Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 60

Θέμα: cyprus time attack-σκεψεις...

  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή cyprus time attack-σκεψεις...

    Οπως γραφει και ο τιτλος του θρεντ, με την νέα χρονια θα γινει στην πατριδα μου πρωταθλημα time attack.

    Αφού εκανα ενα δικιμαστικό στην μικρη πιστα που εχουμε (προς το παρόν εδω) και αφου και εγω επαθα ο Ιδιος πλακα και δεν το Πιστευα (καπως ετσι το λέει νομιζω η Γιωργαρα) με τον χρονο που εκανε το αμαξι, σκεφτομαι με την νέα χρονια και με την παρακινηση γνωστων, φίλων και της οικογενειας μου να αγωνιστω στους 5 αγωνες που θα γινουν το 2011.

    Πριν ενα μηνα σε ελευθερα χρονομετρημενα δοκιμαστικα αντιμετωπισα στην κατηγορία street legal διαφορα αρκετα δυνατα αμαξια οπως RX-7, EVO, STI που ηταν ολα φτιαγμενα με αναρτησεις, φρενα κλπ και ηταν ολα πάνω απο 450 αλογα και δεν ξερω αν βοηθησε η πιστα ή το αμαξι ή και εγω αλλα ημουν αρκετα πιο γρηγορος απο αυτους με αποτελεσμα να κάνω και ρεκορ γυρου της πιστας στην κατηγορία street legal που εξερουνται τα αγωνιστικά (που και απο αυτα εκανα καλυτερο χρονο).
    Επειδη τα ρεκορ ειναι για να σπανε πριν μια εβδομαδα ενα RX7 μου εσπασε το ρεκορ και απο τοτε εχω σκασει.

    Στα θετικα ειναι:
    - Οτι θα κάνω κατι το οποιο πιστευω οτι εχω το ταλέντο και κατι που ηθελα να κανω απο μικρος
    -Η παρακινηση που εχω απ ολους μου τους φίλους και ειδικα απο την οικογενεια μου και την γυναικα μου.


    Στα "προβληματα" μου ομως ειναι:
    - Δεν εχω εμπειρία απο αγωνες και απο σετ απ και ρυθμισεις. Η αληθεια να λεγεται ξερω οτι ολο το φόρουμ και ειδικα η κλικα των Μ3ακιδων θα με βοηθησει σε αυτα {θωμας, ΝικΜ3, Μανος, Αλεξ, Ευαγγελος(με αυτον πρεπει αναγκαστικα να πληρωνω τηλ αφου πμ γιοκ)}.
    -Δεν μου αρεσει να χανω. Με πιανει μελαχγολία και στεναχωριεμαι. Αυπνος μενω για μερες εδω που τα λεμε αμα τυχει και χασω...
    -Ειναι και το καθημερηνο μου αμαξι και δεν θελω να του κανω καμια σοβαρη ζημια γιατι εχω και την ειδικοτητα που και που να μην με χωράει ο δρομος...

    Το Προβλημα που εχω ομως ειναι το εξης και ευχαριστως θα ακουγα και τις γνωμες σας.
    Οπως πολλοι γνωριζεται ο μεγαλος μου ο γιος που ειναι 9 χρονων αντιμετωπιζει εκ γενετης προβλημα ορασης. Βλέπει περιπου 10% και με τα σημερινα δεδομένα δεν υπαρχει περιπτωσει να μπορει να οδηγα.
    Προσπάθω καθημερινα οσο γινεται να του κρυβω το παθος που εχω με τα αμαξια και την ταχυτητα για να μην του μεταδωσω το μικροβιο αφου δεν θελω καποτε οταν και εαν δεν μπορει να οδηγα να ειναι δυστηχησμενος γιατι οπως και να το κανουμε σε πολλα πραγματα ολα τα αγορια εχουν προτυπο τον πατερα τους. Δεν νομιζω ομως να καταφερα και πολλα απ οτι βλεπω καθημερινα. Εχει και αυτος τρελα...
    Ομως δεν θελω δηλαδη με το να με βλεπει να αγωνιζομαι με αμαξι να τον κανω μελλοντικα δυστηχισμενο αφου δεν θα μπορει να κανει κατι που πιθανον να αγαπησει.Δεν θελω να "επιβαρίνω" την κατασταση με λιγα λογια...
    Ο γιατρος του μου ειπε να κανω αυτο που γουσταρω και απο μονος του θα καταλαβει μεγαλονοντας τι κανει και τι δεν κανει γι αυτον. Μου ειπε οτι δεν προκειτε να αγαπησει και να ασχοληθει με κατι που δεν θα εχει τις δυνατοτητες. Θα κανει πισω απο μονος του και δεν θα τον ενδιαφερει. Ετσι ειπε...
    Τι να πω ρε παιδια... Οταν προκειτε για τα παιδια δεν υπαρχουν δηληματα. Αυτο ειναι σιγουρο. Δεν ξερω ομως αν του κανω κακο ή καλό. Εχω ειλικρινα μπερδευτει...

    Τεσπα, αν το αποφασισω θα κραταω ενημερο το θρεντ με τα αποτελεσματα.

  2. The Following 25 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    5555 (16-12-10), alexk (16-12-10), aristent (16-12-10), beliris (17-12-10), bill_m3 (16-12-10), fanisk (16-12-10), gant (18-12-10), gnx (16-12-10), joseph (17-12-10), katsaraios (18-12-10), Konstantinos E60 (17-12-10), kostas 325 (17-12-10), Kostas_1 (18-12-10), Lambros46 (17-12-10), Leonidas_E39 (29-01-11), manos///3 (17-12-10), Monsta (17-12-10), NickE60 (17-12-10), NICK_M3 (17-12-10), Nikos (17-12-10), Nino (16-12-10), paganis (29-01-11), Panos 316T (17-12-10), S8N (16-12-10), z3 2.2 (16-12-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πρωτον μπραβο σου που σκεφτεσαι το παιδι σου !
    Βλεπει κανεις τι γινεται στην κοινωνια σημερα και λεει "παει μας πηρε ο #@%$^ ...".

    Το παιδι μπορει να μη βλεπει καλα, καταλαβαινει πολλα ομως !
    Εγω νομιζω να μην του κρυβεις τιποτα, να του εξηγεις. Το παιδι καταλαβαινει (σιγουρα το ξερεις, απλα λεω...). Αν μπορουσες και επιτρεπανε οι κανονισμοι, πιστευω θα του αρεσε να καθοταν στο μπακετ διπλα σου !
    Θυμαμαι τον εαυτο μου στα 10. Καταλαβαινουν τα παιδια πιο πολλα απο οσα λενε.

    Παλι μπραβο σου Χρισοτφορε!
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Χριστοφορε να το τολμησεις..

    Ειναι κατι που το θες, σε παρακινει η οικογενεια σου, η γυναικα σου, οι φιλοι σου. Χωρις να ασχοληθεις και πολυ απο οτι καταλαβα εσπασες το ρεκορ πιστας!! Ικανοτητες? Καλη μερα? Τυχη? Ολα τα παραπανω? Χεστηκες ομως γιατι δεν ασχοληθηκες και πολυ αλλιως θα διαβαζαμε εδω τις ερωτησεις σου πως να ετοιμασεις το αμαξι πριν πας στον αγωνα.

    Το εσπασε το rx7 γιατι τα ρεκορ υπαρχουν για να σπανε, ετσι γινεται καποιος καλυτερος. Και ετσι θα γινεις και εσυ !

    Οι Μιτριο-ακηδες θα σε βοηθησουν (μπορουν και αλλιως? Που να μπλεκεις με τον νονο του αβαταρ σου?). Για το "δεν μου αρεσει να χανω" δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις, μονο εσυ ξερεις αν θα το αντεξεις ή οχι. Αλλα και τι εχασες? Την πλακα σου πας να κανεις οχι καριερα. Το καθημερινο αμαξι ειναι ενα θεμα ναι.. αλλα με προσοχη και καλη τυχη (σκορδα, φτυσιμο κορφου, πιασιμο και κουνημα @@, μη αναφορα στο Μητσοτακη κ.α) δεν θα εχεις προβλημα.

    Σχετικα με τον γιο σου... μονο εσυ και ο γιατρος σας ξερετε τι πρεπει να γινει. Μπορει να μην ασχοληθει ποτε γιατι δεν θα εχει τη δυνατοτητα οπως ειπες. Κι εγω νομιζω πως οταν μεγαλωσει θα καταλαβει τι μπορει και τι οχι, τι του αρεσει και τι οχι, με τι θελει και μπορει να ασχοληθει και τι οχι. Μπορεις να τον παιρνεις μαζι σου ως συνοδηγο (αυτο δεν ξερω αν πρεπει ομως μιας και το αμαξι δεν εχει κλουβι κ.α μετρα ασφαλειας) σε διαφορους αγωνες που γινονται, αν δεις οτι δεν του φευγει η τρελα με τα αυτοκινητα. Δεν θα εχει σημασια η πρωτια ή ο χρονος, θα ζειτε τη τρελα σας μαζι

  5. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Θα ξεκινησω απο το κατά:

    Ενταξει ο γιατρος μπορει να ειπε οτι το παιδι εαν δει οτι δεν μπορει θα παψει να ενδιαφερεται, αυτο ομως δε σημαινει οτι θα ειναι χωρίς κόστος. Οταν στερήσαι κάτι, σαφως και παίζει ρόλο πόσο το θες αυτο.

    Απο την αλλη η αγάπη για κάτι είναι ταυτόσημη και με τη δύναμη της ψυχής. Και το R&D δεν ειναι κάτι στατικο αλλά δυναμικό. Σε 20 χρόνια τα πράγματα μπορει να ειναι διαφορετικα.

    Κανε αυτο που θέλεις. Αν αυτό ειναι ενα κάλεσμα για σένα θα δώσει στο παιδι κίνητρο.

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    συμπέ...πολύ συγκινητικό αυτό που γράφεις...
    συμφωνώ με τον γιατρό πάντως...εσύ κοίτα πάνω απ'όλα μην κάνεις το παιδί να αισθάνεται
    τύψεις, ότι εξαιτείας του ο μπαμπάς του αφήνει κάτι που αγάπησε και που ήθελε να κάνει...
    τα παιδιά είναι πολύ έξυπνα και καταλαβαίνουν τα πάντα, άσχετα που εμείς τα υποτιμάμε...
    είναι μικρός ακόμα και σίγουρα πλέον έχει πλήρη γνώση για το πρόβλημα του...μην νομίζεις,
    και αυτός σίγουρα, όλα και κάτι θα ψάχνει για να ασχοληθεί, άσχετα που ακόμα δεν βρήκε...
    παρακίνησε τον να στραφεί πρως την μουσική...αν τα καταφέρεις, θα με θυμιθείς...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. #6
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χριστοφορε κατ'αρχην σε ευχαριστουμε που μας ανοιγεις την καρδια σου!!!

    Για τα θετικα και τα αρνητικα της επιλογης σου ειναι κατι που ζυγιζεται πιο "ευκολα"απο το ηθικο διλημμα που εχεις απεναντι στο γιο σου.

    Προσωπικα πιστευω οτι εαν εσυ θα εισαι χαρουμενος και ευτυχισμενος θα ειναι και το παιδι σου!οποτε κανε αυτο που θα αποφασισεις ζυγιζοντας τα αλλα θεματα και μην βαζεις στη ζυγαρια καθολου το γιο σου ,οχι γιατι δε σε νοιαζει αλλα γιατι δεν θα ηθελε ποτε να σταθει εμποδιο στις επιθυμιες σου!!!
    Χωρις να ξερω το παιδι σου πιστευω οτι θα ειναι περηφανος για το μπαμπα του οταν κερδιζει και θα ειναι η παρηγορια οταν χανει!!!.....ναι Χριστοφορε να δεχεσαι και την ηττα,αυτη σε πεισμωνει για την επομενη ΝΙΚΗ!!!!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    joseph (17-12-10), Ptboul (31-01-11)

  9. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπες στην πίστα και κάνε τον γιό σου περήφανο για τον μπαμπά του.
    Αν και απο τον γραπτό λόγο σου, είναι βέβαιο πως έχει αρκετούς λόγους να είναι περήφανος ήδη.

    Κοίτα να μείνεις ευχαριστημένος απο την επίδοση σου, ασχέτως νίκης ή ήττας. Αυτό μετράει !!!

  10. The Following 5 Users Say Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    joseph (17-12-10), manos///3 (17-12-10), NickE60 (17-12-10), Ptboul (31-01-11), z3 2.2 (16-12-10)

  11. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    O γιατρος σε αυτα που ειπε εχει απολυτο δικηο!και απο μονος του θα δημιουργησει τα ενδιαφεροντα του και αυτα θα αλλαξουν δεκαδες φορες οπως σε ολα τα παιδια.
    Καθε ηλικια εχει και τα δικα της ο γιος μου εμενα ξεκινησε απο ταε κβο ντο για μερικα χρονια και τωρα κανει ping pong.
    Να κανεις αυτο που θελεις και να θεωρεις τον εαυτο σου ιδαιτερα τυχερο που εχεις τετοια υποστηριξη,και να θυμασαι καλα δυο πραγματα
    Θα κανεις τον γιο σου περηφανο και θα λεει και θα δειχνει Αυτος ειναι ο Μπαμπας μου!!!
    και δευτερον κατι που σημερα δειχνει ακατορθωτο ή απιστευτο αυριο μπορει να ειναι αλλιως.
    Φυσικα μιλαω για την εξελιξη και την προοδο της ιατρικης.
    Με το καλο και καλους χρονους!!!

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Kostas_1 (18-12-10), NickE60 (17-12-10), Ptboul (31-01-11)

  13. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Pakistan
    Μηνύματα
    326
    Thanked
    175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οπως ειπε ο Νινο και ο Νικος αν τον μυησεις θα εχει ο μικρος ενα σουπερ μπαμπα
    Εαν οι κανονισμοι το επιτρεπουν βαλε τον παιδαρο συνοδηγο ή εστω πισω, μη το στερησεις

    υ.γ.
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΙΕΣΕΛ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΕΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.
    Μπραβο σου κατα το αλλα

  14. The Following 2 Users Say Thank You to 5555 For This Useful Post:

    chief (17-12-10), joseph (17-12-10)

  15. #10
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχην σας ευχαριστω ειλικρινα για τις απαντησεις.
    Να πω επησης οτι δεν κομπλαρω να γραφω και να λεω τα προσωπικα μου. Ετσι ειμαι εγω. Οτι εχω το βγαζω...

    Οταν γεννηθηκε ο μικρος και αναγνωρισαμε το προβλημα του, περα απο το τρεξιμο στους γιατρους αποφασησαμε με την γυναικα μου οτι δεν θα του επιτρεψουμε (σε λογικα πλαισια) να μας εκμεταλευτει ή ακομη και τον οποιοδηποτε βρισκοντας παντα ως προφαση και δικαιολογια το προβλημα του.

    Δεν του δειχναμε οτι εχει προβλημα, αντιθετως τον μεγαλωνουμε φυσιολογικά αφηνωντας τον να το ανακαλυψει σιγα σιγα μονος του. Πραγμα που γινεται και απ την μερια του.
    Ετσι παρ ολες τις ανησηχίες μας σχετικα με το σχολειο αν θα βλεπει ή οχι, πηγε απο την πρωτη μερα και κολλησε το θρανιο του στον πινακα και ειναι τωρα ο καλυτερος μαθητης του σχολειου. Παρ ολο που ηταν ευκολο για μενα να του αγορασω εξοπλησμο για την ταξη που μεγεθυνει τα γραμματα απ τον πινακα δεν το εκανα για να μην τον κανω να ξεχωριζει μειονεκτικα απ τα αλλα παιδια και νομιζω δικαιωθηκα παρ ολο που δυσκολευτικε καπως στην αρχη να προσαρμοστει.
    Αν το εκανα ισως να τον ευκολινα στον πινακα και να τον δυσκολευα μεγαλονοντας σε αλλα θεματα της ζωης αφου αθελα του θα εκμεταλευοταν το προβλημα του. Με το παραμικρο λαθος, αφέλια, οκνηρια κλπ δεν θα εφτεγε αυτος αλλα η οραση του. Ευτυχως εδω και 9 χρονια δεν ειχαμε ποτε αυτην την δικαιολογια ως ψεμα η ως ευκολη απαντηση.
    Ηθελε να πάει Ταεκβοντο. Τον εστειλα. Οταν καταλαβε οτι δεν βλεπει τις κλοτσιες που του εδιναν μου ειπε οτι δεν του αρεσει και θελει να πάει κολυμπι. Οκ το εστειλα και πάει μια χαρα. Δεν κλαψουρισε ομως. Το δεχτικε οτι δεν τα καταφερνει στο ξυλο και τα καταφερνει στο νερο.

    Ειναι πολλα τα παραδειγματα στην καθημερηνοτητα που βαριεμε να τα γραψω.
    Ξερω οτι με τον να μην παω στους αγωνες ειναι λες και κανω το αντιθετο με αυτο που καναμε στο σπιτι μας τα τελευταια 9 χρονια. Να διακοψω την φυσιολογικη ροή των πραγματων ας πουμε...

    Οπως εγραψε και ο Αρης δεν νιωθω τιποτα αλλο απο ενα ηθικο δηλλημα. Τυψεις απεναντι του δηλαδη και πιστεψτε με ειναι πολυ σκληρο και μπερδεμενο συναισθημα.

    Απ την αλλη οπως εγραψε και ο Θωμας θα βρει τον δρομο του και θα κλεινει εκει που τον βολευει. Οπως για παραδειγμα στην κολυμβιση που εχει γινει μανιακος τον τελευταιο χρονο και τον βλεπω να γραφει σε κανα φορουμ με ψαρια σε λιγο καιρο. Θα εχει και nickname σιναγριδα ας πουμε...

    Στα θετικα ειναι οτι μεγαλωνοντας τον παρακολουθω οτι ξεφευγει σιγα σιγα απο μενα και μακαρι να ξεφυγει και απο τα πιο πολλες μου συνηθειες και παθη.
    Θα δουμε...Θα το συζητησω ξανα με την Τσιφουλα και θα δουμε αν θα κλαψει το CSL ή οχι...

    Anyway σας τα κανα αεροστατα με τον μικρο.



    Στην περιπτωση που αγωνιστω και κερδισω θα αφηερωσω την νικη στην Γιωργαρα, το κολληταρι μου. Ετσι για να σας την σπασουμε

    και ουτε προκειτε να δωσω συνεντευξη σαν πρωταθλητης Κυπρου στο Κρητη TV οσο και να με παρακαλάει ο Μανος.

    Θα σκεφτω αν θα κανω την τιμη στο vespafans.gr να με τραπεζωσουν και να με τιμησουν αφου αμα νικησω ειναι σιγουρο οτι ο Βεσπακιας θα μου γινει τσιμπουρι για να με γνωρισει στους φιλους του και να καμαρωνει.

  16. The Following 9 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    aristent (17-12-10), gant (18-12-10), joseph (17-12-10), Leonidas_E39 (29-01-11), Nino (17-12-10), paganis (29-01-11), Ptboul (31-01-11), S8N (16-12-10), Thomelef (16-12-10)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP