Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 79 από 79

Θέμα: Eλαστικά Χ3

  1. #71
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι δεν τα άλλαξα!Σκέφθηκα πιο λογικά και τα κράτησα.Σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικά στο στεγνό,οπότε δεν μπήκα στον κόπο και στα άσκοπα έξοδα.
    Φέτος μόλις χειμωνιάσει για τα καλά θα ξαναβάλω τα alpin HP και θα είμαι ΟΚ,για άλλη μια χειμερινή περίοδο.
    Το καλοκαίρι,αν όλα είναι ΟΚ,(και υπάρχουμε ακόμη) θα δω τι θα κάνω!

  2. #72
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αρχίσει να ψαχνομαι για νέα λάστιχα.εφτασα τα 45.000 και κάποια στιγμή τους 3-4 επόμενους μήνες μάλλον θα αλλάξω τα pirelli Scorpion STR, τα οποία αποδείχθηκαν μια χαρά σε κάθε δρόμο και εποχή που τα δοκίμασα. τίμιο λάστιχο. έχοντας διαβασει το θέμα και προσανατολισμένος σε πιο ασφάλτινο μάλλον θα καταλήξω στα Pirelli Verde ή τα Continental UHP ανάλογα με τι τιμές θα βρω.
    θα θελα , όμως, γνώμες , αν υπάρχουν ,αν τα χει κανείς βάλει ή κι από άλλες επιλογές της κατηγορία απο χρήστες σε χ3.

  3. #73
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σπύρο , γνωμη μου ειναι να μεινεις στα Scorpion.
    Πραγμαστικά τίμιο λάστιχο , με πήγε φέτος σε χιόνια χωρίς αλυσιδες ενω ενα GLK με ασφάλτινα αναγκάστηκε να βάλει, το οποίο σε ασφαλτο δεν βλέπω να υστερει πουθενά. Οσο για την φθορά κι εκεί μια χαρά τα πάει. Εχω κάνει 42000 χλμ και εχουν ακόμα αρκετό βάθος.
    Δεν είχα ξανα PIRELLI σε αυτοκίνητό μου αλλά αυτό το λάστιχο με κέρδισε.

    Βέβαια θα ηταν καλό να ακούσουμε γνωμες και από αλλους κατόχους Χ3 που πιθανον να εχουν δοκιμασει και αλλα λάστιχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trueno : 06-03-12 στις 17:43

  4. #74
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kοιτα κι εδω για τεστ σε Γερμανικα περιοδικα.

    https://www.reifen-hendrikx-kg.de/re...fen-tests.html

    Και εδω για τεστ των Continental

    https://www.reifenochs.de/reifen-und...ossContact+UHP
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trueno : 06-03-12 στις 18:02

  5. #75
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στάθη ευχαριστώ για την απάντηση.Σίγουρα τα STR ειναι εξαιρετικά, πραγματικά για όλες τις δουλειές(δεν ειναι τυχαιο το M+S). Και σε μένα φέτος που πήγα σε λίγο χιόνι ήταν απροβλημάτιστα. Βέβαια δεν ξέρω αν για 2-3 εκδρομές στα χιόνια το χρόνο συν λίγο offroading το καλοκαίρι αξιζει να έχεις 80-20 λάστιχο έστω κι αν το αμάξι suv. οσο να ναι το πιο ασφάλτινο είναι πιο αθόρυβο και με καλύτερο πάτημα.Παντως δεν έχω καταλήξει ακόμα , ουτε και για το ποτε ακριβώς γιατι όπως και συ διαπιστωνεις το πέλμα φαίνεται να αντέχει ακόμα, και ουτε γλιστραέι ιδιαιτερα. στο τέλος θα παίξει ρόλο και η τιμή γιατι οι εποχές είναι δύσκολες και κάθε καλή προσφορά-έκπτωση ειναι δελεαστική μεταξύ διαφόρων αξιόλογων επιλογών...

  6. #76
    Εγγραφή
    03-07-10
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετα απο 20.000 χιλιαδες χιλιομετρα εχω να πω τα εξης για το BRIDGESTONE DUELLER H/P SPORT. Σε στεγνο δρομο δυνατο κρατημα σε ανοιχτες καμπες σε εθνικη με 160-180kh χωρις να σηκωσω ποδι απ το γκαζι..θορυβος που δεν ξεπερναει αυτον του αερα σε μεγαλες ταχυτητες σε μικρες δεν ακουγονται καθολου..Στο βρεγμενο σε καλης ποιοτητας ασφαλτο που δεν κρατα λιμνες με νερο..και με μεγαλες ταχυτητες δεν σε φοβιζει πουθενα δεν υπαρχει απωλεια προσφυσης..οπου εχει λιμνες με νερο αισθανεσαι αμεσως την υδρολισθηση..Στο χωμα πας ανετα σε πατημενα κομματια και σε σπασμενο χαλικι.. αν δεις φυτευτες πετρες και κροκαλες γυρνας πισω..Σε χιονι πας με μεγαλη προσοχη αλλα περπαταει σε ευθεια..σε δρομο με κλιση βαζεις αλυσιδες..Βασικα ειναι ενα λαστιχο ασφαλτου χαιρετε να ταξιδευει στην εθνικη και με μεγαλες ταχυτητες ειναι στο στοιχειο του..!!

  7. #77
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το Dueller A/T το φορούσα στο Forester. Σαφώς προσανατολισμένο στη χρήση εκτός δρόμου. Χώμα, λάσπη και χιόνι ήταν βούτυρο στο ψωμί του, στη στεγνή άσφαλτο ακουγόταν αλλά όχι ενοχλητικά και το κράτημά του αξιοπρεπές. Στη βροχή όμως ήθελε προσοχή και σύνεση. Το είχα βάλει συνειδητά, τόνιζε το χαρακτήρα του αυτοκινήτου "πάω παντού".

  8. #78
    Εγγραφή
    03-07-10
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε πανο καμια σχεση το ενα ελαστικο με το αλλο..το ενα ειναι Α/Τ και το αλλο H/P SPORT το πρωτο για χρηση εκτος δρομου,και το δευτερο καθαρα ασφαλτινο. βασικα νομιζω πως δεν βγαζει διασταση 235/55/17 σε Α/Τ για bmw X3.

  9. #79
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το ξέρω Δημητρη, έτσι σαν γενική πληροφορία το είπα.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP