Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 38

Θέμα: [E36] Αμορτισερ - ελατηρια

  1. #11
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dblade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτα σκεφτομουν και εγω αλλα δεν ξερω τι παιζει απο αποψη ποιοτητας tuv και χιλιομετρων που αντεχουν αλλιως με κλειστα ματια θα τα εβαζα. Επειδη διαβαζα σε ξενα φορουμ οτι στα 15κ που εκανε ενας αρχιζε και ψιλοταλαντευονταν πολυ το αμαξι στην παραμικρη λακουβα. Και αν μπουνε ποσο χαμηλωμα προτεινεται για να μην σκουπιζω τις γοπες εγω ελεγα 2-2,5 μπρος πισω οχι παραπανω.
    οσο γουσταρεις (με μετρο..) αυτο ειναι το καλο οτι ειναι ρυθμιζομενες (και φτηνες).

    βεβαια για το θεμα "ποιες", αυτο ειναι σχετικο.
    εσυ μεχρι ποσο θες να διαθεσεις. αν δεν εχεις οριο, βεβαιως να προτιμησεις καποιες επωνυμες δοκιμασμενες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1400 : 28-02-11 στις 12:47
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  2. #12
    Εγγραφή
    26-02-11
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    15
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ΚΟΝΙ FSD

  3. #13
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Xθες εκανα ενα μικρο service την γρια και θελω λαστιχα-αμορτισερ οσονουπω
    Οποτε επαναφερω το θεμα με τα αμορτισερ εχω καταληξει οτι σε ελατηρια μονο Mpack αν βρω θα βαλω η αλλιως μπορει και να τα κοψω 1,5 ποντο καλα μην βαρατε η εσχατη λυση ειναι σε αμορτισερ δεν ξερω που να κινηθω αλλοι λενε Bilstein κιτρινα οχι κοντρομπουκαλα αλλοι sachs performance η οπως αλλιως λεγονται η κατι κονι μετα πανε οι ρυθμιζομενες fk αλλα απο ποιοτητα δεν ξερω τι λενε καμια ιδεα???

  4. #14
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Bilstein sprint κιτρινα φιλε μου τα ειχα εγω στο 36αρι μου.Πολυ ωραια αισθηση, βεντουζα στο δρομο με αγνωστου προελευσεως ελατηρια(πιθανον τα μαμα ζεσταμενα χαμηλωμενα).Επισης βαλαμε και στου ξαδερφου μου bilstein sprint κιτρινα παλι το οποιο ηταν m pack δηλαδη φορουσε m pack ελατηρια απο τη μανα του.Και στις 2 περιπτωσεις το αμαξι σε καμια περιπτωση δεν κοπανουσε.Προσωπικα πολυ ευχαριστημενος.Αν εβαζα τωρα θα το συνδιαζα με eibach ελατηρια.

    Υ.Σ.Δοκιμασε να βαλεις συνεμπλοκ απο m3 μπρος πισω θα δεις καλη διαφορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savvas bmwdakias : 02-10-11 στις 23:29
    quattro ist fur sissies

  5. #15
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτο ακριβως μου προτεινε και ο μηχανικος μου σινεμπλοκ απο μ3 διοτι ειναι ποιο μασιφ και δεν εχουνε κενα οπως τα μαμα.
    Και για eibach μου ειπε αλλα ειναι 2,5/3 ποντους χαμηλωμα και εγω το πολυ μεχρι 2 θελω που ειναι και τα μπακ ελατηρια
    Και ποια ακριβως spint γιατι ειναι καποια Monotube Upsite down ειναι πολλοι τυποι για διαφωτιστεμε?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dblade : 03-10-11 στις 01:30

  6. #16
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ????????

  7. #17
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.ebay.ie/itm/FK-AK-Street...1651bf762#shId
    Eχει κανεις καμια γνωμη για αυτα ??

  8. #18
    Εγγραφή
    30-06-12
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    271
    Thanked
    278
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν θες bilstein και να μη χτυπαει βαζεις με λεπτο καλαμι. Αλλιως sachs performance. Απο ελατηρια κοιτας ειτε σε schnitzer ειτε σε mpack για το χαμηλωμα που θες και να μην κοπαναει. Οχι h&r ή eibach γιατι χαμηλωνουν αρκετα μπροστα. Πιστευω οτι τα coilover που αναφερθηκαν ειναι πιο σκληροι συνδυασμοι (χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτα).
    BMW 320ci AC Schnitzer

  9. #19
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    διαλεγεις και παιρνεις απο τα ακολουθα:
    1)θες ελαφρυ χαμηλωμα?δεν σε ενδιαφερει δηλαδη αν εχεις σεβαστο κενο μπροστα μεταξυ λαστιχου-θολου και σου χαλαει το look?(εμενα με ενδιεφερε αλλα για οικογενειακους λογους θα παω μελλοντικα εκει...).
    τοτε βαζεις m-pack γνησια ελατηρια 1,5 ποντων μεταχειρο και τα συνδιαζεις με 4αδα αμορτισερ sachs advatage m-technik (για μεχρι 2 ποντους χαμηλωμα).κοστος 300ε αμορτισερ καινουργια+50ε ελατηρια μεταχειρο=350ε
    2) θες κατι ποιο χαμηλο αλλα να μην κουραζει?(με 3ποντα ελατηρια).
    πας σε αμορτισερ sachs perfomance (εχει σταματησει η παραγωγη τους-δυσκολο να τα βρεις) με ελατηριο μεταχειρο vogtland η΄ ac schnitzer (μονο απο ebay θα τα βρεις τα σνιτζερ επισης πολυ σπανια...).κοστος γυρω στα 400-450ε.
    εγω φοραω perfomance-schnitzer σε 6κυλινδρο ε36 και ειμαι ευχαριστημενος σε ολους τους τομεις(σχετικη ανεση-κρατημα καλο ειναι all around set-up για μενα..).
    3) θες μια σταθερη αναρτηση τιμια για τα λεφτα της με ωραιο χαμηλωμα?(40/20) και ανετη σχετικα για το χαμηλωμα της?(εξακριβωμενο απο πολλους βαζοντας μονο τα ελατηρια αυτης της εταιριας).
    κιτ σταθερης αναρτησης vogtland απο γερμανια.(αμορτισερ-ελατηρια καινουργια).κοστος 350ε+τοποθετηση...
    https://www.ebay.de/itm/Vogtland-Fah...item19cd7d1927

    οσο αφορα την αποφαση σου...
    -αφου θες χαμηλωμα για μενα θα διαλεγα μια και καλη την 3η λυση και θα ηταν και ολα καινουργια πανω στο αμαξι μου.ωραιο χαμηλωμα με σχετικη ανεση.οτι πρεπει για ελλαδα....μην πας σε ημιμετρες λυσεις του στυλ βαζω m-pack αναρτηση και μετα θελω και αλλο χαμηλωμα γιατι δεν μου αρεσει οπτικα κ.τ.λ.μια και καλη....
    -μακρια απο bilstein αμορτισερ και eibach ελατηρια.....(και τα σνιτζερ eibach ειναι αλλα με προδιαγραφες σνιτζερ-πιο ******-πιο ανθρωπινα).
    μολις γραψεις 20.000-30.000 χλμ θα αρχισουν τα κοπανηματα και τα γαμοσταυριδια......πολυ καλος συνδιασμος-αψογη ποιοτητα δεν το συζητω αλλα ΟΧΙ για ελλαδα....
    -μην πας σε φτηνη ρυθμιζομενη αναρτηση....επισης μετα απο καποια χλμ θα σου πρηξει τα μηδια.....(επισης εξακριβωμενο απο πολλους φιλους μου σε ε36-ε46).αμα θες και καλα ρυθμιζομενη βαλε την ακριβη fk αλλα θα σκασεις 500ε.καμια σχεση με τις φτηνες...
    θυμισου οτι ενα αμορτισερ να κλασει παει για πεταμα ολο το κιτ.(δεν βγαζουν ανταλλακτικα σκετο αμορτισερ ....).
    -τα koni fsd καλα αμορτισερ αλλα πανακριβα.με τα ιδια λεφτα παιρνεις 2 σταθερες αναρτησεις voglant και εχεις και καβατζες....ασε που οταν ρωτησα την koni.gr (αντιπροσωπεια στηνα αθηνα) μου ειπε πως ειναι το πολυ για 2 ποντους χαμηλωμα.(μονο με m-pack δηλδ μπορεις να τα βαλεις).

    αυτα....ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα...
    βαλε στο μυαλο σου πως θες να συμπεριφερεται η αναρτηση και διαλεξε οτι θες....

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  10. The Following 4 Users Say Thank You to leo328 For This Useful Post:

    bakalos (23-08-12), Panos 316T (28-08-12), ziaba (23-08-12), Κωνσταντίνος (23-08-12)

  11. #20
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Mαλλον για την τριτη επιλογη παω και εγω ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες μπας και παρω την σωστη αποφαση ωστε να μην τα πληρωσω διπλα

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP