Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Πρόστιμο - Φιμέ

  1. #31
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christos2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας καταθέσουμε και εμείς την προσωπική μας εμπειρία απο την χρήση αντηλιακής μεμβράνης (MADICO) μέτριας σκουρότητας.

    Επί πενταετία που το αυτοκίνητο κυκλοφορεί σχεδόν καθημερινά,δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα σε μπλόκα τροχαίας και σχετικούς ελέγχους,για την ακρίβεια ουδέποτε έγινε αναφορά στην ύπαρξη μεμβράνης.

    Αντιθέτως θέμα προέκυψε σε υποκατάστημα μεγάλης αλυσίδας ιδιωτικών ΚΤΕΟ καθώς υπήρξε άρνηση απο μέρους τους να περάσουν το όχημα απο τον σχετικό έλεγχο παρά μόνο μετά την προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης απο το κατάστημα οπού και τοποθετήθηκαν οι μεμβράνες.Φυσικά καμία τέτοια βεβαίωση δεν μου είχε δοθεί απο τον τεχνίτη.Τονίζω και πάλι πως οι μεμβράνες είναι μέτριας σκουρότητας και αρκούντως...διακριτικές.

    Στο κατάστημα μου έδωσαν βεβαίωση αποκλειστικά και μόνο για τα πίσω τζάμια ενώ παράλληλα μου σύστησαν "δικό τους" κτεο ώστε να περάσει κανονικά (με το αζημίωτο φυσικά...) το όχημα απο τον σχετικό έλεγχο.

    Εκεί μετά απο τον...εξονυχιστικό (λέμε τώρα..) έλεγχο του οχήματος,ο τεχνικός μου είπε πως για τα τζάμια οδηγού και συνοδηγού,κανονικά και βάσει νομοθεσίας θα χρειαζόταν (όπως σωστά αναφέρθηκε και απο άλλους φίλους στο thread αυτό) πιστοποιητικό απο δερματολόγο ώστε να είμαι νόμιμος.Απο την άλλη,η ύπαρξη μεμβράνης στο μπροστινό τζάμι -πάντα κατά τα λεγόμενά του- δεν δικαιολογείται.

    Πρόσφατα πάντως και σε σχετική συζήτηση με γνωστό που εργάζεται σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ (άλλης αλυσίδας),άκουσα πως "πολιτική τους" είναι να μην δίνουν βάση στην ύπαρξη της μεμβράνης εκτός πια αν αυτή είναι..."κατράμι".Δεν ξέρω τι να υποθέσω,αν προσωπικά έπεσα "στην περίπτωση",που λέμε,δεν μπορώ να το γνωρίζω..

    To ίδιο έπαθα και εγώ με το clio το οποίο φοράει εργοστασιακή μεμβράνη στο εμπρός παρπριζ - κάτι που η υπάλληλος δεν το πίστευε. Όταν πήρα τα χαρτιά μου να φύγω κ τους λέω δεν πειράζει ευχαριστώ - γεια σας, μια χαρά με πέρασαν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όσο για το αν θέλουμε να μην βλέπουνε οι άλλοι το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας μπορούμε κάλλιστα να μην αφήνουμε τίποτα που να προκαλεί το μάτι του άλλου.........
    Γνωστο μου του εσπασαν το τζαμι για να παρουν ενα τσαντακι (το οποιο ειναι θηκη για cd) και το cd-player το οποιο δεν ηταν και καποιο πανακριβο..

  3. #33
    Εγγραφή
    28-03-10
    Περιοχή
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    544
    Thanked
    489
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστο μου του εσπασαν το τζαμι για να παρουν ενα τσαντακι (το οποιο ειναι θηκη για cd) και το cd-player το οποιο δεν ηταν και καποιο πανακριβο..
    Και για να αποφύγουμε τέτοιου είδους πράξεις πρέπει να μην μας βλέπει ο ήλιος?
    αν δεν υπήρχε εκεί η θήκη των cd's θα ήταν και το τζάμι στη θέση του.......


    https://www.airtrans.gr


    "Μην έρχεσαι ποτέ σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα...
    Θα φέρει την συζήτηση στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας..."

  4. #34
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να αποφύγουμε τέτοιου είδους πράξεις πρέπει να μην μας βλέπει ο ήλιος?
    αν δεν υπήρχε εκεί η θήκη των cd's θα ήταν και το τζάμι στη θέση του.......
    Κατ εμε ναι.. Αν ειχα να κρυψω αλλα πραγματα δεν θα μου χρειαζοταν τα φυμε τζαμια

  5. #35
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ok

    οτι και να λέμε εγώ προσωπικά πιστέυω οτι αν ήταν νόμιμες όλες οι αποχρώσεις¨ΟΛΟΙ θα είχαμε βάλει με τη ΜΙΑ πολύ σκούρες αποχρώσεις.

    αυτό από μόνο του κάτι λέει νομίζω...


    είμαι ακόμα σε δίλλημα αν θα βάλω... ξέρω όμως οτι με το που θα μπει ο Μάιος και μετά θα τις κατευχαριστηθώ!

  6. #36
    Εγγραφή
    11-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    220
    Thanked
    122
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Eιναι θεμα "στρουμφ" αν θα σε γραψει η οχι!!!!παντως με ΚΤΕΟ εχεις προβλημα να εχεις βαλει και στο μπροστινο τζαμι.Εγω παντως εχω βαλει σε ολα μου τα αυτοκινητα.
    Δν υφισταται χωρα οπως η Ελλαδα με 9 μηνες ηλιο να υπαρχει αυτος ο νομος.
    Τοτε ολα τα υπουργικα και των "πλουσιων" πρεπει να τα πεθανουν στις κλησεις!!!

  7. #37

    Προεπιλογή

    Εκτός από τα 80 ¤ παίζει να πάρουν κανένα δίπλωμα ή πινακίδες? εγώ 5 χρόνια την έχω βγάλει με 2 80αρες...

  8. #38
    Εγγραφή
    13-04-11
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    11
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω φοραω της lumar 2 σκαλα σε ολο το αυτοκινητο και στο μπροστινο τζαμι την κλασικη διαφανη που λενε.τα εχω από το 2009 εχω κανει 120,000κμ πηγα σε ολη την ελλαδα και δεν μου την ειπαν ποτε για τα φιμε.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP