Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: [E46] ρετάρισμα-τρέμουλο μηχανής

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά.... Επίσης τσέκαρε μπουζί μην είναι καπνισμένα, πίπες αν είναι κουμπωμένες κλπ....
    Επίσης δοκίμασε και ένα άλλο βενζινάδικο, δεν είναι κακή ιδέα
    Δεν μπορουν να ξεκουμπωσουν οι πιπες σε 46αρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos e46 16v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επαθα στις 120.000χλμ περιπου και αλλαξα και τους 4 με BOSCH(απο τη μανα τους φορανε BEHR)
    Απο την μανα του φοραει bremi.

    Καταρχην βεβαιωσε μας οτι το αυτοκινητο κανει τακτικη συντηρηση σωστα! Σε λαδια φιλτρα μπουζι κλπ. Αυτο στο λεω για να μην ψαχνεις αδικα στα 1002 που σου ειπαν παραπανω.
    Το φιλτρο εχει πανω ρυθμιστη πιεσης οποτε αν δεν το εχεις αλλαξει πιθανον να ειναι απο εκει.
    ΜαΦ δεν ειναι!!! Και αν σε συνεργειο σου πουν οτι ειναι ΜαΦ , να τους πεις οτι αν δεν σταματησει δεν πληρωνεις τιποτα!!! Οταν χαλαει το ΜαΦ ο εγκεφαλος μπαινει σε αλφα-Ν mode και διαβαζει προκαθορισμενες τιμες...εχουμε απλως μειωμενη αποδοση.
    Τα κολαρα 99% δεν ειναι ,αλλα ειναι πανευκολο και ανεξοδο να τα ελενξεις.
    Αντλια δεν ειναι!!! Η αντλια θα σε αφηνε μια και καλη... δεν θα σου εκανε την χαρη απλως να σε δυσκολευει! Αντε να στο εκανε μια φορα!
    Παμε λοιπον στο τι μπορει να ειναι... Οι υποψηφιοι για το οσκαρ ειναι τρεις...Η τετραδα των πολλαπλασιαστων, ο αισθητηρας στροφαλου, ο αισθητηρας εκκεντροφορου.

    Ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις κανει συντηρηση... δηλαδη στα 100.000 που εχεις ,εχεις καθαρισει πεταλουδα και μπεκ τουλαχιστον μια φορα!

    Επισης πες μας αν βαζεις μπρος κατευθειαν ή αν περιμενεις πρωτα λιγο στην πρωτη σκαλα της μιζας

  2. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    stratos (04-02-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    16-12-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν μου εχει αναψει η λυχνια check της μηχανης ουτε μια φορα! θα κανω το σερβις μονος μου γιατι το κατεχουμε το αθλημα! το μονο που δεν εχω ερευνισει ακομα ειναι αν η πεταλουδα που θα θελει καθαρισμα ειναι νορμαλ σαν τα υποπιοπα αυτοκινητα η μηπως εχει τιποτα κολπα για να την καθαρισεις! θα κανω το σερβις μολις βρω λιγο χρονο! κ εγω παντως πιστευω οτι ειναι θεμα ρευματος!

  4. #13
    Εγγραφή
    16-12-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αληθεια τα μπουζι καθε ποσο λεει ο κατασκευαστης αλλαγμα?

  5. #14
    Εγγραφή
    16-12-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επισεις το βαζω κανονικα μπροστα, δηλαδη περιμενω να σβησουν ολα τα λαμπακια κ μετα βαζω!

  6. #15

    Προεπιλογή

    Τα μπουζι αλλαζονται κάθε 2ο σέρβις .δηλαδή κάθε 50000 χλμ σύμφωνα με τον κατασκευαστή . Πρακτικά όμως κάπου μετά τις 40.000 έρχεται το 2ο σέρβις ανάλογα την χρήση του αυτοκινήτου

  7. #16

    Προεπιλογή

    Η πεταλούδα δεν θέλει κανένα κόλπο . Κλασικά όπως σε όλα τα αυτοκίνητα . Το πιο δύσκολο κοματι στην διαδικασία , είναι να ξεκουμπωσεις το φυσακι του μαφ για να βγάλεις το φιλτροκουτι

  8. #17
    Εγγραφή
    16-12-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πεταλούδα δεν θέλει κανένα κόλπο . Κλασικά όπως σε όλα τα αυτοκίνητα . Το πιο δύσκολο κοματι στην διαδικασία , είναι να ξεκουμπωσεις το φυσακι του μαφ για να βγάλεις το φιλτροκουτι
    ναι οντως, το προσεξα οταν πηγα να ξεσκονισω το φιλτρο αερα!

  9. #18
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο takis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως εχει η ειχε κανενα τετοιο παρομοιο προβλημα καποιος?
    και το δικο μου ιδιο μοντελο με το δικο σου μου κανει κατι νουμερα οταν το βαζω μπροστα και οχι συνεχεια, δηλ δεν εχει τις κανονικες στροφες για 2-3 δευτερα και μετα ολα οκ, αυτο το κανει περιπου ενα μηνα τωρα, πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχε αναψη το λαμπακι του κινητηρα (ειχε αναψη και πριν 2 μηνες περιπου και ειχε σβηση μετα απο μια μερα μονο του) και το πηγα για διαγνωση και μου εβγαλε αισθητηρα λαμδα τον πρωτο, δεν εδειξε κατι αλλο η διαγνωση μονο τον αισθητηρα, τον αντικατεστησα πριν μια εβδομαδα το εβαλα στην διαγνωση εσβησε λαμπακι κλπ και ολα οκ εκτος απ αυτο που παρουσιαζει στην εκκινηση μιζας, τελειωνοντας θελω να πω οτι εγινε πριν 8 μηνες γενικο σερβις εκτος απο καθαρισμα μπεκ - πεταλουδας (εκανα περιπου4000 km μετα το σερβις) και δεν ξερω αν εγινε καθαρισμα ποτε γιατι το πηρα μεταχειρισμενο, τωρα εχει 102000 km περιπου, αν ηταν πολλαπλασιατης η μπεκ η κατι αλλο δεν επρεπε να το βγαλει το προβλημα η διαγνωση?

  10. #19
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.581
    Thanked
    6682
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το δικο μου ιδιο μοντελο με το δικο σου μου κανει κατι νουμερα οταν το βαζω μπροστα και οχι συνεχεια, δηλ δεν εχει τις κανονικες στροφες για 2-3 δευτερα και μετα ολα οκ, αυτο το κανει περιπου ενα μηνα τωρα, πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχε αναψη το λαμπακι του κινητηρα (ειχε αναψη και πριν 2 μηνες περιπου και ειχε σβηση μετα απο μια μερα μονο του) και το πηγα για διαγνωση και μου εβγαλε αισθητηρα λαμδα τον πρωτο, δεν εδειξε κατι αλλο η διαγνωση μονο τον αισθητηρα, τον αντικατεστησα πριν μια εβδομαδα το εβαλα στην διαγνωση εσβησε λαμπακι κλπ και ολα οκ εκτος απ αυτο που παρουσιαζει στην εκκινηση μιζας, τελειωνοντας θελω να πω οτι εγινε πριν 8 μηνες γενικο σερβις εκτος απο καθαρισμα μπεκ - πεταλουδας (εκανα περιπου4000 km μετα το σερβις) και δεν ξερω αν εγινε καθαρισμα ποτε γιατι το πηρα μεταχειρισμενο, τωρα εχει 102000 km περιπου, αν ηταν πολλαπλασιατης η μπεκ η κατι αλλο δεν επρεπε να το βγαλει το προβλημα η διαγνωση?
    Αν την ακουσει ο πολ/στης αναβει μετα απο λιγη ωρα το check και το διαγνωστικο καταγραφει 'ατελης καυση κυλινδρος ταδε' .Βεβαια ο πολ/στης μπορει μετα απο λιγο να ξαναδουλεψει!! Σ'αυτη την περιπτωση το λαμπακι σβυνει μονο του ομως η βλαβη μενει καταχωρημενη στη μνημη μεχρι να την σβησει το διαγνωστικο του συνεργειου.Ολα αυτα τα εχω περασει δυο φορες!!

  11. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    dimtz (03-02-11)

  12. #20
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το δικο μου ιδιο μοντελο με το δικο σου μου κανει κατι νουμερα οταν το βαζω μπροστα και οχι συνεχεια, δηλ δεν εχει τις κανονικες στροφες για 2-3 δευτερα και μετα ολα οκ, αυτο το κανει περιπου ενα μηνα τωρα, πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχε αναψη το λαμπακι του κινητηρα (ειχε αναψη και πριν 2 μηνες περιπου και ειχε σβηση μετα απο μια μερα μονο του) και το πηγα για διαγνωση και μου εβγαλε αισθητηρα λαμδα τον πρωτο, δεν εδειξε κατι αλλο η διαγνωση μονο τον αισθητηρα, τον αντικατεστησα πριν μια εβδομαδα το εβαλα στην διαγνωση εσβησε λαμπακι κλπ και ολα οκ εκτος απ αυτο που παρουσιαζει στην εκκινηση μιζας, τελειωνοντας θελω να πω οτι εγινε πριν 8 μηνες γενικο σερβις εκτος απο καθαρισμα μπεκ - πεταλουδας (εκανα περιπου4000 km μετα το σερβις) και δεν ξερω αν εγινε καθαρισμα ποτε γιατι το πηρα μεταχειρισμενο, τωρα εχει 102000 km περιπου, αν ηταν πολλαπλασιατης η μπεκ η κατι αλλο δεν επρεπε να το βγαλει το προβλημα η διαγνωση?
    Επειδη μαλλον ΔΕΝ πηγες σε διαγνωστικο αντιπροσωπειας, μπορει και να μην εφταιγε ο λ.. Τα διαφορα διαγνωστικα που εχουν τα συνεργεια δεν μπορουν να διαγνωσουν ακριβως τη βλαβη..
    Κι εμενα εβγαζε το λ σφαλμα, αλλα μαλλον ηταν το maf.. Το αλλαξα και ησυχασα..
    Ειναι καποιες βλαβες που βγαζει το λ αλλα δεν φταει ο λ..
    Καποια διαγνωστικα βγαζουν κωδικους 4ψηφιους, αμα τους χτυπησεις στο google μπορει να βρεις τι σημαινει το καθε σφαλμα και να σε βοηθησει ετσι να βρεις που ειναι το προβλημα..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP