Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: καταναλωση Ζ4 35is vs 116 auto

  1. #21
    Εγγραφή
    24-09-10
    Περιοχή
    Φιλοθέη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.502
    Thanked
    2548
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με το 135 σε εθνική με 120 άνετα 8,5 λτ/100!!
    Στην πόλη 14-15,5 λτ/100 χλμ...
    UP YOURS!

  2. #22

    Προεπιλογή

    Γιαννη, εμενα ο ασσος δειχνει 10, κατι για χιλιομετρα αυστηρα μεσα σε πολη. Και οταν λεω πολη εννοω κινηση.Ουτε κιφησιας ουτε ποταμι ουτε τετοιες μεγαλες λεωφορους που ρολαρεις... Ο κεντρικοτερος δρομος που κινειται ειναι η Θηβων.
    Στο ταξιδι εχω δει καταναλωση ,που αμα σου την πω θα πηδηχτεις απ'το παραθυρο...

  3. #23
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή Re: καταναλωση Ζ4 35is vs 116 auto

    Με 120 έχω κοντά στα 9.

    Με 160 έχω σταθερά 7.5 ενώ στιγμιαία πέφτει στα 6.4 σε απόλυτη ευθεία και με γκάζι Τόσο ώστε να μην επιβραδύνει.

    Στην πόλη με κίνηση το 13άρι είναι φυσιολογικό.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #24
    Εγγραφή
    14-09-10
    Περιοχή
    THESSALIA
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    348
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να κανω μια παρατηρηση σχετικα με τις καταναλωσεις.
    μην δινετε τοσο πολυ βαρος στον υπολογιστη ταξιδιου.εχω τσεκαρει οτι εχουν καποια μικρη αποκλιση σε σχεση με την πραγματικη καταναλωση.
    ο καλυτερος τροπος να βγαλουμε την μεση καταναλωση ειναι να φουλαρουμε το τεποζιτο να κρατησουμε τα χιλιομετρα στο κοντερ και μολις αδειασει το τεποζιτο παμε ξαναφουλαρουμε και υπολογιζουμε τα λιτρα που καταναλωσαμε σε σχεση με τα χιλιομετρα που καναμε.
    θα δειτε οτι η πραγματικη μεση καταναλωση θα ειναι διαφορετικη απο αυτη του υπολογιστη ταξιδιου.

  5. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω μια παρατηρηση σχετικα με τις καταναλωσεις.
    μην δινετε τοσο πολυ βαρος στον υπολογιστη ταξιδιου.εχω τσεκαρει οτι εχουν καποια μικρη αποκλιση σε σχεση με την πραγματικη καταναλωση.
    ο καλυτερος τροπος να βγαλουμε την μεση καταναλωση ειναι να φουλαρουμε το τεποζιτο να κρατησουμε τα χιλιομετρα στο κοντερ και μολις αδειασει το τεποζιτο παμε ξαναφουλαρουμε και υπολογιζουμε τα λιτρα που καταναλωσαμε σε σχεση με τα χιλιομετρα που καναμε.
    θα δειτε οτι η πραγματικη μεση καταναλωση θα ειναι διαφορετικη απο αυτη του υπολογιστη ταξιδιου.
    φιλε μου το εχω κανει πολλες φορες αλλα με τοσο κλεψιμο που πεφτει στις αντλιες δεν βγαινει ποτε σωστο......

  6. The Following User Says Thank You to scania124 For This Useful Post:

    paganis (24-02-11)

  7. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    παντως στο θεμα του cruise control ειμαι καθετος......ειναι σχεδον αδυνατο να καιει παραπανω απο οτι το ανθρωπινο ποδι!!!!!
    εχω κανει χιλιαδες χιλιομετρα με το μαραφετι(και στο φορτηγο)και η διαφορα σε σχεση με το ποδι ειναι τεραστια!!!!!

  8. The Following User Says Thank You to scania124 For This Useful Post:

    oldcarskickass (24-02-11)

  9. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θανο και ομως ισχυει κατι τετοιο και οπως το ανεφερε ο συνονοματος πανος πιο πριν ειναι το πατα ασε!! και οπως σου ειπα παιζει ρολο η μορφολογια του εδαφους! πχ πας απο θεσ/νικη καβαλα!ο δρομος ειναι ναι μεν με πολλες ευθειες αλλα ειναι ολο ανηφορα κατηφορα!το κακο με το cruise ειναι οτι προσπαθει να κρατησει σταθερη ταχυτητα και στην ανηφορα και στην κατηφορα δλδ αν πηγαινεις σταθερα 150 αυτο παει ανηφορα κατηφορα 150 οποτε το γκαζι το εχει στο πατωμα!!!αααλο και αυτο οτι το cruise επιταχυνει λες και εριξες ενα τουβλο στο γκαζι!!! δεν επιταχυνει καθολου γραμμικα οποτε οοολα αυτα συμβαλουν στην αυξηση της καταναλωσης!!!αυτο βεβαια εχω παρατηρησει στο Ε46 στα αλλα δεν ξερω πως δουλευει το cruise!!

  10. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    PANOS-E60 (24-02-11)

  11. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου το εχω κανει πολλες φορες αλλα με τοσο κλεψιμο που πεφτει στις αντλιες δεν βγαινει ποτε σωστο......
    οποτε ,... παιρνεις το βαθμονομημενο μπιτονι και γεμιζεις μετα την βολτα ,για να δεις ποσο πραγματικα εκαψες!

  12. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χει ενδιαφέρον Γιάννη μετά το πρόγραμμα να κάνεις συγκρίσεις με το Ζ για να δεις διαφορές.
    ΛΟΓΙΚΑ στην εθνική η κατανάλωση θα πέσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    θανο και ομως ισχυει κατι τετοιο και οπως το ανεφερε ο συνονοματος πανος πιο πριν ειναι το πατα ασε!! και οπως σου ειπα παιζει ρολο η μορφολογια του εδαφους! πχ πας απο θεσ/νικη καβαλα!ο δρομος ειναι ναι μεν με πολλες ευθειες αλλα ειναι ολο ανηφορα κατηφορα!το κακο με το cruise ειναι οτι προσπαθει να κρατησει σταθερη ταχυτητα και στην ανηφορα και στην κατηφορα δλδ αν πηγαινεις σταθερα 150 αυτο παει ανηφορα κατηφορα 150 οποτε το γκαζι το εχει στο πατωμα!!!αααλο και αυτο οτι το cruise επιταχυνει λες και εριξες ενα τουβλο στο γκαζι!!! δεν επιταχυνει καθολου γραμμικα οποτε οοολα αυτα συμβαλουν στην αυξηση της καταναλωσης!!!αυτο βεβαια εχω παρατηρησει στο Ε46 στα αλλα δεν ξερω πως δουλευει το cruise!!
    Μα ο σκοπός του cruise control είναι η σταθερή ταχύτητα.

    Ρε σεις σε όποιο όχημα χρησιμοποιήσα το cruise control για την ίδια διαδρομή ΠΑΝΤΑ είχα χαμηλότερη κατανάλωση από ότι με το πόδι!!


    Εγώ με τον άσσο με 120 - 140 καίω 6.4 (από μάνικα σε μάνικα) όταν το BC μου βγάζει κατανάλωση γύρω στα 8! Η διαφορά είναι μεγάλη και αυτό το κατάλαβα ότι δείχνει λάθος όταν στο τελευταίο ταξίδι από θεσσαλονίκη μου έγραψε 8.1lt/100 και σύνολο χιλιομέτρο 594. Που αν τα βάλεις κάτω το σύνολο των λίτρων είναι πάνω από 51 που είναι το τεπόζιτο!!! (το οποίο στην προκειμένη περίπτωση δεν είχε πέσει κάτω από το 1/4).

    Στην πόλη είμαι γύρω στο 8 (μάνικα).

    Το θέμα είναι αυτό που λέει ο στράτος, ότι κάθε μοτέρ έχει ΒΕΛΤΙΣΤΗ κατανάλωση σε διαφορετικά χλμ ανά ώρα.

    Πχ την τελευταία φορά που πήγαινα σταθερά (και << ποδαράτα >> με 170 - 180 έκαψα 9.8 στα 100, not bad, αλλά σε σχέση με το 6.4 είναι τεράστια η διαφορά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  13. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..
    Μα ο σκοπός του cruise control είναι η σταθερή ταχύτητα.

    Ρε σεις σε όποιο όχημα χρησιμοποιήσα το cruise control για την ίδια διαδρομή ΠΑΝΤΑ είχα χαμηλότερη κατανάλωση από ότι με το πόδι!!
    Συμφωνω και γω τα ιδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..

    Εγώ με τον άσσο με 120 - 140 καίω 6.4 (από μάνικα σε μάνικα) όταν το BC μου βγάζει κατανάλωση γύρω στα 8! Η διαφορά είναι μεγάλη και αυτό το κατάλαβα ότι δείχνει λάθος όταν στο τελευταίο ταξίδι από θεσσαλονίκη μου έγραψε 8.1lt/100 και σύνολο χιλιομέτρο 594. Που αν τα βάλεις κάτω το σύνολο των λίτρων είναι πάνω από 51 που είναι το τεπόζιτο!!! (το οποίο στην προκειμένη περίπτωση δεν είχε πέσει κάτω από το 1/4).
    ...
    Λευτερη μηπως δεν ειχες μηδενισει το BC και κραταγε και παλιότερες μετρησεις, βγαζοντας τον Μ.Ο. από το σύνολο?

    Δεν μπορει να κανει τετοιο λαθος...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP