Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Φρένα D2 8POT

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Question Φρένα D2 8POT

    Πριν λίγες μέρες η μπέμπα απέκτησε νέο σετ φρένων εμπρός τα οποία είναι D2 8POT! (Δεν αξιώθηκα να τραβήξω ακόμα κάποιες καλές φωτογραφίες)
    Τα φρένα είχαν φορεθεί πέρυσι σε ένα Ε46 Μ3 για περίπου 1 μήνα χωρίς να κάνει πολλά χλμ. ούτε καν 1.000χλμ.

    Το ερώτημά μου είναι γιατί μετά την τοποθέτηση, αφού έγινε η απαραίτητη εξαέρωση, μου παρουσιάζει ένα μικρό φρενάρισμα όταν πάω να εκκινήσω από στάση. Το φαινόμενο το παρατήρησα σε επίπεδη επιφάνεια όταν προσπαθώ να μετακινήσω το αυτοκίνητο με τα χέρια αλλά και όταν πάω να ξεκινήσω στο φανάρι πάρα πολύ σιγά... Βέβαια δεν πρόκειται για ιδιαίτερο φρενάρισμα αλλά για μικρό, σαν κάτι να ξεκολλάει και μετά να ξεκινάει...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω κάπως αλλιώς...
    Είναι φυσιολογική συμπεριφορά καινούρων φρένων (δίσκοι+δαγκάνες) μέχρι να πατήσουν καλύτερα τα τακάκια, χρειάζεται κι άλλη εξαέρωση, είναι κάτι σοβαρό???

  2. #2
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες μέρες η μπέμπα απέκτησε νέο σετ φρένων εμπρός τα οποία είναι D2 8POT! (Δεν αξιώθηκα να τραβήξω ακόμα κάποιες καλές φωτογραφίες)
    Τα φρένα είχαν φορεθεί πέρυσι σε ένα Ε46 Μ3 για περίπου 1 μήνα χωρίς να κάνει πολλά χλμ. ούτε καν 1.000χλμ.

    Το ερώτημά μου είναι γιατί μετά την τοποθέτηση, αφού έγινε η απαραίτητη εξαέρωση, μου παρουσιάζει ένα μικρό φρενάρισμα όταν πάω να εκκινήσω από στάση. Το φαινόμενο το παρατήρησα σε επίπεδη επιφάνεια όταν προσπαθώ να μετακινήσω το αυτοκίνητο με τα χέρια αλλά και όταν πάω να ξεκινήσω στο φανάρι πάρα πολύ σιγά... Βέβαια δεν πρόκειται για ιδιαίτερο φρενάρισμα αλλά για μικρό, σαν κάτι να ξεκολλάει και μετά να ξεκινάει...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω κάπως αλλιώς...
    Είναι φυσιολογική συμπεριφορά καινούρων φρένων (δίσκοι+δαγκάνες) μέχρι να πατήσουν καλύτερα τα τακάκια, χρειάζεται κι άλλη εξαέρωση, είναι κάτι σοβαρό???
    ιδεα σου ειναι. αλλα επιχειρησε να τα στρωσεις στη διαδρομη Ελλασσωνας Αγ.Δημητριου

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες μέρες η μπέμπα απέκτησε νέο σετ φρένων εμπρός τα οποία είναι D2 8POT! (Δεν αξιώθηκα να τραβήξω ακόμα κάποιες καλές φωτογραφίες)
    Τα φρένα είχαν φορεθεί πέρυσι σε ένα Ε46 Μ3 για περίπου 1 μήνα χωρίς να κάνει πολλά χλμ. ούτε καν 1.000χλμ.

    Το ερώτημά μου είναι γιατί μετά την τοποθέτηση, αφού έγινε η απαραίτητη εξαέρωση, μου παρουσιάζει ένα μικρό φρενάρισμα όταν πάω να εκκινήσω από στάση. Το φαινόμενο το παρατήρησα σε επίπεδη επιφάνεια όταν προσπαθώ να μετακινήσω το αυτοκίνητο με τα χέρια αλλά και όταν πάω να ξεκινήσω στο φανάρι πάρα πολύ σιγά... Βέβαια δεν πρόκειται για ιδιαίτερο φρενάρισμα αλλά για μικρό, σαν κάτι να ξεκολλάει και μετά να ξεκινάει...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω κάπως αλλιώς...
    Είναι φυσιολογική συμπεριφορά καινούρων φρένων (δίσκοι+δαγκάνες) μέχρι να πατήσουν καλύτερα τα τακάκια, χρειάζεται κι άλλη εξαέρωση, είναι κάτι σοβαρό???
    Μήπως "κολλάει" κάποιο έμβολο - κύλινδρος της δαγκάνας και θέλει κάποιο τσιμουχάκι αλλαγή. Αν και τα προαναφερθέντα χιλιόμετρα δεν δικαιολογούν κάτι τέτοιο. Ίσως να στρώσουν με την πάροδο του χρόνου, δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο. Το πετάλι σου κατά το φρενάρισμα κατεβαίνει πιο κάτω απ'ότι προηγουμένως με τα μαμά φρένα?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες μέρες η μπέμπα απέκτησε νέο σετ φρένων εμπρός τα οποία είναι D2 8POT! (Δεν αξιώθηκα να τραβήξω ακόμα κάποιες καλές φωτογραφίες)
    Τα φρένα είχαν φορεθεί πέρυσι σε ένα Ε46 Μ3 για περίπου 1 μήνα χωρίς να κάνει πολλά χλμ. ούτε καν 1.000χλμ.

    Το ερώτημά μου είναι γιατί μετά την τοποθέτηση, αφού έγινε η απαραίτητη εξαέρωση, μου παρουσιάζει ένα μικρό φρενάρισμα όταν πάω να εκκινήσω από στάση. Το φαινόμενο το παρατήρησα σε επίπεδη επιφάνεια όταν προσπαθώ να μετακινήσω το αυτοκίνητο με τα χέρια αλλά και όταν πάω να ξεκινήσω στο φανάρι πάρα πολύ σιγά... Βέβαια δεν πρόκειται για ιδιαίτερο φρενάρισμα αλλά για μικρό, σαν κάτι να ξεκολλάει και μετά να ξεκινάει...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω κάπως αλλιώς...
    Είναι φυσιολογική συμπεριφορά καινούρων φρένων (δίσκοι+δαγκάνες) μέχρι να πατήσουν καλύτερα τα τακάκια, χρειάζεται κι άλλη εξαέρωση, είναι κάτι σοβαρό???
    Πιθανον να συμβαινει αυτο :
    Η δαγκανα D2 8 pot ειναι πολυ μικρη για την 355 δισκοπλακα. Το τοξο της 355 επειδη ειναι μεγαλο σε σχεση με το τοξο που επιτρεπει η δαγκανα ,τα ακρα της δαγκανας μπαινουν πολυ μεσα με αποτελεσμα το εξωτερικο χειλος της δισκοπλακας να βρισκει στα δυο ακρα της δαγκανας (στο εσωτερικο πανω μερος της). Το φαινομενο επιδεινωνεται οταν ζεσταθουν πολυ και διασταλλει η δισκοπλακα. Τσεκαρε αν η αποσταση μεταξυ χειλους δισκοπλακας και δαγκανας ειναι πολυ μικρη. (αν βγαλεις την δαγκανα θα πρεπει να δεις γδαρσιμο στην ακρη και γρατζουνισμα στο χειλακι της δισκοπλακας, στο εξωτερικο μερος) Μπορεις να βαλεις αποστατες (ροδελες) ωστε να βγαλεις την δαγκανα λιγο πιο εξω και να λυσεις το προβλημα αλλα ετσι δεν θα παταει ολο το τακακι επανω (λιγο απο το πανω μερος του θα ειναι στον αερα).
    Αλλιως δες αν ειναι στραβη καποια δαγκανα (λογο αποστατη) σε σχεση με την δισκοπλακα.
    Τα ειχα και εγω αυτα τα φρενα για λιγο καιρο. Τα εστειλα και τωρα εχω ενα σετ 355 brembo.
    Στα φρενα, αν παρεις καινουργιο κιτ και οχι φτιαχτο κτλ οτι πληρωσεις, παιρνεις.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    chief (16-02-11), Gregory_///M (16-02-11), Ptboul (16-02-11), Vasilis (16-02-11)

  6. #5
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανον να συμβαινει αυτο :
    Η δαγκανα D2 8 pot ειναι πολυ μικρη για την 355 δισκοπλακα. Το τοξο της 355 επειδη ειναι μεγαλο σε σχεση με το τοξο που επιτρεπει η δαγκανα ,τα ακρα της δαγκανας μπαινουν πολυ μεσα με αποτελεσμα το εξωτερικο χειλος της δισκοπλακας να βρισκει στα δυο ακρα της δαγκανας (στο εσωτερικο πανω μερος της). Το φαινομενο επιδεινωνεται οταν ζεσταθουν πολυ και διασταλλει η δισκοπλακα. Τσεκαρε αν η αποσταση μεταξυ χειλους δισκοπλακας και δαγκανας ειναι πολυ μικρη. (αν βγαλεις την δαγκανα θα πρεπει να δεις γδαρσιμο στην ακρη και γρατζουνισμα στο χειλακι της δισκοπλακας, στο εξωτερικο μερος) Μπορεις να βαλεις αποστατες (ροδελες) ωστε να βγαλεις την δαγκανα λιγο πιο εξω και να λυσεις το προβλημα αλλα ετσι δεν θα παταει ολο το τακακι επανω (λιγο απο το πανω μερος του θα ειναι στον αερα).
    Αλλιως δες αν ειναι στραβη καποια δαγκανα (λογο αποστατη) σε σχεση με την δισκοπλακα.
    Τα ειχα και εγω αυτα τα φρενα για λιγο καιρο. Τα εστειλα και τωρα εχω ενα σετ 355 brembo.
    Στα φρενα, αν παρεις καινουργιο κιτ και οχι φτιαχτο κτλ οτι πληρωσεις, παιρνεις.
    Εξωτερικά πάντως μπορώ να διακρίνω ότι η απόσταση μεταξυ χειλους δισκοπλακας και δαγκανας δεν ειναι πολυ μικρη, ούτε φαίνεται κάποιο γδάρσιμο και στις 2 δισκόπλακες!
    Εξάλλου το κιτ δεν είναι φτιαχτό, τα φορούσε γνωστός μου σε Μ3 και τα έβγαλε γιατί υπήρχε σοβαρός λόγος να πουληθεί το αυτοκίνητο!

  7. #6
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως "κολλάει" κάποιο έμβολο - κύλινδρος της δαγκάνας και θέλει κάποιο τσιμουχάκι αλλαγή. Αν και τα προαναφερθέντα χιλιόμετρα δεν δικαιολογούν κάτι τέτοιο. Ίσως να στρώσουν με την πάροδο του χρόνου, δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο. Το πετάλι σου κατά το φρενάρισμα κατεβαίνει πιο κάτω απ'ότι προηγουμένως με τα μαμά φρένα?
    Το πεντάλ του φρένου είναι σχεδόν όπως και πριν...Κάτι τέτοιο για τα τσιμουχάκια μου πέρασε κ εμένα από το μυαλό...

  8. #7
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καμιά άλλη εκδοχή παίδες...? Θα πάω τώρα από το συνεργείο μήπως και δούμε κάτι...

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    κανε λιγα χιλιομετρα γρηγορη κ τσεκαρε παλι...

    εχω ακουσει τα καλυτερα παντως για τα συγκεκριμενα!

    οταν εψαχνα κ γω ειχα καταληξει εκει...δεν μου κανε την τιμη που θελα ο αντιπροσωπος ομως κ ετσι εβαλα αυτα που χω!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  10. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    Gregory_///M (16-02-11)

  11. #9
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε λιγα χιλιομετρα γρηγορη κ τσεκαρε παλι...

    εχω ακουσει τα καλυτερα παντως για τα συγκεκριμενα!

    οταν εψαχνα κ γω ειχα καταληξει εκει...δεν μου κανε την τιμη που θελα ο αντιπροσωπος ομως κ ετσι εβαλα αυτα που χω!
    Βασικά θέλω να ξεκινήσω από τα απλά Βασίλη...μιά εξαέρωση και λίγα χλμ. έξω στο δρόμο να πατήσουν γιατί είναι σχεδόν καινούρια!! Τί να πω...

  12. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά θέλω να ξεκινήσω από τα απλά Βασίλη...μιά εξαέρωση και λίγα χλμ. έξω στο δρόμο να πατήσουν γιατί είναι σχεδόν καινούρια!! Τί να πω...
    Θελω και γω φρενα.......ζηλευω Γρηγορη.....


    Αντε καλοπατητα!!!!

  13. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Gregory_///M (16-02-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP