Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 57 από 57

Θέμα: m3 τουμπανο

  1. #51
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή


  2. #52
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΡΕΝΤ.

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

    ΕΛΕΟΣ.

    Δεν γνωριζω τιποτα για το αμαξι αυτο, ουτε τα αλογα του, ουτε καν το εχω δει στη ζωη μου.

    ευχαριστω

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Stathis (31-10-10)

  4. #53
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    χαχαχα προεδρε αποκαλυφθηκες....
    απ εξω υψηλη αισθητικη, αλλα στο βαθος καγκουρας...

  5. #54
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ghost-rider το πηγες πολυ βαθια το θεμα ρε'συ, εγω ειπα μονο για εμφανιση και φυσικα μονο για οταν ειναι ανοιχτες οι λαμπόπορτες..
    Και θα επιμεινω οτι ολα αυτα ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος, αρα ειναι υποκειμενικο το θεμα σε ποιον "αρεσουν" κ σε ποιον οχι. Αυτο λεω μονο. Οπως το ιδιο ισχυει κ με τις ζαντες κλπ.
    Και τις lambo πορτες τις θεωρω περισσοτερο "εκθεσιακες" αν μπορω να το πω ετσι και οχι τοσο για την καθημερινοτητα.. οποτε ετσι ισως καπου να συμπιπτουν λιγο οι γνωμες μας..

    Παααρ'ολα αυτα θα συμφωνησω στα οσα αναλυεις περαιτερω. Ναι.
    Με μια μονο απορια, που εθεσες το θεμα ασφαλειας αυτων των πορτων σε πλευρικη προσκρουση.. απ'την στιγμη που κλεινει η πορτα και "εφαρμοζει" κανονικα, τι πειραζει στην προσκρουση το αν στο ανοιγμα ανοιγει περα ή προς τα επανω? (δεν αντικρουω το σκεπτικο σου αυτο, οντως δεν ξερω)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 31-10-10 στις 22:42

  6. #55
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Logistakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ghost-rider το πηγες πολυ βαθια το θεμα ρε'συ, εγω ειπα μονο για εμφανιση και φυσικα μονο για οταν ειναι ανοιχτες οι λαμπόπορτες..
    Και θα επιμεινω οτι ολα αυτα ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος, αρα ειναι υποκειμενικο το θεμα σε ποιον "αρεσουν" κ σε ποιον οχι. Αυτο λεω μονο. Οπως το ιδιο ισχυει κ με τις ζαντες κλπ.
    Και τις lambo πορτες τις θεωρω περισσοτερο "εκθεσιακες" αν μπορω να το πω ετσι και οχι τοσο για την καθημερινοτητα.. οποτε ετσι ισως καπου να συμπιπτουν λιγο οι γνωμες μας..

    Παααρ'ολα αυτα θα συμφωνησω στα οσα αναλυεις περαιτερω. Ναι.
    Με μια μονο απορια, που εθεσες το θεμα ασφαλειας αυτων των πορτων σε πλευρικη προσκρουση.. απ'την στιγμη που κλεινει η πορτα και "εφαρμοζει" κανονικα, τι πειραζει στην προσκρουση το αν στο ανοιγμα ανοιγει περα ή προς τα επανω? (δεν αντικρουω το σκεπτικο σου αυτο, οντως δεν ξερω)
    αν γυρισει ανάποδα, πως θα την ανοίξεις?
    αν και νομίζω ότι έχουν δύο mode κλασικό και "γκιλοτίνα" οπότε ανοίγουν και έτσι και γιουβέτσι...

  7. #56
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν γυρισει ανάποδα, πως θα την ανοίξεις?
    αν και νομίζω ότι έχουν δύο mode κλασικό και "γκιλοτίνα" οπότε ανοίγουν και έτσι και γιουβέτσι...
    Α!........ χαχαχα ok με επεισες.

    Νομιζα οτι εννοουσε πως θα εχουν καποια διαφορα ή κατι τετοιο κατα την προσκρουση.

  8. #57
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Logistakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ghost-rider το πηγες πολυ βαθια το θεμα ρε'συ, εγω ειπα μονο για εμφανιση και φυσικα μονο για οταν ειναι ανοιχτες οι λαμπόπορτες..
    Και θα επιμεινω οτι ολα αυτα ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος, αρα ειναι υποκειμενικο το θεμα σε ποιον "αρεσουν" κ σε ποιον οχι. Αυτο λεω μονο. Οπως το ιδιο ισχυει κ με τις ζαντες κλπ.
    Και τις lambo πορτες τις θεωρω περισσοτερο "εκθεσιακες" αν μπορω να το πω ετσι και οχι τοσο για την καθημερινοτητα.. οποτε ετσι ισως καπου να συμπιπτουν λιγο οι γνωμες μας..

    Παααρ'ολα αυτα θα συμφωνησω στα οσα αναλυεις περαιτερω. Ναι.
    Με μια μονο απορια, που εθεσες το θεμα ασφαλειας αυτων των πορτων σε πλευρικη προσκρουση.. απ'την στιγμη που κλεινει η πορτα και "εφαρμοζει" κανονικα, τι πειραζει στην προσκρουση το αν στο ανοιγμα ανοιγει περα ή προς τα επανω? (δεν αντικρουω το σκεπτικο σου αυτο, οντως δεν ξερω)
    Νταξει το τραβηξα λιγο παραπανω
    Παντως εστω και αν η πορτα εφαρμοζει σωστα αλλαζουν αρκετα σε μια τετοια μετατροπη.
    Σκεψου μια γερη τρακα και μια εντονη παραμορφωση. Η πορτα γινεται κουρμπα και καλειται να μεινει στη θεση της τραβώντας τις δυο κολονες του πλαισιου (το συνολικο μηκος της λιγοστευει). Εκεινη την ωρα δεχεται τρομερα εφελκυστικα φορτια.
    Αυτα τα εφελκυστικα φορτια θα παραλειφθουν απο τους μεντεσεδες και την κλειδαρια. Τα εργοστασιακα τμηματα ειναι μελετημενα και δοκιμασμενα.
    Δικια μου σκεψη να σου πω την αληθεια, τα παραπανω και οχι καποιου συγκριτικου η καποιου που εχει εντριφησει σ αυτα.
    Οταν τα αλλαζεις ρισκαρεις.
    Ετσι οπως το βλεπω με το στενο μου το μυαλο με λιγα λογια, θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος αν πεσει καποιος επανω στην πορτα, να μπει μεσα στην καμπινα μαζι με την πορτα.
    Τραβηγμενο βεβαιος περιγραφεται τωρα, αλλα πιο χειροπιαστο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 31-10-10 στις 23:02

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP