Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 131

Θέμα: Ferrari F430 F1

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγώ πάντως (αν φυσικά είχα τη δυνατότητα) και ήμουν κάτοχος της Μ5 του Αλέξη (που για όποιον δεν γνωρίζει είναι σε κατάσταση βιτρίνας ...Αλέξης = ΓΙΑΝΝΗΣ σε θέματα περιποίησης - φροντίδας του αυτοκινήτου) θα την άλλαζα μόνο για μια 599.

    Αν τελικά πάρει την 430 φοβάμαι πως θα εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση όπου θα πρέπει να ξεχάσει παντελώς το θέμα άνεση και ταξιδάκι ακόμα και για απόσταση 150-200 χλμ ..θα τον πιάνει πονοκέφαλος.. και στους Ελληνικούς δρόμους θα αφήνει παντού κάτω σημάδια από το πλαίσιο, ενώ ταυτόχρονα, υπό πραγματικές (εκτός πίστας) συνθήκες η Μ5 ίσως να είναι και πιο γρήγορη.
    Από τη μία, απίθανο supercar, τρελός ήχος, καλά γκάζια ..από την άλλη πολύ άγχος, άνεση 0, χρηστικότητα 0, εξοπλισμός 0 ...πολύ φοβάμαι πως αν τελικά το μετανοιώσει ..τέτοια Μ5 δεν θα ξαναβρεί.. και ο τελικός τυχερός θα είναι ο νέος κάτοχος της Μ5 του Αλέξη!

    ..άποψή μου βέβαια ..όσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι..

  2. The Following 4 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    aristent (27-12-10), ghost-rider (27-12-10), joseph (27-12-10), PANOS-E60 (27-12-10)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αντικειμενικά να το πάρουμε το πράμα...απο έξοδα δημοσίου, πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι...
    αν η χρηματική διαφορά δε είναι και λογική και στα μέτρα σου φορολογικά, ακόμα καλύτερα.
    για θέμα συντήρησης, δεν έχω την παραμικρή ιδέα...η λογική πάντως λέει πως όσο πιο
    ιδιαίτερο είναι ένα αυτοκίνητο, τόσο πιο πολά πράγματα κρύβει για την συντήρηση του και
    γενικότερα για την αξιοπιστία του και πως να την κρατήσεις σε καλά επίπεδα και να μην κλαίς.
    θεωρώ επίσεις πως τα 3-4 χιλιάδες χιλιόμετρα, θα γίνουν το πολύ 1.5-2 χιλιάδες, μιάς και
    τα μισά με την πεντάρα γίνονται με την οικογένεια σε κάποια ταξιδάκια οικογενειακά...
    πράγμα που δεν πρόκειτε να γίνονται πλέον με το φεράρι.
    θα μιλήσω σαν θωμάς...με μάξιμουμ 2 χιλιάδες χιλιόμετρα τον χρόνο, δεν θα με απασχολούσε
    το θέμα συντήρησης. εδώ για το Μ3άκι μετά απο 4 χρόνια σχεδόν έδωσα κοντά στα τέσσερα
    χιλιάρικα για επισκευές για θέμα αξιοπιστίας...οκ συμπλήρωσε κάνα διχίλιαρο ακόμα για το
    φεράρι, και θα είναι τα λεφτά που θα δώσεις στην πενταετία εξαετία...την δεκαετία, δεν νομίζω
    να την φτάσεις για να αλλάξεις δίσκο πλατό κτλ...εκτός και αν θέλεις να γεράσεις μαζί του.
    για να είμαι ειλικρηνής, θα κοιτούσα πότε έκανε τελαιυταία φορά όλα αυτά το συγκεκριμένο
    αμάξι και πόσο χιλιόμετρα έχω ακόμα μπροστά μου...
    στο διαταύτα, και το ///Μ5 και το φεράρι, είναι όνειρα ζωής...το ///Μ5 το έζησες.
    επίσεις, αυτές είναι και οι ευκαιρείες που παρουσιάζονται την συγκεκριμένη εποχή για μερικούς.
    ελπίζω να είσαι ένας απο αυτούς τους τυχερούς κάνοντας μια τέτοια αλλαγή...
    κακά τα ψέματα μάγκες...τα αμάξια είναι τρύπιοι κουμπαράδες...απο 1000άρια, μέχρι και
    βέυρον.
    το θέμα είναι να'μαστε εμείς καλά, οι οικογένειες μας και να ευχαριστιόμαστε κάθε τι που
    μας δίνεται και έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε...
    εγώ θα το χτύπαγα και την άκρη θα την έβρισκα στην πορεία...το πολύ πολύ, να το άφηνα
    και κάνα δίμηνο σβηστό στην έσχατη περίπτωση που κάτι θα μου προέκυπτε. αλλά σε καμμία
    περίπτωση δεν θα απέριπτα μια τέτοια πρόταση, ειδικά αν ήταν στα μέτρα μου, για 2-3
    χιλιάρικα παραπάνω στην πενταετία.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 8 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    aristent (27-12-10), bill_m3 (27-12-10), ghost-rider (27-12-10), KalpasM3 (22-12-12), Kostas_1 (27-12-10), NickE60 (27-12-10), PANOS-E60 (27-12-10), vagmag (20-09-14)

  5. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Eγω θα το επαιρνα αλλα οχι να θυσιασω το Μ5 και να μεταφερω την οικογενεια με toyota μετα.Φιλικα

  6. The Following User Says Thank You to HULK For This Useful Post:

    NickE60 (27-12-10)

  7. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω θα το επαιρνα αλλα οχι να θυσιασω το Μ5 και να μεταφερω την οικογενεια με toyota μετα.Φιλικα
    είναι και αυτό μια σωστή άποψη...αν ρωτήσει ο αλέξης τα παιδιά όμως
    BMW ή FERRARI???κρίμα δεν θα είναι να μην τους κάνει το χατήρι???
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. #25
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλα τα λες Νικο,αλλα ο ενθουσιασμος και οχι η λογικη ειναι συνηθως ο παραγοντας που "αποφασιζει" τι θα καναμε ο καθενας μας σε μια αναλογη περιπτωση/διλημμα....και ενω εσυ μαλλον λες οχι ,....ο Θωμας μαλλον λεει ναι........ και ο Αλεξης δε μας λεει λεπτομερειες

    Αλεξη !!!!ειμαι στο μαγαζι σημερα και το τηλ. μου ειναι 2410-620372!!!

  9. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σίγουρα, η τελική απόφαση εξαρτάται κατά 99% από τα γούστα του Αλέξη, οφείλω όμως να του επισημάνω τους "κινδύνους" ..βλέποντάς το φυσικά με το δικό μου μάτι που ίσως δεν είναι αντικειμενικό ...αν και δεν έχω και το πιο άνετο 5αρι που υπάρχει... η Μ5 του Αλέξη "στέκεται" πιο ψηλά από το δικό μου ...φαντάζομαι πως έχει συνειδητοποιήσει πως από Limo-Supercar πάει σε "Superkart", θα στερηθεί εντελώς όποια άνεση γνώριζε ως τώρα. Αυτό, τίποτε άλλο.. μια Ferrari είναι μια Ferrari..




  10. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα, η τελική απόφαση εξαρτάται κατά 99% από τα γούστα του Αλέξη, οφείλω όμως να του επισημάνω τους "κινδύνους" ..βλέποντάς το φυσικά με το δικό μου μάτι που ίσως δεν είναι αντικειμενικό ...αν και δεν έχω και το πιο άνετο 5αρι που υπάρχει... η Μ5 του Αλέξη "στέκεται" πιο ψηλά από το δικό μου ...φαντάζομαι πως έχει συνειδητοποιήσει πως από Limo-Supercar πάει σε "Superkart", θα στερηθεί εντελώς όποια άνεση γνώριζε ως τώρα. Αυτό, τίποτε άλλο.. μια Ferrari είναι μια Ferrari..



    φυσικά νικόλα...όλα έχουν τα +και - τους...
    θεωρώ πως για να μπαίνει στο τριπάκι ο αλέξης, έχει λάβει υπόψιν του
    όλα αυτά που αναφέρεις. γι'αυτό και έγραψα ότι έγραψα.απ'οτι κατάλαβα,
    το θέμα του είναι πλέον πόσο θα του αλαφρώσει το πορτοφόλι...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    όλα τα σκέφτεται Θωμά, τα περιγράφει εδώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θωμα εχω μια προσφορα για ανταλλαγη με σχετικα λογικο κοστος.

    Προβλημα τεκμηριου -ασφαλεια-τελη δεν τιθεται αφου το Μ5 εχει τα ιδια και περισσοτερα, ασε που το bmw εχει πρωτη αδεια τον 8 του 2007 ενω το 430 το 2011 γινεται 5ατιας με τα γνωστα οφελη (τεκμηριο).
    Με το Μ5 κανω περιπου 3-4000 χλμ τον χρονο και αν.....

    Οδηγησα σε νορμαλ ρυθμους το 430 και μου αρεσε πολυ το καθισμα που ακουμπαει στον δρομο και η γενικη αισθηση οδηγησης που σου δινει αν και το Μ5 ειναι πιο πληρες και πιο ποιοτικο σε οτι αφορα το εσωτερικο.

    Πραγματικα το παλευω μεσα μου και προσπαθω να εχω τουλαχιστον τις πιθανοτητες με το μερος μου.
    Για έναν οδηγό που η άνεση είναι κάτι που το σκέφτεται έστω και με την άκρη του μυαλού του είναι επίφοβο να καταντήσει από ενοχλητικό ως επικίνδυνο κάποια στιγμή. Αν το ξεπερνά με σιγουριά, τότε δεν το συζητώ ...

    πιστεύω πως κόστος κλπ θέματα αξίας είναι δευτερεύοντα στο μυαλό του και μάλλον κέρδος έχει φορολογικά, βέβαια θα πρέπει να δώσει και κάτι απ' ότι καταλαβαίνω στην ανταλλαγή.

  12. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προφανως(υποθετω) αυτος που δινει τη Ferrari ξεπερασε την κ@υλα του για τα σουπερ cars για αυτο παει σε ενα αριστο Μ5 αλλιως θα την εκανε τραμπα με κανενα αλλο super car.Οταν και ο Αλεξ θα την ξεπερασει θα ψαχνει το αριστο Μ5 που εδωσε.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to HULK For This Useful Post:

    NickE60 (27-12-10), PANOS-E60 (27-12-10)

  14. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα Ferrari ειναι σαν τα σκαφη αυτος που τα εχει δυο φορες θα χαρει πολυ... την ημερα που το αγοραζει και την ημερα που το πουλαει...

  15. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    joseph (28-12-10)

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP