+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 18 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 8161718
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 171 έως 179 από 179

Θέμα: Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει

  1. #171
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν το περνουμε τις μετρητοις αλλα δεν ειναι και ξυπόλητοι..
    Εξαλου ο στρατος τους ποιο πολυ σαν αστυνομια δειχνει παρα στρατος.

    Καλα μην κοιτας τι λεει το Βικπαιδεια..οτι σχεση εχει η Βικαπαιδεια με ενημερωση και ιστορια αλλη τοση εχω εγω με τη Παμελα Αντερσον.

  2. #172
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δεν ειναι ετσι σπυρο. το wiki ειναι απο τα πιο αξιοπιστα.
    τεσπα ξυπολητοι δεν ειναι, αλλα ουτε εχουν κανενα τρομερο στρατο.
    π.χ. δεν συγκρινονται ουτε στο ελαχιστο με τους γειτονες τους γερμανια, γαλλια, ιταλια...
    ειναι πιο κοντα με τους αυστριακους.

  3. #173
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι ετσι σπυρο. το wiki ειναι απο τα πιο αξιοπιστα.
    τεσπα ξυπολητοι δεν ειναι, αλλα ουτε εχουν κανενα τρομερο στρατο.
    π.χ. δεν συγκρινονται ουτε στο ελαχιστο με τους γειτονες τους γερμανια, γαλλια, ιταλια...
    ειναι πιο κοντα με τους αυστριακους.

    Σταθη επειδη διαβαζω αρκετα εχουν γραφτει πολλες ανακριβιες..αλλα οκ δεν θα τα χαλασουμε για αυτο.

    Ναι ρε συ καμια σχεση ο στρατος τις Γερμανιας ειναι αλλου.


    Παντως ας ειχαμε την κατασταση κοινωνικης και βιοτικής ζωης που εχει η Ελβετια και ας μην ειχαμε στρατο.

  4. #174
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων

    ο Έλληνας τα ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.

    Καλά αυτό ξαναπέστο

  5. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    alexk (02-01-11)

  6. #175
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ελευθερωθηκαμε επικρατουσε χαος...
    Ενω η Ελβετια διευθετουσε θεματα που εμεις σημερα παλευουμε να διευθετησουμε
    εμεις ειχαμε πολεμο εμφυλιους, χουντα...
    Αναλογισου φιλος ποτε το τελειωσε ο Β παγκοσμιος και ποτε ξανα οικοδομηθηκε η γερμανια.Ποσα χρονια χρειαστηκε για να ξανα ισχυροποιηθει?


    Χουντες κλπ τα ακουω βερεσε.Για την καταντια αυτης της χωρας φταινε 2 πραγματα.Καποιοι θελουν εσκεμενα αυτη η χωρα να ειναι χαος και δευτερον φταιμε εμεις οι ιδιοι με την νοοτροπια μας.Που απο τη μια κραζουμε κρατος και δημοσιο και μολις διοριστουμε κλεβουμε τους παντες και τα παντα.

    Αν δεν αλλαξουμε πρωτα εμεις,δεν αποφασισουμε εμεις τι κρατος θελουμε δεν προκειται ποτε να παμε μπροστα.

    Φιλικα ολα αυτα χωρις ιχνος ειρωνιας ή οτιδηποτε αλλο

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    chief (02-01-11), NickE60 (03-01-11), SuperSonic (02-01-11), Thomelef (02-01-11)

  8. #176
    Εγγραφή
    24-08-10
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    169
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σίγουρη πια τι ακριβώς συζητάμε αλλά ως Ελληνίδα τα ξέρω κι εγώ όλα και δεν μπορώ παρά να μιλήσω! Χαχα

    Συμφωνώ με το προηγούμενο πόστ ότι αν δεν αλλάξουμε εμείς δεν αλλάζει τίποτα.
    Αυτό είναι άλλωστε και το catch της δημοκρατίας ως σύστημα: ο καθε λαός καταλήγει με την κυβέρνηση που του αξίζει.

    Προσωπικά έχω ζήσει κι εγώ έξω και τους τελευταίους μήνες το σκέφτομαι πάλι σοβαρά αλλά με κρατάει το παιδί. Κάθε χώρα έχει τα στραβά της, έχει και τα καλά της. Μεγάλο προσόν της ελλαδίτσας είναι οι τόσο στενές οικογενειακές σχέσεις, κάτι που θα μας έλειπε έξω. Μην ξεχνάτε πως αυτή ακριβώς η έννοια της οικογένειας είναι ο λόγος που σε χώρες σαν την ισπανία ή εδώ (γενικά στα pigs) η ανεργία μπορεί να φτάσει στο 15 ή 20% χωρίς να έχουμε νεκρούς από πείνα στους δρόμους. Η οικογένεια αντικαθιστά το κράτος με λίγα λόγια και τα βγάζουμε πέρα.

    Σε γενικές γραμμές Πάντως συμφωνώ με τον Άλεξ πως μεγαλοπιαστήκανε οι έλληνες ηατ Τώρα προσπαθούμε να τραβήξουμε το πάπλωμα να σκεπάσει τα πόδια.
    Από την άλλη συμφωνώ πως για να πάρεις μια οποιαδήποτε οικονομική απόφαση χρειάζεται να κανείς και πρόβλεψη για το μέλλον και όταν οι τιμές, τα τέλη, το Τέλος ταξινόμησης, η βενζίνη κλπ μια κόβονται στα μισά και μια διπλασιάζονται, ακόμη κι ο πιο οργανωμένος ευρωπαίος πιθανόν να έπεφτε έξω.

    Για στρατό δεν ξέρω. Για αυτοκίνητα στην Αγγλία που ξέρω είναι μεν φθηνότερα στην αγορά αλλά τα ασφάλιστρα αν είσαι νέος οδηγός που έχει μάθει να οδηγεί ανάποδα είναι πολύ πολύ ακριβά.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to sophie For This Useful Post:

    DIMITr|S (03-01-11), NickE60 (03-01-11), Panos 316T (02-01-11), Stefanos_Cool (06-02-11)

  10. #177
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι που πέρυσι είχα δώσει ο βλάκας 500 για δωμάτιο και μάσα σε γνωστό παραθαλάσσιο χοτέλι για ένα βράδυ.

    Άϊ σιχτίρ φέτος δε μας έκατσαν οι μέρες, του χρόνου να μαστε καλά έφυγαααα....

    Ακόμα και το εισιτήριο στο καράβι το είχανε προσφορά .....20Ε το άτομο & 40Ε για το αμάξι !!!!!



    edit: Διορθώστε μου τη τελευταία πρόταση στο προηγούμενο ποστ. Έτρωγα κάτι απίστευτους σπανακοκεφτέδες και πληκτρολογούσα @ the same time....
    ξεκινα thread με τη συνταγη!!!

  11. #178

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μιλάω με στοιχεία.
    Άν εσύ έχεις τελείως διαφορετική άποψη δεν χρειάζεται να την μοιράζεσαι για να διαφοροποιηθείς.

    Αυτό δεν μου έχει λείψει καθόλου εδώ, ότι ο Έλληνας τα ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.
    Αυτό το φόρουμ δίνει βήμα και δικαίωμα λόγου σε όποιον σέβεται τους κανόνες του. Ιδρύθηκε με σκοπό την πληροφόρηση και την ανταλλαγη απόψεων

  12. The Following 4 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (02-01-11), ghost-rider (02-01-11), JOHNNY 69 (02-01-11), Nino (02-01-11)

  13. #179
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Στάθης έχει δίκιο σε αυτά που λέει.
    Σωστό πολύ ότι πολλοί είχαν υπολογίσει τον προϋπολογισμό τους και με την "αλλαγή" ο προϋπολογισμός έφυγε.
    (εγώ καυτηρίασα άλλα θέματα τα οποία πρέπει να είναι στον προϋπολογισμό αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας).

    Στάθη από το 2009 μας είπαν για την αλλαγή του ΦΠΑ.
    Επίσης, από το καλοκαίρι 2010 όλες οι εταιρείες που είσαι σταθερός πελάτης (ίντερνετ, τηλεφωνία, τηλεόραση κτλ) έχουν στείλει επιστολές λέγοντάς σου ότι από 01-01-2011 λόγω αλλαγής του ΦΠΑ θα πρέπει να πληρώσεις αυτό το ποσό, έτσι ώστε να ξέρεις και να κάνεις τον προϋπολογισμό σου.

    Σχετικά με τα τέλη, ναι όπως είπα μπορείς να έχεις ν-αυτοκίνητα με μία πινακίδα. Άν είμαι ένας, γιατί να έχω 10-25 πινακίδες.
    Εγώ π.χ. έχω 2 πινακίδες, μια για εμένα και μια για τη γυναίκα μου. Έχω 2 αυτοκίνητα για εμένα, γιατί να πληρώνω και για τα 2 ενώ δεν μπορώ να οδηγήσω και τα 2 την ίδια στιγμή ? Πληρώνω για το πιο ακριβό (η ασφάλεια είναι για το πιο ακριβό και περίπου + 15% για να καλύπτει κλοπή κτλ για το 2ο).
    Επίσης, πολλοί με μηχανάκια που τα κυκλοφορούν 5 μήνες το χρόνο πληρώνουν τέλη και ασφάλεια για 5 μήνες μόνο.

    Βέβαια, η Ελβετία πρόκεται ενδεχομένως για το πιο δημοκρατικό κράτος του κόσμου (ας λένε οι φίλοι από πάνω τα δικά τους περί μαύρου χρήμματος και λοιπών φιλοσοφιών με βάσει ταινίες).
    Βλέπεις ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να μαζέψει 20 χιλιάδες υπογραφές για κάτι που θέλει να ζητήσει να γίνει. Αν τις μαζέψει, το θέμα πηγαίνει σε δημοψήφισμα και ο λαός θα ψηφίσει τι θα γίνει και αυτό θα γίνει.
    Για παράδειγμα, έχει γίνει δημοψήφισμα 3 φορές για να μπει η Ελβετία στην Ε.Ε. και τις 3 φορές ο λαός ψήφισε περίτρανα ΟΧΙ. Οι πολιτικοί θέλανε αλλά πήρανε ένα φρύδι...
    Έτσι, για κάθε ζήτημα που κάποιος μπορεί να θεωρεί σοβαρό (π.χ. εγώ μπορεί να πω θέλω να έρχονται μόνο ατμοσφαιρικά bmw στην ελβετία), μάζεψει 20 χιλιάδες υπογραφές που συμφωνούν με αυτό που λέω, και μετά η πλειοψηφία των πολιτών ψηφίσουν θετικά, θα γίνει.
    Επειδή λοιπόν η Ελβετία δίνει τέτοια δύναμη στους πολίτες της, είναι το κακό παράδειγμα δημοκράτιας για τους απανταχού πολιτικούς αρχηγούς των χωρών, βρίσκεται συνέχεια στο στόχαστρο κρατών όπως η Γερμανία και η Γαλλία και χρησιμοποιούν ιστορίες για να αμαυρώσουν την μοναδική χώρα που πρέπει να είναι προς μίμηση.
    Οι έλληνες λοιπόν ας μιλάμε για την αρχαία Αθήνα του Περικλή...

    Και για τους φίλους που αναφέρθηκαν για το τραπεζικό απόρρητο, θα αναφέρω 2 πράγματα μιας και η θέση μου δεν μου επιτρέπει να πάρω περαίτερω θέση.
    Τραπεζικό απόρρητο λοιπόν είναι ότι η πληροφορία του λογαριασμού σου δεν επιτρέπεται να βγει εκτός Ελβετικών συνόρων. Δεν βλέπω που είναι το κακό με αυτό. Ανέφερα ότι για να έχεις λογαριασμό εδώ και να μεταφέρεις χρήμματα μέσα και έξω, πρέπει να αποδείξεις από που προέρχονται (όχι φορολογικά) και οι Ελβετικές τράπεζες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυστηρές με τα μέτρα κατά της τρομοκρατίας, παρανομίας κτλ κτλ.
    Φυσικά εντός Ελβετίας και ειδικά αν είσαι κάτοικος το κράτος έχει πρόσβαση στους λογαριασμούς σου, άλλωστε στην φορολογική σου δήλωση βάζεις αντίγραφο όλων των λογαριασμών σου για να σε φορολογίσουν για τα χρήμματα που έχεις στην τράπεζα.
    Εννοείται ότι φοροδιαφυγή εδώ απλά δεν υφίσταται.
    Και ερωτώ εγώ λοιπόν, γιατί να έρθει η κυβέρνηση της Γερμανίας να ανοίξει το δικό σου λογαριασμό ? Εσείς θα θέλατε να έρθει η Γερμανία να ανοίγει τους λογαριασμούς σας στην Ελλάδα ? Να ελέγξει τι χρήμματα έχετε και πως τα βγάλατε ? Αν η Γερμανία δεν μπορεί να έχει ένα αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα (όπως η Ελβετία) ας τον "πιει" και ας μην ασχολείται με ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ενέργεις αγοράς/κλοπής δεδομένων τραπεζών από το Liechtenstein (ανεξάρτητο κρατίδιο/καντόνι).
    Ανέφερα κάτι για τις Ελληνικές τράπεζες, ότι μπορείς να καταθέσεις ότι θέλεις. Αν πας να καταθέσεις 2 εκατ. ευρώ σιγά που θα σε ρωτήσει κάποιος τίποτα = που τα βρήκες, πως τα έβγαλες, φέρε μας έγρραφα, έρευνα για εσένα και αν είσαι νόμιμος πολίτης κτλ.

    Βέβαια όλοι μένουν στο 'wallstreet 2' που ουδεμία επαφή έχει με την πραγματικότητα και ένα κοριτσάκι σηκώνει από τράπεζα στην Ζυρίχη 100 εκατ σε 5 λεπτά. Σίγουρα !
    Ας ξέρανε στην παραγωγή οτί υπάρχει όριο πόσο χρήμματα μπορείς να αναλήψεις κάθε μήνα.... και το όριο είναι συνήθως πενταψήφιο.

    Τέλος, να πω ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα που έχω δει τα τελευταία 3 χρόνια.
    Παρκάραμε σε ένα πάρκο κάπου για να τρέξουμε ένα monster truck. Κάποιος ποδηλάτης κρανίωσε και πήρε την αστυνομία η οποία μου έκοψε κλήση για δρόμο από τον οποίο δεν έπρεπε να περάσω.
    Πήγα λοιπόν μετά από μερικές μέρες στο αστυνομικό τμήμα για να παραπονεθώ. Έτυχε να είναι εκεί σε βάρδια ο διεθυντής/αρχηγός. Του λέω το-και-το μου κόψανε κλήση, έχω πάρει φωτογραφίες από τις πινακίδες. Βγάζει χάρτη και μου λέει να του περιγράψω ακριβώς από που μπήκα και που είχα παρκάρει. Επίσης μου λέει ότι αυτός έχει σχεδιάσει όλη τη σήμανση του δήμου μας. Μου λέει, δώσε μου το κινητό σου, θα πάω σπίτι να φάω και μετά θα πάω από εκεί να δω τις πινακίδες.
    Την επόμενη το πρωϊ με παίρνει τηλέφωνο να μου πει ότι έχω δίκιο, λυπάται πολύ για την ταλαιπωρία, θα μου επιστρέψουν τα χρήμματα της κλήσης και με ευχαριστεί θερμά που παραπονέθηκα και θα φτιάξουν σωστά τις πινακίδες εκεί για να μην ξαναγίνει λάθος. // είμαι μετανάστης εδώ έτσι...

    Σε αντιπαράθεση, να αναφέρω την τελευταία φορά που με σταμάτησε αστυνομία στην ελλάδα. Πηγαίνα να πάρω πίσω βάση πινακίδας για το μοτό και ζητάς με σταματά. Αρχίζει "ακριβό μηχανάκι έχεις, βλέπω όλινς, ζάντες κτλ.. ακριβό μπουφάν και κράνος... αλλά βάση δεν έχεις, τώρα θα τα σκάσεις λοιπόν". Του λέω ότι πάω να πάρω βάση πινακίδας γιατί έχω ταξίδι... "όχι, θα πληρώσεις γιατί έχεις !"

    Αυτά, καλή χρονιά να έχετε.
    και έλεγα πότε θα τα γράψεις για να μην κάθομαι να τα γράφω από το κινητό
    το πρόστιμο επίσης πέφτει ανάλογα με το εισόδημα σου αν θυμάμαι καλά,

    το πρώτο Σάββατο Αλέξη,που ήμουν φλαβίλ,έβγαζα φώτο τα χαρτικά που είχαν συσκευάσει και είχαν αφήσει έξω από το σπίτι τους οι κάτοικοι και θα περνούσε ο δήμος να τα μαζέψει, κ.α.

    την πρώτη φορά που πήγα ,μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα γιατί αυτόματα ερχόταν η σύγκριση...
    τούρμπο και πράσινα άλογα

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 18 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 8161718

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP