Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο "το πάτε" το αμάξι σας ? Σε τί βαθμό εκμεταλευεστε το 100% των δυνατοτήτων του ?

Ψήφισαν
72. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Δεν οδηγώ εγώ, χρησιμοποιώ σωφερ (σικ !!!)

    3 4,17%
  • 1 στα 10 (δεν έχω σχέση με το "άθλημα")

    1 1,39%
  • 3 στα 10 (το μαθαίνω ακόμα, θα βελτιωθώ)

    9 12,50%
  • 5 στα 10 (την παλευω)

    32 44,44%
  • 7 στα 10 (θα'θελα να 'μαι καλύτερος αλλά έχω να κάνω με "αγρίμι")

    11 15,28%
  • 9 στα 10 (νιώθω οτι το'χω και το ξεζουμίζω σε κάθε ευκαιρία)

    13 18,06%
  • Είμαι "και γαμώ τους οδηγούς", ΟΔΗΓΑΡΑ ! (πιστευω εις έναν Θεό, ρερλ οδηγοκράτωρα...)

    3 4,17%
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 60

Θέμα: Πόσο καλά ?

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πόσο καλά ?

    Σχετικά με τα αυτοκίνητά μας, ρυθμίζουμε, τροποποιούμε,βελτιώνουμε, αναβαθμίζουμε κλπ κλπ όλα αυτά για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας είτε τις οδηγικές είτε τις αισθητικές ή και τα δύο αλλά και άλλες μαζί.
    Στην ματαιοδοξία δεν θα ανφερθώ γιατί πρώτα τον εαυτό θα πρέπει να κράξω (κι η αυτοκριτική ώρες ώρες πρέπει να γίνεται...)

    Τελικά όμως, κατά πόσο μπορούμε να εκμεταλευτούμε τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μας ? Πόσο μπορούμε να "το πάμε" ?
    Ας κάνουμε τι προσωπικές μας εκτιμήσεις με κλίμακα το 10.
    Παραθέτω σχετική δημοσκόπηση στην οποία δεν θα φαίνεται ποιός επέλεξε τί για να μπορέσουμε να'μαστε όσο πιο ειλικρινείς γίνεται (κυρίως με τους εαυτούς μας).

    Για πάμε...

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    5/10 απαντησα.
    Τα οδηγικα μου ορια εξαντληθηκαν πολυ πιο πριν απο τα ορια ενος peugeot 106 που ειχα στο παρελθον.
    Εκτοτε, καμμια ευθεια, αντε και λιγο στην Πεντελη οποτε βγαζω βολτα το 46.
    Μεχρι εκει ειμαι, παραπανω ειναι αργα να προσπαθησω ασε που φοβαμαι πλεον για τη ζωη μου.

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Samaro (24-10-10)

  4. #3

    Προεπιλογή

    Στις αισθητικές παρεμβάσεις που κάνει κάποιος στο αυτοκίνητο του δεν σχολιάζω ... Είναι κάτι το προσωπικό ! Εκτός αν αυτές επηρεάζουν αρνητικά την ασφάλεια του οχήματος ! Βλέπε λάθος ζάντες , φρένα που δεν αποδίδουν στον δρόμο , μαύρα φώτα που δεν φαίνονται , κατραμια φιμε που δεν βλέπουν , τιμόνι δίχως αεροσακο κλπ . Στα υπόλοιπα γούστο και καπέλο του καθενός τι θα κάνει στην περιουσία του!
    Για τις μηχανικες παρεμβάσεις θεωρώ ότι δεν είναι ανάγκη κάποιος να εκμεταλευεται το 100% των δυνατοτήτων του οχήματος για να τις κάνει ! Μην ξεχνάμε ότι βελτιώνουν την ενεργητική ασφάλεια ! Σημασία έχει να γίνονται σωστά ! Για να είναι βελτίωση και όχι παρέμβαση !
    Τώρα όσον αφορά το πόσο εκμεταλευομαι εγώ τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μου...θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό ΝΑΙ . Με αυτό δεν εννοώ ότι είμαι καλύτερος οδηγός από κάποιον άλλο ... Απλά ασχολούμαι πολλές ώρες , είχα αρκετά ελεύθερο χρόνο , η ζωη μου απαιτούσε αρκετά γρήγορα χιλιόμετρα και το κυριότερο είμαι σε μια ηλικία που τα μυαλά μου τώρα μπαίνουν μέσα στο κεφάλι μου! Όταν έχεις άγνοια κινδύνου ή έστω δεν τον τοποθετεί στην σωστή διάσταση , μπορείς να φτάσεις ένα όχημα στα όρια και να τα ξεπερασεις... Μεγαλώνω και και βλέπω ότι ηρεμώ ... Είναι σίγουρα καλύτερο για μένα και για τους άλλους ... Αλλά αναπολώ τις εποχές που ξυπνουσα χαράματα ( ακόμα και για τουαλέτα ) και έφευγα με πιτζαμες και αθλητικά να κάνω ανάβαση πλατανι, αργυρά σελλα πιτιτσα , Καλάβρυτα ... Ακόμα και με χιονιά

  5. The Following 6 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    GiannisRob (24-10-10), Samaro (24-10-10), VanVIC (24-10-10), Vasilis (25-10-10), z3 2.2 (24-10-10), Κωνσταντίνος (24-10-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    5/10 απαντησα.
    Τα οδηγικα μου ορια εξαντληθηκαν πολυ πιο πριν απο τα ορια ενος peugeot 106 που ειχα στο παρελθον.
    Εκτοτε, καμμια ευθεια, αντε και λιγο στην Πεντελη οποτε βγαζω βολτα το 46.
    Μεχρι εκει ειμαι, παραπανω ειναι αργα να προσπαθησω ασε που φοβαμαι πλεον για τη ζωη μου.
    Το τρέχων avatar σου συνάδει με άλλη επιλογή στο poll.
    Αλλά βέβαια ο τρέχων τίτλος σου (σχιζοφρενής moderator) εξηγεί...

  7. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    Samaro (24-10-10)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολυ καλο θεμα Βαγγελη.
    Θα μιλησω με απολυτη ειλικρινια για μενα.
    Δεν ειμαι των ακρων στη ζωη μου και ουτε θα γινω ποτε.
    Ετσι λοιπον δεν ειμαι των ακρων και κατα την οδηγηση μου.
    Στο θεμα του αυτοκινητου,μιας και αυτο συζηταμε,ειμαι παρα πολυ εγκρατης οταν υπαρχουν αλλα αυτοκινητα γυρω μου.
    Εχω μεγαλο "θεμα" να μην τρομαξω η δυσαρεστησω καποιον οδηγο.
    Οταν τωρα μεινουμε τα δυο μας,εκει αλλαζει το θεμα.
    Στην ευθεια δεν μου λεει και τιποτα μιας και οι υψηλε ταχυτητες δε με συγκινουν.
    Οκ πιανει 235 περιπου,βαζει την πεμπτη κοφτη και ανοιγει σχετικα καλα στις ρεπριζ του.Αυτο θα το κανει παντα και με τον ιδιο τροπο μιας και οι ευθειες ειναι ολες ιδιες!!!!

    Στις στροφες τωρα....μμμμ...δω εχουμε ενα θεμα!
    Δε μιλαω για παρατεταμενες με 150αρες στο οριο γιατι το zed παρολο που τα καταφερνει σε κανει να νιωθεις...πως να το πω....μμμμ....εεεε....χμμμ....χεσ ιμο??? Οι τυχεροι ιδιοκτητες των zed θα καταλαβουν ακριβως τι λεω

    Μιλαω λοιπον για στροφες με δευτερα και με τριτη.Εκει το zed ειναι στο στοιχειο του! Εκει λοιπον αρχιζει και το δικο μου "θεμα". Σε συγκεκρκιμενες διαδρομες πραγματικα το εχω φτασει στα ορια του και πολλες φορες αρκετα παραπερα.
    Χωρις αυτο να σημαινει οτι ταλαιπωρω και σκιζω το αυτοκινητο!
    Απλα διαλεγοντας την καλυτερη γραμμη καθε φορα προσπαθω να δω εστω και ενα χιλιομετρακι παραπανω στην εξοδο της στροφης! Αυτο για μενα ειναι η μεγαλυτετη ηδονη κατα το "στριβην"

    Οσον αφορα το πολυποθητο δριφτ εκει τα πραγματα αλλαζουν !!! Εκει εχεις να κανεις με την ισοροπια πανω στην κοψη του ξυραφιου! Μεγαλο κεφαλαιο που επιφυλασομαι να ανοιξω αλλη στιγμη.

    Και τελος την γενικοτερη οδηγικη απολαυση που μου προσφερει καθημερινα δεν την αλλαζω με τιποτα και εχω μιλησει αρκετα για αυτο.

    Σαν ρεζουμε μπορω να πω οτι,ναι, το φχαριστιεμαι πολυ και το φτανω στα ορια του συχνα-πυκνα οταν ερχεται το στρφιλικι το καλο
    Ισως να μπορω και παραπανω αλλα δε με βοηθαει το αυτοκινητο ως εχει πλεον.
    Ειμαι κατα της βελτιωσης (κατα κυριο λογο γιατι δεν "βγαινω" οικονομικα) και μου αρεσει πολυ να αξιοποιω στο επακρον το αυτοκινητο μου και να το μαθαινω καθε μερα και λιγο πιο πολυ.
    Τα αυτοκινητα μας εχουν φοβερες δυνατοτητες οι οποιες παραμενουν ανεκμεταλευτες γιατι εμεις δεν δοκιμαζουμε το κατι παραπανω.Λιγο-λιγο καθε φορα...

    Ας ασχοληθουμε λιγακι με τα αυτοκινητα μας,θα μας ανταμοιψουν.
    Υπαρχουν και τα βουνα,δοκιμαστε και μετα βελτιωστε την αναρτηση για παραδειγμα.Εχει πολυ μεγαλυτερη αξια οταν ξερεις που "τελειωνουν" οι υπηρεσιες της αναρτησης σου γιατι πολυ απλα αρχιζεις να καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που χρειαζεσαι παραπανω απο μια βελτιωμενη...
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  9. The Following 7 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    alexk (24-10-10), Kostas_1 (24-10-10), Nick bmwlover (25-10-10), Ptboul (25-10-10), Samaro (24-10-10), VanVIC (24-10-10), Vasilis (25-10-10)

  10. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αναπολώ τις εποχές που ξυπνουσα χαράματα ( ακόμα και για τουαλέτα ) και έφευγα με πιτζαμες και αθλητικά να κάνω ανάβαση πλατανι, αργυρά σελλα πιτιτσα , Καλάβρυτα ... Ακόμα και με χιονιά
    Ενταξει....εισαι καμμενος...τελος...
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  11. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είμαι περίεργος να δώ τί μέσος όρος θα βγεί.
    Βέβαια για να μιλήσουμε για αντιπροσωπευτικό "μέσο όρο" θα χρειστούν τουλάχιστον 50-60 ψήφοι

  12. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τρέχων avatar σου συνάδει με άλλη επιλογή στο poll.
    Αλλά βέβαια ο τρέχων τίτλος σου (σχιζοφρενής moderator) εξηγεί...
    Χαχα
    Ολα σχετικα ειναι.
    Σιγουρα καποιος μπορει να κρινει μονο συγκρινοντας αρα λειτουργω ετσι αναγκαστικα.
    Πιστευα οτι ειμαι φοβερος χερας και πως "τοχω" ιδιως οταν με βοηθουσαν τα αλογα και το στησιμο εναντι αλλων στο δρομο.
    Ειδικα πιο παλια που τα αλογα, ακομα και τα λιγα εκαναν διαφορες.
    Μεχρι που πηγα σε μια πιστα στην Αγγλια και γυρισα στα ορια μου μεσα σε ενα Renault Williams.
    Πινοντας καφε στην εξεδρα υστερα, παρατηρησα οτι ενα Austin Metro μου ειχε ριξει στεγνα 20" στο γυρο.
    Ο οδηγος του ηταν τοτε 19 και εγω 32.
    Τα αλογα του Ρενω ηταν 60 περισσοτερα, οποτε η διαφορα παιχτηκε στα χερια.
    Βασικα πιστευω, ανεξαρτητα απο το αν κανω ωραιες "παντες" η αν φρεσκαρω τις φοβιες μου στις στροφες, οτι δεν μπορω να πιασω τα ορια του αυτοκινητου μου και αυτο το καταλαβαινω καθε φορα που σηκωνω το ποδι στην κατηφορικη στροφη της Πεντελης πριν την υδροφορα.

    Αναλογα, αν ειχα στα χερια μου ενα Skoda Fabia Rs θα ελεγα πως μπορω να το παω 100/100 κατι που εχω δοκιμασει και απογοητευτηκα οικτρα -απο το δηθεν σπορ επιχρισμα που θελει η Skoda να δωσει στο αυτοκινητο.

    Αυτα.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    VanVIC (24-10-10), z3 2.2 (24-10-10)

  14. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αυτο το καταλαβαινω καθε φορα που σηκωνω το ποδι στην κατηφορικη στροφη της Πεντελης πριν την υδροφορα.
    χοχο!!!
    ειναι λιγακι χεσμεντεν αυτη!!! λες..."που θα καταληξω??? στο γκρεμι η στο βραχο!!!"
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    5/10 απαντησα.
    Τα οδηγικα μου ορια εξαντληθηκαν πολυ πιο πριν απο τα ορια ενος peugeot 106 που ειχα στο παρελθον.
    Εκτοτε, καμμια ευθεια, αντε και λιγο στην Πεντελη οποτε βγαζω βολτα το 46.
    Μεχρι εκει ειμαι, παραπανω ειναι αργα να προσπαθησω ασε που φοβαμαι πλεον για τη ζωη μου.
    Το ίδιο ψήφισα και εγω. Και αν αισθάνεται ο Σταμάτης ετσι, εγώ τι να πώ ;;
    Γέρος άνθρωπος δεν πρέπει να κόψω τις λαμ@κίες ;;

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP