+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 15 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 179

Θέμα: Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει

  1. #141
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Back on topic.

    Τιμές ΗΠΑ - Ν. Καλιφόρνια.

    Honda Accord 3.5L V6 (1 έτους)

    Ασφάλεια (όχι μικτή) οδηγός με 25 χρόνια εμπειρία (εκεί), χωρίς ατυχήματα : $600 / χρόνο

    Ετήσια τέλη κυκλοφορίας : $120 / χρόνο

    Mercedes C230 V6 (3 ετών)

    Μια απ' τα ίδια + - $50.


    Δε βγάζει πουθενά αυτή η σύγκριση δυστυχώς. Τουλάχιστον για όσους κατοικούν σ αυτήν εδώ τη χώρα.
    είναι άκρως απογοητευτικό, ώντος...
    δυστηχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ...είναι λές και η κυβέρνηση
    δεν την ενδιαφέρει που τα έσοδα της ολοένα και συρικνώνονται με
    όλα αυτά που κάνουν...τόσες παραδόσεις πινακίδων γίνονται, αυτοί
    τπτ...τόση πτώση γενικά στην αγορά του αυτοκινήτου, είναι τραγική
    μείωση τζίρου...ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα, γιατί είναι οντως
    αδικία όλα αυτά για όλους μας.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. #142
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυάρι 75-80 τμ σε κυριλέ κλειστό & φυλαγμένο apartment complex, με κλειστό γκαράζ, χρήση πισίνας / jacuzzi / γυμναστήριο, με θέα θάλασσα, παραθαλάσσια Ν. Καλιφόρνια....$1,430. Τριάρι + $200. Φοίνικες, δέντρα, λουλούδια, τέλειο landscape παντού, άψογοι δρόμοι είναι μέσα στη τιμή.

    Inlands προς desert μεριά, μακριά από θάλασσα για τα ίδια ως άνω $900-$1,000 για δυάρι.


    Καλή χρονιά.

  3. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    alexk (01-01-11)

  4. #143
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    α ρε κωστα με τα ποστ σου αρχιζω και θυμαμαι τι ωραια που ηταν απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου...
    εγω πληρωνα στο τενεσι 200 δολλαρια για 2αρι επιπλωμενο με συμπεριλαμβανομενα τα γιουτιλιτις, σε συγκροτημα μεσα στο πρασινο.

    αυτοκινητο πηρα με 700 δολλαρια ενα φορντ γκραν-τορινο του 72. ασφαλεια και τελη δεν θυμαμαι ηταν μικροποσα, η βενζινη 80-90 σεντς το γαλονι.
    πανεμορφη χωρα, ωραια τοπια, δρομοι, υποδομες, τι να πρωτοθυμηθω... ο μεσος αμερικανος πολυ αγαθος και φιλικος.
    αν ειχα τη δυνατοτητα ευκολα πηγαινα να ζησω σε μια επαρχιακη πολη...

  5. The Following 5 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    A8hnaios (01-01-11), alexk (01-01-11), Kostas_1 (02-01-11), Monsta (01-01-11), Thomelef (01-01-11)

  6. #144
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    α ρε κωστα με τα ποστ σου αρχιζω και θυμαμαι τι ωραια που ηταν απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου...
    εγω πληρωνα στο τενεσι 200 δολλαρια για 2αρι επιπλωμενο με συμπεριλαμβανομενα τα γιουτιλιτις, σε συγκροτημα μεσα στο πρασινο.

    αυτοκινητο πηρα με 700 δολλαρια ενα φορντ γκραν-τορινο του 72. ασφαλεια και τελη δεν θυμαμαι ηταν μικροποσα, η βενζινη 80-90 σεντς το γαλονι.
    πανεμορφη χωρα, ωραια τοπια, δρομοι, υποδομες, τι να πρωτοθυμηθω... ο μεσος αμερικανος πολυ αγαθος και φιλικος.
    αν ειχα τη δυνατοτητα ευκολα πηγαινα να ζησω σε μια επαρχιακη πολη...
    στάθη μου, αν θέλεις και κάνα σκυλί, άνετα παίζω τον παίζω τον ρόλο...
    δεν θα χρειαστεί καν να μου μάθεις να χέζω έξω, και να σου φέρνω τις
    παντόφλες και την εφημερίδα στο χέρι...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. #145
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    θωμα ασχετα αν σου αρεσει ή οχι εκει, το βασικο ειναι οτι δεν υπαρχει αγχος!
    βασικος παραγοντας ποιτητας ζωης ασχετα απο τα υπολοιπα...

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    A8hnaios (01-01-11), Kostas_1 (02-01-11), Thomelef (01-01-11)

  9. #146
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    α ρε κωστα με τα ποστ σου αρχιζω και θυμαμαι τι ωραια που ηταν απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου...
    εγω πληρωνα στο τενεσι 200 δολλαρια για 2αρι επιπλωμενο με συμπεριλαμβανομενα τα γιουτιλιτις, σε συγκροτημα μεσα στο πρασινο.

    αυτοκινητο πηρα με 700 δολλαρια ενα φορντ γκραν-τορινο του 72. ασφαλεια και τελη δεν θυμαμαι ηταν μικροποσα, η βενζινη 80-90 σεντς το γαλονι.
    πανεμορφη χωρα, ωραια τοπια, δρομοι, υποδομες, τι να πρωτοθυμηθω... ο μεσος αμερικανος πολυ αγαθος και φιλικος.
    αν ειχα τη δυνατοτητα ευκολα πηγαινα να ζησω σε μια επαρχιακη πολη...
    Το '84 στο Seattle είχαμε πάρει δύο καράβια. Ένα Buick & ένα Oldsmobile.....βλέπεις we were fresh off the boat. Μ άρεσαν δε μπορώ να πω. Δίπλωμα οδήγησης στα 16 through High School

    Άντε, να πω και δύο λόγια για μισθούς...

    Step mother, Paralegal (με δίπλωμα Δικηγόρου στην Ελλάδα που βέβαια δεν αναγνωρίζεται εκεί), ακόμα και για να κάνει τη δουλειά του Paralegal έπρεπε να πάει 2 χρόνια κολέγιο. Μέχρι το 2001, ο μισθός της ήταν στα $75Κ / χρόνο

    Ο φάδερ ως Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ (Θεσσαλονίκη) που το πτυχίο του βέβαια αναγνωρίστηκε εκεί στη στιγμή, μέχρι το 2002 έπαιρνε ανάλογα τις δουλειές $100-130Κ ετησίως.

    Εγώ το '95 ως υπεύθυνος πωλήσεων σε εταιρεία που πουλούσε (wholesale) computer components all over the US.... ήμουν στα $35Κ-$40Κ ανάλογα τα bonus. Health insurance πληρωμένη από την εταιρεία. Νοτ μπαντ φορ εϊ 25 γίαρ ολντ. Τότε ακόμα δουλεύαμε μέσω καθημερινής λίστας ΦΑΞ & τηλεφώνου, αφού δεν υπήρχε το ίντερνετ.

  10. #147
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    θωμα ασχετα αν σου αρεσει ή οχι εκει, το βασικο ειναι οτι δεν υπαρχει αγχος!
    βασικος παραγοντας ποιτητας ζωης ασχετα απο τα υπολοιπα...
    μεγάλη υπόθεση για μια κλή ποιότητα ζωής...το αγχος το ρημάδι μας τρώει ώρες ώρες...
    τώρα τελαιυταία δε, έχει γίνει συνήθειο της καθημερινότητας...ακόμα και τελείως
    αναίσθητος να είσαι, πλέον σε τρώει το αγχος...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. #148
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δυστυχως θωμα...
    και απο την ελβετια ομως εχω ωραιες αναμνησεις.

    το πρωτο ταξιδι μου ηταν το 1989 οπου ξεκινησαμε με τον λευτερη καρετσο και τον αντωνη τσισκακη να συμμετεχουμε στο μοτοκρος των εθνων που γινοταν στο γκαϊλντορφ της δυτικης γερμανιας.
    περασαμε λοιπον με το φορτηγο (ενα μερσεντες μετασκευασμενο το μισο με κρεβατια και κουζινα και το αλλο μισο για τα μηχανακια) του λευτερη στο μπαρι και απο εκει στα συνορα με την ελβετια, το μακρυτερο τουνελ στο κοσμο.
    ηταν το πρωτο ταξιδι μου στη δυτικη ευρωπη.
    αυτα που εβλεπα δεν τα πιστευα και επαθα και ο ιδιος πλακα οπως λεμε.
    πραγματικα πανεμορφη και απιστευτη χωρα... λιμνες, τοπια, καθαριοτητα, πολιτισμος σε ολα...
    απο τοτε καθε ταξιδι μου στην ευρωπη περιλαμβανε και λιγο ελβετια αν υπηρχε λιγος χρονος.

    ξεχωριζω δυο ταξιδια, ενα τον σεπτεμβριο του ΄95 προσκελημενος της γιαμαχα για την παρουσιαση της diversion 900...
    o γυρος των αλπεων με 5 ημερες, εκπληκτικα τοπια, δρομοι, στροφες, ελαχιστη κινηση...
    μια διαδρομη που εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να την ξανακανω...

    το δευτερο ταξιδι απο αυτα που ξεχωριζω ηταν το 2000. αναχωρηση 1/1 ξημερωματα για γενευη με ιδιωτικο τζετ της swiss (οι κρατησεις μας ηταν για προγραμματισμενη πτηση, αλλα απ΄οτι μας ειπαν επειδη ειμασταν οι μονοι πελατες εστειλαν μικρο αεροπλανο! ετσι για να δουμε πως αντιλαμβανονται οι ελβετοι το σεβασμο...) για γενευη και απο εκει λωζανη μοντρε και καταληξη στο ζερματ (το ωραιοτερο ορεινο χωριο του κοσμου οπου απαγορευονται τα αυτοκινητα).
    επιστροφη μεσω βερνης βασιλειας ζυριχης...
    καταπληκτικη χωρα η ελβετια αν θελει σκυλους ο αλεξκ πιστευω θα εψηνα ευκολα το θωμα να παμε...

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    alexk (02-01-11), NickE60 (02-01-11)

  13. #149
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    λίγο παραπάνω να με ψήσεις, θα γίνω κάρβουνο...
    ωραίες φάσεις...ο καρέτσος και γαμώ τα άτομα btw...
    τρελή κόντρα με τον μερεμετζάκη, που τότε τα είχε με
    την αδερφή ενός πολύ καλού μου φίλου...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. #150
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    καταπληκτικο παιδι...
    αντε να πω και μια ιστορια...
    στο γυρισμο σταματησαμε σε ενα μικρο παρκινγκ διπλα απο μια λιμνη για να φαμε...
    ιδανικο τοπιο. βγαλαμε τις κονσερβες μας κατι ζβαν κατι αυγα κατι παξιμαδια και αφου φαγαμε και απολαυσαμε τη θεα μαζεψαμε να φυγουμε...
    ηταν η σειρα του αντωνη να πλυνει τα πιατα και ετσι ξεκινησαμε με εμενα και το λευτερη μπροστα και τον αντωνη πισω στην κουζινα...
    επλενε λοιπον ο αντωνης και τα σαπουνονερα κατεληγαν στο δρομο...

    πιο κατω σταματησαμε ωστε ο αντωνης να ερθει μπροστα... πισω μας σταματησε ενα αυτοκινητο και βγηκε ενας τυπος που ηρθε και μας μιλησε. ηταν ενας ελληνας που ζουσε στην ελβετια. αφου ειπαμε τα της πατριδας, μας ειπε ποσο τυχεροι ειμασταν που δεν πετυχαμε στο δρομο αστυνομια! αν μας επιαναν να χυνουμε νερα στο δρομο θα μας εκοβαν τον κ@λο...
    ηταν κατι που ουτε το ειχαμε σκεφτει...
    πραγματικα αισθανθηκαμε οπως οι χωριατες στα παλια ελληνικα εργα που κατεβαινουν με το ταγαρι στην πρωτευουσα...

    αλλος πολιτισμος που εμεις ειχαμε αρχισει σιγα σιγα να ανακαλυπτουμε...

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    alexk (02-01-11), Monsta (02-01-11)

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 15 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP