Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 79

Θέμα: Eλαστικά Χ3

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Larissa
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    409
    Thanked
    448
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JordanX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υχ,
    εχω κοιτάξει και στο ebay, αλλά για Αθηνα και καμιά 2-3 βόλτες για χιόνια δεν ξέρω αν αξίζει το 2ο σετ ελαστικών.
    Από τις κριτικές πάλι (τα χειμερινά υπερτερουν σχεδόν σε όλους τους τομείς/ακόμα και στον θόρυβο δεν τα παν και άσχημα) - αρχίζω να σκέφτομαι να βάλω χειμερινά καιΕ να τα έχω και το καλοκαίρι - ετσι και αλλιώς δεν πιστεύω να φθαρούν υπερβολικά σε 3 χρονια που είναι και η συνιστώμενη διάρκεια τους.
    Αν κυκλοφορείς στοιχειωδώς σε χειμερινές συνθήκες, αξίζει!!
    Αν μάλιστα είσαι και επισκέπτης χιονοδρομικών, εκεί δεν το συζητάμε!!!!!

    Η συνιστώμενη διάρκεια είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πέντε χρόνια (δες σε site οποιας εταιρίας θές... το 3 χρονια δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά...)
    Τα δικά μου χειμερινά είναι 6 χρόνων, αλλα επειδή τα συντηρώ σωστά το καλοκαίρι, δεν έχουν κανένα σημάδι "κόπωσης"...
    ...

  2. #22
    Εγγραφή
    12-02-10
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    50
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κυκλοφορείς στοιχειωδώς σε χειμερινές συνθήκες, αξίζει!!
    Αν μάλιστα είσαι και επισκέπτης χιονοδρομικών, εκεί δεν το συζητάμε!!!!!

    Η συνιστώμενη διάρκεια είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πέντε χρόνια (δες σε site οποιας εταιρίας θές... το 3 χρονια δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά...)
    Τα δικά μου χειμερινά είναι 6 χρόνων, αλλα επειδή τα συντηρώ σωστά το καλοκαίρι, δεν έχουν κανένα σημάδι "κόπωσης"...
    Τα συντηρείς?? - κυκλοφορείς με αυτά αλλά χωρίς υπερβολές - (γκαζια/στροφές κλπ) καταλαβαίνω.
    Τώρα για τη διάρκεια ζωής - από συζητήσεις/μελέτη - έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι γενικά για τα φαρδιά ελαστικά παίζει ρόλο πολύ περισσότερο η φθορά και όχι η ηλικία. Ετσι όπως λές, για τα δικά σου χειμερινά που είναι 6 χρόνων αλλά δεν εχουν ιδιαίτερη φορά -δε βλέπω λόγο αλλαγής - είναι και μαλακά από τη φύση τους..

    Επομένως θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά!

    Επίσης έχει κανένας εντύπωση από TOYO PROXES ST? διάβασα πολυ καλές κριτικές από την άλλη πλευρά του ατλαντικού (για VOLVO XC60 - Ranger Rover)- και βγαίνουν σε διαστάσεις που βολεύουν.

  3. #23
    Εγγραφή
    12-02-10
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    50
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιά άλλη γνώμη : αν αλλάξω λάστιχα και βάλω αντι 235/50 ->235/60 μπροστά και αντί 255/45-> 255/55 που φορά το Χ5 και είναι ευκολότερα να βρώ, θα υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα?

    Ευχ

  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν θα στο συνιστούσα γιατί είναι πιο φαρδια αλλά οκ το ξεπερνάμε αυτο... θα σηκωθει το αυτοκίνητο 1+ εκατοστό, ίσως χρειαστείς νέα ευθυγράμμιση, θα αλλάξει αισθητά η κλιμάκωση των σχέσεων προς το μακρύτερο, το κοντέρ θα δείχνει λάθος ένδειξη και γενικά θα αλλάξει αίσθηση το αυτοκίνητο... προς το ασταθέστερο...
    το πολύ 55 - 50 αντίστοιχα θα δοκίμαζα να βάλω.. που πάλι είναι λάθος.

  5. #25
    Εγγραφή
    12-02-10
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    50
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα στο συνιστούσα γιατί είναι πιο φαρδια αλλά οκ το ξεπερνάμε αυτο... θα σηκωθει το αυτοκίνητο 1+ εκατοστό, ίσως χρειαστείς νέα ευθυγράμμιση, θα αλλάξει αισθητά η κλιμάκωση των σχέσεων προς το μακρύτερο, το κοντέρ θα δείχνει λάθος ένδειξη και γενικά θα αλλάξει αίσθηση το αυτοκίνητο... προς το ασταθέστερο...
    το πολύ 55 - 50 αντίστοιχα θα δοκίμαζα να βάλω.. που πάλι είναι λάθος.
    Ευχ,
    αυτήν την εντύπωση έχω και εγώ, όσο για 55-50 πάλι δεν παίζει γιατί είναι δυσκολες διαστασεις για διαφορετικά εμπρός πίσω.
    Πάω μάλλον για τα ιδια που φοράω (που είναι καλοκαιρινά μόνο) - Dunlop Pilot Sport 01 η Michelin Diamaris!

  6. #26
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jordan εβαλα προσφατα 235/50/18 μπρος πισω ενα τελευταιο μοντελο της conti. Θα κοιταξω μην ειναι αυτα
    Για πες μας εντυπώσεις από αυτά τα λάστιχα και εαν έχεις την καλοσύνη να μας πεις και το μοντέλο των Conti!

  7. #27
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Gnx ακούει....?

  8. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Κοιταξε.

    Το θρεντ εαν θυμαμαι ηταν για χειμερινά. Εγω απάντησα εκ παραδρομής μιας και τα δικα μου ειναι θερινα. Δεν εχω να σου πω τιποτα ιδιαιτερο για τα λαστιχα περα απο το οτι εκαναν πιο πολυ απο τα conti 5P διαστάσεων CSL για το Ζ4.

    150 αλογα εχει το αυτοκινητο...Α εγω εβαλα 235/50 εμπρος και πισω. Δεν εβαλα 255/45 οπως το Μ pack γιατι και δεν ηθελα να επηρρεαστεί η άνεση και ουτε να επιβαρυνω τις επιδόσεις με βαρύτερο ελαστικο, το οποίο θεωρω σημαντικό. Το συνολικο βαρος σε καθε ακρο διαφέρει οριακά απο μαμά.

  9. #29
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για τισ ίδιες διαστάσεις μιλάω και εγώ σε 18άρες!
    Για αυτά έχεις ακούσει κάτι?

    https://www.conti-online.com/generat...t,tabNr=4.html

  10. #30
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Δε ξερω, εγω εχω τα crosscontact uhp.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP