Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51

Θέμα: Υγραεριοκίνηση Χ5

  1. #21
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή



    μποχουμ-βερντερ 1-1

    με το Ε46 318 1900cc
    κατεβαινοντας απο Rheinenfalz προς Ελβετια -Ιταλια το αμαξι ειχε διανυσει 870 χλμ και ακομα δεν ειχε μπει στη "ρεζερβα" ,ταχυτητες λογω νυχτας 140-150 χαλαρα ,τα BMW δεν καινε τιποτα σε καλους δρομους

    Λοιπον για το υγραεριο στην χωρα μας σιγουρα συμφερει αρκει να γινει η σωστη εγκατασταση .
    Σημερα επισης τα ΜΜΕ ενημερωσαν πως με νεο νομοσχεδιο προβλεπεται η εγκατασταση αντλιων υγραεριου σε περισσοτερα βενζιναδικα

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  2. The Following 2 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    NickE60 (18-10-10), paganis (18-10-10)

  3. #22
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το πετρογκαζ ανεβαινει και την καταναλωση σε λιτρα!
    μην μας διαφευγει αυτο...
    εχουμε μερικα αυτοκινητα στην εταιρεια (4) με διαφορα συστηματα αεριου προς παρακολουθηση.
    Η αναλογια κοστους εγκαταστασης/ προβληματων τροφοδοσιας/ οικονομιας/ ειναι φαυλος κυκλος.

    εδω σας παρουσιαζω επαναπρογραμματισμενο Ε60 Μ54 που απο 12-18λιτ/100 εχει βελτιωθει να αποδιδει 30ιππους παραπανω, και να καταναλωνει απο 7 ! εως και 10λιτ/100.
    Με αυτο το αυτοκινητο κανω Bochum-Αθηνα-Bochum με 4 ρεζερβουαρ.
    (Κανονικο bmw e60 ρεζερβουαρ, οχι μαιμουδεμενo).

    Στη φωτο βλεπετε οτι εχω 'κλειδωμενον' τον αυτοματο πιλοτο (απο την ασπρη κουκιδα, πανω απο την μυτη της βελονας ταχυτητας), βλεπετε τις στροφες κινητηρα με 6η, βλεπετε και με ποσα ταξιδευω, με 32* βαθμους ζεστη.
    Βλεπετε οτι εκεινη την στιγμη εχω μισο ρεζερβουαρ και οτι εχω ακομα υπολοιπο 464χλμ.
    Αρα κανω 930χλμ στο ρεζερβουαρ (ταξιδι).
    Και αυτη ειναι μια των περιπτωσεων.
    Τον χειμωνα Autobahn κανω με 1 ρεζερβουαρ εως και 1250 χλμ.
    οποτε προς τι το πετρογκαζ? Φορτωμα απο περιεργα σωληνακια, πνευμονες, και ατσαλινες φιαλες τοσου βαρους για ποιον λογο???
    Φίλε bomer έχω δύο παρατηρήσεις : 1) στη φωτογραφία που έχεις τα όργανα του Ε60, είσαι με 5η ταχύτητα και όχι 6η όπως λες. 2) δεν ξέρω τι πρόγραμμα απόδοσης και οικονομιας έχει το αυτοκίνητό σου αλλά με 130 σταθερά τόσο καίει και το δικό μου που είναι 100% μαμά. Με 70 λτ βγάζει άνετα 950 χλμ.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    BILL007 (13-10-10), katsaraios (13-10-10), Vasilis (14-10-10)

  5. #23
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το πετρογκαζ ανεβαινει και την καταναλωση σε λιτρα!
    μην μας διαφευγει αυτο...
    εχουμε μερικα αυτοκινητα στην εταιρεια (4) με διαφορα συστηματα αεριου προς παρακολουθηση.
    Η αναλογια κοστους εγκαταστασης/ προβληματων τροφοδοσιας/ οικονομιας/ ειναι φαυλος κυκλος.

    εδω σας παρουσιαζω επαναπρογραμματισμενο Ε60 Μ54 που απο 12-18λιτ/100 εχει βελτιωθει να αποδιδει 30ιππους παραπανω, και να καταναλωνει απο 7 ! εως και 10λιτ/100.
    Με αυτο το αυτοκινητο κανω Bochum-Αθηνα-Bochum με 4 ρεζερβουαρ.
    (Κανονικο bmw e60 ρεζερβουαρ, οχι μαιμουδεμενo).

    Στη φωτο βλεπετε οτι εχω 'κλειδωμενον' τον αυτοματο πιλοτο (απο την ασπρη κουκιδα, πανω απο την μυτη της βελονας ταχυτητας), βλεπετε τις στροφες κινητηρα με 6η, βλεπετε και με ποσα ταξιδευω, με 32* βαθμους ζεστη.
    Βλεπετε οτι εκεινη την στιγμη εχω μισο ρεζερβουαρ και οτι εχω ακομα υπολοιπο 464χλμ.
    Αρα κανω 930χλμ στο ρεζερβουαρ (ταξιδι).
    Και αυτη ειναι μια των περιπτωσεων.
    Τον χειμωνα Autobahn κανω με 1 ρεζερβουαρ εως και 1250 χλμ.
    οποτε προς τι το πετρογκαζ? Φορτωμα απο περιεργα σωληνακια, πνευμονες, και ατσαλινες φιαλες τοσου βαρους για ποιον λογο???
    Δηλαδη αν καταλαβα καλα η προταση σας σαν επαγγελματιας του χωρου ειναι ενας απλος αλλα καλος προγραμματισμος αντι για τον φαυλο κυκλο της υγραεριοκινησης.
    Εγω λοιπον καλοπιστα θα το δεχτω αλλα θα ηθελα απο μερους σας να μας πειτε ποιος Μ54 παιρνει 30 αλογα με εναν απλο επαναπρογραμματισμο οπως λετε και ταυτοχρονα ριχνει την καταναλωση σε τοσο χαμηλα επιπεδα.
    Επισης αφου τεκμηριωσετε οτι πραγματικα υπαρχει τετοιος προγραμματισμος σε Μ54 με τοσο μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης αλλα και τοσο μεγαλη μειωση καταναλωσης να μας πειτε και ποσο κανει.
    Πιστευω για να το προτεινετε αντι της υγραεριοκινησης θα ειναι περιπου στο κοστος της εγκαταστασης ενος συστηματος υγραεριου που νομιζω οτι παιζει στα 1500 ευρω.
    Εγω φοραω τον 2,2 και εχω στα σχεδια μου να τον αλλαξω με τον 3λιτρο αν λοιπον υπαρχει τετοιος επαναπρογραμματισμος με ενδιαφερει τοσο για τον υπαρχον οσο και για τον μελλοντικο αν τα καταφερω και τον αλλαξω.

    Ευχαριστω και περιμενω την απαντηση σας.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to nikos-Mpacket For This Useful Post:

    katsaraios (13-10-10), mitsos_chania (18-10-10)

  7. #24
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοι φιλοι, αναρωτηθηκε κανεις τι θα γινει με το software του εγκεφαλου, το οποιο θα αναγνωρισει αμεσως τις διαφορες (το γκαζι ειναι στεγνο δεν λιπαινει, ο κινητηρας ανεβαζει θερμοκρασιες, αλλαζει το αβανς, υπερθερμαινονται οι καταλυτες, ...) και θα εχει διαρκως check engine*** ?
    Οι εκεφαλοι των bmw το γκαζι δεν το δουλευουν, ετσι χοντρικα για να το καταλαβαινουμε, κι αν παρα τον κανονα βρεθει καποιος με διαφορες παρεμβασεις-παρεμβολες να το κανει να δουλεψει, παλι θα αναβει check engine* και η διαρκεια ζωης του κινητηρα θα μειωθει δραματικα.
    Το x5 4,4 καλιτερα να κανει εναν σωστο επαναπρογραματισμο eco-tuning.
    (προγραμματισμο οικονομιας-οικολογιας)

    δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα με λαμπακι κτλ.. επισης δυναμομετρημενα χ5 μετα την εγκατασταση υγραεριου ηταν 4 αλογα επανω!

    φυσικα πρεπει να βγει και το καταλληλο προγραμμα για να εχεις αν οχι το 100% ενα 85-95% της αποδοσης..

  8. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μηπως πρεπει να συγχωνευτουν τα 2 thread?λενε τα ιδια πραγματα πανω κατω οποτε καλο θα ηταν να γινουν 1!!!!!

  9. #26
    Εγγραφή
    09-10-10
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή υγραεριοκίνηση

    Αγαπητέ nino,

    η ρεζέρβα από το Χ5 βρίσκεται μέσα στο port bagage, κάτω από το δάπεδο των αποσκευών.

    Γιάννης Φ.

  10. The Following User Says Thank You to Γιάννης For This Useful Post:

    Nino (14-10-10)

  11. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τελικα στην γερμανια...το τσιπ τιουνινγκ....δινει 30 -40 αλογα,το λεει και ανθρωπος του χωρου!!! δικιο εχει ο γιωργαρας με το 850, που τον κοροιδευεται!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paganis : 14-10-10 στις 12:36

  12. The Following 2 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    katsaraios (14-10-10), PANOS-E60 (14-10-10)

  13. #28
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το συγκεκριμενο bmw e60 φοραει τους μαγνητες.......τους μαγικους μαγνητες που μειωνουν την καταναλωση απελευθερωνουν αλογα, απελευθερωνουν κμ τελικης και γιατρευουν ρευματοπαθειες!!!!!

  14. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    paganis (18-10-10)

  15. #29
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    (δεν μπορεσα να κανω εντιτ)
    για να μην παρεξηγηθω και μιλωντας μπακαλιστικα, τα αλογα θελουν τροφη οποιος βγαλει σε ατμοσφαιρικο-τουρμπο κινητηρα παραπανω αλογα απο τον κατασκευαστη επιπεδου +15+20+30ps και μειωνει και την καταναλωση, να βαλει υποψηφιοτητα στις επομενες εκλογες να τον φηφισουμε να βγαλει την ελλαδα απο την οικονομικη κριση!

  16. The Following 4 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    beliris (18-10-10), oldcarskickass (18-10-10), paganis (18-10-10), sakispapakis (08-06-13)

  17. #30
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    (δεν μπορεσα να κανω εντιτ)
    για να μην παρεξηγηθω και μιλωντας μπακαλιστικα, τα αλογα θελουν τροφη οποιος βγαλει σε ατμοσφαιρικο-τουρμπο κινητηρα παραπανω αλογα απο τον κατασκευαστη επιπεδου +15+20+30ps και μειωνει και την καταναλωση, να βαλει υποψηφιοτητα στις επομενες εκλογες να τον φηφισουμε να βγαλει την ελλαδα απο την οικονομικη κριση!
    περιμενα να σχολιασει και κανεις αλλος...τα περι 30 αλογων με προγραμμα και οικονομια βενζινης..αλλα τελικα μονο τον 850 ξερουν να κραζουν μερικοι για τσιπ τιουνινγκ..και φουμαρα! ατομα που ισως δεν εχουν την ικανοτητα να σου απαντησουν καταλληλως ...εχω την αξιοπρεπεια και δεν τα πειραζω...τα ατομα ομως που στο παιζουν ειδικοι και τελικα ειναι ασχετοι ή ακομα χειροτερα εκμεταλλευονται την ασχετοσυνη αλλων...αξιζουν χονδρο κραξιμο...

  18. The Following 2 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    320d (20-10-10), katsaraios (18-10-10)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP