Σελίδα 60 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 10505859606162 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 591 έως 600 από 638

Θέμα: Τα πάντα για το 320si

  1. #591
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω πολυ!!!

  2. #592
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Την προηγουμενη εβδομαδα, αλλαξα θερμοστατη και γνησιο αντιψυκτικο στο si μου. Πλεον η θερμοκρασια κυμαινεται απο τους 84 εως 90°C και επιτελους μπορεσα να κανω μερικα "ανοιγματα" καθως και τα σχετικα μου παντηλικια και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος απο την οδικη συμπεριφορα του αυτοκινητου!!! Το μπλοκε δινει ρεστα, ενω η αναρτηση διαβαζει απιστευτα το δρομο! Βεβαια η φιλοσοφια του πισωκινητου, απεχει κατα πολυ απο το πως εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια με το προσθιοκινητο, αλλα θα το μαθω σιγα σιγα, γιατι ετουτο θελει αποφασιστικη τιμονιά για να μπουκαρεις στο apex και να μην υποστρεψει, ενω το 106 gti που εχω, θελει απαλους χειρισμους στην εισοδο της στροφης και εντελως διαφορετιχο χειρισμο στο γκαζι...οπως και να 'χει, δε ξερω αν επι της ουσιας υπαρχει σημαντικη διαφορα μεταξυ του si και ενος 320i m pack, το θεμα ειναι οτι προκειται για ενα απιστευτα καλοζυγισμενο αυτοκινητο με φοβερη αισθηση στο τιμονι και πολυ καλη αποκριση, δεδομενης της ηλεκτρικης πεταλουδας, στριβει με οσα ερχεται και απαιτει συνεση γιατι σε ξεγελαει για χαβαλε οσον αφορα στα ορια του!

    Εδω να σημειωσω, πως το 106 μου, δεν ειναι μια απλη περιπτωση σαξοραλλου φ.π.ε τεζα χαμηλωμενο, αλλα ενα track-day car, με "φορεσια" καθημερινου, με καμπερ μπροστα, καστερ, αναρτηση leda με εξωτερικα δοχεια αζωτου, τετραπεταλουδα κλπ... γιατι τα αναφερω αυτα; Γιατι, απο ενα τοσο "ζορικο" προσθιοκινητο, με τη μεταπηδηση στο si δε μου εχει λειψει τιποτα απο οδικη συμπεριφορα και ευχαριστηση!
    Αυτα τα ολιγα!

  3. The Following 8 Users Say Thank You to jaws For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-22), isou (02-03-22), MixalhsGp (03-03-22), nikos valvetronic (01-03-22), pilot (28-02-22), Ptboul (01-03-22), Vassilis ///M (05-03-22), wheelman (21-03-22)

  4. #593
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jaws Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προηγουμενη εβδομαδα, αλλαξα θερμοστατη και γνησιο αντιψυκτικο στο si μου. Πλεον η θερμοκρασια κυμαινεται απο τους 84 εως 90°C και επιτελους μπορεσα να κανω μερικα "ανοιγματα" καθως και τα σχετικα μου παντηλικια και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος απο την οδικη συμπεριφορα του αυτοκινητου!!! Το μπλοκε δινει ρεστα, ενω η αναρτηση διαβαζει απιστευτα το δρομο! Βεβαια η φιλοσοφια του πισωκινητου, απεχει κατα πολυ απο το πως εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια με το προσθιοκινητο, αλλα θα το μαθω σιγα σιγα, γιατι ετουτο θελει αποφασιστικη τιμονιά για να μπουκαρεις στο apex και να μην υποστρεψει, ενω το 106 gti που εχω, θελει απαλους χειρισμους στην εισοδο της στροφης και εντελως διαφορετιχο χειρισμο στο γκαζι...οπως και να 'χει, δε ξερω αν επι της ουσιας υπαρχει σημαντικη διαφορα μεταξυ του si και ενος 320i m pack, το θεμα ειναι οτι προκειται για ενα απιστευτα καλοζυγισμενο αυτοκινητο με φοβερη αισθηση στο τιμονι και πολυ καλη αποκριση, δεδομενης της ηλεκτρικης πεταλουδας, στριβει με οσα ερχεται και απαιτει συνεση γιατι σε ξεγελαει για χαβαλε οσον αφορα στα ορια του!

    Εδω να σημειωσω, πως το 106 μου, δεν ειναι μια απλη περιπτωση σαξοραλλου φ.π.ε τεζα χαμηλωμενο, αλλα ενα track-day car, με "φορεσια" καθημερινου, με καμπερ μπροστα, καστερ, αναρτηση leda με εξωτερικα δοχεια αζωτου, τετραπεταλουδα κλπ... γιατι τα αναφερω αυτα; Γιατι, απο ενα τοσο "ζορικο" προσθιοκινητο, με τη μεταπηδηση στο si δε μου εχει λειψει τιποτα απο οδικη συμπεριφορα και ευχαριστηση!
    Αυτα τα ολιγα!
    αν διαβάσεις τα όσα έχω γράψει για το αμάξι θα καταλάβεις πως το αμάξι έχει πρόβλημα με τον θερμοστάτη και όταν τον αλλάζεις πρέπει να αλλάζεις ΚΑΙ το κέλυφος θερμοστάτη καθώς η BMW εχει δώσει αντικατάσταση του με νέο κωδικό ανταλλακτικού. το αμαξι που ειχα το πούλησα για τον λογο αυτό καθώς φοβόμουν να πάρω τον κινητήρα στα χέρια απο χαμηλές θερμοκρασίες. είχα παρατηρήσει πως έπειτα απο αλλαγή θερμοστάτη η θερμοκρασία ήταν κανονική για πολύ 8-12 μήνες. μετά ήθελε πάλι αλλαγή. είχα αλλάξει 3 θερμοστάτες και όλους μέσα στην BMW. να προσέχεις το αμάξι και μνα κοιτάζεις στον χώρο του κινητήρα για τυχόν δείγματα νερού κυρίως απο εκει που συμπληρώνουμε νερό στον κινητήρα. Πριν 10 χρόνια ήταν μια καλή αγορά , πλέον ΄τώρα δεν θα το αγόραζα ως ασύμφορο και υπερβολικά απαράδεκτο στην κατανάλωση καυσίμου του που μέσα στην πόλη έφτανε τα 15λ/100. να το χαρείς αν και νομίζω πως μια 320 m-pack efficiend dynamic θα ηταν πιο σοφή αγορά. βέβαια το συγκεκριμένο αμάξι είχε πάντοτε το κοινό που έψαχνε συγκεκριμένα για αυτό, ΄'όπως και εγώ!
    το αμάξι το είχα απο 13.000 ΚΜ μέχρι και σχεδόν 100.000 ΚΜ και το πρόσεχα πολύ. είναι πάλι αγγελία όπως βλέπω....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cobalt : 17-03-22 στις 09:51

  5. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (17-03-22)

  6. #594
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Που είσαι ρε Πετράν;;

    Έχω περάσει πολλές περιόδους και φάσεις ''το δίνω'' - ''δεν το δίνω''.

    Άνεξάρτητα από μάρκα, including bmw, ξενερώνω τόσο πολύ με ό,τι νέο βγαίνει στην αγορά! Τόσο που λέω έχω θέμα.

    Ίσως δεν μπορώ να ακολουθήσω το ρεύμα ψυχολογικά και μένω πίσω, δεν ξέρω, ίσως έχω άγνοια, αλλά πραγματικά χαίρομαι όταν πχ. βλέπω το 39άρι του Άρη, το Μι τρίο του Γιώργη (Gnx), για να μην πω τον Ιαγουάρο του Νικ., κλπ, δηλ. κανονικά, αληθινά αμάξια που ξέρουμε.

    Αλλά για να γυρίσω σε εμένα, σε ότι νέο έχω μπει (Υιαρις cross, yiaris απλό, πεζώ, ρενώ, κλπ) λέω γ@μισέ το, θα μείνω με το Si.

    Πως βλέπεις ή έβλεπες κάτι παππούδια με αμάξια 50 ετών; Ε, κάτι τέτοιο θα συμβεί και με εμένα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #595
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είσαι ρε Πετράν;;

    Έχω περάσει πολλές περιόδους και φάσεις ''το δίνω'' - ''δεν το δίνω''.

    Άνεξάρτητα από μάρκα, including bmw, ξενερώνω τόσο πολύ με ό,τι νέο βγαίνει στην αγορά! Τόσο που λέω έχω θέμα.

    Ίσως δεν μπορώ να ακολουθήσω το ρεύμα ψυχολογικά και μένω πίσω, δεν ξέρω, ίσως έχω άγνοια, αλλά πραγματικά χαίρομαι όταν πχ. βλέπω το 39άρι του Άρη, το Μι τρίο του Γιώργη (Gnx), για να μην πω τον Ιαγουάρο του Νικ., κλπ, δηλ. κανονικά, αληθινά αμάξια που ξέρουμε.

    Αλλά για να γυρίσω σε εμένα, σε ότι νέο έχω μπει (Υιαρις cross, yiaris απλό, πεζώ, ρενώ, κλπ) λέω γ@μισέ το, θα μείνω με το Si.

    Πως βλέπεις ή έβλεπες κάτι παππούδια με αμάξια 50 ετών; Ε, κάτι τέτοιο θα συμβεί και με εμένα.
    όσο μπορείς και το έχεις καλώς...
    για καθημερινό αμάξι δεν κάνει που το χρειαζόμουνα εγώ... μονο τα τέλη κυκλοφορίας και η απαράδεκτη κατανάλωση και με 2+ ευρώ η βενζίνη ....ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    το σκότωσα βέβαια στην τιμή αλλά ήθελα να φύγει.
    έκανε τον κύκλο του μαζί μου, το ευχαριστήθηκα αλλά ηρθε η ώρα του όσο ακόμα πουλιότανε γιατι δύσκολα πλέον θα πάρει κάποιος δίλιτρο και μάλιστα παλιό

  8. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (17-03-22)

  9. #596
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πετρο, περιττο να σου πω, πως αλλαξα θερμοστατη με επωνυμο ιμιτασιον, και πριν 4 ημερες αρχισε κι αυτος να κανει τρελες και να ανοιγει στους 78°C. Ο λογος που δε πηρα γνησιο, ηταν πως δεν ηταν διαθεσιμος και ειχε αναμονη 2 εβδομαδες, οποτε εβαλα αυτον σκεπτομενος "τι σκατα, ενα χρονο δε θα αντεξει; " τελικα βρεθηκα να παραγγελνω γνησιο μπας και γλιτωσω παλι το μαραζι των θερμοκρασιων. Ειναι απο τα πραγματα που με εχουν ξενερωσει απιστευτα οφειλω να ομολογησω και τετοια πραγματα δε τα περιμενα απο ενα bmw! Οσον αφορα στο κελυφος, ειναι αλλαγμενο με τον νεο κωδικο ανταλλακτικου.
    Ελπιζω ο γνησιος θερμοστατης να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, αν και δε το παραπιστευω...

  10. #597
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jaws Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο, περιττο να σου πω, πως αλλαξα θερμοστατη με επωνυμο ιμιτασιον, και πριν 4 ημερες αρχισε κι αυτος να κανει τρελες και να ανοιγει στους 78°C. Ο λογος που δε πηρα γνησιο, ηταν πως δεν ηταν διαθεσιμος και ειχε αναμονη 2 εβδομαδες, οποτε εβαλα αυτον σκεπτομενος "τι σκατα, ενα χρονο δε θα αντεξει; " τελικα βρεθηκα να παραγγελνω γνησιο μπας και γλιτωσω παλι το μαραζι των θερμοκρασιων. Ειναι απο τα πραγματα που με εχουν ξενερωσει απιστευτα οφειλω να ομολογησω και τετοια πραγματα δε τα περιμενα απο ενα bmw! Οσον αφορα στο κελυφος, ειναι αλλαγμενο με τον νεο κωδικο ανταλλακτικου.
    Ελπιζω ο γνησιος θερμοστατης να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, αν και δε το παραπιστευω...
    εχεις δίκιο, ο κωδικός ανταλλακτικού επειδή δεν έχει κίνηση καθόλου μιας και ΜΟΝΟ το 320si φοράει αυτόν τον θερμοστάτη μηχανικό καθαρά απο όλα τα Ε90 ερχεται μονο με παραγγελία. εγω ειχα παραγγείλει 2 να ερθουν την δεύτερη φορά γιατι ήξερα το story...
    εβλεπα θερμοκρασίες το χειμωνα με το ζόρι 70-75 και σε κατηφόρες και 65....
    φαντάσου έβλεπα να ανεβαίνει η θερμοκρασία λαδιού πιο γρήγορα απο τα νερά!!!!
    θα σου έλεγα σε κάθε σερβις να τον αλλάζεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cobalt : 17-03-22 στις 14:18

  11. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    jaws (17-03-22)

  12. #598
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δίκιο, ο κωδικός ανταλλακτικού επειδή δεν έχει κίνηση καθόλου μιας και ΜΟΝΟ το 320si φοράει αυτόν τον θερμοστάτη μηχανικό καθαρά απο όλα τα Ε90 ερχεται μονο με παραγγελία. εγω ειχα παραγγείλει 2 να ερθουν την δεύτερη φορά γιατι ήξερα το story...
    εβλεπα θερμοκρασίες το χειμωνα με το ζόρι 70-75 και σε κατηφόρες και 65....
    φαντάσου έβλεπα να ανεβαίνει η θερμοκρασία λαδιού πιο γρήγορα απο τα νερά!!!!
    θα σου έλεγα σε κάθε σερβις να τον αλλάζεις
    Οπως παει, αυτο θα κανω, θα τον αλλαζω σε καθε δευτερη αλλαγη λαδιου... και ολα αυτα γιατι δεν εχω καμια διαθεση να πληρωνω κινητηρα!

  13. #599
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Περίεργο, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον θερμοστάτη, ούτε έχω αλλάξει ποτέ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #600
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον θερμοστάτη, ούτε έχω αλλάξει ποτέ.
    Παρακολουθεις τη θερμοκρασια απο το κρυφο μενου;

Σελίδα 60 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 10505859606162 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP