Σελίδα 57 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 7475556575859 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 561 έως 570 από 638

Θέμα: Τα πάντα για το 320si

  1. #561
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χαιρετω ολη την παρεα! Καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απ'ολα και ασφαλη χιλιομετρα!
    Ειμαι στην αναζητηση ενος 320si το τελευταιο διαστημα και ψαχνοντας σε γνωστη μηχανη αναζητησης "επεσα" στο φορουμ σας!
    Εχω διαβασει ολο το θεμα σχετικα με το si και σε αυτο το φορουμ αλλα και στου εξωτερικου και η αληθεια ειναι πως εχω φοβηθει με τα οσα γραφονται για το συγκεκριμενο μοντελο απο ορισμενους παθοντες... παρ'ολα αυτα δε πτοουμαι με τιποτα στο να συνεχιζω να θελω το συγκεκριμενο αυτοκινητο.
    Λιγα λογια για το που ειμαι και γιατι θελω το συγκεκριμενο αυτοκινητο:
    Αρχικα να αναφερω πως βρισκομαι σε νησι και πιο συγκεκριμενα στη Σαμο. Ενα νησι γεματο στροφιλικια σε ιδιαιτερα μαγευτικες διαδρομες, οποτε ενα "οδηγοκεντρικο" αυτοκινητο ταιριαζει γαντι εδω. Γιατι το si; Η οικονομικη μου κατασταση δε μου επιτρεπει να παρω m3 e92, και σιγουρα ενα απλο e90 320 δε θα μου εκανε τα κεφια απο αποψη αναρτησης (προερχομαι απο ιδιαιτερα σκληροπυρηνικο αυτοκινητο), επισης θελω 4 πορτο απαραιτητα γιατι ειμαι σε ηλικια που σταδιακα σχεδιαζω οικογενεια, οποτε οι 4 πορτες, σε συνδιασμο με το καλυτερα στημενο και ολοκληρωμενο εμφανισιακα si αποτελουν το καλυτερο αλοθι για την αποκτηση του...
    Θελω λοιπον εσεις που ηδη εχετε την εμπειρια με το συγκεκριμενο αυτοκινητο, να μου πειτε τι να προσεξω πριν την αγορα του, τι ερωτησεις πρεπει να κανω στον προηγουμενο ιδιοκτητη και γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να ελεγξω τα χιτωνια του ωστε να ειμαι σιγουρος οτι μολις το παρω δε θα με ξηλωσει με το "καλημερα" ασχετα που καποια στιγμη μαλλον θα συμβει.......

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη κουρασα!

    Γιωργος.

  2. #562
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλώς τον και καλή Χρονιά!

    Το βασικό θέμα που παρουσίασε αυτό το αυτοκίνητο - όπως γνωρίζουμε - είναι ότι τα αλουμινένια χιτώνια των κυλίνδρων μαζί με τα πολύ λεπτά τοιχώματά του μπορούν να προκαλέσουν ρωγμές στο μπλοκ του κινητήρα.

    Γνωρίζω από πρώτο χέρι (είχα μιλήσει με τους ιδιοκτήτες) δύο τέτοιες περιπτώσεις.

    Δεν θεωρώ ότι είμαι ένας από τους τυχερούς ιδιοκτήτες που μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί (σχεδόν) το παραμικρό, καθώς πιστεύω πως η πρόληψη είναι το φάρμακο για κάθε ασθένεια.

    Αλλαγή λαδιών κάθε 10Κ km
    Ρύθμιση βαλβίδων κάθε 50Κ Km
    Βενζίνη 98 οκτανίων (κάποιες φορές βάζω και 95άρα αλλά και 100άρα)
    και κυρίως ομαλή οδήγηση μέχρι να ζεσταθεί

    είναι πιστεύω μερικά από αυτά που με έχουν ''σώσει''.

    Και τις κωλιές μου κάνω (αν και 45..) και στην εθνική θα χώσω και στα στροφιλίκια θα πάω όσο τάπα μπορώ, αλλά έχω πρόγραμμα

    Πιστεύω ένα τσεκ στην συμπίεση του κινητήρα θα δείξει αν υπάρχουν προβλήματα.

    Κατά τα λοιπά και τηρουμένων των αναλογιών (να ξέρεις τι ζητάς δηλ. από την αγορά σου) είναι ένα αμάξι που σε αίσθηση μου φέρνει στις παλιές καλές Bmw, με αμεσότητα στο γκάζι, όμορφο διακριτικά άγριο ήχο, σωστή κατανομή βάρους και γενικά είναι μελετημένο το αμάξι σε ό,τι αφορά στο στήσιμό του (και ας μην του έβαλαν μπλοκέ - άγνωστο γιατί) και πολύ απολαυστικό σε καλή άσφαλτο.

    Στην πόλη κουράζει λίγο με το κοπάνημά του, τα λάστιχά του είναι ακριβούτσικα (ειδικά αν βάλεις ραν φλατ) ένεκα της 18 άρας ζάντας, ρουφάει σταθερά πάνω από 10lt/100km, ενώ με τα σέρβις του - πάντα στην ώρα τους - θα ήταν ψέμα να πω ότι έχω ματώσει.

    Εμένα το μόνο θέμα που μου έχει βγάλει σχεδόν από την αρχή ήταν ο καταλύτης. 1.500€ ήθελε ο Σπανός θυμάμαι και δεν τον άλλαξα ποτέ.

    Έβαλα κάποτε έναν μτχ από άλλο si αλλά το λαμπάκι παρέμεινε. Έκτοτε, κοντεύω 100Κ Km χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (με κτεο και καυσαέρια πχ).

    Μπήκα 2-3 φορές στον πειρασμό να το δώσω (βασικά η γυναίκα πιέζει κατά καιρούς) αλλά πάντα κάνω πίσω (μεγάλο ρόλο έχει παίξει και η απουσία προβλημάτων).

    Θεωρώ ότι δεν θα ξανα πάρω/βρω τέτοιο αμάξι (πλην Μ) σε αίσθηση. Έχω πάρει καινούριο μηχανάκι (το '19) που το λατρεύω, έχω αμάξι πόλης, αλλά πάντα το πενφέ θα πάρω για να πάω στη δουλειά.

    Αυτά για την ώρα και θα επανέλθω αν θυμηθώ κάτι άλλο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. The Following 6 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    gnx (19-01-22), jaws (11-01-22), Kostas_1 (14-01-22), nikos valvetronic (12-01-22), pilot (12-01-22), S8N (14-01-22)

  4. #563
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για εγκυκλοπαιδικούς, καθαρά, λόγους, παραθέτω και το παρακάτω βίντεο:


  5. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    jaws (11-01-22), Ptboul (11-01-22)

  6. #564
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις!
    Διαβαζοντας στο διαδικτυο, παρατηρησα πως οι αποψεις διχαζονται, αλλοι δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα ενω αλλοι αναγκαστηκαν να τις πουλησουν λογω των πολλων προβληματων που αντιμετωπισαν.
    Σιγουρα ο κινητηρας απο μονος του, ειναι ενα ξεχωριστο κομματι και πιστευω Πανο, πως ο τροπος που περιγραφεις πως την χρησιμοποιεις, ειναι ισως και ενα απο τα μυστικα της μακροζωιας του. Οσον αφορα στο κομματι ζεσταμα και ομαλη λειτουργια μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας, ειμαι πολυ τυπικος και το τηρω και στο αυτοκινητο αλλα και στη μοτοσυκλετα μου και ποτε δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα. Βεβαια εδω μιλαμε για μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση κινητηρα.... Αυτο που ειναι θετικο για εμενα, ειναι το γεγονος πως γραφω πολυ λιγα χιλιομετρα ετησιως με το αυτοκινητο ~8000 και αυτο λογω της υπαρξης της μοτοσυκλετας, οποτε δε φοβαμαι και τοσο για το ποσο θα κρατησει ο κινητηρας σε βαθος χρονου.
    Προς το παρον, ειμαι στο ψαξιμο ενος αξιολογου αυτοκινητου, αλλα παραλληλα και ενος αντιστοιχα αξιολογου πρωτου ιδιοκτητη (οσοι εχω μιλησει μεχρι στιγμης τουλαχιστον, μου μιλησαν πολυ ειλικρινα) ο οποιος κακα τα ψεματα, θα καθορισει και το ποσο θα χαρω αυτο που θα αγορασω απο αυτον. Γνωριζω οτι παιρνω ενα αυτοκινητο που κακα τα ψεματα εχει κλεισει τα 15 ετη στο δρομο και σιγουρα δε περιμενω να ειναι σε κατασταση βιτρινας και ουτε ειναι και το ζητουμενο.
    Αν εχετε υποψη σας καποιο si να πωλειται στον κυκλο σας θα χαρω να μιλησω με τον ιδιοκτητη και αν τα "βρουμε" να προχωρησουμε στην παντρεια!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to jaws For This Useful Post:

    BILL007 (13-01-22), Ptboul (12-01-22)

  8. #565
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες Γιώργο ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις και μου αρέσει και εμένα η λογική του Si αλλά σε κουβέντα με φίλο δεν μπορούσαμε να πούμε ναι στο Si όταν παίζει στην ίδια τιμή με ένα 325 . Δεν το έχω τσεκάρει πρόσφατα αν είναι στην ίδια τιμή αλλά αν είναι θα ήθελα και από τον Pt που έχει Si να μου πει γιατί Si και όχι 325

  9. #566
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλως σας βρηκα!!
    Τελικα βρεθηκε αυτοκινητο! Το εχω κλεισει και τον Φεβρουαριο πρωτα ο Θεος θα το εχω στα χερια μου!
    Τωρα σχετικα με το si, χωρις να το εχω οδηγησει παρα μονον ενα 320i του 2009 καταλαβαινω οτι απλα αναγεννηθηκε μερικως η παραδοση των καλων τετρακυλινδρων bmw που απο τη δυση του 318is e36 ειχε χαθει... προσωπικα, εψαχνα ενα οχημα που θα συνδιαζει την ανεση με τις σπορ καταβολες και νομιζω οτι το καλυπτει σε πολυ μεγαλο βαθμο το συγκεκριμενο μοντελο! Ωστοσο και φορολογικα με βολευε το 2λιτρο οποτε τα 6κυλινδρα ειχαν εξ αρχης απορριφθει, οχι πως θα με χαλαγε ενα 325!

  10. The Following 5 Users Say Thank You to jaws For This Useful Post:

    BILL007 (16-01-22), isou (17-01-22), Ptboul (17-01-22), S8N (17-01-22), wheelman (16-01-22)

  11. #567
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jaws Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως σας βρηκα!!
    Τελικα βρεθηκε αυτοκινητο! Το εχω κλεισει και τον Φεβρουαριο πρωτα ο Θεος θα το εχω στα χερια μου!
    Τωρα σχετικα με το si, χωρις να το εχω οδηγησει παρα μονον ενα 320i του 2009 καταλαβαινω οτι απλα αναγεννηθηκε μερικως η παραδοση των καλων τετρακυλινδρων bmw που απο τη δυση του 318is e36 ειχε χαθει... προσωπικα, εψαχνα ενα οχημα που θα συνδιαζει την ανεση με τις σπορ καταβολες και νομιζω οτι το καλυπτει σε πολυ μεγαλο βαθμο το συγκεκριμενο μοντελο! Ωστοσο και φορολογικα με βολευε το 2λιτρο οποτε τα 6κυλινδρα ειχαν εξ αρχης απορριφθει, οχι πως θα με χαλαγε ενα 325!

    Με το καλό να το πάρεις και να το χαρείς!!



  12. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    jaws (17-01-22)

  13. #568
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω τσεκάρει πρόσφατα αν είναι στην ίδια τιμή αλλά αν είναι θα ήθελα και από τον Pt που έχει Si να μου πει γιατί Si και όχι 325
    To si το πρωτοείδα ένα πρωί - το μακρινό πλέον 2007 - στο δαχτυλίδι στην κηφισίας.

    Ήμουν με το μηχανάκι και ένοιωσα μια ανοιξιάτικη αύρα να με διαπερνάει όταν είδα ένα όμορφο οπίσθιο τροφαντό να απομακρύνεται με έναν περίεργο ήχο που δεν είχα ξανα ακούσει σε m pack 320i. Κάνω να δω καλύτερα και βλέπω 320Si. Αφού το έψαξα μετά για λίγο το πήρα απόφαση να αποκτήσω ένα από τα 2.600 τεμάχια του m division.

    To si είναι αίσθημα και συναίσθημα, δεν το παίρνεις βάσει λογικής και αριθμών. Διότι τότε μπορούμε εύλογα να αναρωτηθούμε, γιατί si και όχι 320i m pack, γιατί 320 και όχι 325, γιατί 325 και όχι 330 κ.ο.κ.

    Είτε το επιλέγεις για αυτό που είναι, είτε όχι. Είναι πως σου τα σκάει δηλ.

    Καλορίζικο στον φίλο jaws και απροβλημάτιστο να είναι!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. The Following 6 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    isou (17-01-22), jaws (17-01-22), Kostas_1 (25-01-22), nikos valvetronic (17-01-22), pilot (17-01-22), S8N (17-01-22)

  15. #569
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είμαι μαζί σου στον τρόπο σκέψης αλλά επειδή είχα 6 κύλινδρο 2λιτρο είναι δεδομένο πως για τις καρότσες της bmw τα 170 άλογα είναι λίγα .η σκέψη είναι ότι με ένα 2,5λιτρο με τα 218 το παιχνίδι πάει σε άλλο επίπεδο από το Si . Φορολογικά οι διάφορες είναι μικρές και στα τέλη και στα τεκμήρια , αν πας απο 2λιτρο σε 3λιτρο διπλασιάζονται όλα όποτε είναι εκτός συζήτησης .

  16. #570
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ παιδια!
    Μολις το παρω στα χερια μου, θα ανεβασω και φωτο! Ειναι ασημενιο και το κερασακι στην τουρτα, εχει και μπλοκε quaife!

  17. The Following 3 Users Say Thank You to jaws For This Useful Post:

    BILL007 (17-01-22), nikos valvetronic (17-01-22), Ptboul (18-01-22)

Σελίδα 57 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 7475556575859 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP