-02-11), ghost-rider (22-02-11), m-power_01 (22-02-11)

  13. #28
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βιντεο ειναι επιτηδες τραβηγμενο για να του παρετε λαθος μετρα....
    ωραιο αμαξι!!!!!!!!!!!!!!!
    Μην το γελας...
    Σκεψου οτι με 2η κοφτη περνα ελαφρως τα 110.
    Εδω αλλαζει στα 100 περιπου. Παρατηρησε και ποσο διαρκει η αλλαγη...
    Εχει τυχει να το χρονομετρησω καθως και να ανοιξω μαζι του.
    Βλεποντας ομως το βιντεο θα ελεγα οτι και με το δικο μου μπορω...

    Υποθετω πως παλι ψαχνει για παγκαρι ο π@υστης ο μικρος...

    Το χει κανει και πιο παλια με ε36 320
    Στην αρχη δεν παταγε, ψαρωσε ο αλλος, αρχισε τα προκλητικα, επεσε το (light) στοιχηματακι.... Και ανοιξαν...

    Μιλαμε για πολυκατοικιες διαφορα οχι 3-4 αμαξια.................
    Ε? Μαριε?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 22-02-11 στις 19:21

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το γελας...
    Σκεψου οτι με 2η κοφτη περνα ελαφρως τα 110.
    Εδω αλλαζει στα 100 περιπου. Παρατηρησε και ποσο διαρκει η αλλαγη...
    γιατι εχει νοημα να πας 1.8Τ με μαμα εξατμιση και κο4 (σχετικα μικρη τουρμπινα) στις 6800rpm????αφου εχει ξεφουσκωσει απο τις 6000...εγω προσωπικα οσες φορες εβαλα κοντρα (που δεν συνηθιζω..ειμαι αλλης φιλοσοφιας) αμα αλλαζα κοφτες εχανα την διαφορα του φουσκωματος με παραπλησια αμαξια!!!!αν ειχε καμια 28αρα το ξανασυζηταμε....

    το οφελιμο φασμα σε αυτους τους κινητηρες με αυτο το set up ειναι 3000-6000rpm...ισως και 6000 ειναι πολυ..αλλα το αφηνω λογω κο4...με κο3s και χωρις εξατμιση ειναι ακομα πιο χαμηλα (5600rpm)...

    στο συγκεκριμενο αμαξι...αν εχει 2α,3η σταθερα 1.2ct bar...ισως εχει νοημα..αλλα στις παραπανω σχεσεις που εχουν over 1.4 ισως δεν πρεπει...βασικα τα βλεπεις απο το μπαρομετρο και κρινεις αναλογα...που θα αλλαξεις...αν ξεφουσκωνει πολυ (0.8bar κοφτη) δεν εχει νοημα!!!

    παντως να σημειωσω κατι που μου φαινεται πολυ λαθος.....αν ο μαραβελιας στο χει ρυθμισει 1η, 2α ,3η με 1.2 και στον κοφτη μου φαινεται πολυ υπερβολικο και ισως μειωνεις την ζωη της τουρμπινας πολυ....για να καταλαβεις τι λεω..ειχα μπει σε φιλου ibiza 1.8T με κο3s που ειχε βγαλει σε αυστηρο δυναμομετρο 235 αλογα (πρωτο σταδιο χωρις intercooler) και προγραμμα xxelixis (πολυ πιεσμενο..καθαρο κοντραδικο) και μεχρι κοφτη κρατουσε 0.9-1.0 bar...ενω σηκωνε 1.7 over!!!

    για να συνοψισω...οι μικρες τουρμπινες δεν εχουν νοημα στροφαρισματος...η παροχη τους τελειωνει πολυ πιο νωρις απο τον κοφτη...αρα στην κοντρα δεν χρειαζεται κοφτες...

  15. #30
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι εχει νοημα να πας 1.8Τ με μαμα εξατμιση και κο4 (σχετικα μικρη τουρμπινα) στις 6800rpm????αφου εχει ξεφουσκωσει απο τις 6000...εγω προσωπικα οσες φορες εβαλα κοντρα (που δεν συνηθιζω..ειμαι αλλης φιλοσοφιας) αμα αλλαζα κοφτες εχανα την διαφορα του φουσκωματος με παραπλησια αμαξια!!!!αν ειχε καμια 28αρα το ξανασυζηταμε....

    το οφελιμο φασμα σε αυτους τους κινητηρες με αυτο το set up ειναι 3000-6000rpm...ισως και 6000 ειναι πολυ..αλλα το αφηνω λογω κο4...με κο3s και χωρις εξατμιση ειναι ακομα πιο χαμηλα (5600rpm)...

    στο συγκεκριμενο αμαξι...αν εχει 2α,3η σταθερα 1.2ct bar...ισως εχει νοημα..αλλα στις παραπανω σχεσεις που εχουν over 1.4 ισως δεν πρεπει...βασικα τα βλεπεις απο το μπαρομετρο και κρινεις αναλογα...που θα αλλαξεις...αν ξεφουσκωνει πολυ (0.8bar κοφτη) δεν εχει νοημα!!!

    παντως να σημειωσω κατι που μου φαινεται πολυ λαθος.....αν ο μαραβελιας στο χει ρυθμισει 1η, 2α ,3η με 1.2 και στον κοφτη μου φαινεται πολυ υπερβολικο και ισως μειωνεις την ζωη της τουρμπινας πολυ....για να καταλαβεις τι λεω..ειχα μπει σε φιλου ibiza 1.8T με κο3s που ειχε βγαλει σε αυστηρο δυναμομετρο 235 αλογα (πρωτο σταδιο χωρις intercooler) και προγραμμα xxelixis (πολυ πιεσμενο..καθαρο κοντραδικο) και μεχρι κοφτη κρατουσε 0.9-1.0 bar...ενω σηκωνε 1.7 over!!!

    για να συνοψισω...οι μικρες τουρμπινες δεν εχουν νοημα στροφαρισματος...η παροχη τους τελειωνει πολυ πιο νωρις απο τον κοφτη...αρα στην κοντρα δεν χρειαζεται κοφτες...
    Eχει μονο και μονο επειδη πεφτει σε πιο δυνατη περιοχη η επομενη σχεση.
    Κ η διαφορα ειναι μεγαλη.
    7100 σηκωνει και δεν ειναι οτι τραβα τρελα μεχρι εκει. Αλλα οταν το κρατας ξεκινα πολυ καλυτερα η ταχυτητα που ακολουθει.

    Δεν εχω ανακατευθει με τις ρυθμισεις του αυτοκινητου να σου πω, μιας και δεν ειναι δικο μου, απλα το βουταω που κ που.

    Ο οδηγος του εβγαλε με το προηγουμενο τουρμπο πανω απο 200.000 χλμ(δεν θυμαμαι ειλικρινα ακριβως ποσα) ενω με αυτο εχει καμια 30.000.
    Φανταζομαι θα ξερει πως να το κρατησει...
    Παντως γενικα, η Κ04 δεν αντεχει να κρατησει στον κοφτη τις πιεσεις που αναφερεις.
    Ακομα και στις σχεσεις που δουλευει over η πιεση στον κοφτη πεφτει επειδη δεν επαρκει η παροχη της Κ04.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP