Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: ΤΑΚΑΚΙΑ??

  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΤΑΚΑΚΙΑ??

    Εχω διαβασει εδω πως πανω στα τακακια, υπαρχει ενας μικρος αισθητηρας ο οποιος οταν ακουμπησει πανω στον δισκο εμφανιζεται η ενδειξη για αλλαγη, καταστρεφεται και πρεπει να αλλαχτει και αυτος. Σωστα μεχρι εδω?
    Προχτες αναψε ενδειξη στο καντραν με το κοκκινο φωτακι των φρενων και ταυτοχρονα στο idrive ελεγε "replace break pads", χωρις να διευκρινιζει τα εμπρος η τα πισω.
    Θυμηθηκα ομως πως στο μενου service του idrive ειχα δει προσφατα πως δεν χρειαζομουν τοσο συντομα. Πραγματικα, μπηκα σε αυτο το μενου και λεει τα εμπρος σε 40.000 χλμ και τα πισω σε 25.000 χλμ.
    Εν τω μεταξυ απο τοτε εχω αναψει και σβησει το αυτοκινητο αρκετες φορες απο τις οποιες τις περισσοτερες μου βγαζει την ενδειξη για αλλαγη, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ.
    Και ρωταω, αν ειχε ακουμπησει και κατα συνεπεια καταστραφει ο αισθητηρας δεν θα επρεπε να μενει παντα αναμμενη η ενδειξη? Δεν θα επρεπε και στο μενου service να λεει πως και ποια τακακια εχουν προβλημα? Μηπως τελικα αλλου ειναι το προβλημα?
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο αισθητήρας αυτός είναι μια απλή γέφυρα, ένα καλώδιο δηλαδή που εισέρχεται και εξέρχεται από τον αισθητήρα. Όταν ο αισθητήρας φθαρεί τόσο ώστε το καλώδιο (ο χαλκός) που περνάει μέσα του έρθει σε επαφή (γειώσει) με το δίσκο, έχεις την πρώτη ειδοποίηση ότι σου απομένουν xxxx χλμ (μπορεί την προηγούμενη ακριβώς ημέρα να σου έγραφε πως σου απομένουν πχ 8000χλμ γιατί υπολόγιζε το board computer κατά προσέγγιση και σύμφωνα με τα χλμ που έχουν διανυθεί, όταν όμως έρθει σε επαφή αρχίζει η πραγματική μέτρηση του υπολοίπου των χλμ και θα σου βγάλει -αν θυμάμαι καλά- 3000χλμ - κίτρινη ένδειξη) Αν αλλάξεις τακάκια αμέσως μετά από αυτή τη φάση ή 200-300-500 χλμ μετά (ανάλογα με τη χρήση των φρένων) τότε δεν χρειάζεσαι αλλαγή αισθητήρων, απλά μετά την τοποθέτηση νέων τακακιών κάνεις reset μέσα από το Service menu των οργάνων και σου βγαίνει η ένδειξη νέων τακακιών 30000χλμ (αν θυμάμαι καλά)
    Αν όμως τα αφήσεις παραπάνω, τότε ο χαλκός (το καλώδιο) που περνάει μέσα από τον αισθητήρα φθείρεται τόσο ώστε τελικά διακόπτεται το κύκλωμα (κόβεται το καλώδιο) και πλέον έχεις κόκκινη ένδειξη 1000χλμ (νομίζω) και μαζί με τα τακάκια θέλει αντικατάσταση και ο αισθητήρας.

    Τώρα ίσως να έχεις κακή επαφή στη φίσα του θόλου και να βγάζει εσφαλμένη ένδειξη, είναι πιθανό.

  3. The Following 5 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    deepBLUE (29-12-10), gnx (30-12-10), Ptboul (30-12-10), Samaro (04-02-11), strof (29-12-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Larissa
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    409
    Thanked
    448
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο δικό μου Χ5 έχει ΔΥΟ αισθητήρες:
    Στον μπροστά ΑΡΙΣΤΕΡΑ και στον πίσω ΔΕΞΙΑ τροχό

    Και μένα, για μια περίοδο, ο αισθητήρας έβγαζε ένδειξη με φρεσκοαλλαγμένα τακάκια - αποδείχτηκε προβληματικός (ο ένας αισθητήρας) και αλλάχτηκε, περίπου 15 ευρώ έκανε...
    ...

  5. The Following User Says Thank You to asot For This Useful Post:

    strof (30-12-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εκει που εψαχνα να βρω χρονο να αλλαξω τα πισω τακακια γιατι οπως προειπα ΜΕΡΙΚΕΣ φορες αναβε η ενδειξη για αλλαγη, η ενδειξη αυτη δεν ξανααναψε ποτε!!
    Εχω κανει πανω απο 1000 χλμ απο τοτε που αναψε για τελευταια φορα!
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  7. #5
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό μου Χ5 έχει ΔΥΟ αισθητήρες:
    Στον μπροστά ΑΡΙΣΤΕΡΑ και στον πίσω ΔΕΞΙΑ τροχό

    Και μένα, για μια περίοδο, ο αισθητήρας έβγαζε ένδειξη με φρεσκοαλλαγμένα τακάκια - αποδείχτηκε προβληματικός (ο ένας αισθητήρας) και αλλάχτηκε, περίπου 15 ευρώ έκανε...
    Ετσι ειναι και στο Ε46 και στο Ε39 και στο Ε83 που ξερω σιγουρα,μιας και το εχω αλλαξει...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP