Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Θόρυβοι μετάδοσης και "Μ Clunking"

  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή Θόρυβοι μετάδοσης και "Μ Clunking"

    Ένα μικρό ενημερωτικό φυλλάδιο που συνόδευε το Μ3 μου με τίτλο "M3 in brief", το οποίο αναφέρει τα βασικά που πρέπει να γνωρίζει ο νέος ιδιοκτήτης όταν παραλαμβάνει το Μ3 του, στην παράγραφο που εξηγεί τη μετάδοση του αυτοκινήτου αναφέρει:

    "The M3 is a refined version BMWΆs race cars. It is designed to provide optimum power and performance in a street legal package.

    In order to transmit engine torque to the rear wheels instantaneously, without any time lag, the whole M3 power train was designed with maximum torsional rigidity. To achieve this maximum torsional rigidity, the flywheel mass and its damping capability has been reduced to a minimum.

    As a result, during an abrupt torque transfer (e.g. 1st to 2nd gearshift at low engine speeds) the driver can receive an acoustic feedback, which can be interpreted as a “clunking or rattling” noise.

    The acoustic feedback characteristic is not a symptom of a failure, and does not compromise long-term reliability of drivetrain components (clutch, transmission, differential), nor does it adversely affect performance of the vehicle."

    Αυτό είναι το περίφημο M clunking που όλες οι γενιές του Μ3 παρουσιάζουν.

    Πολλοί ιδιοκτήτες Μ3 αναφέρουν θορυβώδη μετάδοση στα αυτοκίνητά τους. Κάποιοι το αποδίδουν σε φθαρμένο CV Joint ή σε flex disc του κεντρικού. Άλλοι σε φθαρμένα σινεμπλόκ γέφυρας, άλλοι σε κενά των ημιαξονίων ή κενά του διαφορικού. Οι περισσότεροι το "clunk" το αποδίδουν ως "μπόσικα" της μετάδοσης, θεωρώντας το ως κάτι νορμάλ για το εν λόγω αμάξι.

    Στο δικό μου αυτοκίνητο η μετάδοση παρουσιάζει clunk κυρίως στην όπισθεν όταν αφήνεις το γκάζι. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις απότομης εναλλαγής ροπής δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι ήχοι και σε αυτό συμβάλουν τα φρέσκα συνεμπλόκ της γέφυρας όπως και τα αλλαγμένα CV Joint και flex disc.

    Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με τους θορύβους της μετάδοσης. Εντοπίζετε και σεις το λεγόμενο Clunking???
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  2. The Following 6 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    5555 (28-10-11), doctore (28-10-11), hades7 (28-10-11), panose30 (28-10-11), Thomelef (28-10-11), zaharias (31-10-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι...και μάλιστα το συγκεκριμένο, είναι και πολύ ωραίο θρεντ για το συγκεκριμένο
    αμάξι, μιάς και δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο μέχρι τώρα στο φόρουμ...όπως είπε και ο
    νάσος, και εγώ στο δικό μου έχω τον συγκεκριμένο θόρυβο τον έχω όταν αφήνω το
    γκάζι στην όπισθεν, αλλά και όταν πάω να σταματήσω τσουλώντας σε κάποιο φανάρι.
    μόλις κατεβάσει δευτέρα πρίν σταματήσω, και ιδίως αν είμαι σε κατηφόρα, τότε πάλι
    ακούγεται ο χαρακτηρηστικός θόρυβος, ο οποίος είναι τουλάχιστο για μένα τελείως
    ενοχλητικός. θα έλεγα πως είναι ένα απο τα μείον του αυτοκινήτου, γιατί ώρες ώρες,
    νομίζεις πως το αμάξι είναι σαν ξεχαρβαλωμένο...επίσεις το συγκεκριμένο φαινόμενο,
    είναι πιο εμφανές στα ες εμ τζι, λόγο του ότι ο οδηγός δεν έχει την άνεση να
    μπορεί να αποδεσμεύσει γλυκά την μετάδοση με την βοήθεια του συμπλέκτη, όπως
    έχουν οι οδηγοί των χειροκίνητων εκδόσεων...αν και είναι ένα φοβερό σαζμάν,
    σε πολές συνθήκες είναι πολύ άγαρμπο, ιδίως εντός πόλεως σε αυξημένη κίνηση,
    όπου είσαι σταμάτα ξεκίνα. μια αλλαγή στα σινεμπλόκ γέφυρας είναι μια καλή
    λύση για την εξάλιψη μέρους του θορύβου, αλλά και αυτό για λίγο διάστημα, μιάς
    και μόλις πάρουν σωστή θέση τα σινεμπλόκ και κάτσουν σωστά μαζί με την γέφυρα,
    αρχίζει πάλι ο θόρυβος...ίσως με πιο ενυσχιμένα να είναι καλύτερα, απλά το θέμα
    με το ευαίσθητο πάτωμα μπορεί να ανοίξει άλλες ιστορίες...εγώ πάντως τα σινεμπλόκ
    γέφυρας όταν είναι να τα ξαναλλάξω, θα τα αλλάξω με παουερφλεξ όπως και ο
    νάσος, και ότι γίνει...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    EVERGET (28-10-11), pilot (30-10-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και εγω ειδικα τωρα τελευταια ακουω αυτον τον θορυβο και νομιζα οτι ξεχαρβαλωσα το αμαξι
    αντε γεια...

  6. #4
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Kαι το δικό μου κάνει αυτό το clunk σε μικρές ταχύτητες, όταν έχω το πρόγραμμα 6. Το feathering στο γκάζι το μειώνει πολύ αυτό το φαινόμενο. Επίσης το ακούω και στην όπισθεν όταν αφήνω το γκάζι με στριμένο τιμόνι. Η πλάκα είναι ότι αν το έχω πλακώσει στα παντιλίκια, δεν το κάνει στην όπισθεν.

    Σε χοντρό μποτιλιάρισμα αν το βάλω στο αυτόματο ΙΙΙ δεν κάνει ούτε κιχ.

    Αυτό το φυλλάδιο δεν το έχω διαβάσει ποτέ. Ευχαριστούμε πολύ EVERGET !

  7. #5
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παντως αυτο το ''κλανκ'' το κανει και το δικο μου το Ε36,ειδικα οταν παω να ξεκινησω με οπισθεν,σχεδον παντα κι απ'οτι ξερω ειναι τα κενα του συνδεσμου του διαφορικου σε ολα τα πισωκινητα...Ειναι μποσικα που εχει ο συνδεσμος απο κατασκευης του(δεν γνωριζω γιατι αλλα θεωρειται φυσιολογικο).
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. #6
    Εγγραφή
    19-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    175
    Thanked
    88
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια αυτο το κανουν ολα τα πισωκινητα......κλακ κλακ και ντουγκ ντουγκ απο την μεταδοση...κλασικοι θορυβοι....και σε πολλα με πολλα χιλιομετρα οταν στα σταματα ξεκινα στην κινηση εχεις πχ 1η μεσα και βαζεις νεκρα το κανουν ακομα κ τοτε...ειδικα αν ειναι και ταλαιπωρημενα...ειναι παντως ανατριχιαστικο ολιγον τι....λες και θα διαλυθει ολη η μεταδοση....

  9. #7
    Εγγραφή
    19-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    175
    Thanked
    88
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως αυτο το ''κλανκ'' το κανει και το δικο μου το Ε36,ειδικα οταν παω να ξεκινησω με οπισθεν,σχεδον παντα κι απ'οτι ξερω ειναι τα κενα του συνδεσμου του διαφορικου σε ολα τα πισωκινητα...Ειναι μποσικα που εχει ο συνδεσμος απο κατασκευης του(δεν γνωριζω γιατι αλλα θεωρειται φυσιολογικο).
    λογικα θα το ξερεις...αν σηκωσεις το αμαξι απο κατω με λιγη δυναμη στον κεντρικο προς το διαφορικο μπορεις να διακρινεις τον τζογο αυτο...κ εγω ξερω παντως οτι ειναι νορμαλ ως ενα σημειο.....εχει μπει και σε μπεμπα με πολλα χιλιομετρα ομως και με το που ξεκιναγες στο φαωαρι ακουγες γκαπ!! ηθελε πατιναρισμα....

  10. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Pakistan
    Μηνύματα
    326
    Thanked
    175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μονο στην οπισθεν με αφημα γκαζιου με μηδενικη ταχυτητα.
    Κατα τα αλλα και με εξωνυχιστικο ελεγχο οπτικα κανενα προβλημα

  11. #9
    Εγγραφή
    12-01-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    189
    Thanked
    158
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 5555 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο στην οπισθεν με αφημα γκαζιου με μηδενικη ταχυτητα.
    Κατα τα αλλα και με εξωνυχιστικο ελεγχο οπτικα κανενα προβλημα

    Το ιδιο και σε εμενα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris : 28-10-11 στις 21:31

  12. #10
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σε αμαξι μετατροπη Μ το κανει αυτο??

    μην βαρατε ....

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP