Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 85

Θέμα: BMW μεταχειρισμενα με κατεβασμενα χιλιομετρα!

  1. #31
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, έτσι είναι. Κι εγώ δεν το περίμενα ποτέ από εξουσιοδοτημένο dealer, αλλά έπεσα σε περίπτωση να προσπαθεί να μου πουλήσει ασημοπράσινη Ε60 2.2 ως ατρακάριστη τη στιγμή που την είχα δει μια εβδομάδα πριν στο φανοποιείο του με χτύπημα στις δυο αριστερές πόρτες-μαρσπιέ-κολώνα.
    Οι dealer ειναι επικυνδυνοι. Συνηθως το εχουν με την ομιλια, ειναι κουστουμαρισμενοι, ευγενικοι, σε κερνανε καφε, σε πανε και μια βολτα με το αυτοκινητο που σε ενδιαφερει... Σου λενε κλασσικα οτι ειναι "δικο τους" και εχουν παρακαλουθησει ολη την πορεια του και ολα τα service του..

    Και συνηθως εχουν τσακαλια φανοποιους και πολυ εξοπλισμενα συνεργεια, ενω το να βγαλουν ενα νεο book service δεν ειναι και τοσο δυσκολο γι αυτους...

    Τωρα και βεβαια δεν ισχυει παντα αυτο. Αλλα ειναι οι πρωτοι που αν χρειαστει να μαζεψουν κατι μπορουν να το κανουν ευκολα. Εξαλλου τα μαστορια μεσα πληρωνονται με το μηνα. Για τον ιδιοκτητη της αντιπροσωπειας δεν ειναι κοστος να βαλει ενα αμαξι μεσα οταν το συνεργειο δεν ειναι φουλαρισμενο...

  2. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    ///M Arios (16-10-10)

  3. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πόσα θέλετε??

    https://cgi.ebay.co.uk/NEW-Genuine-B...#ht_500wt_1156

    ..και γνήσια ε?

  4. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    που προκειμενου να μου πουλησει 520 4κυλ,μου ειπε πως το 2.2 που ψαχνω ηταν το χειροτερο μοτερ που εχει μπει σε Ε60!!!
    XAXAXAXAXAXA!!!! Kαι που στιριζε τα λεγομενα του???
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  5. The Following 2 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    E60_Arkadia (16-10-10), NickE60 (16-10-10)

  6. #34
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι φθορες στο εσωτερικο,με τα χιλιομετρα δεν εχουν παντα αντιστοιχια.Π.χ το δικο μου ως 316 και με 140.000 απο φιλο μου(εντος πολης κυριως) ειχε περισσοτερες φθορες στην 8ετια απ'το ΑΨΟΓΟ 328 σενταν της Ελληνικης πρεσβειας στη Γερμανια,που εφερα μονος μου που στην 7ετια ειχε διανυσει 170.000 χλμ(προφανως πολυ ταξιδι αλλα και γενικα λιγοτερες μανουβρες,φρενα,τιμονιες κτλ).Ασε που δεν ετριζε τιποτα μεσα ενω στο 316 ακουγονταν διαφορα.

  7. #35
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σκηνικο 1:Το 2001 φερνει φιλος μαντρας ενα πρασινο γνησιο κουπε 325 '96,αψογο απ'εξω,λιγες φθορες στο μπεζ δερματινο σαλονι του λογω των...κρατηθειτε!....255.000 χλμ του!!!Σε 5 χρονια!Του κατεβαζει λοιπον 2 κατονταδες κατω,ρετουσαρει το σαλονακι,ερχεται ο υποψηφιος και το πανε σε συνεργατη μηχανικο.Τ'αμαξι ηταν οντως πολυ καλοσυντηρημενο οποτε δεν του λεει ψεμματα,απλως αποκρυπτει τα χλμ.Τελικα στραβωνει η αγορα αλλα του μηχανικου του αρεσε τ'αμαξι κι αποφασιζει να το κρατησει αυτος.Το παιρνει λοιπον,του κανει 170.000χλμ(+120 δλδ) και το αφηνει στον μαντρα παλι να πουληθει.Μετα μια βδομαδα το παιρνει εκτακτως να παει ταξιδι και στο δρομο πεφτει το ματι του στο κοντερ....83000χλμ!!!!Ελεος!!!Τ'α αξι ειχε κανει 370000+ κι ακομη εγραφε 80+!Εννοειται με book service κομπλε....Τελικα εν ετει 2006 τ'αμαξι αγοραζεται απο βλακα,ημιμαθη γειτονα που περηφανευοτανε για το 10ετιας 325 του με 83000χλμ απο Γερμανο Γιατρο με 3-4 αυτοκινητα(συνηθης δικαιολογια).....

  8. #36
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMW_pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μεγαλη καλημερα προς ολους τους bmwfans μια που εδω και λιγο καιρο ειμαι και εγω μελος σαν ιδιοκτητης.

    [...]

    Δεχομαι αποριες και ερωτησεις μια που κατεληξα να γινω λιγο περισσοτερο εμπειρος στα μεταχειρισμενα και ευτυχως το ψαξιμο μου ειχε ευτυχη καταληξη μια που βρηκα αυτοκινητο απο ιδιωτη με τπολυ καλη χρηση και αφου το ελεγξα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το παρακολουθουσε και ειχε καταγραφες στο πληρες βιβλιο σερβις.
    Καλωσηλθατε κ καλοταξιδο το νεο σας οχημα!
    Ειδικα μετα απο τετοιο ψαξιμο, τωρα θα το ευχαρηστηθειτε περισσοτερο πιστευω..!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα τα χιλιομετρα, ενα καλο διαγνωστικο τα βρισκει πολυ ευκολα.

    Ενα διαγνωστικο της autologic τα βρισκει ευκολα ακομα και απο την μνημη απο τα φωτα και με αλλους τροπους.

    Σιγουρα και το GT-1 πρεπει να τα βρισκει.
    Καλο ακουγεται αυτο, αλλα πως μπορουμε να ξερουμε/μαθουμε σε ποιον να απευθυνθουμε που να εχει τετοια μηχανηματα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 16-10-10 στις 01:32

  9. #37
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Thumbs down

    Μιας και κοιταζω κ εγω αυτον τον καιρο για μεταχειρισμενο (Ε36), αυτο που εχω παρατηρησει κυριως ειναι οτι
    τα περισσοτερα αυτοκινητα παιζουν γυρω στα 120.000χλμ ....... και απορω πως τετοια συμπτωση?!
    Εχω δει δυο-τρια απο κοντα, αλλα εκει που επεσε το γελιο ηταν σε μια μαντρα στη Γ.Λαμπρακη που πηγα για ενα 316.
    Μεσα ετσι κ ετσι το αμαξι, ειδικα οι χαζοκομενες ταπεταριες στις πορτες. Κανενας αεροσακος (αλλαγμενο κ το τιμονι με σπορ) ενω η αγγελια ελεγε 2 airbag, κ κομμενα χαρτακια απτις ζωνες κλπ, αλλα μοντελο 97 κατα τ'αλλα.

    Ομως ο απιστευτα μπλαμπλαδωρος υπαλληλος ειχε αλλη γνωμη απο την εικονα συν οτι ειχε πει τα θεικα!
    Κοιτα αμαξι που σου δινω, ισως το καλυτερο που κυκλοφορει απτα μοντελα του,, τι να τους κανεις τους αεροσακους με αμαξι BMW,, κλείστο τωρα οσο προλαβαινεις,, και τελος η αγγελια ελεγε 130 αλογα. Υπενθιμιζω 316 ηταν.
    -Γιατι ειναι 130, ξερουμε τι εχει γινει πανω στο αμαξι?
    -Τωρα που να στα εξηγω, νομιμα πραγματα παντως.
    (τι διαλο υπαρχει κ παρανομη βελτιωση 15 αλογων?!)
    -Δηλαδη τι, του ξαναλεω. Προγραμμα, εξατμιση (που δν ακουγοταν καν), τι περιπου?
    -Ε κανα downpipe θα του εχει βαλει, ξερεις τωρα μωρε..! (και ενα χαμογελο ΝΑ αυτος οτι μου πεταξε κατι ψαγμενο τωρα!)

    Ισα που προλαβα να πω ευχαριστω κ να βγω εξω με τον φιλο μου για να λιωσω απο το γελιο!! Δεν κρατιομουν αλλο.. με το ατμοσφαιρικο downpipe.. Χαχαχα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 16-10-10 στις 02:15

  10. #38
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Smile

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMW_pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μεγαλη καλημερα προς ολους τους bmwfans μια που εδω και λιγο καιρο ειμαι και εγω μελος σαν ιδιοκτητης.

    Γραφω για να μοιραστω την εμπειρια μου μετα απο πολυ ψαξιμο για αγορα μεταχειρισμενης BMW. Η ανακαλυψη που εκανα ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο και πολυ συχνο να βρεθει αυτοκινητο με κατεβασμενα χιλιομετρα. Υπαρχουν ηδη πολλα στην Αθηνα μερικα απο τα οποια ανακαλυψα εγκαιρα και την γλυτωσα. Θα ξερετε βεβαια οτι τα χιλιομετρα κρατουνται και μεσα στο κλειδι. Αυτο βεβαια αφου εχει πειραχτει το κοντερ μεταβιβαζεται και στο κλειδι οποτε και αυτο δινει τα ψευδη στοιχεια. Επισης οι διαφορες εξουσιοδοτημενες αντιπροσωπειες δεν ειναι on-line οποτε αν δεν βρεθει η συγκεκριμενη που το αυτοκινητο εκανε σερβις δεν μπορει να δωσει στοιχεια για το παρελθον του αυτοκινητου. Σε συνδεση ειναι μονο το δικτυο της ιδιας αντιπροσωπειας και μπορει να βρεθει ακρη.
    Επισης βρηκα αυτοκινητα απο κατασχεσεις οπως και εταιρικα με τα ιδια κουσουρια. Βρηκα τρακαρισμενο που ειχε επισκευαστει στον κοντινο αντιπροσωπο και γι' αυτο στον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ελεγχο αγορας υποβιβαζε το τρακαρισμα και το ανεφερε σαν αλλαγη προφυλακτηρα και βαψιμο φτερου.
    Επισης βρηκα αυτοκινητα με αδειο βιβλιο σερβις ή βιβλιο σερβις που ειχε αφαιρεθει η σελιδα με τα στοιχεια του αυτοκινητου.

    Φυσικα μπορω να σας αναφερω συγκεκριμενους εμπορους στους οποιους βρηκα ''πειραγμενα'' αυτοκινητα με αποδειξεις και θα το κανω αν μου ζητηθει. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Γραφω συμβουλευτικα μετα απο την δικη μου περιπετεια. Και σαν συμπερασμα: μην εμπιστευεστε κανεναν, ουτε καν τις εξουσιοδοτημενες και κυριλε αντιπροσωπειες για τον ελεγχο αλλα ψαξτε βαθυτερα τα χαρτια του αυτοκινητου ακομα και αν χρειαστει να γυρισετε με αντιγραφο της αδειας ολα τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια μεχρι να βρειτε το αρχειο του αυτοκινητου.

    Δεχομαι αποριες και ερωτησεις μια που κατεληξα να γινω λιγο περισσοτερο εμπειρος στα μεταχειρισμενα και ευτυχως το ψαξιμο μου ειχε ευτυχη καταληξη μια που βρηκα αυτοκινητο απο ιδιωτη με τπολυ καλη χρηση και αφου το ελεγξα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το παρακολουθουσε και ειχε καταγραφες στο πληρες βιβλιο σερβις.
    Tα πραγματα ειναι ετσι ακριβως και η κατασταση ειναι ετσι εδω και παρα πολλα χρονια,καπως ετσι ξεκινησα ν αγυρναω τις εκθεσεις πριν αρκετα χρονια και καταληξα στα ιδια πραγματα.Για καποιον που εχει ασχοληθει δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει οτι κατι τρεχει.Να συμπληρωσω μονο οτι εαν υπαρχουν τιμολογια με αντιστοιχια χλμ και με το ΦΠΑ που εχει ο συγκεκριμενος χωρος ειναι πολυ δυσκολο να μην ειναι αληθινο το βιβλιο σερβις.Παντως το εχω ξαναπει πολλες φορες και παλαιοτερα ο μεγαλυτερος απατεωνας στα μεταχειρισμενα BMW ειναι επισημος ντιλερ.Του εχω δωσει Ε46 320ci πριν αρκετα χρονια με 120.000χλμ και το εδωσε με 70.000χλμ-το ειδα με τα ματια μου-αυτον τον καιρο το πουλαει και ο επομενος που το πηρε να του το πω να γινει της πουτ@ν@ς?-ο ιδιος ντιλερ εφτιαξε βιβλιο σερβις και εδωσε αλλο στον νεο ατυχη ιδιοκτητη.Επειδη τον εχουν παρει χαμπαρι τα αυτοκινητα τα σπρωχνει σε γυρω εκθεσεις του για το ξεκαρφωμα.Εχω πολλα ακομα να πω για καντε συζητηση.....
    insane in the ///Midbrain

  11. #39
    Εγγραφή
    24-06-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    88
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    κατά την άποψη μου δεν φταίνε μόνο οι μάντραδες αλλά ας κοιτάξουμε λίγο και εμάς. Δεν γίνεται να ψάχνεις αμάξι 15ετίας με το πολύ 120000χλμ. Εκτός αν βρήκες κανα γέρο που το χει στην αποθήκη. Όταν ένας ιδιώτης στο πουλάει στα π.χ 13000 και τους λες ότι με 9-10000 βρήκες καλήτερο με λιγότερα χλμ από μάντρα......ε πας και λίγο γυρεύοντας. Για μένα ισχύει κάτι απλό....παλιό αμάξι? θα το πάρω με πολλά χλμ και θα ψάξω να βρω καλοσυντηρημένο που είνα πολύ πιο εύκολο. και ότι είναι να βγάλει το έβγαλε

  12. #40
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimis_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά την άποψη μου δεν φταίνε μόνο οι μάντραδες αλλά ας κοιτάξουμε λίγο και εμάς. Δεν γίνεται να ψάχνεις αμάξι 15ετίας με το πολύ 120000χλμ. Εκτός αν βρήκες κανα γέρο που το χει στην αποθήκη. Όταν ένας ιδιώτης στο πουλάει στα π.χ 13000 και τους λες ότι με 9-10000 βρήκες καλήτερο με λιγότερα χλμ από μάντρα......ε πας και λίγο γυρεύοντας. Για μένα ισχύει κάτι απλό....παλιό αμάξι? θα το πάρω με πολλά χλμ και θα ψάξω να βρω καλοσυντηρημένο που είνα πολύ πιο εύκολο. και ότι είναι να βγάλει το έβγαλε
    Δεν είναι απαραίτητο να ναι γέρος.
    Το πρώτο μου bmw εικοσαετίας, είχε κάνει 160000χλμ γιατί κυκλοφορούσα ατην πόλι με μηχανή.
    Αυτό που χω στα 7 χρόνια, έχει 70000χλμ γιατί οδηγώ και ένα πεζώ 206.
    Πολλοί έχουν δεύτερο ακόμη και τρίτο αμάξι.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP