Σελίδα 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 210 από 212

Θέμα: BMW X3 2.0 - Αξιοπιστία & προβλήματα

  1. #201
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξερεις:Το DPF μπουκωνει από το racechip. Βάλτο στην πιο χαμηλή βαθμίδα ή βγαλτο τελείως. Το racechip συνδέεται στον αισθητήρα πίεσης καυσίμου και αυτό που κάνει είναι να πλουτίζει υπερβολικά το μείγμα. Στα ντίζελ ο εμπλουτισμός μείγματος δίνει άλογα και ας μην αυξήσεις την πίεση του τούρμπο. Αποτέλεσμα είναι η υπερβολική καπνα που μπουκωνει το DPF και η λειτουργία αυτοκαθαρισμού του δεν επαρκεί. Αν το γυρισεις μαμά τελειως οδήγησε το για 20-30 λεπτα με σταθερη ταχυτγτα 140 χλμ και 6η και το φίλτρο θα καθαρίσει τελείως. Το είχα πάθει παλιά όταν είχα ένα ανάλογο κουτί της steinbauer και γνωρίζω από πρώτο χέρι. ...
    Στην πιο χαμηλή το έχω . Δεν μου μπούκωσε το dpf .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #202
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasxan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πιο χαμηλή το έχω . Δεν μου μπούκωσε το dpf .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Κάπου είπες ότι σου το καθάρισαν με υγρό αν δεν κάνω λάθος...οπότε υπέθεσα ότι μπούκωμα...

  3. #203
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το DPF θέλει καθάρισμα αν ο αισθητήρας backpressure της εξάτμισης δείχνει νούμερα πάνω από 100 mbar.Το νορμάλ είναι 30 με 40 mbar...

  4. #204
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είπες ότι σου το καθάρισαν με υγρό αν δεν κάνω λάθος...οπότε υπέθεσα ότι μπούκωμα...
    Προληπτικά το έκαναν , μήπως έφταιγε αυτό . Να ξεκινήσουν από τα φθηνά .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #205
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DPF θέλει καθάρισμα αν ο αισθητήρας backpressure της εξάτμισης δείχνει νούμερα πάνω από 100 mbar.Το νορμάλ είναι 30 με 40 mbar...
    Καλά δεν παίζεσαι ... επιστήμονας !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #206
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasxan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν παίζεσαι ... επιστήμονας !


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Χαχαχαχαχαχα...
    Απλά εχω το αμαξι απο το 2006 και έχω μαθει/διδαχθεί πάρα πολλά στα χρόνια αυτά που το έχω...

  7. #207
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχαχαχαχα...
    Απλά εχω το αμαξι απο το 2006 και έχω μαθει/διδαχθεί πάρα πολλά στα χρόνια αυτά που το έχω...
    Αυτό που σου λέω για την ένδειξη μπορεί να είναι και κάτι άλλο , για να σου το πω μήπως και ξέρεις και αυτό . Λοιπόν . Βάζω μπρος ξεκινάω σταματάω σε φανάρι μετά από λίγα δευτερα ανεβάζει τις στροφές στις 1000 και από εκεί και πέρα μέχρι τις 2000 πάει κανονικά και αυτό μετά ανεβάζει σαν μπουκωμένο και πάει μέχρι τις 4500 και σταματάει εκεί , σαν να μπαίνει κόφτης . Εάν το σβήσω και το ξαναβαλω μπρος δουλεύει κανονικά .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #208
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasxan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου λέω για την ένδειξη μπορεί να είναι και κάτι άλλο , για να σου το πω μήπως και ξέρεις και αυτό . Λοιπόν . Βάζω μπρος ξεκινάω σταματάω σε φανάρι μετά από λίγα δευτερα ανεβάζει τις στροφές στις 1000 και από εκεί και πέρα μέχρι τις 2000 πάει κανονικά και αυτό μετά ανεβάζει σαν μπουκωμένο και πάει μέχρι τις 4500 και σταματάει εκεί , σαν να μπαίνει κόφτης . Εάν το σβήσω και το ξαναβαλω μπρος δουλεύει κανονικά .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν το πολυέπιασα αυτό που λες.Ανεβαζει δηλαδή απο μονο του στροφές στις 1000 και πάει σαν μπουκωμενο μέχρι τις 4500 ?Μυριζει μηπως η εξατμιση σαν καμμενο ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GTZ : 27-01-19 στις 16:01

  9. #209
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το πολυέπιασα αυτό που λες.Ανεβαζει δηλαδή απο μονο του στροφές στις 1000 και πάει σαν μπουκωμενο μέχρι τις 4500 ?Μυριζει μηπως η εξατμιση σαν καμμενο ?
    Ναι αυτό κάνει σχεδόν , μέχρι τις 2000 πάει κανονικά και μετά σαν να μην έχει turbo . Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι στην μυρωδιά .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #210
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το δικο μου πάει ατουρμπιστο αν π.χ. μου σβησει κατα λάθος και το βαλω αμεσως μπροστα και φυγω.Σε 10 sec όμως τουρμπίζει πάλι κανονικά χωρις να κανω κατι αλλο εγω.Θεωρω οτι αυτο ειναι κατι σαν safe mode για να υπάρξει καλύτερη λίπανση της τουρμπίνας...Μαλλον ομως δεν λεμε για το ίδιο πράγμα.Το δικό σου ίσως ειναι καποιο πρόβλημα αυτο που περιγραφεις...

Σελίδα 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP