Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 58

Θέμα: μπαρες θολων

  1. #31
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα εγω θα προτεινα να βαλεις πρωτα την xbrace.
    πες μας εντυπωσεις σχετικα με τη συμπεριφορα του.
    το λεω αυτο γιατι αν βαλεις τη μπαρα θα δεις σιγουρα διαφορα.
    να δουμε τι κανει και το xbrace.
    σωστα, μπορει μεσ'την εβδομαδα που ερχεται να παω να τη βαλω κιολας
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  2. #32
    Εγγραφή
    03-12-10
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    143
    Thanked
    31
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια καλημερα! ειμαι καινουργιος στο foroum, οποτε να ειστε ολοι καλα! θελω να σας ρωτησω σχετικα με μπαρα θολων που βρηκα, μπροστα, καινουργια, αλουμινιο, μεσα απο BMW αντιπροσωπεια, σε προσφορα, 200 Ε, ειναι καλη τιμη? εχω ενα 320 ci (2004,143, f/l) και σκεφτομαι να τη βαλω μετα τα οσα διαβασα...τι λετε? μου ειπαν οτι ειναι απο 500, σε προσφορα 200,αλλα σκεφτομαι να το παζαρεψω για πιο χαμηλα, καθοτι διαβασα εδω οτι περιπου στα 120-130 Ε παιζουν οι τιμες. παντως ειναι παναλαφρη, αλλα επειδη το αμαξι το πηρα προσφατα και ακομη το μαθαινω, αναρρωτιεμαι αν πραγματι αξιζει η αγορα μπαρας..με δεδομενο οτι μαλλον δε θα καταλαβαινω καμια διαφορα..

  3. #33
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες!
    γνωμη μου ειναι οτι τα 200 ευρω για μπαρα θολων ειναι παρα πολλα χρηματα.βεβαια μιλαμε για την εργοστασιακη μπαρα,αλλα και παλι τα χρηματα νομιζω οτι ειναι παρα πολα.
    οποιαδηποτε μπαρα αλουμινιου ειναι παναλαφρη.επειδη και εγω τωρα την εβαλα ειδα τεραστια διαφορα προς το καλυτερο.πιστευω οτι πραγματι αξιζει μια τετοια προσθηκη.
    μπορεις να βρεις και με λιγοτερα απο τα 130
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  4. #34
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το αν καταλαβεις διαφορα,οσο μεγαλυτερες ζαντες εχεις,οσο πιο πολυ στριβεις σε στροφες με χιλιομετρα(ειτε ταξιδι ειτε δρομο),τοσο εμφανεστερη θα ειναι η διαφορα
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  5. #35
    Εγγραφή
    03-12-10
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    143
    Thanked
    31
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω, για τη γρηγορη απαντηση, και συγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω..το θεμα ειναι οτι το οδηγικο μου στυλ ειναι πιο ας το πουμε συντηρητικο, οποτε μαλλον δεν θα προχωρησω στην αγορα της μπαρας τελικα..

  6. #36
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ξεθαβω το θεμα για να μην ανοιξω καινουριο...
    επειδη καμμια φορα στη προσπαθεια μας να γλυτωσουμε χρηματα κανουμε μονοι μας μια δουλεια και μετα πληρωνουμε τις μ@λ@κιες μας...
    τοποθετησα μονος μου τη θολομπαρα(θεωρησα πολυ γελοιο να πληρωσω για να μου την περασει καποιος...)
    ας αρχισω με το οτι η θολομπαρα ειναι αρυθμιζομενη και αποτελειται απο τα δυο πιατα,δυο κομματια αλουμινιο που αποτελουν την κεντρικη μπαρα και ενα συνδετικο αυτων των δυο τεμαχιων...
    πρωτα τοποθετησα τα πιατα.τα οποια εκτσαν κουτι οπως επρεπε.
    μετα τοποθετησα το ενα οριζοντιο τμημα.ΔΕΝ το εσφιξα στο πιατο τσιτα,αλλα αφησα μποσικα.μετα συνδεσα το ενωτικο με το αλλο οριζοντιο τμημα και προσαρμοσα πανω στο αλλο πιατο παλι χωρις να σφιξω τις βιδες...
    τελος εσφιξα καλα τις βιδες των πιατων και στο τελος εσφιξα και των ενωτικο ωστε να τεζαρει καλα η μπαρα...
    εχθες ομως σκεφτηκα κατι που δεν ειχα σκεφτει...
    μηπως..λεω μηπως...η ταση των δυο οριζοντιων κομματιων (που βρισκονται ετσι ωστε να "ανοιγει"η να "κλεινει" η αποσταση γιαυτο λεγεται και ρυθμιζομενη...)ασκει πιεση στα πιατα που με τη σειρα τους τη μεταφερουν στους θολους??????????
    το λεω αυτο διοτι μου ηρθε στο μυαλο η εικονα μιας μπαρας συμπαγης.
    τρια κομματια...δυο πιατα και ενα οριζοντιο που ερχεται και καθεται πανω στα πιατα ακριβως...
    ξαναρωτω..μηπως με αυτη τη πιεση που εδωσα ωστε να σφιξει το οριζοντιο κομματι μεταφερω πιεση και στους θολους χωρις λογο?????
    (ο θειος μου που ασχολειται με ραλυ(συνοδηγος) που το ειδε μου ειπε παρε και μποσικα στο κεντρο να σφιξει καλα ωστε να σου κραταει τις κοντρες και εισαι μια χαρα...)
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  7. #37
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    για δες Γιωργο.

    https://www.ehow.com/how_5849597_ins...strut-bar.html

    https://180sx.locost7.info/strut_bar.php

    Νομιζω σωστα πρεπει να την εβαλες.

    Ασε που εχω την εντυπωση οτι αυτες οι "ρυθμιζομενες" οι φτηνες (και εγω τετοια θα βαλω) ειναι για να παρουνε τα "μποσικα" απο τα σφαλματα της παραγωγης...
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  8. #38
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή x-brace

    Την εβαλα τελικα την "χιαστι" την κατω...

    Να πω με μια λεξη, απειροελαχιστη διαφορα στην καθημερινη οδηγηση.

    ΔΕΝ εχω μπει σε πιστα βεβαια (ουτε πριν ουτε μετα).
    Εχω την εντυπωση οτι εχει "σφιξει" ελαχιστα στην καθημερινη οδηγηση, ισως στις αποτομες αλλαγες διευθυνσης (τιμονιες) φαινεται πιο δεμενο.
    Εχω το θεμα βεβαια οτι του εχω βαλει τα οφσετ σινεμπλοκ ψαλιδιων και "διαβαζει" αρκετα το δρομο στις ανωμαλιες.
    Το καλο ειναι, οπως παρατηρησε και ο μαστορας, οτι μπηκε κατευθειαν χωρις προβλημα, που δειχνει οτι δεν ειναι τιποτα στραβο σε γεφυρα-ψαλιδια...
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  9. #39

    Προεπιλογή

    Ο διπλός κοχλιας που έχει για να ενώνει τις δυο ραβδους θα πρέπει να είχε και δυο παξιμάδια λογικά .
    Λοιπόν αν την έχεις σφίξει ΤΕΡΜΑ θεωρητικά φορτίσεις τους θολους σου . Λέω θεωρητικά γιατί αν η μπάρα είναι αλουμινένια ή αν έχει ψιλό αδύναμα μπρατσακια στα πιατελα θα την άκουσαν αυτά .
    Την θολομπαρα έπρεπε να την βάλεις όπως ακριβώς περιεγραψες , μόνο που όταν συναντούσες αντίσταση , να σταματουσες και να εβαζες κόντρα μετά τα δυο παξιμάδια για να μην λασκαρει. Αν πραγματικά πιστεύεις ότι την ξεσκισες στο σφιξιμο , επανέλαβε την διαδικασία . Αν την εσφιξες απλά είσαι οκ.

  10. #40
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εβαλα τελικα την "χιαστι" την κατω...

    Να πω με μια λεξη, απειροελαχιστη διαφορα στην καθημερινη οδηγηση.

    ΔΕΝ εχω μπει σε πιστα βεβαια (ουτε πριν ουτε μετα).
    Εχω την εντυπωση οτι εχει "σφιξει" ελαχιστα στην καθημερινη οδηγηση, ισως στις αποτομες αλλαγες διευθυνσης (τιμονιες) φαινεται πιο δεμενο.
    Εχω το θεμα βεβαια οτι του εχω βαλει τα οφσετ σινεμπλοκ ψαλιδιων και "διαβαζει" αρκετα το δρομο στις ανωμαλιες.
    Το καλο ειναι, οπως παρατηρησε και ο μαστορας, οτι μπηκε κατευθειαν χωρις προβλημα, που δειχνει οτι δεν ειναι τιποτα στραβο σε γεφυρα-ψαλιδια...
    αλλη μια παρατηρηση, μιας και δεν προλαβα να παω πουθενα μονο σπιτι-δουλεια...

    η μεγαλυτερη διαφορα φαινεται οταν ανεβαινω με γωνια τη "ραμπα" στο σπιτι μου (δηλαδη προχωραω μπροστα, στριβω να ανεβω τη "ραμπα" να μπω στο παρκιν μου και πρωτα ανεβαινει ο ενας μπροστινος τροχος, μετα ο αλλος).
    Ενω πριν καταλαβαινα καλα τη στρεβλωση του αμαξωματος, τωρα οχι.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP