Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: καταναλωση Ζ4 35is vs 116 auto

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω βασικα εχω προσεξει οτι γενικα τα 4κυλινδρα συνολα της bmw δεν ειναι οικονομικα.το βλεπω και απ το δικο μου αυτοκινητο το οποιο δεν το λες και οικονομικο!!!τα 6κυλινδρα ειναι οικονομικα σε σχεση παντα με τα κυβικα τους
    Γενικα συμφωνω και γω. Μια μικρη επισημανση: Ο βαλβετρονικ ειναι πολυ πιο οικονομικος. Πχ στο Ζ4 το 2λιτρο (βαλβετρονικ) η καταναλωση στη πολη με κινηση ειναι 10-10,5 και στην εθνικη με 120-130 ειναι γυρω στα 7-8!!!


    Γιαννη επισης οσο αφορα το Ζ σου να ξερεις ότι καπου εκει ειμαι και γω με το αλλο αυτοκινητο... 13-13,5 στη πολη και 10 σε Εθνικη...

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Z4 DCT (21-02-11), Χρίστος (21-02-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ετσι ειναι πλεον τα δυνατα μοτερ σε ολες τις μαρκες.
    πας χαλαρα-καιει λιγο
    πας ταπα-καιει οσο πρεπει (τον αμπακο)

    τουλαχιστον εχεις την επιλογη να καις λιγο αμα θες
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  4. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    Vasilis (21-02-11)

  5. #13
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα χει ενδιαφέρον Γιάννη μετά το πρόγραμμα να κάνεις συγκρίσεις με το Ζ για να δεις διαφορές.

  6. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα συμφωνω και γω. Μια μικρη επισημανση: Ο βαλβετρονικ ειναι πολυ πιο οικονομικος. Πχ στο Ζ4 το 2λιτρο (βαλβετρονικ) η καταναλωση στη πολη με κινηση ειναι 10-10,5 και στην εθνικη με 120-130 ειναι γυρω στα 7-8!!!


    Γιαννη επισης οσο αφορα το Ζ σου να ξερεις ότι καπου εκει ειμαι και γω με το αλλο αυτοκινητο... 13-13,5 στη πολη και 10 σε Εθνικη...
    κι ομως κωστα το δικο μου που εχει τον παραπανω κινητηρα με τις 18αρες που εχω εχει αυξηθει η καταναλωση κατα 1 λιτρο περιπου!!δλδ εθνικη με cruise 140-150 εχω 8.5-9.5 λιτρα!!! ασε που να πω την αληθεια εχω διαπιστωσει οτι το αυτοκινητο με το cruise control καιει περισσοτερο απ οτι με την ''ποδοκινητη'' λειτουργια!!βεβαια αυτο εχιε να κανει με τη διαδρομη που κανεις. ανηφορα,κατηφορα,βουνα,λαγ αδια ολα παιζουν ρολο!!

  7. #15
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χει ενδιαφέρον Γιάννη μετά το πρόγραμμα να κάνεις συγκρίσεις με το Ζ για να δεις διαφορές.
    Ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με το εργοστασιακο setup,αν φυσικα δεν εισαι συνεχεια με το δεξι πεταλι στο πατωμα.
    Και δεν μιλαω για καποιο προγραμμα συγκεκριμενα.Το πετυχαινουν ολα ανεξαρτητως εταιρειας...Εκτος απο πολυ extreme εφαρμογες φυσικα
    Μιλαμε για νορμαλ συνθηκες οδηγησης παντα,γιατι αλλιως δεν θα χορταινεις 100ευρα(ατοφια παντα,πρασινα σαν μαρουλοφυλλα)...


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  8. #16
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη του ασσου ουτε καν πλησιαζει αυτα που υποσχετε η μαμα bmw... ποτε δεν εχουμε δει στην πολη κατω απο 9 λιτρα με ελαφρυ ποδι.....(αυτοματο γαρ)
    Βασικά το θρεντ το κανε ο Γιάννης για να μας πει ότι εκτός ότι ο άσσος δε πάει βήμα, καίει και τ άντερά του.

    Και από μας ζητάει λιιιιίγο σπρώξιμο για να του πούμε να τον στείλει...



    Πέρα από τη πλάκα Γιάννη, τα 9 για μέσα στη πόλη και για αυτόματο, δεν είναι υπερβολή.

    edit: Δεδομένου το βάρος και τον τύπο αυτοκινήτου

  9. #17
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιαννη ειμαι αυτοματος στο 5αρι μου και μεσα στην πολη 11-13 ειναι σχεδον στανταρ.....αλλα εκτος και με αυτες τις ταχτητες 120-140 βλεπω ανετα ενα 9αρι καθαρο!!!....παρ'ολα τα ......2000κιλα με την φαμιλια μεσα και τα 285/30/19 πισω....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 21-02-11 στις 18:29

  10. #18
    Εγγραφή
    29-08-10
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    51
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λογικο αυτοματη 116i να ρουφαει....Αρκετο βαρος,σχετικα λιγη ροπη στις χαμηλες στροφες και αυτοματο κιβωτιο που μειωνει τις εποδοσεις...
    Η χειροκινητη 118i εχει 7-7.5 στα 120-140 και 9-9.5 max σε πολη με σβελτη οδηγηση.....
    Black Prince....

  11. #19
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι ομως κωστα το δικο μου που εχει τον παραπανω κινητηρα με τις 18αρες που εχω εχει αυξηθει η καταναλωση κατα 1 λιτρο περιπου!!δλδ εθνικη με cruise 140-150 εχω 8.5-9.5 λιτρα!!! ασε που να πω την αληθεια εχω διαπιστωσει οτι το αυτοκινητο με το cruise control καιει περισσοτερο απ οτι με την ''ποδοκινητη'' λειτουργια!!βεβαια αυτο εχιε να κανει με τη διαδρομη που κανεις. ανηφορα,κατηφορα,βουνα,λαγ αδια ολα παιζουν ρολο!!
    και γω παρατηρω οτι με το cruise control καιει περισσοτερο..

    ενα μειονεκτημα του..

    στις κατηφορες στο cruise κοβει τον κινητηρα με αποτελεσμα στην ανηφορα μετα να δεινει περισσοτερο καυσιμο για να κρατησει την ταχυτητα που του εχεις ορισει..

    ενω ποδαρατα καποιος θα παταγε γκαζι στην κατηφορα και θα αφηνε στην ανηφορα. (πιο οικονομικο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos90 : 21-02-11 στις 20:17
    πατα και εσυ ενα m3.. δεν πανε μια..

  12. #20
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι ειναι πλεον τα δυνατα μοτερ σε ολες τις μαρκες.
    πας χαλαρα-καιει λιγο
    πας ταπα-καιει οσο πρεπει (τον αμπακο)

    τουλαχιστον εχεις την επιλογη να καις λιγο αμα θες
    Kαι τα παλιοτερα μοτερ της BMW ηταν ετσι:328 Ε36 σε ταξιδι με Οπελ Βεκτρα 1.6 με σχετικα σβελτους ρυθμους ειχαν ακριβως την ιδια μεση καταναλωση 10,5lt/100km!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP