Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ari Vatanen - Pikes Peak.....

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patra west coast
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    401
    Thanked
    230
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ari Vatanen - Pikes Peak.....

    Ο Ari Vatanen γεννήθηκε στη Φιλανδία. Ηδη από μικρό αγόρι ανακάλυψε το πάθος του για τα αυτοκίνητα. Το 1975 όταν ήταν 23 χρονών, είχε ένα από τα χειρότερα δυστυχήματα στην ιστορία των αγώνων αυτοκινήτων στην Αργεντινή. Σαν αποτέλεσμα έχασε 18 μήνες απ’ την καριέρα του.
    Μέχρι το 1990, οδήγησε για την Peugeot, αργότερα για τη Citroen, τη Subaru και τη Μitsubishi.
    O Ari είναι ένας απ’ τους πιο γνωστούς ραλλίστες στον κόσμο σήμερα. Το 1981 κέρδισε το πρωτάθλημα. Έχει γίνει πρωταθλητής συνολικά 10 φορές. Επίσης νίκησε στο Paris-Dakar 4 φορές, στο Korg- Beijing δυο φορές και επίσης στο Rally Monte Carlo.
    «Ο πατέρας μου αγόρασε αυτοκίνητο το 1960 και αργότερα είχε ένα ατύχημα μαζί με όλη την οικογένεια. Ήμουν 8 χρονών τότε. Μετά από 4 χρόνια η μητέρα μου πήρε το δίπλωμα οδήγησης και αγόρασε ένα αυτοκίνητο. Ακριβώς δίπλα από το σπίτι μας υπήρχε μια μεγάλη στροφή στο δρόμο. Για να μάθω πώς να ελέγχω το αυτοκίνητο, προσπαθούσα να πάρω αυτή τη στροφή. Όταν το ίδιο καλοκαίρι έγιναν αγώνες αυτοκινήτων, κάθισα για 4 ώρες στην άκρη του δρόμου για να μη χάσω τίποτα.
    Μια απ’ τις μεγαλύτερες στιγμές στην καριέρα μου ήταν η νίκη στο ράλι του Μοντε Κάρλο. Νίκησα, παρόλο το πέναλτι των 8 λεπτών. Παρόλ’ αυτά έπρεπε να περάσω και από δύσκολες στιγμές. Πιστεύω πως διδασκόμαστε τα πιο σπουδαία μαθήματα τις δύσκολες στιγμές. Στην αρχή επαναστατείς και ρωτάς γιατί. Παρόλ’ αυτά στο τέλος, -κι αυτό μπορεί να γίνει αρκετά χρόνια αργότερα- βλέπεις το χέρι του Θεού σ’ αυτά που έχουν συμβεί. Ξέρεις πως ό,τι συνέβη ήταν σωστό –ακόμα κι αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις.
    Το ατύχημα του 1985 με άφησε εκτός δράσης για 18 μήνες. Ήταν πολύ δύσκολο. Καθώς σιγά σιγά στεκόμουν πάλι στα πόδια μου, έπεσα σε βαθιά κατάθλιψη. Μέσ’ απ’ όλα αυτά όμως, έγινα καλύτερος άνθρωπος, πιστεύω. Δεν ήμουν πια τόσο κατακριτικός, έγινα ανεκτικός, πιο δεκτικός και με μεγαλύτερη αντίληψη για τα πράγματα.
    Απ’ τον πατέρα μου, έμαθα να εκφράζω τη χριστιανική μου πίστη χωρίς φόβο. Δεν είναι τα συναισθήματά μας, ούτε η αυτολύπησή μας που θ’ αποφασίσουν, αλλά ότι έγινε 2000 χρόνια πριν στο Γολγοθά. Ο θάνατος και η ανάσταση του Ιησού Χριστού είναι τα μόνα πράγματα απ’ τα οποία μπορεί κανείς να εξαρτάται. Η αλήθεια αυτών των γεγονότων δεν εξαρτάται από τα συναισθήματά μας και τις εμπειρίες μας.
    Το απίστευτο όσον αφορά το Χριστιανισμό είναι ότι μπορούμε να έρθουμε στο Θεό όπως είμαστε, και κάθε ανθρώπινο ον αναγνωρίζεται. Παρόλο που κανένας από μας δεν είναι αρκετά καλός, μπορούμε να μιλήσουμε στο Θεό και να του πούμε: “Κύριε, δέξου με, έτσι ακριβώς όπως είμαι”, και Αυτός θα το κάνει, παρόλα όσα έχουμε κάνει. Μόνο ο Ιησούς είναι τέλειος. Εμείς συχνά αποτυγχάνουμε και χρειαζόμαστε το έλεος και τη συγχώρεσή Του ξανά και ξανά, καθημερινά. Μπορούμε να Του μιλήσουμε οποιαδήποτε στιγμή και να Του πούμε: “Ιησού, Υιέ του Θεού, συγχώρεσέ με!”»


    “Λόγω οικονομικού εγκεφαλικού πέρα δώθε δεν θυμάμαι αν έρχονται Αποκριές,Χριστούγεννα,Πάσχ α ή πρωτοχρονιά γι'αυτό δεν ξέρω αν σουβλίσατε δέντρο η αν στολίσατε αρνί!! Πάντως σας εύχομαι το φλουρί να πέσει στο δικό σας αυγό. Καλό Δεκαπενταύγουστο..”

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    κλασσικο.
    ηταν και εισαγωγη της εκπομπης του Σταθακη στον αντεννα.

    κτηνος το πεζο, ε ?
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλασσικο.
    ηταν και εισαγωγη της εκπομπης του Σταθακη στον αντεννα.

    κτηνος το πεζο, ε ?
    που το θυμηθηκες νικο.....απο την θεση του οδηγου ε?

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μα καλα τι κτηνος ειναι αυτο το πεζω 500 αλογα εχει πως παει ετσι( καλα αυτη την φαση με το χερι που τον στραβωνει ο ηλιος ενω πηγενει με 180+ οσες φορες και αν την δω ανατριχιαζω ) οδηγαρα τη να λεμε αυτος και ο κολιν

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    "Ομηρική" ανάβαση με τα ατελείωτα drift

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα σεβη μου στον κυριο Vatannen.
    Αν ασχοληθειτε λιγακι με αυτην την αναβαση θα δειτε πολλα και διαφορα!
    Οσοι ανεβαινουν αυτο το βουνο δεν ειναι τυχαιοι οδηγοι.
    Ειναι μια διοργανωση που ομοια της δεν υπαρχει πουθενα.
    Ομαδες ετοιμαζονται για χρονια για αυτην τη μερα με αυτοκινητα τα οποια πρεπει να ανταπεξελθουν και στο χωμα αλλα και στην ασφαλτο με ενα σετ ελαστικα και τις ιδιες ρυθμισεις.
    Και ολα αυτα με μοτερ που φορανε τουρμπινες απο αεροπλανα σε μια διαδρομη του θανατου!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σεβη μου στον κυριο Vatannen.
    Αν ασχοληθειτε λιγακι με αυτην την αναβαση θα δειτε πολλα και διαφορα!
    Οσοι ανεβαινουν αυτο το βουνο δεν ειναι τυχαιοι οδηγοι.
    Ειναι μια διοργανωση που ομοια της δεν υπαρχει πουθενα.
    Ομαδες ετοιμαζονται για χρονια για αυτην τη μερα με αυτοκινητα τα οποια πρεπει να ανταπεξελθουν και στο χωμα αλλα και στην ασφαλτο με ενα σετ ελαστικα και τις ιδιες ρυθμισεις.
    Και ολα αυτα με μοτερ που φορανε τουρμπινες απο αεροπλανα σε μια διαδρομη του θανατου!
    Συν τη σημαντική διαφορά υψομέτρου από την εκκίνηση μέχρι τον τερματισμό. Και το βαρομετρικό χαμηλό, όπως ξέρουμε .... βλάπτει.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συν τη σημαντική διαφορά υψομέτρου από την εκκίνηση μέχρι τον τερματισμό. Και το βαρομετρικό χαμηλό, όπως ξέρουμε .... βλάπτει.
    Παρα πολυ σωστα Πανο.
    Ενα ακομα μεγαλο στοιχημα για τους μηχανικους-προγραμματιστες.
    Ειναι πολυ συναρπαστικο το ολο θεμα.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Οποτε παρακολουθω αυτο το βιντεο αναρωτιεμαι ΠΟΣΑ ΜΕΓΑΛΑ τα εχει ο τυπος....

    Αποκορύφωμα οταν οδηγει με το ενα χερι ταπα και με το αλλο χερι προστατευει τα ματια του απο τον ηλιο.......οτι και να πω ειναι λιγο!

  10. The Following 3 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    ghost-rider (22-10-10), Lambros46 (22-10-10), VanVIC (22-10-10)

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή Opel Manta 400 Ari Vatanen ONBOARD!!!


  12. The Following 2 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    BILL007 (08-10-11), Lambros46 (08-10-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP