+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 179

Θέμα: Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει

  1. #41
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σκεπτικο Ευρωπης :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγάζουν 5000 ευρώ καθαρά και δεν παίρνουν Α5 ή 335 μετ/νο που τους αρέσει, γιατί στοιχίζει πολύ η αγορά και η συντήρηση αυτών. Αυτός είναι ένας νορμάλ μισθός Ελβετίας...
    Σκεπτικο Εξυπνου ελληναρα :

    Τωρα και συ ελληνα με μισθο 1000 ευρω μπορεις να εχεις Μ3.Αφου κλεβεις την εφορια και οτι μπορεις εχεις και συ το αμαξι το ονειρων σου με ωραιο δανειακι ασχετως που δεν μπορεις να το ξεπληρωσεις

  2. #42
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έτσι για να είμαστε και ον τόπικ, ηταν χθές το βράδυ η ξαδέρφη της γυναίκας μου εδώ
    και είχαμε την συγκεκριμένη κουβέντα. η κοπέλα έχει το 120 ντίζελ και πληρώνει 5000
    για ασφάλεια το χρόνο...δουλεύει για την ευρωπαική ένωση με ΣΥΜΒΑΣΗ με 3800 μηνιαίο
    μισθό.είναι εκεί εδώ και τέσσερα χρόνια και του χρόνου επιστρέφει. πρίν φύγει λοιπόν
    και με την νοοτροπία του έλληνα, ονειρευόταν την στιγμή που θα γυρίσει, για να πάρει
    το αμάξι των ονείρων της...ένα μπόξτερ. πλέον με άλλη νοοτροπία, λέει πως πέραν του
    άσσου εδώ στην ελλάδα δεν μπορεί να έχει άλλο αμάξι, γιατί δεν θέλει να έχει επαφή με
    κάρτες κτλ κτλ για να έχει ένα όνειρο που ακόμα τελικά δεν μπορεί να έχει...εγώ πάλι
    σαν θωμάς λέω πως το δικό μου αμάξι και την χρονιά που το πείρα, δεν ήταν για τα
    μέτρα μου...γιατί???γιατί και εγώ κοίταξα την αγορά του και την αιτησια ασφάλιση του.
    απ'εκεί και πέρα βλέπουμε...δεν μου έλειψε όμως τπτ, παντρέυτικα, δεν λείπει τπτ απο
    την κόρη μου και το κυριότερο δεν χρωστάω πουθενά και σε κανένα...χάλασα όμως ένα
    πολύ σημαντικό πράγμα...την καλή αποταμίευση που έκανα...την χάλασα κατά 50%
    ετησίως...επί τέσσερα χρόνια που το είχα για καθημερινό αυτοκίνητο, είναι αρκετά λεφτά.
    εξού και ο λόγος αγοράς του ίμπιζα. τώρα μετά απο 6 μήνες μπορώ να πώ πως είμαι όπως
    πρέπει να είμαι...πάλι όμως το αμάξι μου κοστίζει περίπου 600φεύγα ευρώ τον μήνα...δεν
    με πειράζει. μπορώ να τα δίνω και να το ευχαριστιέμαι. αλλά σε καμμία περίπτωση δεν
    ήταν για μένα αμάξι καθημερινό...
    τέλος αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως το να στενεύεις απο εδώ και απο εκεί τα
    περιθώρεια σου για να πείσεις τον εαυτό σου πως μπορείς να αποκτήσεις ένα αμάξι είναι
    μέγα λάθος...γιατί???γιατί ακόμα και αν δεν σε παίρνει, τελικά θα βρείς τον τρόπο να
    κοροιδέψεις τον εαυτό σου και να τον πείσεις πως μπορείς...η οικονομία του καθένα απο
    εμάς είναι μια κατσαρόλα...μόλις η κατσαρόλα γεμίσει και δεν παίρνει άλλο και αρχίζει
    και τρέχει, τότε μπορούμε να πάρουμε και να χαλάσουμε αυτά που στάζουν...ποτέ όμως
    το περιεχόμενο που βρίσκεται μέσα στην κατσαρόλα. επίσεις θα πρέπει να κάνουμε
    κουμάντο με ότι και αν κάνουμε, πως η κατσαρόλα πρέπει να συνεχίσει να ξεχυλίζει...
    είτε λίγο είτε πολύ...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Akis 330Ci (31-12-10), Vasilis (31-12-10)

  4. #43
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει

    Φίλε Θωμά !!!

    Γιατί μετατρέπουμε σε μιζέρια τα όνειρα μας ;;; Γιατί τους αφήνουμε να μας το κάνουν αυτό ;;; Δεν είμαστε Ελβετοί... είμαστε Έλληνες... Τα ζούμε τα όνειρά μας και τα πραγματοποιούμε !!!

    Πήρες το Μ3 σου... μπορούσες να το πάρεις... Καλά έκανες !!! Το ευχαριστήθηκες !!! Σε ζηλεύω που έκανες το όνειρό σου πιό μικρός... εγώ το ένανα μεγαλύτερος... ποιος είναι αυτός ο καραγκιόζης που θα με κάνει να το μετανοιώσω... Ποιος είναι αυτός που θα μου πεί ότι δεν το άξιζαν, όλοι όσοι πραγματοποίησαν τα όνειρά τους...

    Να πάνε να γ@μηθούνε όλοι... Δουλεύουμε πολύ, απολαμβάνουμε τους κόπους μας και θα γεράσουμε έχοντας πράγματα να θυμόμαστε !!! Και όχι την μιζέρια του κάθε εξυπνάκια, κάθε εθνικότητας !!!

    Ζήστε την ζωή σας !!! Περνάει γρήγορα !!! Τα παιδιά μας θα ζήσουν την δική τους ζωή, και εμείς απλά θα τους κλέψουμε στιγμές !!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  5. The Following 19 Users Say Thank You to merlin For This Useful Post:

    Akis 330Ci (31-12-10), aristent (31-12-10), beliris (02-01-11), bill_m3 (31-12-10), dark knight (31-12-10), Driver M (31-12-10), gant (31-12-10), ghost-rider (31-12-10), GIWRGOSPR (31-12-10), JOHNNY 69 (01-01-11), joseph (31-12-10), Konstantinos E60 (31-12-10), Kostas_1 (31-12-10), manos///3 (31-12-10), NickE60 (31-12-10), Nino (31-12-10), pilot (31-12-10), Thomelef (31-12-10), Vasilis (31-12-10)

  6. #44
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Θωμά !!!

    Γιατί μετατρέπουμε σε μιζέρια τα όνειρα μας ;;; Γιατί τους αφήνουμε να μας το κάνουν αυτό ;;; Δεν είμαστε Ελβετοί... είμαστε Έλληνες... Τα ζούμε τα όνειρά μας και τα πραγματοποιούμε !!!

    Πήρες το Μ3 σου... μπορούσες να το πάρεις... Καλά έκανες !!! Το ευχαριστήθηκες !!! Σε ζηλεύω που έκανες το όνειρό σου πιό μικρός... εγώ το ένανα μεγαλύτερος... ποιος είναι αυτός ο καραγκιόζης που θα με κάνει να το μετανοιώσω... Ποιος είναι αυτός που θα μου πεί ότι δεν το άξιζαν, όλοι όσοι πραγματοποίησαν τα όνειρά τους...

    Να πάνε να γ@μηθούνε όλοι... Δουλεύουμε πολύ, απολαμβάνουμε τους κόπους μας και θα γεράσουμε έχοντας πράγματα να θυμόμαστε !!! Και όχι την μιζέρια του κάθε εξυπνάκια, κάθε εθνικότητας !!!

    Ζήστε την ζωή σας !!! Περνάει γρήγορα !!! Τα παιδιά μας θα ζήσουν την δική τους ζωή, και εμείς απλά θα τους κλέψουμε στιγμές !!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    έχεις απόλυτο δίκιο νίκο...δυστηχώς έτσι είναι όμως. την ζωή μας την καθορίζουν
    αυτοί οι καραγκιόζηδες...αφού μας έβαλαν στο τριπάκι και μας άφησαν να αγγίξουμε
    το όνειρο τώρα τραβάνε την κουβέρτα απότομα...φυσικά και δεν χρωστάμε σε κανένα,
    αφού ξεπατωνόμαστε απο το πρωί μέχρι το βράδυ για να ζήσουμε όσο καλύτερα
    μπορούμε...
    εγώ απλά θα επαναλάβω δυο πολύ σοφές κουβέντες του πατέρα μου, απο τις πολές
    που συνιθήζει να λέει και σε μένα και στον αδερφό μου...
    ΧΑΜΗΛΑ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ και ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΞΟΔΕΥΕΙΣ
    ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΑΓΟΝΑ...με αυτούς τους καραγκιόζηδες δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...
    κάτσε και να δούμε λοιπόν τι θα γίνει με όσους έτρεξαν τώρα να πάρουν σπίτι
    που καταργούν το πόθεν έσχες για πρώτη κατοικία, μετά απο 3 - 4 χρόνια...
    έτσι την πατάει ο έλληνας νίκο...δυστηχώς.
    και για να μιλάμε και για όνειρα, εγώ ακόμα μένω στο ενοίκιο και δεν έχω ένα σπίτι
    που να μπορώ να το φτιάξω όπως εγώ γουστάρω...that's life όμως και δεν μπορώ
    να κάνω τπτ άλλο απο το να κρατήσω το κεφάλι ψηλά και να συνεχίσω την πορεία
    μου μέχρι να το αποκτήσω...ακόμα και μετά απο 10 χρόνια...κάποια στιγμή
    θα το καταφέρω.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    A8hnaios (01-01-11), Konstantinos E60 (31-12-10), pilot (31-12-10)

  8. #45
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στην Ελβετια το βοιοτικο επιπεδο ειναι αλλου στην κυριολεξια και για αυτο υπαρχουν και μεγαλοι μισθοι..Οταν ομως βλεπεις το Γαλα να ειναι στην Ελβετια 1 ευρω το λιτρο και εδω 1,5 καταλαβαινεις την διαφορα..και οχι μονο στο Γαλα αλλα και σε πολλα αλλα προιοντα.

    Η Ζυρίχη θεωρείται η πόλη με το υψηλότερο βιωτικό επίπεδο στην Ευρώπη. Η πόλη με το δεύτερο υψηλότερο είναι η Γενεύη, επίσης στην Ελβετία.
    Την Ελβετια δεν την αγγιζουν τα προβληματα που γινονται στην ευρωπη μιας και δεν ειναι τυχιαο οτι ολοι οι λεφταδες εχουν τις καταθεσεις τους.

    Παντως οι Ελβετοι ειναι για πολλους υπερτσιγγουνιδες αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι μιας και εχουν τρομερη παιδεια και σκεφτονται εξυπνα.

  9. The Following User Says Thank You to SuperSonic For This Useful Post:

    Thomelef (31-12-10)

  10. #46
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει

    Η Ελβετία είναι παγκόσμιο πλυντήριο χρήματος !!! Έτσι και κοπούν κάποτε τα "απορυπαντικά" θα δούμε τι θα γίνει... Θα φανεί η μοναξιά του γέρο Σκρούτζ...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  11. The Following 4 Users Say Thank You to merlin For This Useful Post:

    aristent (31-12-10), beliris (02-01-11), ghost-rider (31-12-10), joseph (31-12-10)

  12. #47
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    To θεμα δεν ειναι η Ελβετια..το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις..εδω ο αλλος χριστουγγενιατικα καταθεσε πινακιδες και δεν ειναι ο μονος!

    Εμεις επρεπε να ειμαστε καλυτερη χωρα απο την Ελβετια αλλα δυστηχως μονοι μας αυτοκτονησαμε.

  13. #48
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η νοοτροπια καθε λαου ειναι δικο της δουλεια..
    σαν ελληνες εχουμε και εμεις τα απωθημενα μας.
    οπως για εμας οταν ερθει ενας φιλος στο σπιτι θα του βγαλουμε ενα πιατο να φαει μαζι μας ,ετσι ο αμερικανος θα καλεσει τον πατερα του στο γαμο του και αν δεν τους καλεσει οι γονεις δεν θα πανε!
    η εργασια ανεκαθεν ηταν και θα ειναι μια διαδικασια που για την πλειοψηφια θα δρα ως μορφη δουλοποιησης,κατα την μειωψηφια θα επωφελουνται με αβασταχτο αντιτιμο.
    εξηγουμαι.ενα golden boy εδω στην ελλαδα αμοιβεται με 15.000 το μηνα ετσι?οικογενεια?
    βλεπει το παιδι του?οχι γιατι δουλευει απο τις 10 το πρωι μεχρι και την αλλη μερα στις 10 το πρωι καποιες φορες.....οδηγαει φερραρι?ε και?τη διαδρομη απο το σπιτι στο γραφειο κανει...εχει γκομενα τη γραμματεα του?τη γυναικα του την εχουν σειρα....
    θελω να πω πως ενα εισοδημα δεν καθοριζει απαραιτητα και μονοπρακτα το βιοτικο επιπεδο του ανθρωπου.και στο κατω κατω εγω τα χρηματ απου περισσευω θελω να τα τρωω σε βενζινες ωστε το 28ρι να μην ισιωνει,αλλος παλι θελει να τα τρωει στα θεατρα και αλλος να τα κανει μασουρια.....
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  14. The Following User Says Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    Nino (31-12-10)

  15. #49
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Cool ..................

    Εχω να συντηρησω την Μ3 Ε46 (ας πουμε οσο ολοι οι αλλοι απο καπου θα λειψουν τα 1000 ευρω τελη) αλλα την αλητεια και την ψευτια δεν την χωνεψα ποτε.....ειναι ο κάλος μου πως να το πω,στραβωνω,εχω πιασει ανθρωπο απο τον λαιμο για τετοιο λογο,να δωσω 1000ευρω στα μουνοπ@ν@ για ποιον λογο???Επειδη καποιος ΠΡΟΔΟΤΗΣ πολιτικος τα εφαγε με καποιο λαμογιο κολλητο του???Ωραια....τ@ @******@ μου στο στομ@ του Παπακωνσταντινου για φετος!Ακουγεται υπερβολικο μου ειπαν καποιοι......ΕΓΩ αισθανομαι καλα ομως,ειναι η δικια μου μαχη και γροθια στο συστημα.......ειμαι ΖΩΝΤΑΝΟΣ....ετσι το βλεπω εγω παιδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 31-12-10 στις 09:49
    insane in the ///Midbrain

  16. The Following 6 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    bill_m3 (31-12-10), Konstantinos E60 (31-12-10), Leonidas_E39 (31-12-10), NickE60 (31-12-10), pilot (31-12-10), Thomelef (31-12-10)

  17. #50
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η νοοτροπια καθε λαου ειναι δικο της δουλεια..
    σαν ελληνες εχουμε και εμεις τα απωθημενα μας.
    οπως για εμας οταν ερθει ενας φιλος στο σπιτι θα του βγαλουμε ενα πιατο να φαει μαζι μας ,ετσι ο αμερικανος θα καλεσει τον πατερα του στο γαμο του και αν δεν τους καλεσει οι γονεις δεν θα πανε!
    η εργασια ανεκαθεν ηταν και θα ειναι μια διαδικασια που για την πλειοψηφια θα δρα ως μορφη δουλοποιησης,κατα την μειωψηφια θα επωφελουνται με αβασταχτο αντιτιμο.
    εξηγουμαι.ενα golden boy εδω στην ελλαδα αμοιβεται με 15.000 το μηνα ετσι?οικογενεια?
    βλεπει το παιδι του?οχι γιατι δουλευει απο τις 10 το πρωι μεχρι και την αλλη μερα στις 10 το πρωι καποιες φορες.....οδηγαει φερραρι?ε και?τη διαδρομη απο το σπιτι στο γραφειο κανει...εχει γκομενα τη γραμματεα του?τη γυναικα του την εχουν σειρα....
    θελω να πω πως ενα εισοδημα δεν καθοριζει απαραιτητα και μονοπρακτα το βιοτικο επιπεδο του ανθρωπου.και στο κατω κατω εγω τα χρηματ απου περισσευω θελω να τα τρωω σε βενζινες ωστε το 28ρι να μην ισιωνει,αλλος παλι θελει να τα τρωει στα θεατρα και αλλος να τα κανει μασουρια.....
    φυσικά και έτσι ακριβώς είναι...ο καθένας πράτει όπως νομίζει και αισθάνεται...
    το θέμα είναι να μην μετανοιώνει στο τέλος με τις επιλογές του...και άντε,
    μαλακίες είναι τα περισόττερα και μένει η εμπειρία...τι γίνεται όμως όταν αυτή
    η μαλακία μετά την εμπειρία γίνεται μαρτύριο???εδώ και 7-8 χρόνια πάντως,
    το θέμα αμάξι για μένα δεν υποδηλώνει τπτ...μέχρι και η κουτσή μαρία έπαιρνε
    αυτό που ήθελε...και γενικότερα τα υλικά αγαθά...καταφέραμε να ξεφτιλίσουμε
    τα πάντα, με αποτέλεσμα να ξεφτιλιστούμε εμείς οι ίδιοι στο τέλος...αυτή είναι
    η άποψη μου και δεν θεωρώ παράλογο κάποιος άλλος να έχει αντίθετη γνώμη.
    σε καμμία περίπτωση όμως πλέον δεν δικαιολογώ άτομα που μέχρι πρόπερσι με
    ανεβοκατέβαζαν μαλάκα για τις επιλογές μου, είτε γιατί δεν έβαλα για 25 χρόνια
    δάνειο για σπίτι, είτε γιατί δεν έπαιρνα το πόρσε που ήθελα με κάνα δανειάκι και
    περίμενα να βγάλω μπόγο στην μπάντα για να κάνω αυτό που θέλω...η αγγελεία
    υπάρχει ακόμα του φίλου που με ειρωνευόταν...φυσικά και δεν χαίρομαι με την
    δυστηχία και την αγωνία του άλλου, αλλά βρε παιδιά...ας προσγειωθούμε κάποτε.
    όλα αυτά είναι προσωπικές ικανοποιήσεις...η ευτυχία βρίσκεται αλλού...υγεία
    λοιπόν, εύχομαι όλοι να βρούν την άκρη με τα προβλήματα που έχουν και
    υπομονή...ας ζοριστούμε και λίγο...καλό θα μας κάνει. να μάθουμε να εκτιμάμε
    και λίγο κλύτερα τα πράγματα...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  18. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    pilot (31-12-10)

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP