Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 52

Θέμα: M3 E30 Ολικο Restoration.

  1. #11
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τύπος είναι συνέχεια 'δεν έχω ιδέα απ αυτό, δεν έχω ιδέα από κείνο' και όλα τα κάνει στην εντέλεια όπως ένας επαγγελματίας.

    Πάντως αυτή είναι και η σωστή διαδικασία ανακατασκευής ενός παλαιού αυτοκινήτου. Δυστυχώς οι περισσότεροι κάνουν ένα εξωτερικό 'φρεσκάρισμα' και μετά λένε ότι είναι σε 'άριστη κατάσταση' ζητώντας παλαβά χρήματα.

    btw, το 'finished product' σε ποια σελίδα βρίσκεται ?
    Κώστα ακόμα εν εξελίξει είναι μάλλον.
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  2. #12
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τύπος είναι συνέχεια 'δεν έχω ιδέα απ αυτό, δεν έχω ιδέα από κείνο' και όλα τα κάνει στην εντέλεια όπως ένας επαγγελματίας.

    Πάντως αυτή είναι και η σωστή διαδικασία ανακατασκευής ενός παλαιού αυτοκινήτου. Δυστυχώς οι περισσότεροι κάνουν ένα εξωτερικό 'φρεσκάρισμα' και μετά λένε ότι είναι σε 'άριστη κατάσταση' ζητώντας παλαβά χρήματα.

    btw, το 'finished product' σε ποια σελίδα βρίσκεται ?
    Ναι Κώστα το τελικό ακόμη δεν έχει βγει, έτσι όπως το πάει το βλέπω για μέσα 2011 ....
    Μην σου πω ότι αυτή η διαδικασία είναι καλύτερη από το ίδιο το εργοστάσιο.....

  3. #13
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοιγω θεμα παρτε ακομα εναν τρελο που ξεκινησε ενα προτζεκτ σε ενα Ε30 με λιγοτερες λεπτομερειες απο οτι ο πρωτος.

    https://www.r3vlimited.com/board/sho...d.php?t=196500

  4. The Following User Says Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    BILL007 (14-04-11)

  5. #14
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχουμε συνεχεια με το Restoration απο το Μ3 Ε30 του νορβηγου.

    συνεχιζουμε απο εδω για οσους παρακολουθουν το θεμα.

    https://www.r3vlimited.com/BOARD/sho...148000&page=14

  6. #15
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.302
    Thanked
    435
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    απιστευτος ο τυπος
    μπραβο του για τις γνωσεις και την δουλεια του

    Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MΙΑ Μ3!!!

  7. #16
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φοβερός ο τύπος αλλά στο βυθό της θάλασσας να ήταν δε θα είχε τόσα σαπίσματα το Ε30

  8. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Exclamation ΑΥΤA ΑΠΌ ΕΜΕΝΑ

    Καταρχήν εγώ προσωπικά έχω κάνει 2 αναπαλαιώσεις μέχρι στιγμής με μεγάλη επιτυχία και στις 2 για έναν και μονο λόγο. O λόγος αυτός είναι το "research". Πρώτου ξεκινήσεις ένα project πρέπει να είσαι διαθετειμένος ότι θα ξοδέψεις πολύ χρόνο σε διάβασμα, χρήμα, και επικοινωνία με το εξωτερικό για λύσεις και ανταλλακτικά. Αμα το αμάξι που θα αποφασίσετε να φτιάξεται είναι σπάνιο η limited edition τόσο πιο ακριβό και δύσκολο γίνεται το έργο σας. Οποτε το research πρέπει να έχει γίνει από πριν όσο καλύτερα γίνεται. Πάνω από όλα πρέπει να έχεις φοβερή υπομονή. Οι άνθρωποι που δεν έχουνε υπομονή δεν κάνουνε για τέτοιες δουλειές. Μια αναπαλαίωση μπορεί να πάρει από 1 χρόνο έως 3 η και 4 χρονια ακόμα depending on the car.

    Aφού αποφασίσεις με τι αμάξι θα ασχοληθείς, όπως είπα και παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις το "research" εντός και εκτος Eλλάδας. Εγώ πάντα ξεκινάω με το που θα βρω ότι χρειαστώ από φανοποια, μηχανικά και ανταλλακτικά γενικότερα. Φτιάχνω έναν φάκελο με στοιχεια, ξεκινάω μια επικοινωνία ώστε να δω τι ρολο βαράνε. Aμα μπορούνε να καλύψουνε τις ανάγκες μου τότε παραμένουνε μέσα στον φάκελο αλλιώς πετιούνται στα σκουπίδια.

    Αφού λοιπόν βρω τις πηγες για τα ανταλλακτικά που σίγουρα θα χρειαστώ, τότε ξεκινάω για τα συνεργεία που θα ασχοληθούνε με το αμάξι μου. Ξεκινάς με φανοποιό, θα πας να δεις δουλειές του και και να θυμάσαι ότι εσύ εισαι ο καλύτερος κριτής εσύ ο ίδιος όχι ότι σου πούνε. Σε ένα παλιό αμάξι πάντα ξεκινάς με αμμοβολή στα πατώματα μέσα και έξω και στους θόλους εξωτερικά. Θα διώξεις την σκουριά που είναι καρκίνος. Mε την αμμοβολή θα εμφανιστούνε τα πονεμένα και τρύπια κομμάτια. Αφού τα φτιάξεις με καινούργια η με μπαλώματα θα προχωρήσεις σε γαλβάνισμα όπου το αμάξωμα θα γίνει αθάνατο για πάντα. Mετά το γαλβάνισμα βάζεις το αμάξι σε σούβλα και το βαφείς πάνω, κάτω δεξιά, αριστερά, μέσα, έξω μεσα σε φουρνο. Μόλις βγει από τον φούρνο συνήθως πάνω σε φορείο, το πας σε μια άκρη και το σκεπάζεις.

    Αφού έχεις βρει τον μηχανικό που θα αναλάβει το restoration η το "racestoration" του εξηγείς τι θες να κανεις και ξεκινάς. Tο ποιο σωστό είναι αφού έτσι και αλλιώς έχεις λύση τα μπροστινά και πίσω συστήματα (πριν το βάψιμο τις καρότσας), να τα στείλεις για ιαλοβολη και αφού καθαριστούνε πλήρως τα στέλνεις για ηλεκτροστατική βαφή μαύρου χρώματος. Mόλις βαφτούνε και γίνουνε σαν καινούργια, έχεις φέρει μπαλάκια, λαστιχάκια, τσιμουχάκια και ότι άλλο χρειάζεται και ξεκινάς και τα περνάς στην καρότσα. Οποτε η καρότσα αποχωρίζεται από το φορείο και αρχικά στήνεται στα πόδια τις με μια παλιά ανάρτηση ώστε με το πέρας του χρόνου στα συνεργεία να μην κάτσει. Μετά προχωράς με μοτέρ, σασμάν. Εκεί προχωρώντας και βλέποντας αλλα πάντα σε γνωστη. Όπως έχω πει και ποιο πά λια, δεν γίνεται ένας μηχανικός η ένας φανοποιός να είναι γνωστες σε όλα τα αυτοκίνητα σε όλα τα μοτέρ. Το κάθε αμάξι έχει και τα μυστικά του οποτε και το καθένα θέλει τον γιατρό του.

    Αφού τελειώσεις με τα μηχανικά το αμάξι πλέον έχει αρχίσει να παίρνει μια μορφή. Προχωράς με τον ηλεκτρολόγο. Ποτε μην αφήνεται μια παλιά πλεξούδα. Η πλεξούδα πρέπει πάντα να αλλάζεται γιατί στην καλύτερη περίπτωση θα είναι 20-25 χρονων και δεν αξίζει για 500 euro να κάνει tsizzz και να γίνουνε οι κόποι σου στάχτες. Μαγκιές του στιλ μην μασάς, η πλεξούδα δεν έχει ανάγκη και άλλες τέτοιες μαλακίες είναι για ηλίθιους.

    Στο τέλος φτάνεις στον ταπετσέρη ο οποιος θα ασχοληθεί με το εσωτερικό αλλα και το εξωτερικό του αυτοκινητου και εκεί πρέπει να δείξετε ιδιαίτερη σημασία γιατί ο ταπετσέρης είναι που ασχολείται με την λεπτομέρεια, όπως υφάσματα εποχής με το κατάλληλο χρώμα, κλπ. Επισης διαφορα ταμπελάκια εργοστασιακά που πρέπει να κολληθούνε στα σωστά μέρη μέσα στα καπό και στις πόρτες, και άλλες μικρές λεπτομέρειες που θα δείξουνε ποσο ασχοληθήκατε με το όλο project ώστε να δείχνει όσο ποιο τέλειο γίνεται.

    Εγώ προσωπικά όταν κάνω ένα restoring ασχολούμαι με τα πάντα. Όπως είπα στην αρχή αυτό απαιτεί χρόνο που πολλές φορες θα σας φέρει σε διαμάχη με το έτερον ήμισυ και χρήμα που πάλι θα σας φέρει σε διαμάχη με το έτερον ήμισυ. Οποτε φροντίστε τα νεύρα σας. Εμενα προσωπικα μου αρέσει το "racestoration" που όμως για κάποιον που δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο δεν του το συνιστώ.

    Tέλος θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ένα restoration η ένα " racestoration" στοιχίζει 2 φορες παραπάνω από ένα έτοιμο αυτοκίνητο που ενδεχομένως μπορεί να βρείτε στο εξωτερικό. Οποιος σας πει το αντίθετο για εμενα δεν γνωρίζει τον χώρο καλά.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  9. The Following 11 Users Say Thank You to TSAF For This Useful Post:

    BILL007 (28-04-11), bill_m3 (26-04-11), fanisk (26-04-11), Jimmakos (26-04-11), Kostas_1 (26-04-11), Leonidas_E39 (26-04-11), nikos-Mpacket (26-04-11), Panos 316T (04-07-11), panose30 (18-11-11), Ptboul (29-04-11), Vasilis M3 (10-12-12)

  10. #18
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για οσους παρακολουθουν το θεμα εβαλε σημερα νεο υλικο https://www.r3vlimited.com/BOARD/sho...148000&page=16

    Τωρα δλδ τι εκανε ογκομετρηση στον χωρο των βαλβιδων? Και ολα αυτα στο σπιτι ?


  11. #19
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Περί σπιτιού δεν μου κάνει εντύπωση.... Άμα το κατέχεις το θέμα!

    Καλά ο τύπος είναι άρρωστος δεν εξηγείται αλλιώς!


  12. #20
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν εχω δει καλα μαλλον,εβγαλε τον ουρανο με την οροφη και εβαλε αλλο χωρις??

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP