Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Συνθετο προβλημα;

  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Angry Συνθετο προβλημα;

    Μετα την πιστα, ο ασσος χρειαζονταν νεα λαστιχα και οπως δειχνει η κατασταση πλεον, θα χρειαστει, ξανα και νεα αντλια υψηλης πιεσης βενζινης.

    Τα λαστιχα αντικατασταθηκανμε τα Dunlop Sportmaxx TT, που πουλουσε ο soc12r, με ενα ποντο πλατυτερο πελμα. Αισθητη,πολυ αισθητη η διαφορα. Τερμα τα γκαπ γκουπ και σαφως λιγοτερα χαζοσπινιαρισματα. Τοσο τερμα που αρχιζω να ανησυχω. Και εξηγουμαι.
    Το προβλημα της αντλιας, σε πρωτη φαση, εγινε αποπειρα να λυθει με αλλαγη του λογισμικου ελεγχου του μιγματος. Η παρατεταμενες μιζιες ομως, δειχνουν οτι το προβλημα μαλλον υπαρχει. Ελπιζω να μη χρειαστει να ξαναμεινω για να σιγουρευτουν.
    Η ανησυχια μου εγκειται στο μηπως η μειωση των χαζοσπινιαρισματων, δεν οφειλεται μονο στα φαρδυτερα λαστιχα αλλα και στην αλλαγη του λογισμικου που εχει;;;;;; ως αποτελεσμα και μειωμενη δυναμη του αυτοκινητου.

    Το μονο μετρο συγκρισης που εχω, ειναι το Focus RS, ενος φιλου μου, που σε ρολλαριστες 3ες, παμε καρμπον. Θα προσπαθησω να το δοκιμασω αυριο.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα την πιστα, ο ασσος χρειαζονταν νεα λαστιχα και οπως δειχνει η κατασταση πλεον, θα χρειαστει, ξανα και νεα αντλια υψηλης πιεσης βενζινης.

    Τα λαστιχα αντικατασταθηκανμε τα Dunlop Sportmaxx TT, που πουλουσε ο soc12r, με ενα ποντο πλατυτερο πελμα. Αισθητη,πολυ αισθητη η διαφορα. Τερμα τα γκαπ γκουπ και σαφως λιγοτερα χαζοσπινιαρισματα. Τοσο τερμα που αρχιζω να ανησυχω. Και εξηγουμαι.
    Το προβλημα της αντλιας, σε πρωτη φαση, εγινε αποπειρα να λυθει με αλλαγη του λογισμικου ελεγχου του μιγματος. Η παρατεταμενες μιζιες ομως, δειχνουν οτι το προβλημα μαλλον υπαρχει. Ελπιζω να μη χρειαστει να ξαναμεινω για να σιγουρευτουν.
    Η ανησυχια μου εγκειται στο μηπως η μειωση των χαζοσπινιαρισματων, δεν οφειλεται μονο στα φαρδυτερα λαστιχα αλλα και στην αλλαγη του λογισμικου που εχει;;;;;; ως αποτελεσμα και μειωμενη δυναμη του αυτοκινητου.

    Το μονο μετρο συγκρισης που εχω, ειναι το Focus RS, ενος φιλου μου, που σε ρολλαριστες 3ες, παμε καρμπον. Θα προσπαθησω να το δοκιμασω αυριο.
    Δεν το γνωριζω ...και αυτο που θα πω ειναι καθαρα μια σκεψη-αισθηση δικη μου.
    Οι αντλιες υψηλης εχουν αρκετα παραπανω περιθωρια απο τα εργοστασιακα προτυπα. Δηλαδη θελω να πω πως τα ορια της συγκεκριμενης αντλιας βρισκονται καπου στο 50% πανω...Αρα μου ακουγεται καπως κουλο να εβγαλαν επαναπρογραμματισμο που θα την ριχνει και αλλο...
    Δουλευεις με εργοσιακο προγραμμα?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικο αυτη η αλλαγη στο S/W έγινε με βαση καποιο εγκεκριμενο πακετο λογισμικου υποθετω.

    Αρα θα γνωριζουν τι ειδους επεμβαση κανει στο μιγμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτοι που το εφτιαξαν, σιγουρα θα ξερουν. Τα εδω μαστορια τι θα ξερουν; Κι αν ξερουν οτι κοβει σε αποδοση, θα μου το πουν; Μαλλον οχι, γιατι μετα μπορει να εχουν τρεξιματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το προβλημα του παρατεταμενου μιζαρισματος ξαναεκανε την εμφανιση του, οποτε μαλλον ξαναπαω για αντλια. Δευτερα ή Τριτη εχω να κανω ενα ταξιδακι, 600 περιπου χιλιμετρων. Ελπιζω να γυρισω Βολο οδηγωντας και οχι με την οδικη. Οχι τπτ αλλο, αλλα θα εχω και τον πατερα μου μαζι και δε θελω να ταλαιπωρηθει.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP